Alanında İş Bulamayanlar +90

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    blackhammer bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Teknik işler için konuşuyorum

Alanında bulamıyorsan o alana ait değilsindir. Hatta o alana hiç ait olmamışsındır.

Alanında arayıp 1 aydan fazla arayan insan tanımadım.

Alaninda uzman teknik personel (5-10 yil deneyim) insaat muhendisleri aylardir is bulamiyor. Adamlar beceriksiz degil firmalar personel almiyor.

Insaat bambaşka ve siyasete bağlı bir sektör olduğu için haklılık payın var hocam. Batan firma çok olduğu için ve yeni proje pek yapılmadığı için ihtiyaç yok. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    blackhammer bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Teknik işler için konuşuyorum

Alanında bulamıyorsan o alana ait değilsindir. Hatta o alana hiç ait olmamışsındır.

Alanında arayıp 1 aydan fazla arayan insan tanımadım.

Alaninda uzman teknik personel (5-10 yil deneyim) insaat muhendisleri aylardir is bulamiyor. Adamlar beceriksiz degil firmalar personel almiyor.

Çok mezun var ondan. Kıdemli mühendis yüksek fiyat istiyor projeye. Müteahhitte gidiyor yeni mezuna cep harçlığı verip hallediyor işini.

Dayım Yıldız Teknik Üniversitesinden zamanında dereceyle inşaat mühendisi olarak mezun oldu oda yakınıyor bu durumdan. 

mkyb tarafından 16/Oca/20 00:26 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Bence mesele eğitim ve öğretimin bile bulma ve paraya bağlanmasından belli oluyor her şey

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seyhzade
    seyhzade's avatar
    Erkek

BBC kanalında da geçinemeyenler serisi güzel. Örnek video aşağıya bırakıyorum. 

https://youtu.be/yXlNvGDmEic

< ="//www.youtube.com//yXlNvGDmEic" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">

Önce hayaller ölür sonra insanlar...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    italyan bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

meslek lisesinden mezun oldukdan sonra üniv kazanamayıp da özel sektörde işe giren çok arkadaş şuan başarılı evi arabası var evlenmiş falan filan amk ben okuyam diye zorladım bi boka yaramadı

Ne yazık ki...

Lise mezunu bir eleman aldım geçen sene,

Şu an 19 yaşında, arabası aldı kendine çocuk. 3.2k maaşı var. Helal hoş olsun. 

Çocuğa anlattım ve dinledi. Dedim ki şimdi üniv'e gidersen 4 sene sonra işsizsin. Ha belki ortam görürsün ama senin yaşam tarzın belli, kırmızı hap mı mavi hap mı dedim? O kırmızıyı seçerek doğru bir tercih yaptı.

Aynı olayı 6 sene önce de yapmıştım.2 yıllık mezunu, bu arkadaş mühendislik kazanmıştı(dandik bir il ve okul) çalışırken, ona da aynısını demiştim. O da kırmızı hapı seçmişti. Kader şu ki şu an yanımda çalışıyor 4 senedir, ev almştı borcu bitmek üzere. Okumuş olsaydı şu an işsizdi.

Hocam neden böyle düşünüyorsun ki? Senin bu bahsettiğin olay ipsiz sapsız hayatta bir amacı olmayan kişiler için geçerli. O bahsettiğin 3.2k maaş alan kişi büyük yerlere yada iyi yerlere girebilmek için çok fazla çaba sarfedecek. Bu onun bilgisiz olduğu anlamına gelmiyor. Mühendis diyorsun bu adam şuan işine yaramasa yarın işine yarar. Yanında çalışan çocuk hem mühendislik okusaydı hemde yanında çalışsaydı şuan uçuyordu muhtemelen. Bazı şirketlerde direkt mezun değil okul şartı bile var. İş başvurusuna gidiyorsun X Üniversiteden mezunsun diye işe bile almıyorlar. ODTÜ, İTÜ vb üniversite mezununu arıyorlar. O yüzden yanlış bakıyorsun olaya bence. Okumak hızlı adım atmayı sağlar. Adım atmak senin elinde. Okumadığın zaman her zaman yavaş adımlarla ilerlersin hepsi bu. Her zaman söylemişimdir diploma para etmez bilgi para eder. Özel sektörde adamlar yaptığın işe bakar okuduğun okulun ve bölümün bir önemi yok. Fakat ne zaman ki üst sınıflara çıkmaya başladın oradaki rekabet okul ve tecrübe. Alaylıları kolay kolay almazlar bir işin piri olmadığı sürece. Benim gördüğüm bu yönde. Tanıdığım 35 yaşında lise mezunu bir abi var şuan mimar olarak çalışıyor yazılım firmasında 18 bin ₺ para alıyor. Ama söylediğine göre 16 yaşından beri bu sektörde. Bu adam okul okumuş olsaydı şuan daha iyi bir şirkette çalışıyor da olabilirdi. Üniversite mezunlarının sorunu üniversite zamanında sadece dersi geçmek için uğraşmaları. Bizim üniversitede hoca vardı. sınavların hepsinden 50 alın (50 geçme notu) geri kalanını kendinizi geliştirmeye ayırın. Ortalamanız 4 olsa da aynı 2 olsa da bunu unutmayın. Zaten kendinizi geliştirmeye başladığınız zaman dersleri çalışmadan da geçersiniz diyordu. Olay öğrencinin sadece derse çalışması bence hocam :) Şuan piyasaya bak Mezun oldum bulamıyorum diyenlerin hemen hemen bir çoğu kendini geliştirmemiş sadece mühendis ünvanına sahip olan kişiler.

Kişi bulamıyorsa ya şansızdır, yada bilgisiz. Ben her gün yeni ilanları görüyorum ve çok iyi firmalar ve çok iyi pozisyonlar. Bizim şirket IK işi yapıyor dışarıya outsource eleman veriyor. Adam bulamıyoruz diyorlar her ilana 200-300 başvuru geliyor fakat soru sorunca hepsi susuyor cevap vermiyor diyorlar. 4 ay önce biri gelmiş mülakata Senior dotNet Developer olarak. 8 bin ₺ maaş istemiş. O mülakata giren adam sadece SOLID prensiplerine ve MVC mimarisine neden gerek duyulduğunu sormuş. Adam hikaye anlatmış bu adam Senior pozisyonuna başvuran adam. Senior pozisyonuna 3 ayda eleman bulamadılar. daha 1.5-2 ay önce buldular elemanı. Yani şuan talepleri fazla ama özel sektörde kimse eleman yetiştirmek için yada eğitmek için para harcayacak değil. İşi veren adam da az para teklif edince vay efendim ben 10 sene mühendislik okudum 2 bin ₺ maaş teklif ettiler diyor. Yav sen 2 bin ₺ lik adam değilsen bunu konuşmana gerek yok git 10 bin ₺ lik ilanlarına başvur. 

Sektörün her zaman bilen adamlara ihtiyacı var. Benim Liseden aynı anda mezun olduğum 4 arkadaşım vardı ben ve bir arkadaşım mühendislik kazandık. Diğer 2 arkadaşım üniversite kazanamadı şuan developer olarak çalışıyorlar. Biri Bilge Adamda çalışıyor diğeri Innova mıydı Inveon mu ne orda çalışıyor. İkisinin de maaşı gayet iyi. Ben onlardan bir tık aşağıda maaş alıyordum ilk girdiğimde. Aldığım zam ile onları geçtim. Onların şuan 5.5-6 senelik piyasa tecrübeleri var. Çok da iyi yerlerde çalışıyorlar. Diğer mezun arkadaşım şuan Junior pozisyonunda bir yerde çalışıyor asgari ücretin bir tık üstünde maaş alıyor. O gayret gösteridğinde bu bahsettiğim arkadaşları geçecek hem rütbe olarak hem maaş olarak benden de zeki çocuk iyi bir şekilde kendiin mesleğe verirse hepimizi sollar geçer.

MhmdAlmz tarafından 16/Oca/20 08:40 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Lise mezunu bir eleman aldım geçen sene,

Şu an 19 yaşında, arabası aldı kendine çocuk. 3.2k maaşı var. Helal hoş olsun. 

Çocuğa anlattım ve dinledi. Dedim ki şimdi üniv'e gidersen 4 sene sonra işsizsin. Ha belki ortam görürsün ama senin yaşam tarzın belli, kırmızı hap mı mavi hap mı dedim? O kırmızıyı seçerek doğru bir tercih yaptı.

Aynı olayı 6 sene önce de yapmıştım.2 yıllık mezunu, bu arkadaş mühendislik kazanmıştı(dandik bir il ve okul) çalışırken, ona da aynısını demiştim. O da kırmızı hapı seçmişti. Kader şu ki şu an yanımda çalışıyor 4 senedir, ev almştı borcu bitmek üzere. Okumuş olsaydı şu an işsizdi.

hocam cok yanlis örnekler veriyorsun, insani okumamaya tesvik ediyorsun. Belki diyebilirsin okumak herkese göre degil, o arkadaslarin kapasitesi yeterli degil o yüzden iyi ki okumadilar. Ama senin yazin genel olarak okumasin, erkenden ise girip calissin 3200 tl lik maas alsin daha ne.. Valla hocam ben iyi ki okumusum, eger okumasaydim suanki bulundugum yerde olamazdim. Senin o iki calisma arkadasin da benim oldugum yerde asla olamaz mümkün degil.

Söyle diyebilirsin, ara elaman acigi cok fazla, mühendis cok fazla o yüzden bazi insanlari ara eleman yapmak lazim, diyecek bi seyim yok ama genel anlamda "okumama" tavsiyesi vermek dogru degil. Okuyup kendini gelistiren, bir kac dil bilen bir insan issiz kalmaz, kendini isini kurar ya da yurtdisina gider. Bir cok insan laylaylom havasinda gidip okulunu bitiriyor ve issiz kaliyor. Cok mühendis gördüm, iki satir kod yazamiyor, elbetteki bu adam issiz kalir. Ama örnek @MhmdAlmz  gibiler ise okurken bile parasini kazalir,  yükselir her zaman ve benimle birlikte de is yapar ve cok daha iyilerini de yapacaktir. Okudugu icin de önü aciktir, hem yurtdisi hem de türkiye'deki büyük firmalara rahatlikla girebilir. Ama lise mezunu birinin ne aselsan da ne turkcell'de yazilm mühendisi olarak calistigini ya da ilerleyip yazilim müdürü oldugunu düsünemiyorum..

Okuma kapasitesi olmayan, kendini gelistirmeyen insanlar elbette lisans egitimleri zaman kaybi, ama tam tersi insanlar icin okul büyük bir firsattir. Bana yurtdisi kapisini üniversite acmistir, erasmus ile baslayarak..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek
    kadircankaya bunu yazdı

BBC kanalında da geçinemeyenler serisi güzel. Örnek video aşağıya bırakıyorum. 

https://youtu.be/yXlNvGDmEic

< ="//www.youtube.com//yXlNvGDmEic" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">

bu seriyide biliyorum hocam. geleneksel medyanın yapamadığı şeyi yapıyorlar. yakında izlenme sayıları tv kanallarını geçecektir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sharp
    Sharp's avatar
    Erkek

arkadaşlar bu işsizlik mevzusunun mezuniyet ile alakası olmadığının artık idrak edilmesi gerekiyor. veren, yapacak insan arıyor mezun değil. köklü kurumsal firmalar bile artık mezuniyete bakmadan işi yapacak kişilere yöneliyor. üniversite mezunu işsizlerle, ilk okul mezunu işsizler, hiç okumamış işsizler aynıdır. ülkede sıkıntısı olduğu doğrudur ama yine de bulabilenler varsa bunların nasıl yaptığına bakmak lazım. Burada kaç tane ilanı açıldı aylarca durdur başvuran sayısı 3-5 kişiyi geçmedi. Kariyer'de açılan ilanlarında bir şekilde öne çıkmak gerekiyor. Sadece başvuru yapmak yeterli değil farklı bir ön yazı ya da yeteneklerle öne çıkılması gerekiyor. Özel sektör maddi zorluklar nedeniyle s*ke s*ke liyakata yöneldi. eş, dost, akraba kontenjanları çok kısıtlı artık. bir ilana başvuran 600 kişiden 5 kişi görüşmeye çağırılıp 1 kişi alınıyor. çoğu başvuru sadece laf olsun, belki denk gelir diye yapılıyor. Ben şunu fark ettim ki bir ilana başvuran 600 kişinin en az yarısı başından çöp. O çöp tayfanın yarattığı kalabalık tabloyu boka sardırıyor. Kalan 5 kişi gerçekten ilana uygun oluyor. seçilen 1 kişi şirket yapısına, çalışma ortamına uygunluğu başta olmak üzere seçiliyor. Sadece alanında uzman olmak değil g*t birisi olmamak, ekip çalışmasına yatkınlık, sosyal yetenekler, iletişim kabiliyeti gibi çok fazla faktör var. tekrar ediyorum, burası bir teknoloji platformu, alanında açılan ilanlarına yapılan başvuru sayısı 3-5 kişi. onların arasında bile laf olsun diye başvuranlar var. "Geliyim bana işi öğretin". İşin tanımı zaten belli. Hatta ilanı uzun süre kalıyor ki bu da uygun adamın hala bulunamadığı anlamına geliyor. İş aradığın alanda kendine yatırım yapmayıp yerlerini alsın beni yetiştirsin diye görenler her zaman önceden kendini yetiştirenlerin arkasında işsiz olarak kalmaya mahkum olacaktır. Bir alanında üniversite mezunu olmak o işi yapabileceğin anlamına gelmiyor. Ama o alanda okumamuş ama kendini geliştirmiş adamlar genelde okuyanlardan daha çok rağbet görüyor. Okuduğu halde ilgisi olmayan kişiyi mi seçersiniz, okumadığı halde ilgisi olanı mı? Bende meslek lisesi mezunu okuyup hemen işe giren ekiptenim. Başlardaki çalışma ortamlarını herhangi bir üniversite mezunu kendine yakıştırmıyor. bizim ağzımıza sıçtıklarında, susup 2. defa ağzımıza sıçılmasına müsade ettik. Etrafımdaki bu şekilde çalışan herkes bu şekilde gerçekleşti.  Ülkemizde okuyan herkese verilmesi gerekiyor gibi bir algı var ama bunu anlayamıyorum.

www.yesilgrow.com - Growshop
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    istnbullu
    istnbullu's avatar
    Erkek

Ben de belki buradaki  yorumlara benzer bişeyler söyliyecem.Ama bazı gerçekleri değiştiremeyiz. Benim çalıştığım yerde de benzer bir durum var.Firma ilan vermiş teker teker bakmışlar bende daha önce çalışmıştım burada beni aradılar çalışır mısın diye işin bilen adamı bulmak gerçekten zor şuan da ben şuan okulu bitirmedim ancak bir gerçek var ki başvuran mühendislerin sorulan sorulara cevap verememesi lafları yuvarlaması sektörün nasıl bir durumda olduğunu gösteriyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    istnbullu bunu yazdı

Ben de belki buradaki  yorumlara benzer bişeyler söyliyecem.Ama bazı gerçekleri değiştiremeyiz. Benim çalıştığım yerde de benzer bir durum var.Firma ilan vermiş teker teker bakmışlar bende daha önce çalışmıştım burada beni aradılar çalışır mısın diye işin bilen adamı bulmak gerçekten zor şuan da ben şuan okulu bitirmedim ancak bir gerçek var ki başvuran mühendislerin sorulan sorulara cevap verememesi lafları yuvarlaması sektörün nasıl bir durumda olduğunu gösteriyor.

Arada sırada nokta koy len

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
Toplam Hit: 6381 Toplam Mesaj: 44