folder Tahribat.com Forumları
linefolder Sosyal Ağlar
linefolder Youtube'un Muhteşem Algoritmaları

Youtube'un Muhteşem Algoritmaları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Alttaki videoyu açıyorum 
    https://www.youtube.com/watch?v=REZN3n20kuE

Daha ilk saniyeler. Duyduğunuz ilk nota.... Kafamda direk bir nöron ağı ateşledi ve bir şarkıyı hatırlamamı sağladı.

"KUAN-Var"

Gözüm sağ tarafa ilişti.Benim için tavsiye edilen video bu şarkıydı....

https://www.youtube.com/watch?v=1Fn7czCmVwc

Sadece 1 notası aynı olan bir sesin bana bu şarkıyı hatırlatacağını hesaplamış ve bana bunu önermişler... 
    Muhteşem değil mi ? Ve bir o kadar korkunç... 

Çünkü kişisel hafızama sahipler. Ve beni diledikleri gibi yönlendirebilirler.

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

:) zaten takip edilip yönlendiriyor seni

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OverLord
    OverLord's avatar
    Erkek

En sağlam yapay zeka algoritması olan site , sanki seni senden daha iyi tanıyor

Bildiğini Bilenin Arkasından Gidiniz Bildiğini Bilmeyeni Uyarınız Bilmediğini Bilene Öğretiniz Bilmediğini Bilmeyenden Kaçınız.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    OverLord bunu yazdı

En sağlam yapay zeka algoritması olan site , sanki seni senden daha iyi tanıyor

Bunlarla alakalı belgesel vs. birşeyler var mı bildiğiniz ? Resmen adamların veritabanlarında bize ait sanal kimlikler mevcut. Ne seviyoruz ne sevmiyoruz hepsini biliyorlar. 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

La neyine şaşırıyorsunuz anlamıyorum. Google hizmetlerini kullanarak zaten adamlara herşeyimizi verdik. Adamlar bizim hakkımızda her boka sahip. Hatta bizim 5 yıl 3 ay 3 saat 23 dakika 16 saniye önce ne yaptığımızı biz hatırlayamasak bile adamlar nokta atışı hatırlıyor vs. vs.  Ilgili videoda şaşıracak bir şey yok. Bir video var, videonun ilk bölümünde kullanılan müzik nota patternleri ile eşleşen başka bir videoyu sana sğa tarafta gösteriyor. Bu son derece basit. Alışveriş siteleri mesela şöyle yapar. Aliexpress'te rastgele geziyorsun, binlerce ürün arasında ortalama 2şer saniye bakarak aşağı doğru kayıyorsun gözüne bir ürün ilişti(matkap ucu) , o ürünün olduğu gösterim alanında 5 saniye bekledin( ortalaman 2 saniyeydi) . Artık sonraki ürün gösterimlerinde matkap ucu ile ilgili ürünlerin sayısı artacak...sonrasında bolca matkap ucu gördüğün ürünler arasında dildo gördün 10 saniye bekledin baktın, hatta açtın ürün sayfasını 5 saniye durup geri döndün....tekrar gezmeye devam ve matkap ucuyla birlikte daha fazla dildo ürünü görmeye başladın...kapitalizm böyle böyle sikiyor hepimizi :) asıl ironik olan bundan herkes zevk alıyor. Hayatımızı kolaylaştırdığını düşünüyor :) Tartışılır bu nokta, bazı alanlarda ciddi kolaylıklar sağlasa da süreç sıkıntılı.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bu algoritma olayı yüzünden youtube çok sıkıcı oldu. Atilla Yeşilada izledim diye hemen başka ekonomistler veya sürekli döviz analizi yapanların videoları önüme geliyor veya 1 - 2 araba test videosu izledim diye sürekli önüme araba videoları geliyor, ben bunları istemiyorum ki. Gizli mod a geçiyorum ama böyle olunca da saçma sapan diziler filmler önüme geliyor.

Aslında abartılacak veya şaşılacak bir durum yok çünkü kullanıcılar hangi videoyu ne kadar süre izlemiş, izlediği o videodan sonra başka hangi videolara geçiş yapmış v.s bunların hepsi kayıt altında ve bu verilerin analizine göre öneriler oluşuyor. Yani bahsettiğin o videoyu izlerken aramayı düşündüğün o şarkıyı daha önce pek çok kişi aramış olduğu için algoritma buna göre öneri sunmuş.
    Bana göre bu çok boktan bir iş çünkü nasıl olsa bunu izledin şimdi de al bunu izle diyerek sana belirli bir yön verip seni belirli bir kalıba sokmaya çalışıyor ne derse onu yap istiyor çünkü seni ne kadar tanırsa, ne sevip ne sevmediğini bilirse ona göre reklam gösterecek (Başka amaçlarda olabilir sonuç olarak insanları ayırmak istediğin kategorilere uydurabilirsen yani insanları istediğin yere çekebilirsen belirli bir süre sonra o insanları koyun gibi gütmeye başlarsın)

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Bir video var, videonun ilk bölümünde kullanılan müzik nota patternleri ile eşleşen başka bir videoyu sana sğa tarafta gösteriyor. Bu son derece basit. 

Milyarca videonun işitsel görsel tetikleyici haritası var. 
    Ve yine milyonlarca kullanıcının sanal kimliği.

Yalnızca tek bir notanın bana ne hatırlatacağını bulması teoride basit görünüyor. Pratikte bu kadar basit mi ? Bütün bu verileri kaç milisaniyede hesapladın ve ekrana getirdin. Yapılabilir olması basit gelmiyor. Yapabilecek yeterli algoritma bilgim yok. Herhalde bilmediğim için bana bu kadar muhteşem görünüyor... 

LhaNeT bunu yazdı

Aslında abartılacak veya şaşılacak bir durum yok çünkü kullanıcılar hangi videoyu ne kadar süre izlemiş, izlediği o videodan sonra başka hangi videolara geçiş yapmış v.s bunların hepsi kayıt altında ve bu verilerin analizine göre öneriler oluşuyor. Yani bahsettiğin o videoyu izlerken aramayı düşündüğün o şarkıyı daha önce pek çok kişi aramış olduğu için algoritma buna göre öneri sunmuş.
    Bana göre bu çok boktan bir iş çünkü nasıl olsa bunu izledin şimdi de al bunu izle diyerek sana belirli bir yön verip seni belirli bir kalıba sokmaya çalışıyor ne derse onu yap istiyor çünkü seni ne kadar tanırsa, ne sevip ne sevmediğini bilirse ona göre reklam gösterecek (Başka amaçlarda olabilir sonuç olarak insanları ayırmak istediğin kategorilere uydurabilirsen yani insanları istediğin yere çekebilirsen belirli bir süre sonra o insanları koyun gibi gütmeye başlarsın)

Konuyla ilgili henüz okumadığım iki ilginç kitap var.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/sosyal-aglarin-sasirtici-gucu-ve-hayatimizi-bicimlendiren-etkisi/282487.html
    https://www.kitapyurdu.com/kitap/kitlelerin-bilgeligi/141969.html

Baya baya akademik araştırmalar yapılıyor sosyal medyanın topluma etkisi üzerinde. 

The Great Hack diye bir belgesel varmış ona bakıcam bir ara https://webrazzi.com/2019/07/27/her-teknoloji-kullanicisinin-izlemesi-gereken-netflix-belgeseli-the-great-hack/ 

Var mı sizin önerebileceğiniz , bu konuda ufuk açıcı bişeyler ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bu konu yine döner dolaşır ve dünyayı yöneten bir kaç tane aileye bağlanır çünkü abartıldığı kadar olandan bile daha ötesi bir güce sahipler ama buna kimi inanır kimi inanmaz neyse o işte..
    https://eksisozluk.com/her-seyi-fazlasiyla-anlamak-bir-hastaliktir--2175084

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    LhaNeT bunu yazdı

Bu konu yine döner dolaşır ve dünyayı yöneten bir kaç tane aileye bağlanır çünkü abartıldığı kadar olandan bile daha ötesi bir güce sahipler ama buna kimi inanır kimi inanmaz neyse o işte..
    https://eksisozluk.com/her-seyi-fazlasiyla-anlamak-bir-hastaliktir--2175084

Ben bağlayacaktım artık gerek kalmadı.. :))

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alli
    alli's avatar
    Erkek

hocam youtube algoritması son zamanlarda ve sık dinlediğin/izlediğin videoları alakasız olsa bile önerilenler kısmına getirmeye meyilli oluyor. benim tahminim bahsettiğin parçayı daha önce bir kaç kez dinlemişsin o da sana bu videoda tesadüfen önerilen olarak önüne çıkarmıştır. algoritmanın o kadar da komplex olduğunu düşünmüyorum :)

https://i.imgur.com/lCgZ0V0.jpg
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Belki de o videoyu yanda gördüğün için aklına kuan geldi sandın ama aslında gördün

...said addicted.
Toplam Hit: 2326 Toplam Mesaj: 12
youtube youtube algortma