Nokiadan İphone rakip

Apple’ın iPhone’u üretmesinin ardından Nokia da Ovi adını verdiği servisiyle internete açıldı

Farklı alanlarda faaliyet gösteren teknoloji devleri birbirlerinin sektörlerinde iddialı girişimlerle rekabetin dozunu artırıyor. iPhone ile cep telefonu üretimine iddialı bir giriş yapan Apple’a cevap, Nokia’dan geldi. Finlandiyalı mobil telefon üreticisi Nokia, Londra’da düzenlediği “Nokia Go Play” etkinliğinde tanıttığı internet servisi Ovi’yle, “Apple, Google ve Yahoo gibi internet devlerine rakibim” dedi.

Nokia, Ovi konsepti ile cep telefonunda en çok kullanılan 8 farklı hizmeti tek çatı altında topladı. Ovi üzerinden fotoğraf paylaşımı, TV, çok kullanıcılı oyun, müzik, navigasyon ve sosyal iletişim ağı hizmetleri alınabilecek. iPhone’u yeni rakipleri olarak adlandıran Avrupa Multimedya Satış ve Kanal Yönetimi Başkan Yardımcısı Mads Winblad, şunları söyledi: “Yahoo ve Google da hizmetleri için yeni cihazlar pazara sunacaklarını açıkladı. Bu yeni rakiplere ciddi bakıyoruz. Bunlarla mücadele edeceğiz. Biz de internetle ve yeni servislerimizle onların alanlarına gireceğiz. Bu nedenle internet şirketi olma hedefi koyduk. Tüketici servisleri alanında da oynamak istiyoruz.”

Günde 1 milyon cep

Nokia, ayrıca tanıttığı yeni oyun ve müzik telefonlarıyla, MP3 çalar üreticileri, oyun konsolları ve dev internet içerik sağlayıcılarına da rakip oluyor. Nokia CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo, günde 1 milyon cep telefonu ürettiklerini ve dünyada 100 milyon insanın Nokia cep telefonu taşıdığını söyledi. Nokia Cep Telefonu Bölümü Başkanı Kai Öistamö ise müzik sektörünün büyüklüğünün son iki yılda üçte bire indiğini aktararak, “İndirilebilir müzik pazarı 5.5 milyar euro. Lider olan firmadan daha fazla müzik içeriğiyle pazara gireceğiz. Artık müziksiz telefon üretmeyeceğiz” diye konuştu. Öistamö, insanların her şeyi birarada yapmak istediğini, bu nedenle Ovi’yi yarattıklarını kaydetti.

‘Türkiye cepten internete girmeyi sevdi, yerli şarkılarla lider oluruz’

Avrupa Multimedya Satış ve Kanal Yönetimi Başkan Yardımcısı Mads Winblad, multimedya telefonların Türkiye’deki satışlarının çok iyi gittiğini belirterek, Türk kullanıcıların multimedya ve cep telefonundan internet servislerine adapte olduğunu söyledi. Müzik servislerinin gelecek yılın ilk yarısında Türkiye’de de uygulamaya konulacağı bilgisini veren Winblad, bu hizmette yerel müziklerin yuzde 80 ağırlıkta olacağını belirtti. Şu anki pazar liderinden daha geniş bir içerikle piyasaya gireceklerini sözlerine ekleyen Winblad, “Türkiye pazarına özel stratejilerle girecegiz. Madonna’yı herkes dinler ama sadece global müzikle bu iş olmaz. Yüzde 80 yerel içerikle pazara girecegiz” dedi.

Oyunsuz ve müziksiz ‘cep’ kalmayacak

NOKIA müzik ve oyun odaklı dört yeni modelini Londra’da tanıttı. Nokia N81, Nokia N95 8GB, Nokia 5310 XpressMusic ve Nokia 5610 XpressMusic adlı bu dört yeni model Avrupa’da bu yılın dördüncü çeyreğinde, Türkiye’de ise gelecek yılın başında piyasada olacak.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1676
Yazar: NautilusYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.