2019 YKS Rehberliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

Sorulacak sorular ve cevapları lütfen :)

Ben de girmeyi düşünüyorum bu sene. Halı hazırda kamudayim. Üstünü okumam lazım. Veteriner ve zootekni tercihlerinden biri olacak puanlarına göre. Ama yaşım çok ilerledi. Sınavda başarılı olamayacagim. Elime kitap defter almayali cook uzun zaman oldu. 

Şimdi nasıl olurda sınavdan iyi puan alır ve kazanırim. Kazansam okurum ama iş sanırım kazanmakta.

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    MuhammeT bunu yazdı

Ben de girmeyi düşünüyorum bu sene. Halı hazırda kamudayim. Üstünü okumam lazım. Veteriner ve zootekni tercihlerinden biri olacak puanlarına göre. Ama yaşım çok ilerledi. Sınavda başarılı olamayacagim. Elime kitap defter almayali cook uzun zaman oldu. 

Şimdi nasıl olurda sınavdan iyi puan alır ve kazanırim. Kazansam okurum ama iş sanırım kazanmakta.

Yok hocam is okumakta. Kazanmak zor bir sey degil. Simdiden yasim ilerledi tribine giriyorsan kucuk kucuk cocuklarla senelerce ayni sinifta daralirsin o yuzden o tribi hemen su an birak. Okumanin yasi gercekten yok.

sigara değil, balık olan.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    MuhammeT bunu yazdı

Yok hocam is okumakta. Kazanmak zor bir sey degil. Simdiden yasim ilerledi tribine giriyorsan kucuk kucuk cocuklarla senelerce ayni sinifta daralirsin o yuzden o tribi hemen su an birak. Okumanin yasi gercekten yok.

Kazanirsam tribim olmaz havam olur :) kazandım diye.

Hayırlısı. Okumam lazım bölümün üstünü geçim zorlaşıyor çocuk büyüdükçe.

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mstfckmk58
    mstfckmk58's avatar
    Erkek

Hocam kamuda çalışıyorum. Arta kalan zamanda müzik öğretmenliği için kursa gidiyorum. Yaş oldu 30 bizim zamanımızda birinci bölüme girmek yetiyordu yetenek sınavı için. Şu an durum nedir. Tyt ve ayt diye ayrılıyor anladığım kadarıyla. Tyt kısmına girmek yetiyor mu hala müzik öğretmenliği için? Bizim girdiğimiz dönemlerde 370 puan alıyordum. Şu an kaç puan alsam sıkıntı yaşamadan girerim öğretmenliğe ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı
    hydr bunu yazdı

Merhabalar hocam yakin zamanda mufredat degisti ders bazinda sinava dahil konulari yazabilirmisin bu konuda kafalar karisik kendim arastirayim dedim fakat  birinin dahil dedigi konuya digeri cikarildi diyor bunun sebebi ise sanirim milli egitim yakin zamanda okullara gonderdigi yazi ozetle yazida mufredat degissede 2019 yilinda sinava girecek ogrenciler bu dersleri 9. 10. Sinifta gorduler o yuzden mesuldurler diyor 

Vallhi ilac gibi oldu konu ders calismaya basliyacam konulari netlestiremedigim icin basliyamiyorum

Taban aritmetigi dahil midir hocam tyt matematige yada matris determinat ayt ye? Mufredattan cikti konular ok ama bu seneki sinavda cikacak mi? 

İkinci sorum ise tyt nin iki yil gecerliligi var artik ben sinava kisa bir sure kaldigi icin bu sene tyt kasayim seneyede ayt calisiyim ikiye boleyim diyorum fakat bu mevzuda da soyle bir sey var diyorlar ki seneye tyt puanini kullanmak istiyorsan lisans programi yazamassin onlisans yazman lazim. Var mi hhocam boyle boy sey ? kisaca  ben bu sene tyt calisip seneye ayt ye giriyim desem ayt puanim bi onceki senenin tyt si uzerinden hesaplanacak mi

Bu arada yasim 28 memurum halihazirda ilk 20 bin hedefim var

konu listesi malsef ösym tarafından verilmiyor. bizde internetten buluyoruz. konular çoğunlukla aynı sadece bazı konuların içinden çıkarılanlar var. şu an güncel 2019 yks kitaplarından çalışabilirsiniz. Eğer internnetten çalışıyorsanız, Youtube'da hocalara geldik kanalından da çalışabilirsiniz.

tyt puanı gelecek yıl da geçerlidir. Bu ister önlisans, ister lisans seç, ister yerleş farketmez. Her iki halde de geçerlidir.

Yani bu sene sadece TYT kasıp iyi bir puan alıp seneye de TYT ye girmeden AYT ye girip Lisans'a yerleşebilir miyiz ?

Nec mora, nec requies
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    RimPalace bunu yazdı

hocam 2016da okul bana 37 puan vermiş

ben 2016da su ürnleri müh (4yıl) kabul edildim ve kayıt oldum ama okumadım 

kaydım hala orada 

bu yıl okul bana yarısını mı verecek (18.5)

hayır. tam puan alırsın. geçen sene yerleşme olmadığı sürece tam puan gelir.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Yuksekogretime devam ederken lisans okuyabiliyor muyuz? Evetse ozel universitelerde kalindigi takdirde verdigi bursu geri istemeyen hangileri var? 

Bolumu okumayacaksan girmek hak yemektir diyen cikarsa bozusuruz (:

lisans okuyabilirsin. özelde her üniversite kendine göre belirliyor kuralı. Hangilerinde var bilemiyorum. Direk üniversiteyi arayıp sormak lazım.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    kuytul bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Yuksekogretime devam ederken lisans okuyabiliyor muyuz? Evetse ozel universitelerde kalindigi takdirde verdigi bursu geri istemeyen hangileri var? 

Bolumu okumayacaksan girmek hak yemektir diyen cikarsa bozusuruz (:

lisans okuyabilirsin. özelde her üniversite kendine göre belirliyor kuralı. Hangilerinde var bilemiyorum. Direk üniversiteyi arayıp sormak lazım.

Tesekkur ederim hocam

sigara değil, balık olan.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    GoldenWorld bunu yazdı

Hocam selam. 

2 yıllık açıktan bölüm fark etmez kazanmak istiyorum maksadım askerliği tecil etmek.  bunun tercihini normal tercihler gibi tercih zamanında mı yapıyoruz ? Bi de açıktan dandik bi bölüm kazanmak için kaç puan almak şart tyt den ?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)

okul puanına bağlı ama türkçe ve din çözebilirsin diye düşünüyorum. 40 türkçe var, 5 din sorusu var çalışmadan yaparsın. sadece tyt deneme al kırtasiyeden 10 tane falan sınava girmeden çöz. toplam 20 net yapsan yeter.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

İlk TYT-AYT'ye giren birisi olarak detaylı bir tavsiyede bulunayım. Tavsiyeler sana özel değil genel olacak.

Matematik

AYT

Limit-Türev-İntegral başlangıç için Yüzdeyüzün limit, türev ve integral kitapları güzel, ne kadar kavradığını iyi ölçüyor.
    Karekök AYT Matematik soru bankası her konu için güzel bir kaynak, bunu halledersen baya yol katetmiş oluyorsun.

* Bu sene gireceklerde sadece polinomik fonksiyonların türevi/integrali var, trigonometrik fonksiyonların vs. yok. Daha kolay olacak gibi görünse de eldeki kısımdan fantastik sorular gelir diye düşünüyorum, iyi kavramak da fayda var o yüzden.

TYT

Yüzdeyüz ÖSYM Tadında Güncel Problemler kitabı problemlerde giriş/hızlanma için gayet güzel bir kitap ama yeni sınav formatı için tek başına yeterli değil. Bu sene bir sürü yeni problem kitabı çıkmıştır muhtemelen incelemek lazım.

Karekök TYT çözülebilir. 

DENEMELER

Fark yayınlarının TYT denemeleri efsanedir. Sınavda çok benzer/aynı 2 soru falan çıkmıştı. Sınav formatını çözmede çok yararlı olur.

Acil TYT denemeleri hazırlayan Mahsum Hoca efsane adamdır, geçen sene çıkardıklarında basım hatası/yanlış sorular vardı basımı aceleye geldiği için ama muhtemelen bu seneye düzelmiş olur onlar, faydalı olacaktır.

Acil AYT denemeleri baya hardcore. Sınavdan önce moral bozmak isteyenler için birebir :) Kafa açan sorular var en azından 1 tane çözülmeli bence.

Geometri

Geometri de Karekök LYS ve Birey C eskinin iyi kitaplarıydı ama yeni tarz sorular yok. Geometride kendini zorlamak isteyenler için Fen Bilimleri BÇY Geometriyi tavsiye ederim yeni soru tiplerine de yakındır. Yine yeni soru tiplerine yakın ve hem kolay hem zor sorular barındıran bir kitap olarak ACİL Geometri'yi öneririm.

Ben en zorunu istiyorum, üçgenler kabusum olsun çemberlerle fanteziler kurayım diyenler için geçen senenin baskısı olan Fen Bilimleri LYS Geometri Kitabı. BÇY'nin 2 tık üstüdür, soruların hepsinin çok klas çözümleri vardır ama 2 saat harcanır 12 sorudan 7si zor çözülür :)

Fizik

Normal fizik soruları için fen billimlerinin kitapları gayet güzel. Bu yeni nesil sözel sorular için Yayındenizini şiddetle tavsiye ediyorum. Çok saçma sapan zorlama sorular da var ama hayat kurtarıyor.

Kimya

Fen bilimleri + palme + palme organik genel olarak yeterlidir. En sıkıntı çekeceğin konu organik olur zaten. Organik için ÇAP falan da iyi diye biliyorum.

Biyoloji

Palmelerde güzel sorular var, fen bilimleri güzel sorular olsa da kendini tekrar ediyor biraz. Çok detay çalışmak istiyorsan (çok bir anlamı yok bence şu anki sistemde) Sarmal biyoloji baya sert bir kitaptır. (çözmek nasip olmadı :D )

Türkçe

Türkçe için pek bir önerim yok, altyapın yoksa heralde bol bol soru çözmeden kapatamazsın. Kitap olarak Parafı çözmedim ama baya kapsamlı bir kitaptı, fen bilimlerinin türkçe soru bankası da iyidir cins sorular vardır. Sınava doğru Türkçe'nin  Kara Kutusu'nu çözmek baya faydalı olur. Onlarca yıldır ÖSS, ÜSS, YGS, ÖYS, KPSS'den  Orman Bakanlığı Bilmemne Memuru alım sınavına kadar ÖSYMnin hazırladığı sınavlardaki Türkçe soruları var.

Yazım yanlışları için ne kadar çok soru o kadar iyi.

Sosyal

Fen bilimlerinin coğrafya kitabı iyidir, baya faydasını gördüm. Felsefen iyi değilse belli kalıpları bildikten sonra %80i çıkıyor. Sosyal için Toprak Yayınlarının denemelerini şiddetle öneririm. Dinden tarihe kadar hepsinde baya güzel sorular var, sınav öncesi güzel ayrıntıları öğrenme konusunda birebir. 

Genel olarak önerebileceğim yayınlar bunlar, sınav sistemi belli olduğu için bu sene akıllıca çalışan güzel sonuçlar elde eder diye düşünüyorum. Unuttuğum bir şey olmuşsa sonradan editlerim. Sınava girecek müridlere başarılar...

şurada yazmıştım: https://www.tahribat.com/forum/2019-universite-sinavi-237906/3#msg2983895 madem genel konu burada da dursun

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
Toplam Hit: 4299 Toplam Mesaj: 43
yks 2019 yks rehberlik eğitim koçu yks yks