Zakkum Çiçeği Ve Zehri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarasuZanu
    KarasuZanu's avatar
    Erkek

zakkum

Orda burda her yerde bulunan bu çiçek Zakkum( Orman Gülü ) Bilmiyen arkadaşlar için söylüyorum zehirlidir.

belli oranda yenmesi kalbi güçlendirdiği ve kansere iyi geldiğine yönelik bulgular olsada zakkum "zıkkım" kelimesinin kaynağıdır.

Zakkumdan polen arıların yaptığı ballar özellikle doğu karadenizde ( okuduğum kadarıyla ) "Deli Bal" olarak adlandırılır ve 1 çay kaşığından fazla alanlar zehirlenir. ertesi gün iyleşir. 50 ile 100 gram civarı alanlar it gibi can çekişir daha fazlasında ise ölüm vakka olduğu bilinmektedir. ( intiharı düşünen arkadaşlar güzel bir ölüm yolu çiçekerle döşeli )

Benim bahçedede vardır isteyene temin edilir.

Şaka bi yana "In to the wild" den etkilendim birazda sanırım ormanda aç kalırsanız bu zıkkımdna uzak durun çeşitli dürleri var alakasız alaksız.

Türkiyedede bir sürü zehirli bitki var önüze geleni ağzınıza sokmayın.

bide okuduğum yazılardan birinde şarkıcı murat başaranda bu balı yiyip komaya girdi diyodu. kim ulan dedim bu bi görsellerde arattım.

asdf

şu resimden sonra hak etmiş şerefsiz >((( offfff offffffffffff

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

KarasuZanu bunu yazdı:
    -----------------------------

zakkum

Orda burda her yerde bulunan bu çiçek Zakkum( Orman Gülü ) Bilmiyen arkadaşlar için söylüyorum zehirlidir.

belli oranda yenmesi kalbi güçlendirdiği ve kansere iyi geldiğine yönelik bulgular olsada zakkum "zıkkım" kelimesinin kaynağıdır.

Zakkumdan polen arıların yaptığı ballar özellikle doğu karadenizde ( okuduğum kadarıyla ) "Deli Bal" olarak adlandırılır ve 1 çay kaşığından fazla alanlar zehirlenir. ertesi gün iyleşir. 50 ile 100 gram civarı alanlar it gibi can çekişir daha fazlasında ise ölüm vakka olduğu bilinmektedir. ( intiharı düşünen arkadaşlar güzel bir ölüm yolu çiçekerle döşeli )

Benim bahçedede vardır isteyene temin edilir.

Şaka bi yana "In to the wild" den etkilendim birazda sanırım ormanda aç kalırsanız bu zıkkımdna uzak durun çeşitli dürleri var alakasız alaksız.

Türkiyedede bir sürü zehirli bitki var önüze geleni ağzınıza sokmayın.

bide okuduğum yazılardan birinde şarkıcı murat başaranda bu balı yiyip komaya girdi diyodu. kim ulan dedim bu bi görsellerde arattım.

asdf

şu resimden sonra hak etmiş şerefsiz >((( offfff offffffffffff

murat başarını hiç sevmem ama bu resimden dolayı hasetinden şerefsiz diyorsun ya bende sana şerefsizsin diyorum 

https://t.me/pump_upp
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

hadi yine iyisin empatiyi öğreticem sana 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarasuZanu
    KarasuZanu's avatar
    Erkek

yok hocam yaa özendirici hareketlerde bulundurdu diye şakasına şerefsiz dedim yoksa hakaret olarak söylemdim :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

KarasuZanu bunu yazdı:

yok hocam yaa özendirici hareketlerde bulundurdu diye şakasına şerefsiz dedim yoksa hakaret olarak söylemdim :D

tamam o zaman bende özür diliyorum senden:)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Arachnophobia
    Arachnophobia's avatar
    Erkek

Karasu kardeşim ben arıcıyım. 50 kovan arım var. Ayrıca arı yetiştiriciliğinin bilimsel yönü ile de ilgilenmekteyim. Yalnız burada yazmış olduğunuz zakkumu anlatmıyor. Tamamen orman gülünü anlatıyor. Orman gülü fundagiller ailesindendir. ve içerdiği toksin grayanatoksin dir. yaptığı etki hipotansiyon dur yani tansiyonu ani bir hızla düşürür ve vücudu iflas ettirir. fakat zakkumun içerdiği toksin roadin dir . onun  yaptığı etkide kalbi inanılmaz bir etki ile çarptırararak nabzın inanılmaz seviyelere çıkmasını ve buna bağlı tüm organların iflas etmesini sağlar deli balda  erken farkadildiğinde kurtulma şansı vardır zakkumda yoktur. ve zakkumun en zehirli yeri yapraklarıdır kuru veya yaş farketmez kaynatsanda geçmez. İyi  geceler

Çok Sevdik Be Abi
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarasuZanu
    KarasuZanu's avatar
    Erkek

Arachnophobia hepsi aynı aileden geliyor diye aynı özellikleri barındırıyor sanmıştım. teşekkürler. sanada iyi geceler hocam :D

patates bunu yazdı:

KarasuZanu bunu yazdı:

tamam o zaman bende özür diliyorum senden:)

:)) :D empatinin dibine vurduk :D yaptın yapıcağını :))) ne önemi var yaa boşver :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kukunku
    kukunku's avatar
    Erkek

hocam delibal yapan çiçek başkaydı onun doğal  yaşam alaını karadenizdeki yüksek yaylalardı

bende sherlock holmes da görmüştüm :)

edit: adıda yabani orman gülüydü galiba

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sorrowful
    Sorrowful's avatar
    Erkek

bizim evde var bu baldan, 1 kasikdan fazla yenmiyor, ilk önce bildigimiz gibii tatli bi bal tadi oluyor, sonra agiza aci bi tat geliyor.. fazla yendimi adami harbi götürür, bogazi yakar..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarasuZanu
    KarasuZanu's avatar
    Erkek

kukunku bunu yazdı:

hocam delibal yapan çiçek başkaydı onun doğal  yaşam alaını karadenizdeki yüksek yaylalardı

bende sherlock holmes da görmüştüm :)

edit: adıda yabani orman gülüydü galiba

zakkumun zehirli olduğunu küçükkende biliyordumda =D  inceleme işine bende gece yarısı sherlock holmes den sonra baktım :D meğer zakkum fazla çalıtşrıyo iflas ettiriyo diğeri orman gülü o karadenizde bulunan versiyonuda yavaşaltıcıymış neyse sonuçta ikiside zehirli :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Bu çiçekten bizim oralarda dolu...

Ha birde şu bayanın adı ne?

Toplam Hit: 10655 Toplam Mesaj: 16