folder Tahribat.com Forumları
linefolder Sosyal Ağlar
linefolder Youtube Klip Ve Telif

Youtube Klip Ve Telif

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

Sayın müridler. Biliyorsunuz ki başkasının müziklerini parçalarını yayınlamak telif sorununu doğuruyor. 

Dikkat ettiğim bir şey var. Özellikle çocuk videolarında aynı parçayı farklı içerikle başka kanallar paylaşıyor.

Milyonlarca hatta milyarlarca izlenme sayısına ulaşıyor. 

Diğer bir örnekte de eski şarkıları arka arkaya birleştirip 60 dk lık video yapmışlar ve reklamlar dönüyor yine telif yemiyor.

Benimde 80-90 lar şarkıları ile ilgili bir projem var. Ancak telif sorununu nasıl çözeceğimi anlayamadım.

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

sound forge ve goldwawe ile yapıyorlar şikayet olmadıkça youtube çakmıyor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

Yok tamamen farklı kişiler söylüyor. Ama sözler aynı söyleme tarzı değişik. Klipte değişik.

yani benim yapmak istediğim eski şarkıların kullanarak yeni klipler çekeceğim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek

Bu konuyu ben de merak ediyorum. Youtube'un kendi arşivindeki ücretsiz lisanslı müzik yüzünden telif yedim. İngiltere'de top 10'den bir şarkı koydum telif yemedim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek

Telif yiyordur. Fakat hak yönetimi kısmında "Content ID eşleşmesini aç" sekmesinde monetize ı işaretliyorsa eğer videonun geliri asıl hak sahibine gider. Video kaldırılmaz, sen videodan hiti ve aboneyi alırsın fakat parayı telif sahibi kazanır.

Nova Vida !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Konunun takipçisiyim çok eski bir nostaljik muzik sayfam vardı 70 ler 80ler kendime playlist oluşturma amacıyla hoşuma giden şarkıları alıp movie maker le tek bi fon görseli atıp yüklüyordüm listeme alıyordum sonradan hatırladım ve telif muhabbeti endişe ettirdi maili tekrar hatırladığımda bazı müziklerin telif yediklerini de gördüm, bu kanalı nasıl aktifleştirirm diye düşünüp CeZa hocayla sinerji yaparken şunlar geldi önlü arkalı intro, after effect vb program gibi şeyle muzik ekolayzır efektleri biraz daha custom video haline getirir diye düşündük ama ben de merak ediyorum. 

Bu arada kanal istatistikleri bunlar normal bi kanal olsa şüphem olmazdı ama müzik kanalı olduğu için para kazanılır mı

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek

Daha iyi anlatmak için resim ekledim. Youtube uzmanı değilim, ama yönettiğim kanalda 57 dakikalık videonun başına koyduğumuz jenerik videosunda yer alan müzik sebebiyle bütün videonun kazancı telif itirazında bulunana gidiyor. Video kanal için herhangi bir zarar teşkil etmiyor fakat para kazanamıyorsunuz.

Nova Vida !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

Hit ve abone topluyoruz kazanç yok. Peki bu durumda telif yiyene kadar kazanç gelir mi ki?

İlla garanti olması istiyorsak şarkının sahibinden izin almak gerekiyor yani.

Bu izin konusunda şöyle bir problem çıkıyor söz yazarından mı besteleyenden mi söyleyenden mi izin alınacak :) 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

şarkıları editlerseniz efektler v.b. ile şikyet gelme durumuna kadar parayı siz kazanırsınız algoritma yakalamaz ancak şikayet gelirde manual incelemeye tutulursa parayı telif sahibi kazanmaya başlar. Eskiden spam yapılıyordu videolar alınıp ters çevrilip, üzerine farklı efektler eklenip koyuluyordu hatta bundan çok iyi para kazananlarda oldu :) onun gibi düşünebilirsiniz.

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı

şarkıları editlerseniz efektler v.b. ile şikyet gelme durumuna kadar parayı siz kazanırsınız algoritma yakalamaz ancak şikayet gelirde manual incelemeye tutulursa parayı telif sahibi kazanmaya başlar. Eskiden spam yapılıyordu videolar alınıp ters çevrilip, üzerine farklı efektler eklenip koyuluyordu hatta bundan çok iyi para kazananlarda oldu :) onun gibi düşünebilirsiniz.

Aynı sistem devam ediyordur muhtemelen :) 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JerusaLem
    JerusaLem's avatar
    Savaş Madalyası Developer Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Lisans takibi yapan, lisans database olan firmalar var. onlara aylık cuzi miktarlar (1000-2000 tl) ödeyip kendi databaseinde olan tüm müzikleri kullanabiliyorsunuz. türkiye 'de muzikotek.com.tr var mesela.

sistem şöyle işliyor:

muzikotek'in hem türkiye'de hem de yurtdışında müzik hakları bulunduran firmalarda partnerliği var.

muzikotek sitesi üzerinden müzik/şarkı vs listesini görüyorsunuz, dinliyorsunuz ve youtube da kullanıyorsunuz.

telif geldiği zaman muzikiotek'e link ve kullandığınız parçayı söylüyorsunuz. onlarda telifi kaldırıyor.

hem yerli hem global tonla firma var bu işi yapan

ey ulu TÜRK öğün, eşin yoktur altında göğün..!
Toplam Hit: 1958 Toplam Mesaj: 12
müzik youtube youtube telif