5 Kw'lık Güneş Enerji Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

https://www.tahribat.com/forum/Forum-Ruzgar-Jeneratoru-Yaptim-Elektrige-Elektrik-Demiyorum-184178/

bu mürit bir şeyler yapmıştı ama 2,5 yıldır ortalıkta yok kefilinden ulaşılabilir

Yav he he
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

güneş enerjisi kaç kw için kaç senede amorti eder? Bu tarz paylaşım var mıdır?

Yani bir sistem kuracaksın ama 10 yılda amorti edecekse çok karlı olmaz. Ama 5 yılda amorti ediyorsa yapmaya değer gibi. 

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı

Yani bir sistem kuracaksın ama 10 yılda amorti edecekse çok karlı olmaz. Ama 5 yılda amorti ediyorsa yapmaya değer gibi. 

Hiç bir zaman şebekeyi amorti etmez. Bağımsız sistemin amacı elektrik götürülemeyen yerde elektrik üretmek olmalı çünkü bu akülerin türbinin ve panellerin yıpranma durumu var. Aküleri en iyi ihtimalle desülfe de ederek 5 sene kullanırsın. Türbin 2 yılda bir bakım ister. Solar paneller yıllar içinde verim kaybeder. İnverter de en iyi ihtimalle 4 yılda bir bakım gerektirecektir.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

4 adet jel star 12v 100 amper jel akü

8 adet mutlu deepcycyling 12v 100 amper full grid kuru akü kullanacağız.

güneş panellerinin testlerinin nasıl yapıldığını yarın resimlerle anlatacağım.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    kuytul bunu yazdı

Hiç bir zaman şebekeyi amorti etmez. Bağımsız sistemin amacı elektrik götürülemeyen yerde elektrik üretmek olmalı çünkü bu akülerin türbinin ve panellerin yıpranma durumu var. Aküleri en iyi ihtimalle desülfe de ederek 5 sene kullanırsın. Türbin 2 yılda bir bakım ister. Solar paneller yıllar içinde verim kaybeder. İnverter de en iyi ihtimalle 4 yılda bir bakım gerektirecektir.

Hocam bakımdan kastın nedir? Rüzgar türbini için ön kapaktaki rulman değişiyor başka ne tip bakımları var? inverterin bakımları nelerdir?kurşun-karbon aküleri övüyorlar tavsiye eder misin?

Bakım muhabbeti pek kimse açmıyor. söylediğin iyi oldu. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    tacir bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı
    kuytul bunu yazdı

Hocam bakımdan kastın nedir? Rüzgar türbini için ön kapaktaki rulman değişiyor başka ne tip bakımları var? inverterin bakımları nelerdir?kurşun-karbon aküleri övüyorlar tavsiye eder misin?

Bakım muhabbeti pek kimse açmıyor. söylediğin iyi oldu. 

Türbin için Rulman + kabloları değiştiriyorsun.

İnverterde mosfet ve kapasitörler geberebiliyor (özellikle ucuz inverterlerde) tommatech de bunun olacağını sanmıyorum.

Bakımsız akü diye bir şey olmaz jel akü bile olsa belli bir süre sonra plakalar sülfatlanacaktır bunu önlemek için belli zaman aralıklarında akülerin tek tek sökülüp desülfatöre bağlanması gerekir. sıvı miktarı eksildiyse de jel akü için farklı kuru akü için farklı akü asidi ilave edilir. evet kuru aküde ve jel aküde de akü sıvısı kullanılıyor. akü plakaları arasında kopukluk olabilir aküyü komple açıp kopukluk olan kısmı tamir etmen gerekebilir neticede akü ucuz bir şey değil tamir etmek daha mantıklı.

Solar paneller her sene verim kaybeder ilk 4 seneye kadar pek bir düşüş olmaz daha sonra bu farkı hissetmeye başlarsın, çözümü panel eklemektir bir noktadan sonra verim düşüşü duruyor.

bunların dışında solar panellerin kirlendiklerinde temizlenmesi gerekiyor. sanırım başka bir bakımı yok.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Uç gövde demirine montajını yaptım.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

1- et kalınlığı en fazla olan metali alın.

2- cihazı yanınızda götürün demirlere teker teker deneyerek 1mm boşluk kalacak şekilde gireni seçin, sabunla sokarım sıfıra sıfır girsin kafasında olmayın girmiyor. hiç öyle kumpasla ölçeyim falan diye düşünmeyin borularda milimetrik sapma olabiliyor alın yanınıza cihazı gidin deneyin, gireni alın.

3- saplamalar için profile delik açılması işini sütun matkapla yapın, ben şarjlı matkapla yaptım delikler istediğim gibi olmadı.

yaptıkça işlemleri buraya atacam.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek

uzun süredir benimde aklımda sadece benim odanın ihtiyacını karşılayacak bir sistem kurayım dedim ölçtüm biçtim maliyet ve apartmanda olduğum için sürekli çatıya çıkmak problem oluyor balkona kurayım dedim istediğim verimi alamam diye vazgeçtim 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    adeleks bunu yazdı

uzun süredir benimde aklımda sadece benim odanın ihtiyacını karşılayacak bir sistem kurayım dedim ölçtüm biçtim maliyet ve apartmanda olduğum için sürekli çatıya çıkmak problem oluyor balkona kurayım dedim istediğim verimi alamam diye vazgeçtim 

Benim evimde metronet varken yaptığım şey şuydu değişken saat vardı yani saatlere göre elektrik fiyatı değişiyordu eve inverter ve akü aldım ucuz olduğu saatlerde depolayıp pahalı olduğu saatlerde de aküden kullanıyordum 7 24 açık tutacağın üzerinden para kazandığın sistemin yoksa bu seni amorti etmez.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Bu bahsettiğiniz aküler hızlı şarj özelliğine sahip mi? Kısa sürede şarj yüzünden akü perte çıkar mı?

Neden soruyorum; kurşun asit akulerde 1/10 oranında şarjın bile hızlı şarj olduğu söyleniyor elektronik forumlarında. Lion-lipo gibi piller de tam tersine başlangıçta 1/2 gibi oranda şarj edilmesi gerekiyor. Tabii ki pil doldukça akım düşürülmesi gerekiyor

100 amper akü gece tamamen bitti ve sabah oldu panellerden 20 amper akım gelmeye başladı. Bu mantıkla bakılırsa 5 saatte akünün şarj olması gerek ama yukarıda yazdığım kural geçerli ise akü hızlı şarj kapasitesinin bile üzerine çıkıyor.

Tam tersine panellerin yeterli akım saglayamayip aküyü doldurmaya yetmemesi gibi bir durum da illa olacaktır.

Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir, boyle durumlarda akülerin performansını ve ömürlerini ve şarj cihazının aküyü nasıl koruyacağını merak ediyorum. Bu durum göz ardı edilebiliyor mu?

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
Toplam Hit: 4315 Toplam Mesaj: 46
inverter solar panel güneş enerjisi