Yaşanmış En Saçma Şebeke Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Yaşadığım bi sorunu paylaşmak istiyorum, çözüm bulmaktan ziyade o kadar tuhaf ki paylaşmak istedim. Gelelim olaya;

Samsung E1190 (Telefonum pert olunca servise verdim baktım olmayacak masraf çok yüksek beklediğim telefon gelene kadar tuşlu bi telefon alam dedim ucuz yollu.) telefon pendik metroya binip çıkınca (pendikte binip ünalanda inme) bir daha açılmıyor sürekli reset atıyor. Sim kartı çıkartınca açılıyor ama sim takınca açılmıyor reset atıyor. Kısa devre vardır diye kontrol etmek için telefonu asasörde açmaya çalıştım simi takıtım telefon açıldı ama şebeke yok asansörden çıkıp şebeke gelince telefon tekrar resete giriyor. Kırk yerde deniyorum olmuyor ama akşam dönüşte pendik metroya binip çıkınca (kozyatağında binip pendikte çıkınca) telefon açılıyor ve şebeke geliyor. Pendik metro durağında ne oluyor bilmiyorum. Gece hiç bir sıkıntı yok ama pendik metroya girince tekrar oradan çıkana kadar açılmıyor asla. Düşündüm ki belki saat ile alakalıdır (hiç bir mantılı sebebi yok) ama metroya biniş ve çıkış saatlerim farklı.

Yılların kullanıcısıyım böyle saçma bi iş görmedim. Yani sim kart ayakları kısa devre yapabilir takınca ama o zaman sürekli olması lazım ama pendikten çıkınca düzeliyor. İnanılmaz saçma öyle böyle değil. Şebekedendir diye düşündüm ama evin olduğu yerde 3g 2g ne varsa çekiyor gece sıkıntı yok. Metro niye bozuyor niye geri düzeltiyor akıl almıyor. Eski telefonumda yoktu böyle bir olay.

Yarın birde metroya binmeden önce telefonu kapatacağıp bataryayı falan çıkartıp bineceğim, çıkınca açıp deneyeceğim bir de.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Metrodaki baz istasyonunun kullandığı GSM bandı farklı olabilir. Yıllar önce önce Blackberry marka telefonda başıma gelmişti. Turkcell ve Vodafone ile sorunsuz çalışırken Avea hat takınca telefon durmadan reset atıyordu. Meğerse telefon Avea'nın 1800 frekansını desteklemiyormuş. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Metrodaki baz istasyonunun kullandığı GSM bandı farklı olabilir. Yıllar önce önce Blackberry marka telefonda başıma gelmişti. Turkcell ve Vodafone ile sorunsuz çalışırken Avea hat takınca telefon durmadan reset atıyordu. Meğerse telefon Avea'nın 1800 frekansını desteklemiyormuş. 

peki hocam o zaman çıkınca düzelmesi gerekmez mi şuan evdeyim ve çalışıyor. Akşam pendik metrodan çıkarsam düzeliyor birde dalga geçer gibi.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Ucuz bir tuşlu telefon aldığını kendin yazmışsın. O telefonlar öyle. Nokia veya alcatel alsaydın, tuhaf bir şey bulamazdın.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kady
    kady's avatar
    Erkek
    emrah20 bunu yazdı
    Ucuz bir tuşlu telefon aldığını kendin yazmışsın. O telefonlar öyle. Nokia veya alcatel alsaydın, tuhaf bir şey bulamazdın.

:) sorun ucuz telefon degıl elindeki telefon swap yada revizyon da denebılır

cöpden toplanan cıhazlara kapak taktın  bide sorunu nu gıderdın oldumu sıfır   arkasına bıde etiket guzel bı kutu  10 numara sıfır cıhaz  20-25 maliyet yerine göre satış 130 tl 

garantilimi  10 numara garantili abiiiii.... 

http://profil.gittigidiyor.com/kady
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek

Bataryayı çıkartıp metroya binip, tekrar bataryayı taktığınızda olacakları merakla bekliyorum bakalım bu sefer de yeni yerine mi alışacak da evinizde çekmeyecek :)

Mustafa
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Telin cekmedigi Pendik metronun kazi calismalarinda bi yatir bulundugu söylenir. Basina yansimadi. Metro kazma calismalarinda kaldirip atilmis.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Evetttt 2 gündür farklı şekilde test ettim sonuç GSM bandı galiba.

Dün metroya binmeden bataryayı çıkarttım ve çıkınca açtım yine aynı sonuç ve gün boyu aynı (pendik metrodan çıkana kadar, iş yerim leventte)

Bugün önce Tuzlaya gittim iett ile hiç bir sorun yoktu sonra e-5 üzerinden ünalana gittim (sorun nerede anlamak için) kozyatağına geldiğim an telefon gitti. Ama E-5 üstünde o noktaya kadar hiç bir sorun olmadı. Metrobüs ile işe geldim ve hala aynı.

Sonuç; kozyatağına kadar Turktelekom GSM bandı Levet dahil diğer tarafların gsm bandı farklı demek ki (avrupada leventten öteye bu telefon ile gitmedim henüz) Öncesinde hep kozyatağı veya ünalandan metroya binip pendikte çıktığım için o arayı test etmemiştim. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Hocam Avea, Türk Telekom olunca GSM 900 frekansınıda kullanmaya başladı. GSM 900'ün kapsama alanı daha kuvvetli ama aynı anda fazla aboneyi kaldırmaz. GSM 1800'ün ise kapsaması az ama aynı anda çok daha fazla aboneyi kaldırır. Avea zamanında cebe koyunca şebeke gidiyor geyiğinin sebebi 1800 frekansı. Türk Telekom yeni istasyon kurduğu yerlerde artık 900 frekansını kullanıyor. 900 frekansını aynı zamanda Vodafone ve Turkcell'de kullanıyor. Senin sorun yaşadığın bölgedeki baz istasyonu muhtemelen eski istasyon veya Türk Telekom aşırı yoğunluk oluyor diye bilerek koydu.

Zaten bildiğim kadarıyla Avrupa'daki sistem uygulanıyor bizim metrolarda. Telefonlar metro içerisinden arama yapabiliyor ama dışarıdan arama gelmiyor güvenlik için.

Az kaldı 2-3 sene sonra zaten tuşlu telefonların tamamı çöp olacak. 2G bandını komple iptal edecekler.

mkyb tarafından 17/Kas/17 12:57 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Hocam Avea, Türk Telekom olunca GSM 900 frekansınıda kullanmaya başladı. GSM 900'ün kapsama alanı daha kuvvetli ama aynı anda fazla aboneyi kaldırmaz. GSM 1800'ün ise kapsaması az ama aynı anda çok daha fazla aboneyi kaldırır. Avea zamanında cebe koyunca şebeke gidiyor geyiğinin sebebi 1800 frekansı. Türk Telekom yeni istasyon kurduğu yerlerde artık 900 frekansını kullanıyor. 900 frekansını aynı zamanda Vodafone ve Turkcell'de kullanıyor. Senin sorun yaşadığın bölgedeki baz istasyonu muhtemelen eski istasyon veya Türk Telekom aşırı yoğunluk oluyor diye bilerek koydu.

Zaten bildiğim kadarıyla Avrupa'daki sistem uygulanıyor bizim metrolarda. Telefonlar metro içerisinden arama yapabiliyor ama dışarıdan arama gelmiyor güvenlik için.

Az kaldı 2-3 sene sonra zaten tuşlu telefonların tamamı çöp olacak. 2G bandını komple iptal edecekler.

:)) teknik olarak da konuyu neticelendirmiş olduk. Ama benim g3 metroda çekerke bu tuşlu görmüyor manuel ara deyince diğerlerini görüyor ama tt yok. Dediğin kapıya çıkıyor kısaca. Zaten pendikten çıkınca ekranda avea yazıyordu. neyse artık.

Onlar çöp olana kadar ben aralıkta mate 10 pro alacak gibiyim. Çok aciliyeti olursa p10 plus alacam gibi gibi nasip artık

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    heza bunu yazdı

Evetttt 2 gündür farklı şekilde test ettim sonuç GSM bandı galiba.

Dün metroya binmeden bataryayı çıkarttım ve çıkınca açtım yine aynı sonuç ve gün boyu aynı (pendik metrodan çıkana kadar, iş yerim leventte)

Bugün önce Tuzlaya gittim iett ile hiç bir sorun yoktu sonra e-5 üzerinden ünalana gittim (sorun nerede anlamak için) kozyatağına geldiğim an telefon gitti. Ama E-5 üstünde o noktaya kadar hiç bir sorun olmadı. Metrobüs ile işe geldim ve hala aynı.

Sonuç; kozyatağına kadar Turktelekom GSM bandı Levet dahil diğer tarafların gsm bandı farklı demek ki (avrupada leventten öteye bu telefon ile gitmedim henüz) Öncesinde hep kozyatağı veya ünalandan metroya binip pendikte çıktığım için o arayı test etmemiştim. 

Nasıl bir iş gücü kaybı bu :)

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 2652 Toplam Mesaj: 12
samsung metro turktelekom pendik saçma olaylar e1190