folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Yazılım Tester Olma Hk.

Yazılım Tester Olma Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Selamlar, son 1-2 yıldır bu adamlara denk geliyorum ara sıra, eğitim veriyoruz, tester oluyorsunuz, işi bulana kadar yardım ediyoruz vs. vs. youtube kanalları var. 

Youtubeda anlatılanların özeti:

Java python vs. öğretiyorlar bir de belli başlı araçlar var cucumber bilmem ne 8-10 tane tool kullanmayı öğretiyorlar sonra bulup amerikadaysanız yıllık 50-100K dolar arası maaş aralığı var TR de iseniz 2K dolar civarı remote çalışabiliyorsunuz falan filan anlatıyorlar. 

Siteleri şu: https://techno.study/

Anlattıkları iyi hoş amma ki bu işin oluru nedir? Yazılımullah müridler bi yorumlayabilir mi?

Not: eğitimde kullanılacak yazılım dilleri ve toollardan örnekler:

selenium - cucumber - postman - agile - testengine - unit - github - java - python

<goygoy>

Baktım inceledim, baya kişi almış, bu kadar insan sonuçta almış eğitimi bulmuş da yani 

https://www.youtube.com/watch?v=bWgWfpz-fJ8

</goygoy>

dcpromo tarafından 15/Tem/22 16:52 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam söylediğin maaşları bir çok IT alanında remote çalışarak kazanabiliyorsun. Burda amacın para kazanmak ise farklı şeyler de deneyebilirisn illa tester olmana gerek yok. Bu arada testçilerin şu an yazılım da bilmesi gerekiyor. Otomasyon testlerini kodlamadan manuel test yapacaksan pek de bir önemi yok açıkcası. Anladığım kadarıyla da otomasyon alanında geliştiriyorlar.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Tester muhabbeti bu ara çok dönüyor. Eğitim vb olursa bizde bir yerden başlarız.

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam söylediğin maaşları bir çok IT alanında remote çalışarak kazanabiliyorsun. Burda amacın para kazanmak ise farklı şeyler de deneyebilirisn illa tester olmana gerek yok. Bu arada testçilerin şu an yazılım da bilmesi gerekiyor. Otomasyon testlerini kodlamadan manuel test yapacaksan pek de bir önemi yok açıkcası. Anladığım kadarıyla da otomasyon alanında geliştiriyorlar.

Benim burada dikkatimi çeken kısım çok farklı alanlardan alakasız kişiler dahi girip başarılı olup güzel paralar kazanabiliyorlar. (Ev hanımından tut 2 çocuklu gayet yoğun çalışan ortalıkda uber yapan adama kadar skala geniş) 

2K dolar ile TR den remote çalışarak çok çok rahat ev geçindirip kenara birikim de yapılabilir ek olarak böyle bir insana zaman da kazandırır, şuanda çalıştığım işte 7/24-365+6 saat arıza olduğunda gece 3 de olsa kalkıp gidiyorum, günde min 10 saat çalışıyorum vs. çok da memnun değişim. Bu adamlar bukadar alakasız şekilde bu işe girip rahatlıkla yapabiliyor ise ben içinden geçerim diye düşünüyorum. Bu işi yapsam kendime daha çok zaman ayırırım bunun yanında yazılım dili öğrenmek daha kolay olur çünkü hem zaman olacak hem tek işe fokuslanabilirim vs. vs. diye aklımdan geçiriyorum. 

Ha bu işin youtube tarafı varsa bildiğin önerin varsa alırım bi dal. TŞK.

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek
    Atakan bunu yazdı

Tester muhabbeti bu ara çok dönüyor. Eğitim vb olursa bizde bir yerden başlarız.

eğitim varsa bende isterim

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    TheAvenqer bunu yazdı
    Atakan bunu yazdı

eğitim varsa bende isterim

watsabına bak la,

Ek olarak, bilip ilgisi olanlar yanaşsın da olay yeşillenirse bi kommüniti kurarız

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek

Eğitimle mi alakalı bilmiyorum ama benim bir arkadaş matematik mezunu, şu an Türkiye Huawie' de yazılım tester ı olarak remote çalışıyor. Sistemleri çok iyi, aylık net 17-18 k kalıyor, brüt olarak anlaşıyorlar.

Nova Vida !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

TR de iseniz 2K dolar civarı remote çalışabiliyorsunuz falan filan anlatıyorlar. 

Hikaye bu. Eski test mühendisiyim ve test mühendisi tanıdıklarım da var. 6-7 yıllık test mühendisi büyük şirketlerde çalışmış arkadaş bile yeni yeni 20 K bandına çıktı.

Bu konuyla alakasız genel olarak bi düşünün abi bir işin zorluğuyla alakalıdır o işde kazanılan para. Ekşidekiler yazılım piyasasının içine sıçmak için yeni mezun yazılımcı 15 k dan aşağısın kabul etmiyor falan gibi saçmalıklar sıçıyorlar millet de inanıyor.

Geçen benim makine mühendisi arkadaş bana yazıyor lan yeni yazılımcı maaşları 15 k dan başlıyormuş doğru mu diyor. Adam harbi harbi inanmış  :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

TR de iseniz 2K dolar civarı remote çalışabiliyorsunuz falan filan anlatıyorlar. 

Hikaye bu. Eski test mühendisiyim ve test mühendisi tanıdıklarım da var. 6-7 yıllık test mühendisi büyük şirketlerde çalışmış arkadaş bile yeni yeni 20 K bandına çıktı.

Bu konuyla alakasız genel olarak bi düşünün abi bir işin zorluğuyla alakalıdır o işde kazanılan para. Ekşidekiler yazılım piyasasının içine sıçmak için yeni mezun yazılımcı 15 k dan aşağısın kabul etmiyor falan gibi saçmalıklar sıçıyorlar millet de inanıyor.

Geçen benim makine mühendisi arkadaş bana yazıyor lan yeni yazılımcı maaşları 15 k dan başlıyormuş doğru mu diyor. Adam harbi harbi inanmış  :D

Twitterda falan dediğin gibi 15K beginner ve 60K min seniorlar falan maaşlar havada ucuyor ona bişi diyemem de konusulanlar bunlar. Mesela TR şirketleri dediğin gibi tecrübesiz 10 tecrübeli 20K falan olabilir amma ki adamlar TR to USA or EU dan abhsederek 2K dolar diyor, mantıklı gelen tarafı adam kendi ülkesindekine 5K usd eur vermek yerine trdekine 2K veriyor işi ucuza kapatıyor. Ha mümkün mü?_ bilmiyorum şite ben de sorup ogrenmeye calisiyorum. 

Ek olarak TR de twitterdan gördüğüm kadarı ile yazılımcı tayfa yuksek oranda çomar, hergün birbirlerine havlıyorlar falan. Siber güvenlikciler de aynı kafada ama oranlar daha az, en az oran da sistemcilerde, efendi gibi herkes makalesini yazar paylaşır bakar dalgasına ama yazılımcılar taarfında mk tam bir cono kavgası gibi :D Ekşi desen zaten sağ çomarın sol versiyonu, ne desen boş.

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Uygulama test ve kalite mühendisi baya değerli bir şey ama son zamanlarda veri mühendisliği gibi devops gibi lan çok para var diye çok alakasız kişiler bu işi yapmaya çalışıyor çokta başarılı olduklarını düşünmüyorum.

Normalde 5-10 yıl tecrübeli tipler test mühendisi olmalı çünkü unit test yazmaktan tutunda uygulamaların nerelerde saçmalayacağı, ne tür sorunları olabileceği ve sorunun kökeni üzerine az çok bir fikri olmalı ki hem doğru testleri yapsın hem de doğru önerilerle gelebilsin.  Test ve kalite meselesi son yıllarda çok çok önemli oldu ama ben ayrı bir ekip/rol olmasına karşıyım her uygulama geliştirme ekibi kendi test senaryolarını yazma ve çalıştırmadan sorumlu olmalı. Öbür türlü çok sistem işlemiyor.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Hocam RPA araştır. Otonom işlerde iyi para var hem tester kısmında hem de otonom yazan yazılımcı tester kısmında. Ama tabi ki öyle atılayım sertifikamı alayım hemen bulayım kafası zor. Ya tanıdığın olacak ya da freelance kovalayıp( yine tanıdık vasıtasıyla çok daha kolay) portfolyö oluşturman lazım biraz. Sonrası zaten alanı çok geniş en kötü eğitimci olur birilerini yetiştirip kazanırsın. Tabi anlatması kadar kolay değil hiçbirşey bazı şeyler senin hırsına ve şansına bağlı.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.