folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Yazılım Piyasası Düşer Mi?

Yazılım Piyasası Düşer Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hocalar şöyle bir sorum var.Biliyorsunuz artık üniversitelerde gerek Türkiyede gerek dünyada yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği okuyanlar dolu.Bilgi. mühendisliğinide saydım çünkü genelde onlarda yazılım üzerine yoğunlaşıyor.

Şimdi benim sorum şu.Yazılım piyasası dünyada yada tr de bundan bi 6-7 sene sonra web tasarım olayına döner mi yada maaşlar düşer mi?

Yani sağda solda internet cafelerin camlarında "android programı yazılır" falan olayına döner mi?

Piyasadaki bilgi sahibi müridler aydınlatırsa sevinirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo

Ben o kadar piyasanın içinde değilim fakat 10 sene önce de sürükle bırak mantığı ile program yazılamıyor , şimdi de. Dünya nüfusu sürekli artıyor , buna göre de yazılımcı ihtiyacı da artıyor. Çin ve Hintli şakirleri bizim Türkler keşfedemedi çünkü zaten o tarz ölü fiyatına kodluyor çoğu kişi. Bu düzen böyle devam eder , reklam yaptığın ve tanındığın sürece devam işlere. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheKorsans
    TheKorsans's avatar
    Erkek

seodan örnek vereyim, 10tlye bile seo danışmanlığı yapanlar var, aylık 500+tl'ye sabit çalışanlar da. 10tlye yapan adamın yaptığı danışmanlık geçicidir, 500tl alıp yavaş yavaş üstlere çıkartan adamın yaptığı daha uzun vadelidir.Daha kalitelidir yani. 

Bu olay kaliteyi düşürür gibi geliyor bana.

Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Bence düşmez. Neden derseniz surukle bırak gelişiyor ama her gün apayrı teknolojiler sistemler çıkıyor. Eskiden tek php asp.net bilen adam yetiyordu şimdi yanına tonla şey ogrenilmesi lazım. Bunları hepsini ideler karşılayamazlar. İllaki bilen adamların fikirlerine ihtiyaç duyulacak. Ele ayağa duşenlerin çoğu böyle iki tıkla iş yapılan meseleler. Format atmak gibi basit bir mesele değil ki ele ayağa dussun. Bence gunumuzde daha çok kalifiye adam ihtiyacı var ve artarak buyuyecek. Fark yaratan adam zaten aç kalmaz 3 kurusa çalışmaz. Okullardaki mezun sayısı göz korkutmasın. Isveren çoğunun boş olduğunun farkında. 10 liralık iş ilanları da göz korkutmasın. 10 liralık işin kalitesi 10 lirayı geçmez. Herkeste 10 liraya ihtiyaç duymaz.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Ücretler genelde arz/talep ilişkisi ile oluşmuyor. Kıstas şu: Kamudaki karşılığına ya da benzerine yakın olmak. Her koşulda açlık sınırının üstünde olmalı.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Diğer yorumlarıda alalım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Yazılım üreten makinalar ortaya çıkmadıkca düşmez.

Yani sürekli bir fabrikasyon mekanizasyonla uğraşan bir dünyada sanmıyorum ki düşsün ama daha bilgililer vardır onlar daha iyi bilirler tabi ki

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    Ka1nsha bunu yazdı

Yazılım üreten makinalar ortaya çıkmadıkca düşmez.

Yani sürekli bir fabrikasyon mekanizasyonla uğraşan bir dünyada sanmıyorum ki düşsün ama daha bilgililer vardır onlar daha iyi bilirler tabi ki

ki o makineleri bile programlamak gerekecek

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angelofhope
    angelofhope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Aslında yazılım piyasası düşmeye başladı.

Bugün 60 liraya 5 sayfaya kadar admin panel yazan bir ilana rastladım. Mira bilişimdi sanırsam...

Ama bu sektörde ar-ge çok hızlı ilerliyor. Sürekli yeni teknolojiler çıkıyor ve bu teknolojileri bilen insana ihtiyaç çoğalıyor gün geçtikçe.

Programming is our Religion, Algorithms are Our Bible & We ./make Our Own GOD
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    angelofhope bunu yazdı

Aslında yazılım piyasası düşmeye başladı.

Bugün 60 liraya 5 sayfaya kadar admin panel yazan bir ilana rastladım. Mira bilişimdi sanırsam...

Ama bu sektörde ar-ge çok hızlı ilerliyor. Sürekli yeni teknolojiler çıkıyor ve bu teknolojileri bilen insana ihtiyaç çoğalıyor gün geçtikçe.

hocam genelde webmastersitesinde veya r10da oluyor öyle ilanlar diye biliyorum, yani gerçekten bu işi yapan o kadar ucuza yapıyor mu ki?

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

"Yani sağda solda internet cafelerin camlarında "android programı yazılır" falan olayına döner mi?" sorusuna cevabım; döner. Ancak yazılım piyasası düşmez. Kişinin kazanacağı ücret bilgisi veya ağına düşürdüğü keriz kadardır. Sürekli yeni şeyleri takip etmek ve o konuda deneyim kazanmak şart yani.

:|
Toplam Hit: 2098 Toplam Mesaj: 20