Kodak Yeni Bir Sensör Teknolojisi Geliştirdi

Yeni Kodak görüntü sensörü teknolojisi, dijital fotoğraf çekimini yeniden tanımlıyor. Yeni nesil renk filtresi, loş ışıkta bile daha yüksek kaliteli fotoğraflar sunuyor.

Eastman Kodak Company, görüntü sensörü teknolojisinde çığır açacak bir gelişmeye imza attı. Bu gelişmeyle, karanlık ve bulanık dijital fotoğraflar tarihe karışacak. Kodak’ın yeni sensör teknolojisi, mevcut sensör tasarımlarına göre ışığa hasassiyeti 2-4 katına çıkarıyor. Görüntü sensörleri, çekim sürecini başlatmak üzere ışığı elektrik yüküne çevirerek, dijital fotoğraf makinesinin “gözü” gibi hareket ediyor.

 

Yeni gelişmeyle birlikte, Kodak’ın dijital görüntülemede bir standart haline gelen mevcut teknolojisinde önemli ilerleme kaydedildi. Günümüzde, neredeyse bütün renkli sensörlerin tasarımı, ”Bayer Modeli”ne dayanıyor. Kodak bilimadamlarından Dr. Bryce Bayer tarafından 1976 yılında geliştirilen bu model, kırmızı, yeşil ve mavi piksellerden oluşuyor. Bu tasarımda, sensördeki piksellerin yarısı, yeşil ışık toplamak için kullanılıyor. Geriye kalan pikseller ise kırmızı ve mavi ışıklara eşit derecede hassasiyet gösteriyor. Poz çekildikten sonra yazılım, nihai görüntüdeki her piksel için yeniden tam renkli bir sinyal oluşturuyor.

 

Kodak’ın yeni teknolojisi, görüntü sensörü dizisini oluşturan kırmızı, yeşil ve mavi elemanlara, pankromatik, diğer bir deyişle “net” pikseller ekliyor. Bu pikseller, görünür ışığın bütün dalgaboylarına karşı hassas olduğu için, sensöre çarpan ışığın daha büyük bir bölümünü topluyor. Kullanıcılar, bu piksel düzenlemelerini Kodak’ın yeni modeller için optimize edilmiş ileri düzey yazılım algoritmalarıyla eşleştirerek, fotoğraf hızını artırabiliyorlar. Bu da loş ışıkta fotoğraf çekerken performansı doğrudan artırıyor. Kodak’ın yeni teknolojisi, obtüratör hızını artırıyor (hareket eden konuları çekerken hareket kaynaklı bulanıklığı azaltmak için), daha küçük piksel tasarımına imkan veriyor (Belli bir optik biçimde daha fazla çözününürlük sağlıyor) ve performansı koruyor.

 

Kodak Görüntü Sensörü Çözümleri Grup Başkanı Chris McNiffe, bu gelişmenin, görüntü sensörü teknolojisinde yeni bir nesli temsil ettiğini, ayrıca loş ışık koşullarında temiz ve net dijital fotoğraflar çekilmesini sağladığını söylüyor: “Bu, dijital fotoğrafçılığı bütün şekillerde geliştirmeye yönelik gerçek bir yenilikçi yaklaşım. Kodak’ın tüketiciler açısından gerçekten fark yaratan gelişmiş dijital teknolojiler sunarak ürünlerini farklılaştırma kabiliyetini bir kez daha kanıtlıyor.”

 

Kodak, bu teknolojiyi sistem genelinde çözümlerde uygulamak ve tasarım sürecini daha verimli hale getirmek için, alanında lider firmalarla birlikte çalışacak.

 

Kodak, dijital fotoğraf makinesi ve kameralı cep telefonu gibi tüketici pazarları için, bu teknolojiyi kullanarak CMOS sensörleri geliştiriyor. Söz konusu teknoloji, CCD ve CMOS görüntü sensörleriyle birlikte kullanım için uygun olduğundan, kullanım alanı, Kodak’ın görüntü sensörü portföyünün ötesine geçip endüstriyel ve bilimsel görüntüleme gibi uygulamalı görüntüleme pazarlarını hedefleyen ürünleri de kapsayabiliyor. Bu teknolojiyi kullanan ilk Kodak sensörü, 2008’in ilk çeyreğinde deneme amaçlı kullanıma sunulacak.

Kaynak: http://www.vbturk.net
Tarih:
Hit: 1064
Yazar: NautilusYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.