5 Kw'lık Güneş Enerji Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    tacir bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

Kuracağım sistem şu şekilde:

1x istabreeze rüzgar türbini 2000watt

6x 270watt tommatech solar panel

48volt tommatech inverter

12 adet 12volt 100 amper jel, ya da deepcycling kuru akü

Hocam hibrit sistem baya mantıklı gelmeye başladı.bizim tarlada senenin büyük bölümü hiç esmese 10 saat 10-12 şiddetinde rüzgar olan bir bölge var.Marka konusunda tommatech nasıldır? Lextor ürünleri de epey var piyasada. anladığım kadarıyla bu markalar ortalama piyasa malları. İleride sorun çıkarma olasılığı nedir acaba? İnverteri sağlam alayım diğerlerini yetmezse de arttırırım kafasındayım.

Hocam aletleri aldığın gün test et kuruluma kadar demir beton işlerin olacak. Garanti olaylarına pek inanma. Kabinlerin yapımı türbin direğinin yapımı gibi şeylerin resmini atarım buraya. Sana gerekecek işgücü kaynakçı olacak. Bazik kaynak yapmayı bilen kaynakçı bulacaksın. Dört ayaklı z lentolamalı direk yaptıracaksın. Ben kendim yapacağımı örnek olarak buraya ekleyeceğim.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    solutionman
    solutionman's avatar
    Erkek

çizik. dökümanları buradan paylaşırsanız sevinirim. Bizimde bir ev var ankara ayaşa yakın bir köyde. elektrik için 20k çıkardılar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı

400 metre bişey değil, ben nerdeyse 1km mesafeden kablo çektim. ilk başta güneş enerjisi sonra jeneratör sonra şebeke elektriğine geçtim ve kesinlikle şunu söyleyim şebekeden şaşma.

emin ol güneş enerjisine harcadığından daha azına mal olur. benimki bağ evi olduğundan sistem küçük 1500w lık benim invertör. 7.5kw da jeneratörüm var. huzuru elektrik bağlatınca buldum :)

edit. 200v a düşüyorsa kabloyu kalın kullanman lazım. benim 500 metre alimünyum 4x25, sonrki 500 metre 2x10 bakır kablo ile geliyor. dalgıç motor, kaynak makinası vs 0 sıkıntı günde 5-6 saat dalgıç çalışıyor.

Hocam 200 ü görmüyor derken 170-180 volt arası geziyor dedi komşu :) ben altın kablo döşesem belki o voltajları göreceğim demek bu .Şebeke elektriği bağlanır ama ne zaman olacağını söyleyebilen yok. 4 ay sonra dava hakkı doğuyormuş  tek söyleyebildikleri bu şimdilik.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Kullanacağın. Buzdolabı çamaşır makinesi vs cihazları a+++ olarak almalısın, tüm ışıklar led olmalı, hidrofor yerine su kulesi yaptırıp kullanmalısın. Bu konu bitince mini bir döküman yapılabilir. Bu sene kuracağım üçüncü sistem olacak.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

Kullanacağın. Buzdolabı çamaşır makinesi vs cihazları a+++ olarak almalısın, tüm ışıklar led olmalı, hidrofor yerine su kulesi yaptırıp kullanmalısın. Bu konu bitince mini bir döküman yapılabilir. Bu sene kuracağım üçüncü sistem olacak.

Hocam o konularda sıkıntı yok. Hatta ufak çaplı bir otomasyon da yapabilirim. Örn güneş var alt depoda su var pompayı çalıştır gibiv veya çamaşır bulaşık makinesini güneşli günlere denk getirmeye çalışmak gibi.

En büyük soru işaretim markalarla ilgili. Sorun çıkarmayacak F/P ürünleri lazım.Güneş panellerince üçkağıt döndüğü de söyleniyor ikinci el panelleri sıfır diye satanlar vs. güvenilir satıcı varsa onları da paylaşırsanız sevinirim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    tacir bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

Hocam o konularda sıkıntı yok. Hatta ufak çaplı bir otomasyon da yapabilirim. Örn güneş var alt depoda su var pompayı çalıştır gibiv veya çamaşır bulaşık makinesini güneşli günlere denk getirmeye çalışmak gibi.

En büyük soru işaretim markalarla ilgili. Sorun çıkarmayacak F/P ürünleri lazım.Güneş panellerince üçkağıt döndüğü de söyleniyor ikinci el panelleri sıfır diye satanlar vs. güvenilir satıcı varsa onları da paylaşırsanız sevinirim.

Uğur markasının 220v karavan ürünlerine bak gerçekten elektrik cimrisi aletler. Restore edip 3 sene kullandığım gmc karavanda bu markadan çok memnun kaldım. Akü olarak jel akü alacaksan gidip fabrikasından volt markasını alabilirsin. Bütçe boksa mutlu akünün deep cycling değeri %40 olan kuru akü kodu fd.31.100.64.A. dır. Bu aküler full grid dir 100 amperdir fiyatı da 700 civarıdır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

( youtube kerem çilli )

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

Çin'de paneller baya ucuzdu. Getirme imkanın olursa bize de haber et hocam

Ne Mutlu Türk Doğana..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

5kw destekleyen tam sinüs akıllı invertörümüz bu:

kabaca yeşil girişler güneş enerjisi ve akü girişleri.

ac kısmında şebeke ve ya jeneratör girişi ve çıkış var.

com ve usb girişleri de inverteri bilgisayarla programlamak için, ama çok da gerekli değil aynı şeyi ekranından da yapabiliyoruz.

şimdi alet edevatların testlerini yapıyorum kurulum yaparken teferruatlı resim ve anlatım yapacam.

Toplam Hit: 4356 Toplam Mesaj: 46
inverter solar panel güneş enerjisi