folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Yeni Bir Dil'e Başlamak İçin Gereken Şeyler(Yazılım)

Yeni Bir Dil'e Başlamak İçin Gereken Şeyler(Yazılım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@JPriest , beklediğim cevap buydu . Teşekkür ederim abi . Şu ilk paketten başlayayım Client tarafında aman aman birşeyler yapacağımı düşünmüyorum zaten o seviyeye gelecek olsam JavaScript de falan ilerlerdim. Node Js nin php nin içinde çalışan bi modül olduğunu biliyordum öyle değilmiş anladığım kadarıyla. şu ilk modülden başlayayım yeterli olmaz ise NodeJs falan öğrenirim. Videolar 60-70 dk ve 100 ders var 1 aya bitmez bu :D Günde 10 saat baksam bile. Şu videolara bakayım ufaktan başlayayım bu yaz işim çok . Çok teşekkür ederim bilgilendirme için :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

http://youtube-playlist-analyzer.appspot.com/submit

Bu abilerin söylediklerine göre:

sıfırdan ileri seviyeye php dersler  |  82 out of 82 videos will be analyzed.

Average Duration: 0 days, 0 hours, 15 minutes and 0 seconds   |   Total Duration: 0 days, 20 hours, 30 minutes and 1 seconds

2 günde yer bitirirsin sen bunları hacı :)

Sen hiç kaval çaldın mı?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    doganaydin bunu yazdı

javascript yani php öğrenmek istiyorum demişsin de senin hiç dünyadan haberin yok galiba. Arka planda da ajax node demişsin. Az biraz genel kültür lazım.

tam  olarak öyle demeyelim hocam naaptın gömmüşün adamı.  Hocam biraz  araştırma  yap tam  olarak  istediğin  şey hakkında  desek daha  doğru olur

Milyarlarca yıl ölüydüm dirildim ve tekrar dirilmemek üzere öleceğim günü bekliyorum!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Php öğrenirken phpr çok işime yaramıştı ha öğrendim mi ? Tabi ki de hayır :D 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Projesiz dil öğrenilmez...

Kendine basit bir proje seç.

Mesela adres telefon defteri.

Bunu javascript ile güzelleştirmeye çalış.

Daha sonra daha zor projeler seçerek, yine işin içine Javascript kat...

Böyle böyle yaparak öğrenebilirsin.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı

+1

Yeni bir dil öğrenmek istediğimde böyle yapıyorum.Saten döngüleri sınıf yapsını yani kodlamayla ilgili temel şeyleri biliyormuşsun.Kafana takılan birşey olduğunda nette onunla ilgili bir yığın kod bulabiliyorsun saten.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    motka bunu yazdı
    SerYolcu bunu yazdı

+1

Yeni bir dil öğrenmek istediğimde böyle yapıyorum.Saten döngüleri sınıf yapsını yani kodlamayla ilgili temel şeyleri biliyormuşsun.Kafana takılan birşey olduğunda nette onunla ilgili bir yığın kod bulabiliyorsun saten.

+1

Projem hazır zaten 😊 bi proje üstünde ilerliyorum bende her zaman ilk meyvem oluyor.  

@Nvidia yok hocam doğru demiş direk bodoslama konu açınca öyle oluyor js konusunda ön araştırma yapmam gerekirdi :) 

@Jpriest abi elinde kaynak var mıdır? Çünkü bütün videolar 1000+ saat 

Edit : benim zaten benim videoların süresi imiş :D 3-5 tanesi 40-50 dk Da denk gelmiş :)  çok teşekkür ederim  açıklaman için @Jpriest

MhmdAlmz tarafından 15/Haz/16 02:17 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

gereken tek şey azim

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    JPriest bunu yazdı

@MhmdAlmz

Hocam şöyle demişsin.

"Hocalarım JavaScript yani php öğrenmek istiyorum ama aman aman birşeyler istemiyorum sadece öğrenip script yazmak istiyorum ufak tefek modüller arka planda AJAX , Node Js gibi şeyler yapmak istiyorum."

Burda biraz kavram kargaşası var gibi. JavaScript ve PHP birbirinden çok farklı şeyler. Hadi AJAX'ı JavaScript içinde saysak bile NodeJs de bambaşka bir teknoloji (dil olarak JavaScript kullanılıyor, bunu da sayabiliriz belki).

Eğer bilmiyorsan client-server mimarisi hakkında araştırma yaparak başlayabilirsin. Application server nedir/ne değildir buna da bakmanda fayda var. Yukarıda verdiğin Türkçe PHP playlist'inde konulara baktım, direkt gir derim. Günde 10-12 saat harcayacaksan zaten 1 günde bitecektir o playlist ve sonunda Laravel framework'üne de giriş yapılmış orda. Düz PHP ile devam etmektense Laravel'den yürürsün sonra, gayet de güzel olur. Tabi anlatan adamın kalitesi de önemli, videoları açıp bakmadım.

PHP server side bir teknoloji. Örneğin Apache server üzerinde çalışan uygulama yazacaksın ve Apache'nin yorumladığı PHP kodları HTML, CSS ve JavaScript olarak client'a gönderilecek. Client da kullandığı web browser ile bunları yorumlayacak ve gösterecek (bknz: derleme / yorumlama). Tabi tüm işleri server side'da yapmak istemezsin ya da bazı işleri istesen de yapamazsın. O yüzden client tarafında yapman gerekecek. JavaScript ve Ajax burada devreye girecek. Klasik anlamda bildiğimiz JavaScript client side bir teknolojidir. Hiç server'a gitmeden client tarafında yapılacak işlemler ya da tüm sayfayı yeniden yüklemeye gerek kalmadan (mesela gmail açıkken yeni mail gelince en üstte çıkması ve sayfanın komple yenilenmemesi gibi) Ajax ile sunucuya git-gel işlemleri için kullanılabilir. PHP öğreniyorsan yanında JavaScript de öğrenmen gerekecek yani. Tabi ki CSS ve HTML de işin olmazsa olmazı.

NodeJs ise PHP alternatifi gibi düşünebilirsin. Microservices mimarisini kullıyorsan projenin bir kısmını PHP bir kısmını Node ile yapmanda bir sakınca yok ama tahminime göre zaten ufak işler yapmak istiyorsun, o yüzden bir tanesini seçmen yeterli. Node dediğin de server tarafında çalışan JavaScript olarak düşünebilirsin. Hem de single thread!  İlk duyduğunda kulağa çılgınca gelebiliyor ama adamlar düşünmüş ve yapmış. Chrome'un V8 JavaScript motoru üzerinde çalışıyor. Tek dil öğreneyim hem client hem server tarafını çözeyim diyorsan Node ile işini görebilirsin.

Özetlemek gerekirse öğrenmen gereken iki path var:

• PHP, JavaScript, HTML(5), CSS(3)
    • NodeJs, JavaScript, HTML(5), CSS(3)

İkisi de net doğru diyemeyiz, birbirine farklı üstünlükleri var.

Şu makale hakkında fikrini merak ettim :

http://aligundogdu.com/neden-laravel-kullanmiyorum/

Yazdıklarına ek olarak, realtime app' lerde nodejs kullanmak daha iyidir, kolaydır. Single thread olmasının avantajını burada kullandığı resource' ların azlığında hissediyorsun.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Laravel konusunda bilgim 0 bu Laravel şeye benziyor web viewi gömüp html 5 ile yapılan siteyi göstermek gibi Bişey sonra al sana Android uygulaması...  Ya aslında çok üst düzeye çıkacağımı düşünmüyorum fakat şuan çalıştığım firma php üzerinde 3 senelik proje yürütüyor ve uzum yıllar bu projeyi. Geliştirmeye çalışıyorlar.  Android tarafında eksiğim yok fakat php tarafım eksik.  Yani web tarafım.  Asp falan biliyorum ama php bilmiyorum bu yüzden öğrenmeye çalışıyorum.  Bu yaz öğrenirsem bundan sonraki. Süreç 2 dil olacak.  Android ve php.  2 sinde kendimi geliştireceğim sonrası da artık pişmek kalıyor. 

Toplam Hit: 3567 Toplam Mesaj: 27
php başlangıç