folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yüksek Nabız, Öyle Böyle Değil-Miş ?

Yüksek Nabız, Öyle Böyle Değil-Miş ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Selam arkadaşlar, yine başıma bi olay geldi.

Spora tekrar başadım uzun bi aradan sonra.

Geçen nisan ayında spor salonunda çalışırken koşu bandında nabzıma baktım, 200+ gibiydi.

Ev arkadaşım profesyonel yüzücü, "alet bozuktur la, 200+ insan kalbi parçalanır" gibi bi şeyler demişti. Ben de merak ettim, aleti kontrol ettim, başkaları koşuyor, yardırıyor vs 140-150 max.

Ben de niye kalp patlamıyor aceba diye merak ettim, biraz yüklendim kendime nabız max: 302 gördüm.

Sonra dün yine spor salonuna başladım, (mezuniyet+askerlik sonrası işte) Nabız 200. Hoca korktu durdurdu beni. Ama ben kendimi gayet iyi hissediyorum, herhangi bi çarpıntı, baş dönmesi, aşırı yorgunluk vs. bi durumum yok.

Yalnız kendimi denerken 302 nabız sıralarında dilim dışardaydı (:

Ama dün hiç bi yorgunluk ya da bi sıkıntım yoktu.

Biraz araştıdım taşikardi diyorlar ama taşikardi olanlarda yüksek nabızda baş dönmesi, yorgunluk, bayılacak gibi olma vs. durumları beliriyormuş. Bende öyle bi sıkıntı yok. Eşşek gibi de güçlü hissediyorum kendimi.

Kalbim zayıf olabilirmiş falan diye öğrendim yaptığım araştırmalar sonucu, ama 300++ nabızda bile devam edebiliyorum. Maytap mı geçiyolar anlamadım. 302 de çatlamayan kalp 200de neden sorun çıkarsın.

Normalde maraton koşucularının kalp atışları sabit tempoda 80 civarı olabiliyormuş.

100 ve 1500 m koşucularında 140. Ben koşucu falan değilim, biraz kikboks yapmıştım o kadar.

Sporcu, sağlıkçı arkadaşlara sorayım bi de dedim?

yardırmak bizim işimiz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek

maraton koşucuların nabzı çok yükselmiyo zaten, dayanıklılık isteyen dallarda nabız fazla artmıyo işin içine patlayıcı güç girdi mi nabız yükseliyo.

200 çok da yüksek değil normalde spor yaparken olması gereken max nabız 200-yaş la hesaplanıyo. 300 oldugunda fazla olmuş hakkaten ama gençsen o da pek sorun yaratmaz. taşikardi diyebilmek için dinlenirken nabızın 90 ın üstünde olması gerekir.

There is no life without struggle
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    bukalemun bunu yazdı

maraton koşucuların nabzı çok yükselmiyo zaten, dayanıklılık isteyen dallarda nabız fazla artmıyo işin içine patlayıcı güç girdi mi nabız yükseliyo.

200 çok da yüksek değil normalde spor yaparken olması gereken max nabız 200-yaş la hesaplanıyo. 300 oldugunda fazla olmuş hakkaten ama gençsen o da pek sorun yaratmaz. taşikardi diyebilmek için dinlenirken nabızın 90 ın üstünde olması gerekir.

160 üzerine gelirsen dur dedi hoca, ben de 140-150 gibi sabitleyip çalışıyorum. Yaş 26. Dinlenirken hiç ölçmedim, yarın ölçerim dostum, teşekkürler.

yardırmak bizim işimiz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ottomanmurat
    ottomanmurat's avatar
    Erkek

Kalbi Hizli Artan insanlarin ömrü kısa oluyor neden kalp fazla çarpınca çabuk yıpranıyor araba gibi düşün ne kadar km ne o kadar kısa ömür

Hayallerinizi Sadece Biz Gerçekleştiririz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ottomanmurat bunu yazdı

Kalbi Hizli Artan insanlarin ömrü kısa oluyor neden kalp fazla çarpınca çabuk yıpranıyor araba gibi düşün ne kadar km ne o kadar kısa ömür

geç bile kalmışız be. maratoncular uzun ömürlü olurmuş, ancak yaş ilerledikçe kalpleri büyümeye devam edip çok sıkıntı çıkarırmış. yıpranmak paslanmaktan iyidir ;)

"sorry grim, im too late to die young"

yardırmak bizim işimiz
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    erdoganb bunu yazdı
    ottomanmurat bunu yazdı

geç bile kalmışız be. maratoncular uzun ömürlü olurmuş, ancak yaş ilerledikçe kalpleri büyümeye devam edip çok sıkıntı çıkarırmış. yıpranmak paslanmaktan iyidir ;)

"sorry grim, im too late to die young"

Normal halde nabız nasıl?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ottomanmurat
    ottomanmurat's avatar
    Erkek

Ben Memlekette Rahatsızlandım Kalp Atımı 150 ye cıkmişti acilde 7 saat yattim doktorlar düşüremedi sivas merkeze yolladilar orada inceleme felan yaptılar ilaç felan verdiler zor düşürdüler yani yüksek atinca sanki ölecek gibi oluyor insan yorgun düşüyor vucut kalp fazla basinç yapıyor cigerler yetmiyor kan dolaşımı yetmiyor nefes zor alıp veriliyor yani arkadaşın pek normal degil yukarda arkadaşında açıkladıgı gibi spor yaparken bile o seviyeler anormal

Hayallerinizi Sadece Biz Gerçekleştiririz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ottomanmurat bunu yazdı

Ben Memlekette Rahatsızlandım Kalp Atımı 150 ye cıkmişti acilde 7 saat yattim doktorlar düşüremedi sivas merkeze yolladilar orada inceleme felan yaptılar ilaç felan verdiler zor düşürdüler yani yüksek atinca sanki ölecek gibi oluyor insan yorgun düşüyor vucut kalp fazla basinç yapıyor cigerler yetmiyor kan dolaşımı yetmiyor nefes zor alıp veriliyor yani arkadaşın pek normal degil yukarda arkadaşında açıkladıgı gibi spor yaparken bile o seviyeler anormal

@~ Normal halde bilmiyorum, yarın salonda bakacağım abi.

Abi ben ne kadar yükseğe çıkabilirim diye yüklenmiştim kendime, 300de sorun oldu, ama baş dönmesi, fenalaşma falan değil, sadece çok yoruldum, dil dışarı çıktı resmen. 2-3 dakka kadar dinlenip-bekleyip su içip devam ettim yine.

Ama 200 üzerinde kollarımdaki bacaklarımdaki damarları hissediyorum, burdayım la burdayım diyor hepsi

yardırmak bizim işimiz
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Clickanddie
    Clickanddie's avatar
    Erkek

aynı durum var bende de hocam hiç doktora gitmedim nabız yaklaşık oralarda oluyo benim de yaş 21 ben de çok yorulmuyorum. bende kickbox yaptım uzun süre :d acaba kickbox ta mı sorun ? damarların belli oluyor ama vücudumun her yerinde damr geniş diye kalp te yapıştırıyo mu kanı basınçlı basınçlı acaba :D silindirler genişse pistonlar sert bvurur mantığı

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Clickanddie bunu yazdı

aynı durum var bende de hocam hiç doktora gitmedim nabız yaklaşık oralarda oluyo benim de yaş 21 ben de çok yorulmuyorum. bende kickbox yaptım uzun süre :d acaba kickbox ta mı sorun ? damarların belli oluyor ama vücudumun her yerinde damr geniş diye kalp te yapıştırıyo mu kanı basınçlı basınçlı acaba :D silindirler genişse pistonlar sert bvurur mantığı

v6-v8 motorlar var ya onlar gibi miyiz nedir? :) motor demişken, motorhead... motorheart daha iyi olur :)

olabilir hocam, 1 ay kendimi kontrol edeceğim, bakalım 140-150yi geçmeden spora devam edeceğim, sonra bi yüklenip bakacağım eğer 200++ olursa kardiologa görüneyim bi. Belki birinin tez konusu falan olurum (:

yardırmak bizim işimiz
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

wanted'i izleyip kendini gelistirebilme olanagin var hocam :P

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
Toplam Hit: 5595 Toplam Mesaj: 22