folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Adım Adım Schengen Muafiyeti

Adım Adım Schengen Muafiyeti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek

Ben yeşil pasaport var zaten schengen ne takılmıyorum ancak bize ekimde verileceği söylenen schengen in normal, bilinen türden olmayacağını düşünüyorum. Herkese schengen versinler avrupalı isyan eder, Suriyeliye razıyız der. Maalisef kurallara uymakla ilgili sorunlarımız var. Kendini en iyiyi bilen, dünyanın merkezi gibi düşünüp onlar bana uysun yea diyecek çok fazla insan var

Bence iş adamı, öğrenci vb. gibi kriterler kor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek

Rica ediyorum: şengen çıkınca avrupaya gidecek arkadaşlar, internet ortamındaki gibi davranmayın ve her gördüğünüz kızı da dürtmeye çalışmayın.

Opsiyonel_Bilgiler tarafından 09/Oca/16 08:25 tarihinde düzenlenmiştir

imza mı gelmiş?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Yine pembe rüyalara dalmışız. Bizimkilerde şu anda o basiret yok. Zannettiğiniz gibi kolay işleyeceğini zannetmiyorum.

Schengen uğruna güzel mülteci kampı olduk vallahi. Metrolar, duraklar, cami önleri, kaldırımlar yetmedi artık evimizin kapısında da yatarlar.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Abi cidden buna inanan okumuş insanlarımız var yahu :D Adamlar sadece geri kabulu dayayıp ülkelerindeki kaçakları bize iteleyecekler. Ve senin bahsettiğin gibi türkler için vize serbestliği asla ve asla pratikte hayata geçmeyecek geçse bile çok kısa sürede sonlandırılacak bir olay. Zaten bu ülkelerin bir kısmı yeniden sınırlarında kontrol yapmaya başladılar bile.

100 sene evvel dedelerimizi kandıramayan ab ülkeleri şu an ki okumuş kesimi bile böyle düdüklüyorlar. 100 senede eğitimin geldiği nokta bu işte.

Cidden buna inanan kesime kamilmisiniz olm siz demek istiyorum.

KESİNLİKLE VİZE SERBESTLİĞİ PRATİKTE OLMAYACAKTIR OLSA DAHİ ÇOK KISA SÜRELİ OLUP AKABİNDE İPTAL EDİLECEK FARKLI YOLLARLA TÜRK VATANDAŞLARI YİNE AB SINIRLARINDAN UZAK TUTULACAKTIR. AB NİN TEK GAYESİ KONTROLSÜZ SURİYELİ GÖÇMEN RİSKİNİ TÜRKİYEYE İTELEMEK HATTA AB TOPRAKLARINA GİRENLERİDE YAKALAYIP  TÜRKİYEYE  GERİ GÖNDERMEKTİR. TÜRKİYEYİ BU ANLAMDA ÇÖPLÜK OLARAK GÖREN AB NİN TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE UYGULAMAYIP TOPRAKLARINA SOKACAKLARINI DÜŞÜNMEKTE KUSURA BAKMAYINDA DÜPEDÜZ MALLIKTIR.

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bazı arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum cidden :)

öncelikle suriyeliler konusuna gireyim, bu suriyeliler türkiye üzerinden gidiyorsa bu bizim sorunumuzdur, senin onları engellemen gerekiyor, ama buna rağmen kaçabiliyorsa, onlar da yakaladıklarında sana göndermeleri gayet normal. Bu adamlar elbette kendi ülkelerini düşüneceklerdir. Bu sayede türkiyede sınır güvenliği arttırılacak.

Avrupa bu olayı babasının hayrına yapmıyor zaten, ayrıca avrupa'da da bu olaya karşı çıkanlar var, türkiye'ye çok büyük bir şey verildi diye düşünenler var. Ama birileri de diyor ki böyle olmasa schengen tarih olur.

Geri kabul anlaşması imzalandı, uygulanacak ve daha sonra vize serbestiyesi kaldırılacak, birileri diyor efendim geri kabulden sonra vize serbesliği bir süre sonra kaldırılır ya da hiç yapılmaz :) Ee türkiye'de bu anlaşmayı feshedebilir. Sonuçta montrö boğazlar anlaşması gibi sınırsız geçerliliği olan bir anlaşmayı imzalayacak dangalaklar yok.. Yani sen yamuk yaparsan türkiye'de anlaşmayı fesheder :) Bu noktayı neden görmüyorsunuz?

Son olarak gelelim 89 ülke muhabbetine, gerek burada gerek başka sitelerde yorumlar gördüm, herkes zırlıyordu, efendim bir sürü ülke ile vize kaldırmış iktidar bununla övünüyor diye ama hepsi 3. dünya ülkeleri, bunlar bi halta yaramaz, önemli olan avrupa ile vizeleri kaldırmak.. Şimdi böyle bir şey yapılıyor, o zırlayan insanlar bu sefer de 89 ülkeyi savunuyor.

Savunması bile yanlış orası da ayrı bir komik :) 

Yazıda açıkladım, avrupa senden schengen kriterlerini uygulamayı bekliyor eğer sınırını açacaklarsa. Bugün çek cumhuriyeti'nin vize kuralları neyse türkiye'nin de o olacak, almanyanın neyse türkiye'nin de o olacak.

Ve gözden kaçan bir nokta da şu, türkiye kendi tarafından anlaşmayı feshediyor. Yani atıyorum uganda'lı birisi türkiye'ye vizesiz gelebiliyordu, ve türk vatandaşları da mesela uganda'ya vizesiz girebiliyor. Şimdi türkiye vize anlaşmasını feshedince, artık ugandalı kişi türkiye'ye vize ile gelmek zorunda (ab yasaları da böyle), ama türk vatandaşları hala uganda'ya gidebilir eğer uganda da sen vize koydun biz de koyarız demezlerse.

Bunun en güzel örneği rusya, rusya ile vize anlaşmamız vardı, ama son olaydan sonra 1 ocaktan itibaren rusya artık vize istiyor TEK TARAFLI OLARAK. Ama rus vatandaşlar türkiye'ye vizesi gelebiliyorlar, yani türkiye rusya'dan vize istemiyor ama rusya türkiyeden vize istiyor. Bizim de durumumuz rusya gibi olacak.

Turizm olarak belki arap ülkelerinde baya bir azalma olacaktır, ama eskiden arapları doldurdular ülkemize diye bağıranlar sanırım sevineceklerdir (gerçi öyle görünmüyor, her şeye b*k atma kabiliyetleri var)

Ben bu olaydan memnunum ki şahsen bu kanunlar ne beni ne ailemi ilgilendirmese de türkler için iyi olduğunu düşünüyorum. Avrupada çok görüyorum, 10 yaşlarında çocuklar öğretmenleriyle rahatlıkla trene binerek ülke ülke gezebiliyorlar, dillerini geliştiriyorlar, yeni kültürler öğreniyorlar, artık onlar tek bir devlet olmuş, belki biz böyle uyum sağlayamayız (müslüman nüfus çoğunluk olduğu için), ama yine de eğitim için, turizm için bence iyi bir şans türkiye için. Erasmus ile giden bazı öğrencilerin neler çektiğini biliyor musunuz? Kaç öğrencinin intihar etmek istediğine şahit oldum, adamlar öyle bir vize psikolojisi uygluyorlar ki.. 

Neyse beğenen beğensin beğenmeyen beğenmesin :) Benim şahsi görüşüm bu süreç iyi bir yolda ilerleniyor. Avrupa'ya tavsiz vermeden zaten yol alamazsın, zaten onlar da sana taviz vermek zorunda. Yani karşılıklı tavizlerle böyle bir şey yapıldı. Türkiye dezavantajlı olarak görülse de bence sınırlar kontrol altına alındığında zaten öyle kaçışlar olmayacaklardır. Ayrıca, avrupa bunun için bütçe ayıracaktır. Daha önce 3 milyar dolar yardım etti, tabi babaasının hayrına değil, türkiye yine güçlü bir ülke, yardım olmadan da işin içinden çıkmaya çalışıyordu ama lübnan'ın durumu daha kötü, çoğu kişinin haberi bile yok belki ama adamlar küçücük ülke, o kadar güçlü değil ve 2 milyon civarı mülteci var onlarda da ve yardım eden yok..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

inşallah kalkmaz dediğim vize...

kalkınca ne olacağını biliyoruz hepimiz. senelerdir bu muhabbet vardı kalkmadı inş bu seferde kalkmaz

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

bazı arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum cidden :)

öncelikle suriyeliler konusuna gireyim, bu suriyeliler türkiye üzerinden gidiyorsa bu bizim sorunumuzdur, senin onları engellemen gerekiyor, ama buna rağmen kaçabiliyorsa, onlar da yakaladıklarında sana göndermeleri gayet normal. Bu adamlar elbette kendi ülkelerini düşüneceklerdir. Bu sayede türkiyede sınır güvenliği arttırılacak.

Avrupa bu olayı babasının hayrına yapmıyor zaten, ayrıca avrupa'da da bu olaya karşı çıkanlar var, türkiye'ye çok büyük bir şey verildi diye düşünenler var. Ama birileri de diyor ki böyle olmasa schengen tarih olur.

Geri kabul anlaşması imzalandı, uygulanacak ve daha sonra vize serbestiyesi kaldırılacak, birileri diyor efendim geri kabulden sonra vize serbesliği bir süre sonra kaldırılır ya da hiç yapılmaz :) Ee türkiye'de bu anlaşmayı feshedebilir. Sonuçta montrö boğazlar anlaşması gibi sınırsız geçerliliği olan bir anlaşmayı imzalayacak dangalaklar yok.. Yani sen yamuk yaparsan türkiye'de anlaşmayı fesheder :) Bu noktayı neden görmüyorsunuz?

Son olarak gelelim 89 ülke muhabbetine, gerek burada gerek başka sitelerde yorumlar gördüm, herkes zırlıyordu, efendim bir sürü ülke ile vize kaldırmış iktidar bununla övünüyor diye ama hepsi 3. dünya ülkeleri, bunlar bi halta yaramaz, önemli olan avrupa ile vizeleri kaldırmak.. Şimdi böyle bir şey yapılıyor, o zırlayan insanlar bu sefer de 89 ülkeyi savunuyor.

Savunması bile yanlış orası da ayrı bir komik :) 

Yazıda açıkladım, avrupa senden schengen kriterlerini uygulamayı bekliyor eğer sınırını açacaklarsa. Bugün çek cumhuriyeti'nin vize kuralları neyse türkiye'nin de o olacak, almanyanın neyse türkiye'nin de o olacak.

Ve gözden kaçan bir nokta da şu, türkiye kendi tarafından anlaşmayı feshediyor. Yani atıyorum uganda'lı birisi türkiye'ye vizesiz gelebiliyordu, ve türk vatandaşları da mesela uganda'ya vizesiz girebiliyor. Şimdi türkiye vize anlaşmasını feshedince, artık ugandalı kişi türkiye'ye vize ile gelmek zorunda (ab yasaları da böyle), ama türk vatandaşları hala uganda'ya gidebilir eğer uganda da sen vize koydun biz de koyarız demezlerse.

Bunun en güzel örneği rusya, rusya ile vize anlaşmamız vardı, ama son olaydan sonra 1 ocaktan itibaren rusya artık vize istiyor TEK TARAFLI OLARAK. Ama rus vatandaşlar türkiye'ye vizesi gelebiliyorlar, yani türkiye rusya'dan vize istemiyor ama rusya türkiyeden vize istiyor. Bizim de durumumuz rusya gibi olacak.

Turizm olarak belki arap ülkelerinde baya bir azalma olacaktır, ama eskiden arapları doldurdular ülkemize diye bağıranlar sanırım sevineceklerdir (gerçi öyle görünmüyor, her şeye b*k atma kabiliyetleri var)

Ben bu olaydan memnunum ki şahsen bu kanunlar ne beni ne ailemi ilgilendirmese de türkler için iyi olduğunu düşünüyorum. Avrupada çok görüyorum, 10 yaşlarında çocuklar öğretmenleriyle rahatlıkla trene binerek ülke ülke gezebiliyorlar, dillerini geliştiriyorlar, yeni kültürler öğreniyorlar, artık onlar tek bir devlet olmuş, belki biz böyle uyum sağlayamayız (müslüman nüfus çoğunluk olduğu için), ama yine de eğitim için, turizm için bence iyi bir şans türkiye için. Erasmus ile giden bazı öğrencilerin neler çektiğini biliyor musunuz? Kaç öğrencinin intihar etmek istediğine şahit oldum, adamlar öyle bir vize psikolojisi uygluyorlar ki.. 

Neyse beğenen beğensin beğenmeyen beğenmesin :) Benim şahsi görüşüm bu süreç iyi bir yolda ilerleniyor. Avrupa'ya tavsiz vermeden zaten yol alamazsın, zaten onlar da sana taviz vermek zorunda. Yani karşılıklı tavizlerle böyle bir şey yapıldı. Türkiye dezavantajlı olarak görülse de bence sınırlar kontrol altına alındığında zaten öyle kaçışlar olmayacaklardır. Ayrıca, avrupa bunun için bütçe ayıracaktır. Daha önce 3 milyar dolar yardım etti, tabi babaasının hayrına değil, türkiye yine güçlü bir ülke, yardım olmadan da işin içinden çıkmaya çalışıyordu ama lübnan'ın durumu daha kötü, çoğu kişinin haberi bile yok belki ama adamlar küçücük ülke, o kadar güçlü değil ve 2 milyon civarı mülteci var onlarda da ve yardım eden yok..

Montrö boğazlar sözleşmesini imzalayanlara dangalak diyerek tarih bilgini dünya bilgini de göz önüne serdin hiç tartışmaya girmeyeceğim seninle. Ancak sana tavsiyem eline bir dünya haritası al bütün boğazları işaretle o dünya haritasında bak bakalım kaç tanesi UK nin kontrölü altında kaçı değil belki bi ışık parlar. Zaten 5 seneye bu sorun büyük ölçüde çözülmüş insanlar yeni hayatlarını inşaa etmiş olurlaro saatten sonra sen istediğin anlaşmayı iptal et burda hayatını kuran suriyeli kalkıp burdan gitmez. Cidden bunları düşünemiyormusunuz hobi olarak mı yapıyosunuz çok merak ediyorum. Taviz vermeden ilerleyemezsin demen zaten 100 yıldır değişmeyen padişahlarının zihniyeti gibi hiçbir farkınız yok vurdurmadan birşeyleri alabileceğinizi düşünmüyorsunuz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti gibi önünüzde koskoca bir örnek varken vura vura alınan. Vahdettin ağzıyla hiç konuşmayın.

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

montrö için bir sürü şey yazdım hocam, orjinal belgesinden hareketle, merak ediyorsan neden öyle söyledim buyur oku

http://www.tahribat.com/forum/kanal-istanbul-projesi-hakkinda-213732

---

ikinci olarak benim şahsi görüşüm çok farklı, yani benim istediğim, düşündüğüm şeyler böyle bir türkiye değil, o yüzden günümüz şartlarına göre böyle yapmazsan bir şey alamazsın demek bu. AB sürekli türkiye'ye kullandı, türkiye'den ne vazgeçebiliyor ne de içine alabiliyor, ama bu tarz olaylar oldukça mecburen yaklaşıyor, çünkü gelecek büyük göç onların işini zorlaştırır, o yüzden aslında onların vermiş olduğu taviz daha büyük. 60 yıldır dışarda beklettiği adamı şimdi içeri almak aslında çok büyük taviz.

Suriyeliler gider mi gitmez mi kalır mı kalmaz mı bilmiyorum, düzenini kuran adamın elbette gitmesi zor olur, o zaman da artık adapte olacak. Nasıl bugün almanya'da yaşayan türkler artık oraya adapte olmuşlarsa ya da olmaya çalışıyorlarsa, suriyeliler de böyle olacak. Şahsi fikrim, çoğu artık gitmeyecek yönünde, ülkesini savunmadan kaçan adam, ülkesi düzelse de ülke hasretiyle yanıp tutuşmayacaktır diye düşünüyorum. Avrupa'da büyük bir ırkçılık var ve hergün yükseliyor. Bilmem takip ediyor musunuz, köln'de bir taciz olayı yaşandı, hemen arap ya da kuzey afrikalılar diye suçladıladılar, ama bazıları onlar değil diyorlar..  Yapay bir sebep yaratıp ırkçılığı tetikliyorlar aslında. Tabi onlar da kendilerine göre haklı, hiç bir bağı olmayan (ne ırk-kökenle, ne dil, ne din) insanların sırf rahat diye adamların ülkelerine gelmesini kabul etmiyorlar, ama kalkıp da açık açık diyemiyorlar bunu, deseler de çok bir şey değişmiyor. O yüzden türkiye gibi bir maşa (siz tampon bölge diyin) kullanarak uzak tutmaya çalışacaklardır. O yüzden gerek maddi yardım, gerekse bu vize v.s. konularında taviz vermeleri kaçınımaz olur. 

Şuan onların yaptığı mantıklı, türkiye'de bu şansı kullanıp avrupa'ya adım atmaya çalışıyor. Aslında herkes biliyor ki biz AB ye ait değiliz ve onlarla birlikte olamayacağız, işin içinde başka şeyler var, ab uyum yasaları sayesinde bazı özgülük kanunları geçiriliyor, sırf bu yüzden AB kartı oynanıyor, başka bir amacı yok.

Hangi akvaryumda yüzüyorsun pisibalığı bilmiyorum ama engin okyanuslara açılmanı, biraz bilgi edinmeni tavsiye ederim. Kapalı kaldığın akvaryum içinde her şey yok, biraz vizyonu genişletmek gerek..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

@izzmarit

az önce tuik dinamik istatistik verilerine baktım.

turizm istatistikleri için buradan

ticaret istatistikleri için buradan ulaşım yapabilirsiniz. verileri buralardan aldım.

Gidilen Ülkelere Göre Yurt Dışına Giden Vatandaşlar, 2003-2014(turizm istatistikleri altında)

schengen muhafiyeti açısından ülkelere bakıcam.

izlandanın gölleri çok güzel olduğu için ordan başlıyorum. ayrıca bayrağınıda çok severim.

tablo sıra 36 tahmin edildiği üzere izlanda isim olarak listeye girememiş.ama diğer avrupa ülkeleri adı altında gidilen ülkeler arasında toplam rakam 345 650(bu rakam içinde schengen muafiyeti olan ülkelerde var olmayan ülkelerde o yüden yarısını alıcam) 172 825

bu arada 2014 verilerini inceliyorum. isterseniz 2003-2014 arası bakabilirsiniz tabloya. 

devam edelim.

almanya - 493 592

avusturya - 75 229

belçika - 18 673

bulgaristan - 620 896

danimarka - 7 944

fransa - 73 138

hollanda - 31 777

ispanya - 32 477

isveç - 7 514

isviçre - 54 112

italya - 196 359

yunanistan - 741 037

toplamda - 2 525 618

2014 yılı yoplam sayı 8 363 000

tabloda dikkat çeken ülkeler

gürcistan - 1 231 691

rusya - 143 448 (türkler gürcü kızlarını daha çok sevmiş anlaşılan)

sonuç olarak Türkiyeden yurtdışına çıkan vatandaşların %30'u schengen ülkelerine gidiyor.oranı dahada yükselebilirdi son yıllarda gürcistan kalkışa geçmeseydi.(gürcistan severler kalkış derken aklınız başka yerlere gitti bakıyorum)

dış ticaret verilerine gelelim.

Ülkelere göre ithalat, 1996-2015

daha önce demişmiydim bilmiyorum ama izlandanın göllerini severim. ayrıca bayrağıda çok hoş değil mi???

izlanda - 27 270

fransa - 7 032 027

hollanda - 2 607 579

almanya - 19 314 000 (bundan sonra bu tarafı yuvarlıycam uğraşamıyorum)

italya - 9 680 000

irlanda - 714 000

danimarka - 747 000

yunanistan - 1 731 000

portekiz - 561 000

ispanya - 5 111 000

belçika - 2 854 000

lüksemburg - 210 000

norveç - 582 000

isveç - 1 418 000 (bu niye bu kadar yüksek lan - IKEA'dan dolayı herhalde)

finlandiya - 921 513

lihtenştayn - 0 (yuvarlayınca kayboldu amk normalde 3 580'di)

avusturya - 1 412 000

isviçre - 2 248 000

faroe adaları - 63 (sen nerden çıktın amk girmişsin araya, izzmarit bunu saymıycam, tutturdu adım geçsin diye zaten vizede uyguluyo bize)

malta - 24 000

estonya - 228 000

polonya - 2 701 000

çek cumh. - 2 008 000

slovakya - 788 000

macaristan - 1 191 000

bulgaristan - 2 087 000

slovenya - 313 000

toplamda 66 533 363

2015 yılı genel toplam 189 219 000

ithalatın %35'i yine schengen ülkelerine yapılıyor.

Ülkelere göre ihracat, 1996-2015

milli takımı mahvetmeselerdi güzel ülke aslında izlanda.

izlanda - 43 000

fransa - 5 302 000

hollanda - 2 843 000

almanya - 12 285 000

italya - 6 255 000

irlanda - 418 000

danimarka - 817 000

yunanistan - 1 262 000

portekiz - 515 000 

ispanya - 4 362 000

belçika - 2 347 000

luksemburg - 33 000

norveç - 432 000

isveç - 1 090 000

finlandiya - 243 000

lihtenştayn - 4 850 (küsüratlı yazalım salladığımız belli olmasın)

avusturya - 937 000

isviçre - 5 617 000

malta - 456 000

estonya - 113 000

polonya - 2 127 000

çek cumhuriyeti - 751 000

slovakya - 509 000

macaristan - 657 000

bulgaristan - 1 536 000

slovenya - 747 000

toplamda 51 701 850

2015 genel toplam 132 194 000

yani toplam ihracatımızın %40'ı schengen ülkelerine.

geri kalan 89 ülkenin hesaplamalarını sana bırakıyorum.hayatımdan 30 dakka çaldın.

sonuç olarak ben genel faydaya bakarım. yani 100 kişi mauriti'ye gidecek diye %30'un altına düşmeyen istatistikleri kaçırmak sanırım ahmaklık olur.

bu arada 

hala avrupanın bize bu muafiyeti vericeğini düşünmüyorum. 

izlanda çok güzel gelsene.

iQsuz tarafından 09/Oca/16 14:07 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@iQsuz, hocam tespitlerin için teşekkürler, 

daha önce bir mesajda söyledim, türkiye vize koyuyor, bu onların da vize koyacağı anlamına gelmiyor, rusya nasıl vizeleri tek taraflı tekrar koyduysa, türkiye hala rus vatandaşlarını vizesiz alabiliyor. Gelecekteki durum böyle olacak. İran'lı vatandaşlar türkiye'ye vize ile gelecekler ama biz yine iran'a vizesiz gideceğiz eğer kaldırmazlarsa. Yani çift taraflı fesih değil tek taraflı anladığım kadarıyla.

İkinci olarak, vize serbestiyesi %90 ihtimalle olur gibi, yoksa türkiye böyle bir riske gireceğini sanmam. O kadar ülkeyle vize anlaşması yap ondan sonra hepsini iptal et, sonra schengen de olmasa işi zor türkiye'nin. Muhtemelen iyi bir garanti almıştır (özellikle almanya çok destekliyor).

Yazın bu sözümü bir kenara, ekim ayında serbest geçiş başladığında haklıymışssın dersiniz :)

ikinci olarak, bazı arkadaşların sırf muhalefet yapmaları tamamen siyasi hocam. Ben her zaman ne doğru yapılmışsa onu savunurum, desteklediğim bir parti yok, dernek yok, grup yok. O yüzden doğruysa doğru yanlışsa yanlıştır. Ama bazı insanlar, daha önce afrika ülkeleriyle vize kalsa ne olacak, zaten kimse oralara gitmiyor, yapabiliyorsanız ab ülkeleriyle kaldırın vizeleri diyenler, bugün aaa şu kadar ülke ile anlaşma feshediliyor, ab ülkelerine gitmek için değer mi gibi döneklik içine giriyorlar.. Şüphe yok ki bir çok insan uganda'ya gidip gitmemenin önemli olduğunu düşünmüyor ama sırf siyasi olarak baktıkları için illa zıttını savunacaklar. Ha sebep gerçekten türkiye çok zor durumda kalmasıysa katılırım, bu işin de tehlikesi vardır, ama sırf adamlar içi boş muhabbet dönderiyor, neymiş oralara gidemeyecekmişiz, sorsan haritada yerlerini bile gösteremeyeceği ülkelerin vize durumunu tartışıyorlar.. neyse cidden bazen çok zaman kaybı olduğunu düşünüyorum böyle insanlara bir şey anlatmakla.

unbalanced tarafından 09/Oca/16 14:18 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 5614 Toplam Mesaj: 51
schengen vize muafiyeti