folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Yazılım Üstadlarına Bir Soru (Data Transferi)

Yazılım Üstadlarına Bir Soru (Data Transferi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    0x656e bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Veri ekleyebilmen için internet değilde aslında bu dalgaları,sinyalleri yorumlayabilecek bir sisteme ihtiyacın var.Yani senin data aktarabileceğin alabileceğin bir sistemin olması gerekiyor.Mesela Kısa dalga radyo sinyalleri ile iletişim kurdurup sistem tarafında ona göre yorumlamasını isteyebilirsin.( Uzun mesafesi olan kısa dalgaydı demi lan ? ) Uzay araçları da benim bildiğim bu şekilde yani kısa dalga yayınlar ile oradaki ekipmanın anlayabileceği şekilde komut işletebiliyorlar.Ama bunun için herhalde crazy bi elektronik haberleşme mühendisi elektronikçi olman gerekir.

Üstteki bilgiler kesin değildir kafamda ki uçuşan karmançorman yanlış olabiliecek cümlelerin bir derlemesidir.Yanlış varsa söyleyin amk bende öğreneyim :D 

Alin bunu alin alin alin :D

Radyo dalgasi upuzuuuun bi dalgadir. Hatta uzun dalga dendiginde, akla radyodan daha bile kisa olan infrared gelir, yani radyo dalgasi hiiiiicbir sekilde hiiiicbir seye kiyasla kisa dalga degildir, lambda 70 80 kilometreye falan cikar :D

Kisa dalga da eger bi kiyaslama yoksa cumle icinde mutlak anlamda kullaniyorsak gorunur isik civarina tekabul eder :))

Enesin dediğinde bir yanlışlık yok.

1.6-30 MHz frenkansları arası dalgalar shortwave(kısadalga) radyo olarak geçer.

https://en.wikipedia.org/wiki/Shortwave_radio

Enesin kisa dalgayla kastettigi seyin duz kisa dalga oldugundan emin gibiyim :D sinyal konusunda kafasi karisik onun, dalga uzunlugu frekans falan corba. "Shortwave radio" kastettiyse pek tabii ki cok dogru diyorsun ama ben direkt shortwave radiation kastettigini dusunuyorum, yamuluyorsam duzeltsin :D

Edit. Bold kismi da ozellikle o sekilde yazmistim, radyodan bagimsiz shortwave radiation (:

Oo sen beni mal bellemişsin bacım :S 

Kafasi karisik diyelim :D yanlislikla dogru soylediysen ozur dilerim hshhdhfj <3

sigara değil, balık olan.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Hocam öyle bir dünya yok maalesef. Uyduyla çift yönlü veri iletişimi kurmak istiyorsan antenleri alacaksın.

Halk arasında GPS ile GPRS'in karıştırılmasından dolayı senin de kafanı karıştırmışlar.

GPS'ten istediğin veriyi tek yönlü, yani yalnızca cihazına aktarbilmek için bile uyduların sahibi olman gerekir + telefonun GPS yazılımınıda epeyce modifiyeler yapman gerekir ki öyle bir maliyete ne kimse girer, ne de gerek var. 

Blue Screen of Death
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

MhmdAlmz hacı sen yapmaya çalıştığın şeyi söyle biz yardımcı olalım.

Mesela araç takipi sistemi gibi hep erişilebilir ama sabit durmayan bişeyler peşindeysen, USB-3G modemler var. Veya direk 3G-Wifi modemler. Sim kartı cihaza takıyorsun internet pketin üzerinden wifi dağıtıyor. 

Veri miktarını minimumda tutarsan bi çok paket yeter, kurduğun devre youtube'da video izlemez heralde? :D

GPS : Geographic Positioning System ( salladım ama bence doğru oldu ) yani Coğrafi Konumlama Sistemi. Google maps falan GPS ile YALNIZCA - Koordinatlarımızı alır, sonra kendi MAPS sunucusuna İNTERNET üzerinden bağlanır harita verisini arkaplana basar.

GPRS bildiğin tek G 
    Sonra iki G
    şimdi 3G
    4G
    4.5G
    LTE
    HDSPA

na bunların hepsi birbirinin bi model altı bi model üstü. hızlar fark ediyor, kapsama fark ediyor, ama  zaten telefonun/modemin havada kaç G varsa o kadar G çekiyor.

Yani yakınlarda 4Gli istasyon varsa 4G bağlanıyor yokse 3G bağlanıyor o da yoksa GPRS falan fişman hiç biri yok çok uzaksan yine de sadece tlf görüşmeleri sağlayacak kadar bant genişliği verebilir veya hakikaten çevrende hiç baz yoksa da hat çekmiyor der

Dostum GPRS tek G değil, (yani birinci nesil değil), 2g hatta genellikle 2.5 G yani 2 buçuğuncu nesil teknoloji olarak değerlendirilir.

Blue Screen of Death
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocalarım , 10 sene önce adamlar GPS üzerinden veri transferi yaptırıyorlarmış Kodlarına erişemedim. Yani şöyle ki Herhangi bir internetin olmadığını düşünün. Arka planda GPS aktif. GPS ile veri tabanına veri ekleyip silebiliyorlar. Bunu WEB Apiler ile yapmadıkları kesin. Başka bir protokol mü var ? WİFİ ve Internet erişimi olmadan Veri transferi nasıl olabilir ? Mümkün mü böyle birşey ??? AVEA dan GPS kartları alıyorlarmış. Normal internete giremiyorlar fakat veri transferi oluyormuş . Bilgisi olan bir mürit varsa açıklayabilir mi ? 

Şimdi zaten Mış miş den adamların yaptıklarını size soruyorum Abilerim, Ablalarım böyle birşey olabilir mi diye bilmediğim birşey var mı diye ? GPRS falan ortada yoktu. Bu @JPriest abimin ilk aklına gelen şey. Ben GPS ile veri göndericez demiyorum ki ? Eski konularıma bakarsanız Google Map's 4 ay önce bir kafa attım. ve Çoğu apiyi de anladım GPS'i emin olun sizden daha iyi biliyorumdur. Sadece bilmediğim birşeyler olabilir diye bu konuyu açtım.. @baristbt hocam bilgin ve yaşın benden fazla yanlış birşey söylediysem kusura bakma sadece soru sorumak istedim bu şekilde git araştır demeni anlamıyorum. Günün %60-70 'i araştırmak ile geçiyor. Yani araştırıp da elede edemediğimde burdaki engin tecrübelere dayanıyorum.

Şimdi zaten mümkün olmayacağını biliyorum sadece  ACABA   yani neden olmasın ki ? niye olmasın sonuçta bir veri transferi gerçekleşiyor adamlar bunu yapmış olabilirler die geldim. Burda GPS ile veri transferi yapılıyor demedim ki zaten .

Zaten @Lightsaber , @nurulmac11 , @0x656e bir nebze olsun yardımcı oldu . Konu ile ilgilenenlere teşekkür ederim. GPS'in ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum zaten. Sadece merak etmiştim hepsi bu . Şayet böyle birşey olsaydı maliyet konusunda ciddi derecede bir hamlem olacaktı. Sonuçta ben mühendisim maliyet kestirimlerini vs vs . bilmem ve en ucuz işi ne şekilde ve ne kadar kısa sürede yapabilirim benim için bu önemli 

Saygılar,

EDİT : Mühendis adayı :D daha olmadık ama olcaz :D

MhmdAlmz tarafından 22/Tem/16 20:57 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocalarım , 10 sene önce adamlar GPS üzerinden veri transferi yaptırıyorlarmış Kodlarına erişemedim. sıl olabilir ? 

Şimdi zaten Mış miş den adamların yaptıklarını size soruyorum Abilerim, Ablalarım böyle birşey olabilir mi diye bilmediğim birşey var mı diye ? GPRS falan ortada yoktu. Bu @JPriest abimin ilk aklına gelen şey. Ben GPS ile veri göndericez demiyorum ki ? Eski konularıma bakarsanız Google Map's 4 ay önce bir kafa attım. ve Çoğu apiyi de anladım GPS'i emin olun sizden daha iyi biliyorumdur. Sadece bilmediğim birşeyler olabilir diye bu konuyu açtım.. @baristbt hocam bilgin ve yaşın benden fazla yanlış birşey söylediysem kusura bakma sadece soru sorumak istedim bu şekilde git araştır demeni anlamıyorum. Günün %60-70 'i araştırmak ile geçiyor. Yani araştırıp da elede edemediğimde burdaki engin tecrübelere dayanıyorum.

Şimdi zaten mümkün olmayacağını biliyorum sadece  ACABA   yani neden olmasın ki ? niye olmasın sonuçta bir veri transferi gerçekleşiyor adamlar bunu yapmış olabilirler die geldim. Burda GPS ile veri transferi yapılıyor demedim ki zaten .

Zaten @Lightsaber , @nurulmac11 , @0x656e bir nebze olsun yardımcı oldu . Konu ile ilgilenenlere teşekkür ederim. GPS'in ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum zaten. Sadece merak etmiştim hepsi bu . Şayet böyle birşey olsaydı maliyet konusunda ciddi derecede bir hamlem olacaktı. Sonuçta ben mühendisim maliyet kestirimlerini vs vs . bilmem ve en ucuz işi ne şekilde ve ne kadar kısa sürede yapabilirim benim için bu önemli 

Saygılar,

EDİT : Mühendis adayı :D daha olmadık ama olcaz :D

Hocam 10 sene önce gprs vardı, hatta 12 sene önce de vardı, o zamanlar lisedeydik, renkli ekranlı telefonlarla boş derslerde gprs'ten phonerotica'ya giriyorduk.

Avea'dan aldıkları dediğin şey gprs modemdir, bugünün 3g modemleri gibi

Blue Screen of Death
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@MaviEkran hocam aynı şeyi bende onlara söyledim GPS ' den veri alışverişi olmaz mutlaka internet vardır gibisinden. Ama çok emin konuştular bu yüzden ciddi derecede yani 40-45 yaşındaki adam yanlış söylüyor olmaaz diye geldim buraya haklısın GPRS dir yani yada arka planda hocalarımın bahsettiği gibi GPRS vs bağlı kalmadan başka bir sinyalizasyon ile yapmışlardır. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DesertSun
    DesertSun's avatar
    Erkek

konu gps olmasa genel internetsiz veri transferi olsa uydu üzerinden yapılıyor sanırım arkadasın istedigide bu bkz nextstar uydu alıcı güncellemeleri en az 5 mb lık veri indirir uydudan ve herhangi bir gprs e sahip değildir yani uydu trafigi cift yonludur gps sadece konum belirleme için kullanılsada rx/tx yapılır

::: REALHACKERS.NET ADMIN :::
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Hepinize selam eder yeni bir teknolojiyle tanıştırmayı borç bilirim.

Bu konuda bilgim yok ama tam aradığınız şey sanıyorum. Buyruuuun..

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Li-Fi

https://go.ted.com/9xGliw

Not: Türkçe altyazisi var. Google da lifi diye aratırsanızda çıkar

futurist tarafından 23/Tem/16 08:09 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek

uydu haberleşmesi konusunda uzman ve C#,PHP ile kod yazmış biri olarak "GPS ile sadece tek yönlü veri transferi olabilir." şimdi sadece GPS uydusu konum bilgisi ve zaman bilgisi iletiliyor.

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@UCANTENEKE , Hocam GPS kesin yani herhangi bir iletişim yok . Sadece Tek yönlü iletişim var değil mi ? Kesin bilgi ?

@DesertSun hocam biraz açar mısınız konuyu ?

@futurist hocam bi araştıralım bakalım

Toplam Hit: 5430 Toplam Mesaj: 49
java gps data transfer