folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Yazıcı Mürekkep Püskürtmüyor (Kafa Temizliği Nasıl Yapılır?)

Yazıcı Mürekkep Püskürtmüyor (Kafa Temizliği Nasıl Yapılır?)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

selamlar herkese. elime epson sx105 marka bir yazıcı geçti aktif edeyim dedim. toner siparişi verdim taktım ancak boş sayfa atıyor hiç bir renk püskürtmüyor.

5-6 yıldır kullanılmıyor yazıcı. netten araştırdım tıkanmıştır deniyor genel olarak. kafa temizliği diye bir muhabbet var. bunun için solüsyon filan satılıyormuş. alsam iş görür mü acaba fikri olan var mı? bilmeden iş yapıp tamamen bozmayalım makinayı durduk yere.

ya da farklı bir yöntemle tıkanıklığı açma şansımız var mı ? her türlü öneriye açığım.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tajdin
    tajdin's avatar
    Erkek

yazıcı ayarlarından da kafa temizliği yapılıyordu diye hatırlıyorum bir bakar mısın var mı ayarlar kısmında

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

denedim 3-4 kez hocam sonuç yok. 1 damla mürekkep kağıda gelmiyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı

denedim 3-4 kez hocam sonuç yok. 1 damla mürekkep kağıda gelmiyor.

şırınga ile çekeceksin hocam aparatla 

öncesinde solisyon ile sil

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

yazıcı kafasını sıcak suda çözdürmen lazım değilse sabaha kadar uğraşsan renk vermez.

kartuşu sıcak suya batırıp bekletmen lazım. peçete ile kurulayp tak canavar gibi olur.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

yazıcı kafasını sıcak suda çözdürmen lazım değilse sabaha kadar uğraşsan renk vermez.

kartuşu sıcak suya batırıp bekletmen lazım. peçete ile kurulayp tak canavar gibi olur.

o zaman komple dağıtmam lazım makinayı önce yoksa sökemem kartuş kısmını bakayım bi.

solüsyon çare olmaz mı diyosun ? h.sonu bakınacam bulursam alıp deneyeyim dedim ucuz bir şeymiş zaten.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

kartuş un digital kısmını kolonya ile temizlemeyi deneyin. bir tamirci öyle demişti.

yazdır dediğimizde ekranda hata kodu çıkmıyor mu?

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

kartuş un digital kısmını kolonya ile temizlemeyi deneyin. bir tamirci öyle demişti.

Yok hocam normal basiyor ama cikti vermiyor haliyle. H.sonu sunu bi sokmeyi deneyeyim olursa kolay olmazsa hayirlisi diyip tamirciye gotureyim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Kreyzi bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Yok hocam normal basiyor ama cikti vermiyor haliyle. H.sonu sunu bi sokmeyi deneyeyim olursa kolay olmazsa hayirlisi diyip tamirciye gotureyim.

basıyor derken kağıdı çekiyor aynı hızla diğer taraftan atıyor u mu kasdediyorsunuz yoksa yazar gibi yapıp baskı mı yapmıyor.

benim canon hep bu şekilde yaptığı için  ben sıfırlardım düzelirdi. formatlayabilirsin yazıcıyı. 

bilgisayardaki metni değilde birde sacannera birşey koy çıkarmaya çalış.

bazen bilgisayarla yazıcı birbiri irtibat kesik oluyor boş çıkarıyordu ama scanner kendi bünyesinde onu tarıyordu. ( scan yaptığın bir belgeyi bilgisayara atıyor mu?)

yada siyah beyaz olmadı renkli ayrı ayrı deneyin. varsa tuş.  "yazdır" dedikten sonra birde yazıcının üstündeki "print" düğmesine manünel  basın.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

Epson kuruduğu zaman genelde açılmıyor ama sıcak suyla dene şansını.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    livane
    livane's avatar
    Erkek

Hocam ben solüsyonla denedim olmadı. Sıcak su buharıyla denedim olmadı. fön makinesiyle uygun bir uzaklıktan denedim olmadı. kafa temizliği zaten defalarca denedim olmadı. yoğun temizleme diye bir şey var o da olmadı. Ben yazın 2 ay hiç kullanmıyorum ,döndüğümde kurumuş oluyor 6. kartuşu falan aldım 3 senede.

Hatta en son nasıl olsa çalışmıyor deyip sıcak suyu dolum yerinden içine bastım püskürtme yerinden aktı  o da olmadı. :) deneyimlerime göre tek çare yeni kartuş.

Ama en yakın sonucu şöyle aldım. Çay bardağına elini yakmayacak kadar sıcak su koyuyorsun. Solüsyondan bi kaç damla döküyorsun. mürekkep püskürttüğü kısmı karışımın içerisine oturtuyorsun. Yine de istediğin sonucu alamıyorsun ama bir tık açılıyor. Mürekkep püskürtüyor, maalesef tam anlamıyla çalışmıyor. 

Şuna da dikkat çekmekte fayda var. Ben 2 ay kullanmamıştım. Sen 5-6 seneden bahsediyorsun. 

edit : şimdi aklıma geldi. Nasıl olsa çalışmayacak diye bu sene siyah kartuşun püskürtme yerine tel sokmuştum. :)) aklımca tıkanıksa açayım falan diye. Denemeyin. Yazıcı direk hata verdi. Yeni kartuş alınca düzeldi.

Bahsettiğim denemeler canon cl- 56, pg-46 kartuşlar üzerinde denendi. 

livane tarafından 17/Eyl/21 00:19 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1680 Toplam Mesaj: 17
yazıcı tıkanıklığı kafa temizliği