folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Yüksek Lisansımı Hangi Alanda Yapayım ?

Yüksek Lisansımı Hangi Alanda Yapayım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba, Bu sene yani Allah nasip ederse yarın tek ders sınavına girip Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olacağım.

Alese girdim 72 puan aldım ve diploma notumda 2.40-2.50 arasında olacak. Bizim üniversite yds filan istemiyor sadece diploma ve ales puanı yetiyor.

Şimdi sorum şu;

- Tekstil Mühendisliği bölümünden mi;

- Nanoteknoloji bölümünde mi ;

- İş sağlığı ve güvenliği bölümünden mi ;

yüksek lisans yapayım karar veremedim ?

Amacım öğretim görevlisi olmak. Bu 2 sene içerisinde ingilizceye ağırlık verip yds ye gireceğim. Öğretim görevlisi olmak için ne yapmam gerekiyor, Tekstil Mühendisliği mezunu olarak hangi alanda yüksek lisans yaparsam şansım artar , yada yüksek lisansın etkisi nedir?

Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Düzenleme : imla hatası

sezginari tarafından 13/Tem/15 13:21 tarihinde düzenlenmiştir

Matbaa Baskı ve Promoyon İşleriniz Tbt'ye özel fiyat ile yapılır. Islak Mendil,Baskılı Kürdan, Baskılı Pipet, Baskılı Peçete, Baskılı Stick şeker üretim hanemiz mevcuttur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Kendi bölümünde ilerlemek ve şansını arttırmak istiyorsan yine kendi bölümünden yüksek lisans yapmanı tavsiye ederim. Doğal olarak başka bölümlerde yapmak hem daha çok yoracaktır hem de tek bir dalda yükselmek iyidir. Bitirdikten sonra yine yapmak istersen bu sefer başka bölümleri okursun yine.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Ikisi de cok guzel alanlar tekstil sektoru gelisiyor tr de inanilmaz sekilde nanoteknoloji de cok onemli acikcasi is guvenligi olayi gostermelik bizde biliyorsun ama.uzman olabiliyorsan yine bu alanda faaliyet gosterebilirsin haci

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

Hocam öğretim görevlisi olmak istersen , ÖYP daha doğru bir tercih ..ama bu puanlarla ÖYP biraz uzak gibi , Yüksek lisans için Tekstil üzerine yaparsan şansın olabilir. Ama artık mezun çok akademik kadrolar da ÖYP alımları doğrudan oluyor. 

İş güvenliği , nano teknoloji denersen Akademisyenlik şansın bence azalır. ama Özel sektör şansın artar diye düşünüyorm hocam.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Herhangi bir teksil firmasında calısacagını varsayarak hocam

Tekstilde yüksek yaparsan üretim prosesleri ve ar-ge de(kesin olmamakla)

İş sağlığı ve güvenliği yüksek yaparsan genel olarak firmaların kalite kontrol departmanlarında iş bulma sansın artar 

Nanoteknoloji yurtdısında calısmayacaksan :/ bizim ülkede ne kadar yatırım var önü ne kadar acık bilmiyorum

طדṮ
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

ÖYP için alanına göre değişsede ortalama bir ÖYP

ALES > 85

YDS > 70

Not Ortalaması > 3.00

Son gelen değişiklikle birlikte Alan sınavıda gelebilir bölümüne. Onuda ihmal etmeyeyim. Şu an için sadece ilahiyat ve temel tıp bilimlerinde alan sınavı geldi.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Anlamadığım nokta şurası öğretim üyesi değil de öğretim görevlisi olmak içinde mi öyp gerekiyor ? Öğreti üyesi dediğimiz şey araştırma görevlisinden başlıyor ordinaryusa kadar gidiyor. Ama öğretim görevlilerinin kadrosu farklı diye biliyorum.

Matbaa Baskı ve Promoyon İşleriniz Tbt'ye özel fiyat ile yapılır. Islak Mendil,Baskılı Kürdan, Baskılı Pipet, Baskılı Peçete, Baskılı Stick şeker üretim hanemiz mevcuttur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    sezginari bunu yazdı

Anlamadığım nokta şurası öğretim üyesi değil de öğretim görevlisi olmak içinde mi öyp gerekiyor ? Öğreti üyesi dediğimiz şey araştırma görevlisinden başlıyor ordinaryusa kadar gidiyor. Ama öğretim görevlilerinin kadrosu farklı diye biliyorum.

ÖYP Öğretim Üyesi Yetiştirme Programıdır. Yani Doktoranı verinceye kadar yapmak zorundasın. Yüksek lisans'ını veya Doktoranı bitiremezsen o zaman kadar aldığım maaş + %50 fazlası + yasal faizini geri ödemek zorundasın. Şuan bildiğim kadarıyla 150- 200bin TL yüksek lisans için senet imzalanıyor. 400-500 bin arası doktora için senet imzalanıyor. Merkezi alımla alınır.

Başarılı olursa senetlerden (zorunlu hizmetini yaparsan) muafsın.

Öğretim Görevliliğinde ise GENELLİKLE Yüksek Lisans yapmış olman gerekir. Yapmadıysanda bu görev sırasında y.l. kayıt olmak zorundasın. Cari alımla alım yapılır. Genellikle torpilin döndüğü kısımdır. 50 ilandan 1 tanesi lisans mezunu olmak şartıyla alır geri kalan 49 u ya yüksek lisans yapmış olmak ya da alanında yüksek lisans yapıyor olmak şartı ister.

DrKill tarafından 13/Tem/15 14:14 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    sezginari bunu yazdı

ÖYP Öğretim Üyesi Yetiştirme Programıdır. Yani Doktoranı verinceye kadar yapmak zorundasın. Yüksek lisans'ını veya Doktoranı bitiremezsen o zaman kadar aldığım maaş + %50 fazlası + yasal faizini geri ödemek zorundasın. Şuan bildiğim kadarıyla 150- 200bin TL yüksek lisans için senet imzalanıyor. 400-500 bin arası doktora için senet imzalanıyor. Merkezi alımla alınır.

Öğretim Görevliliğinde ise GENELLİKLE Yüksek Lisans yapmış olman gerekir. Yapmadıysanda bu görev sırasında y.l. kayıt olmak zorundasın. Cari alımla alım yapılır.

Zaten benim amacım öğretim görevlisi olmak yrd doç la doç. la işim yok :D  olamamda zaten :D 

Şimdi dediğiniz gibi öyp ye başvurmam gerekiyor mu ? ortalamanın 3 olması gerekiyor mu ? Şimdi aklıma takılan ise önce yüksek lisansa başlasam sonra öğretim görevliliği için başvurabiliyor muyum ? yada yüksek lisanstan mezun olduktan sonra ? Yoksa önce öğretim görevliliğine başvurup sonra mı yüksek lisansa başlamam gerekiyor ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    sezginari bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı
    sezginari bunu yazdı

Öğretim Görevliliğinde ise GENELLİKLE Yüksek Lisans yapmış olman gerekir. Yapmadıysanda bu görev sırasında y.l. kayıt olmak zorundasın. Cari alımla alım yapılır.

Zaten benim amacım öğretim görevlisi olmak yrd doç la doç. la işim yok :D  olamamda zaten :D 

Şimdi dediğiniz gibi öyp ye başvurmam gerekiyor mu ? ortalamanın 3 olması gerekiyor mu ? Şimdi aklıma takılan ise önce yüksek lisansa başlasam sonra öğretim görevliliği için başvurabiliyor muyum ? yada yüksek lisanstan mezun olduktan sonra ? Yoksa önce öğretim görevliliğine başvurup sonra mı yüksek lisansa başlamam gerekiyor ?

Bu sorduğun soruların hepsinin google da cevabı var hocam. Bir kaç sayfa metin okuman yeterli google amcadan.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

baktım üstad ama net cevap veren yok hep karmaşık bilgilerle dolu. Net bilgi veren bir link verebilirsen okuyabilirim.

Toplam Hit: 1831 Toplam Mesaj: 16
eğitim yds yüksek lisans öğretim görevlisi ales