folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Askerlik Süresi Gün Sayıyor

Askerlik Süresi Gün Sayıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    8mm
    8mm's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Antikky bunu yazdı:
    -----------------------------
    8mm bunu yazdı:

Bir arkadaşımız eğitim gören okuyan kişilerin önüne taş koymaktan başka birşey değil demiş.

Katılmıyorum hatta bu görüşü yanlış buluyorum.

Bu ülkede tabiri caizse askerlikten YIRTMAK için okuyup kısa dönem askerlik yapmak isteyen tiplerin hangi zihniyet içerinde askerlik yaptığını görüyoruz,gördük,gördüm.

Eğer bir eşitlikten bahsediliyorsa bunca yıl diplomasında Üniversite Mezunu yazmasına rağmen ilkokul mezunlarıyla hatta hiç okumayanlarla birlikte aynı askerliği 15 ay yapan Meslek Yüksekokulu mezunlarınında kısa dönem olarak yapması gerekirdi, yapılmadı.

Ben yeri geldiğinde 10 tane Bilgisayar Mühedisinin içinden çıkamadığı sorununu hem tecrübesi hemde sistemin işleyişini daha iyi bilmesinden ötürü çözen Teknikerler biliyorum. Bu böyledir.

Eğer bir bilgiden bahsediliyorsa konunun derinliğine inilmesi gerekir.

Şu Türkiye'de en kıl olduğum şey her zaman en azından askerlikten yırtmak için oku oğlum lafı olmuştur.

Bizde okuduk ama yırtmak için değil yeri gelince o bilgilerle faydalı olmak yeri gelince de ölmek için.

Herkes askerliğinı sıka sıka yapacak.

Ama Atarük'ün askeri gibi, kampa gitmiş turist edasında değil!

8mm dostum,

fikirlerinin bir kısmında haklı olmana karşılık,hayatın içinden birisi olarak Türkiye'de ve Dünyanın tüm ülkelerinde geçerli olan bazı "sosyal" kanunlar  vardır.Eğer birisi senden daha üstün bir okul okumuş tahsil almışsa,senin bunu yermen değil.Övgü ile iftihar etmen gerekir.TSK'da aynı bu şekilde. 4 yıllık üniversite okumuş vatandaşları "bölüm ayırmaksızın" eşit ve aynı haklar çervesinde üniversite mezunu saymaktadır.

10 Mühendis gücünde teknik arkadaş olabilir.Teknikerinde işi budur aslında,bölüm bölüm konusuna hakim arkadaşların mühendislerin yanında çalıştırılması bir lutuftur.

Konumuzdan uzak fakat;
    Mühendislik eğitimi dünyadaki en yüce lisans programıdır,ve sadece teknik konulardan oluşmaz,matematik,fizik gibi insan aklının daha ergonomik ve hızlı çalışmasını sağlayan dersleride içerir.

Tekniker,yapılmış sistemi en iyi bilirken,Mühendis o sistemi yapandır,yaratandır.
    Yani birisi HONDA merkezinde MOTOR tasarlayanken diğeri OSTİM Sanaii'de Tamir edendir.Ve muhakkakki oradaki arkadaş (tecrübesinden ötürü) zaman zaman Merkezdeki adamdan daha iyi şeyler becerebilir.(40 yıllık motor ustası şunu yaptı,bunu başardı tarzı haberleri görebilirsiniz)

Konuyu bu kadar uzatmamdaki sebep;Türk Forumlarında özellikle alaylı olarak gelmiş,kendisini bu işin içinde önce windows sonra hack güvenlik azda yazılım derken "bilgisayar mühendisleri bir şeyden çakmaz" küstahlığını gösterebilecek 10 larca post okuduğum içindir.

Ne demek istediğimi umarım sen ve böyle düşünen arkadaşlar,kurumsal ve hatta mümkünse Dünya çapında büyük bir firmaya profesyonel manada işe girerek gözlerinizle görürsünüz...

Çok sevgili kardeşim,

Son cümlende yazdığın "sen ve böyle düşünen arkadaşlar,kurumsal ve hatta mümkünse Dünya çapında büyük bir firmaya profesyonel manada işe girerek gözlerinizle görürsünüz" düşünceni çok ama çok doğaçlama buldum. Yani gelişi güzel yazılmış. Dünya çapında bir firmada çalışmak kimilerine göre çok özendirici olabilir bunu yaratıcılık ile harmanlayıp ortaya konturpiye bir sonuç çıkartmak tamda yazdığın gibi olur. Bu forumda kim kimin nerede çalıştığı ile ilgilenmez. Keza beni de ilgilendirmez. İnsanların kapasiteleri çalıştıkları yer ile çoğu zaman doğru orantılı olmayabilir.

Yazımda verdiğim bilgisayar mühendisi örneği sadece bir örnekti. Bilgisayar mühendisleri ile bir alıp veremediğim yok , küstahça bir yorumda da bulunmadım. Bu tamamen eğitim-askerlik arasında kurulmuş bir orantısızlılığı belirtmek için yazılmış bir yazı idi. Her 4 yıl okuyan adam olsa idi muhteşem şeyler yapsa idi düşüncelerim gerçekten bu doğrultuda olmazdı.

Ayrıca kendinle çelişiyorsun.

"Eğer birisi senden daha üstün bir okul okumuş tahsil almışsa,senin bunu yermen değil.Övgü ile iftihar etmen gerekir.TSK'da aynı bu şekilde. 4 yıllık üniversite okumuş vatandaşları "bölüm ayırmaksızın" eşit ve aynı haklar çervesinde üniversite mezunu saymaktadır" diyebiliyorsan yıllarca ilkokul-ortaokul-lise hatta ve hatta hiç okumayan, okuma-yazma bilmeyenlerle aynı süre askerlik yapan 2 yıllık mezunlarının durumunuda yazmalıydın. Bu durumda En azından askerlikten yırtmak için oku oğlum lafından başka birşey görünmüyor yine çelişiyor.

Askere gittiysen eğer ki ben gittiğini düşünmüyorum orada ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu anlayacaksın.

Bazı şeyleri bilmek gerçekten anlamak için yaşamak gerekir.

Benim burada değindiğim asıl nokta gidilen yerin askerlik olduğu.

Kamp edası ile gidilmemesi gerektiğidir.

Kimse sana özgürlük veremez. Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın. 8mm@tahribat.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jayde
    jayde's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı:

adam üni okumuyor 15 ay

adam 2 yıllık okuyor 15 ay

adam açık öğretim bitirmiş 6 ay.

Okumayan insan için yeni sistem mantıklı, okuyan adam için yeni sistem saçma.

Bence yeni sistem mantıklı (ben okuyorum ama) zira eski sistemde bi o kadar adaletsizdi.

bu nasıl bir mantıktır çözemedim ben? madem aöfyi bu kadar hafife alıyorsun madem bu kadar basit o zmaan sende gir bitir 5 ay yap askerliğini.devlet kimseyi ayırmıyor bu konuda
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

8mm bunu yazdı:
    Antikky bunu yazdı:
    8mm bunu yazdı:

Bir arkadaşımız eğitim gören okuyan kişilerin önüne taş koymaktan başka birşey değil demiş.

Bu ülkede tabiri caizse askerlikten YIRTMAK için okuyup kısa dönem askerlik yapmak isteyen tiplerin hangi zihniyet içerinde askerlik yaptığını görüyoruz,gördük,gördüm.

Eğer bir eşitlikten bahsediliyorsa bunca yıl diplomasında Üniversite Mezunu yazmasına rağmen ilkokul mezunlarıyla hatta hiç okumayanlarla birlikte aynı askerliği 15 ay yapan Meslek Yüksekokulu mezunlarınında kısa dönem olarak yapması gerekirdi, yapılmadı.

Ben yeri geldiğinde 10 tane Bilgisayar Mühedisinin içinden çıkamadığı sorununu hem tecrübesi hemde sistemin işleyişini daha iyi bilmesinden ötürü çözen Teknikerler biliyorum. Bu böyledir.

Şu Türkiye'de en kıl olduğum şey her zaman en azından askerlikten yırtmak için oku oğlum lafı olmuştur.

Bizde okuduk ama yırtmak için değil yeri gelince o bilgilerle faydalı olmak yeri gelince de ölmek için.

8mm dostum,

fikirlerinin bir kısmında haklı olmana karşılık,hayatın içinden birisi olarak Türkiye'de ve Dünyanın tüm ülkelerinde geçerli olan bazı "sosyal" kanunlar  vardır.Eğer birisi senden daha üstün bir okul okumuş tahsil almışsa,senin bunu yermen değil.Övgü ile iftihar etmen gerekir.TSK'da aynı bu şekilde. 4 yıllık üniversite okumuş vatandaşları "bölüm ayırmaksızın" eşit ve aynı haklar çervesinde üniversite mezunu saymaktadır.

10 Mühendis gücünde teknik arkadaş olabilir.Teknikerinde işi budur aslında,bölüm bölüm konusuna hakim arkadaşların mühendislerin yanında çalıştırılması bir lutuftur.

Konumuzdan uzak fakat;
    Mühendislik eğitimi dünyadaki en yüce lisans programıdır,ve sadece teknik konulardan oluşmaz,matematik,fizik gibi insan aklının daha ergonomik ve hızlı çalışmasını sağlayan dersleride içerir.

Tekniker,yapılmış sistemi en iyi bilirken,Mühendis o sistemi yapandır,yaratandır.
    Yani birisi HONDA merkezinde MOTOR tasarlayanken diğeri OSTİM Sanaii'de Tamir edendir.Ve muhakkakki oradaki arkadaş (tecrübesinden ötürü) zaman zaman Merkezdeki adamdan daha iyi şeyler becerebilir.(40 yıllık motor ustası şunu yaptı,bunu başardı tarzı haberleri görebilirsiniz)

Konuyu bu kadar uzatmamdaki sebep;Türk Forumlarında özellikle alaylı olarak gelmiş,kendisini bu işin içinde önce windows sonra hack güvenlik azda yazılım derken "bilgisayar mühendisleri bir şeyden çakmaz" küstahlığını gösterebilecek 10 larca post okuduğum içindir.

Ne demek istediğimi umarım sen ve böyle düşünen arkadaşlar,kurumsal ve hatta mümkünse Dünya çapında büyük bir firmaya profesyonel manada işe girerek gözlerinizle görürsünüz...

Çok sevgili kardeşim,

Son cümlende yazdığın "sen ve böyle düşünen arkadaşlar,kurumsal ve hatta mümkünse Dünya çapında büyük bir firmaya profesyonel manada işe girerek gözlerinizle görürsünüz" düşünceni çok ama çok doğaçlama buldum. Yani gelişi güzel yazılmış. Dünya çapında bir firmada çalışmak kimilerine göre çok özendirici olabilir bunu yaratıcılık ile harmanlayıp ortaya konturpiye bir sonuç çıkartmak tamda yazdığın gibi olur. Bu forumda kim kimin nerede çalıştığı ile ilgilenmez. Keza beni de ilgilendirmez. İnsanların kapasiteleri çalıştıkları yer ile çoğu zaman doğru orantılı olmayabilir.

Yazımda verdiğim bilgisayar mühendisi örneği sadece bir örnekti. Bilgisayar mühendisleri ile bir alıp veremediğim yok , küstahça bir yorumda da bulunmadım. Bu tamamen eğitim-askerlik arasında kurulmuş bir orantısızlılığı belirtmek için yazılmış bir yazı idi. Her 4 yıl okuyan adam olsa idi muhteşem şeyler yapsa idi düşüncelerim gerçekten bu doğrultuda olmazdı.

"Eğer birisi senden daha üstün bir okul okumuş tahsil almışsa,senin bunu yermen değil.Övgü ile iftihar etmen gerekir.TSK'da aynı bu şekilde. 4 yıllık üniversite okumuş vatandaşları "bölüm ayırmaksızın" eşit ve aynı haklar çervesinde üniversite mezunu saymaktadır" diyebiliyorsan yıllarca ilkokul-ortaokul-lise hatta ve hatta hiç okumayan, okuma-yazma bilmeyenlerle aynı süre askerlik yapan 2 yıllık mezunlarının durumunuda yazmalıydın. Bu durumda En azından askerlikten yırtmak için oku oğlum lafından başka birşey görünmüyor yine çelişiyor.

Askere gittiysen eğer ki ben gittiğini düşünmüyorum orada ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu anlayacaksın.

Dostum 8mm;

Ayrım yapılırken her farklı eğitim düzeyini ayırmak yerine sadece 4 yıllık ayrılmıştır.Bu bakış açısı ile master,doktora yapmışlarında daha rahat ve kısa yapmalarını beklemek saçma olucaktır.

Çoğu zaman doğru orantılı olmasada,düzgün insan kaynakları neticesinde büyük firmalarda kapasitesi yüksek adamların çalıştığını görmek mümkün.Kapasitesi senin gibi yüksek arkadaşlarımızın büyük firmalarda çalışmayı hedeflemiyor olmayışı tabiki tercih meseledir.Seni orada çalışan insanlardan daha aşşağıda kılmaz.

Askerliğini yapmamış 2 yıllık mezunu birisi olarak.Askerde mantık aranmaması gerektiğini bilirken senin askerliğini taptaze bitirmiş birisi olarak bunu acı acı sorgulaman beni garipsetti.

Konunun çok uzamasını istemiyorum.

Kimin askerden kaçmak için,kimin kariyer yada ego için okuduğunu bilemezsiniz.

Çözüm ortadadır onlar gibi askerlik yapmanın yoluda çok kolaydır "açık öğretim 4 yıllık işletme" şayet yapmayıp gittiyseniz uzun dönem,daha fazla uzatıpda ama haksızlık var demenin anlamı yok.Evet haksızlık var,çözüm bulabilecek ne ben ne senken kendini rahata çekmenin yolu tıpkı benim de yaptığım gibi "4 yıllık açıköğretim işletme" okumaktır.

Kraldır,candır devletimin verdiği haktır.Yakışır.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olivetti
    olivetti's avatar
    Erkek

AnaMuhalefet bunu yazdı:

Ya bir de benim merak ettiğim konu şu:

Okuyup da diploma alan herkes kendi kesesi için çalışmayıp da direkt Vatan'ı kurtarmak, Vatan'a fayda sağlamak için mi çalışıyor?

Öyle bir atmosfer yarattınız ki neredeyse üniversite diplomalı herkes TAM BİR SÜPER KAHRAMAN...(Askere gitmemek şartıyla!) 

Atılan Post'lardan (mesajlardan) böyle bir anlam çıkıyor sanki? 

katılıyorum. yerinde bir karar..

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    8mm
    8mm's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Antikky bunu yazdı:
    8mm bunu yazdı:
    Antikky bunu yazdı:
    8mm bunu yazdı:

8mm dostum,

Konumuzdan uzak fakat;

Çok sevgili kardeşim,

Dostum 8mm;

Ayrım yapılırken her farklı eğitim düzeyini ayırmak yerine sadece 4 yıllık ayrılmıştır.Bu bakış açısı ile master,doktora yapmışlarında daha rahat ve kısa yapmalarını beklemek saçma olucaktır.

Çoğu zaman doğru orantılı olmasada,düzgün insan kaynakları neticesinde büyük firmalarda kapasitesi yüksek adamların çalıştığını görmek mümkün.Kapasitesi senin gibi yüksek arkadaşlarımızın büyük firmalarda çalışmayı hedeflemiyor olmayışı tabiki tercih meseledir.Seni orada çalışan insanlardan daha aşşağıda kılmaz.

Askerliğini yapmamış 2 yıllık mezunu birisi olarak.Askerde mantık aranmaması gerektiğini bilirken senin askerliğini taptaze bitirmiş birisi olarak bunu acı acı sorgulaman beni garipsetti.

Konunun çok uzamasını istemiyorum.

Kimin askerden kaçmak için,kimin kariyer yada ego için okuduğunu bilemezsiniz.

Çözüm ortadadır onlar gibi askerlik yapmanın yoluda çok kolaydır "açık öğretim 4 yıllık işletme" şayet yapmayıp gittiyseniz uzun dönem,daha fazla uzatıpda ama haksızlık var demenin anlamı yok.Evet haksızlık var,çözüm bulabilecek ne ben ne senken kendini rahata çekmenin yolu tıpkı benim de yaptığım gibi "4 yıllık açıköğretim işletme" okumaktır.

Kraldır,candır devletimin verdiği haktır.Yakışır.

Çok sevgili kardeşim,

Şunu açık ve net belirtmek isterim. Askerlik ile ilgili hiçbirşeyi sorgulamıyorum tam tersine askerlikten bir şekilde yırtmak yada kendi kapasitesinin büyüklüğünü anlamsız bir aşağılık kompleksi şeklinde vurgulayarak sanki askerlik pek hayli gereksiz, 3 gün yapılsada insanın önünü tıkayan bir oluşum gibi bakan zihniyete karşı olduğumu belirtmek istedim. Keza askerde rütbeler hariç herkes eşittir,öyle de olmak zorundadır.Ve herşey kesinlikle rütbe değildir. Yeri gelir koca Des. Grp. Komutanı ile karşılıklı sohbet edersin. Başçavuşunla muhabbet edersin.Geleli hemen hemen 6 ay kadar oldu kısa dönem olarak askerlik yapmaktan utandığım anlar çok olmuştur diğer kısa dönemleri gördükten sonra.

Ayrıca yıllarca askerde mantık yoktur hatta mantığın bittiği yerde askerlik başlar gibi bir laf gezer halk ağzında. Bu lafın yanlışlığını hatta ne kadar anlamsız da olduğunu anlamak için askerliği yaşayarak yapmak, nedenlerini en dip şekilde sorgulamak gerekir.

Burada asıl mantıksız olan sivil mantığıyla askeriyeyi değerlendiren tutumdur. Çünkü Asker mantığı ile sivil mantığı farklıdır.

Örneğin askeriyede her elektrik düğmesinin altında yada üstünde lüzumsuzsa söndür yazar. Bir çok eğitimliye göre elbetteki bunun burada hatta her elektrik prizinin altında yada üstünde yer alması mantıksız bulunacaktır. Ama adam neyin ne olduğunu, ne için olduğunu merak etmediği için bunu direk mantıksız diyip kestirip atacaktır ve atar da. Ama sorun şu ki askerdeki eğitim seviyesi master düzeyi değildir.Çoğunluğu ilkokul ve okuma yazma bilmeyen vatandaş düzeyindedir. Bir şekilde anlatmak,defalarca tebliğ etmek gerekir.Göz aşinalığı ile gözüne gözüne sokmak gerekir. Birgün eğer pisuvara büyük tuvaletini yapan birini görürsen askeriyede ne demek istediğimi anlarsın.

Bu yüzdendirki askeriye bünyesinde ali okulları vardır eğitim-öğretim sürekli takip edilmektedir.

4 yıllık 2 yıllık lise yada ortaokul. Bizim gençliğimizdeki eda şu: Ben 4 yıl okudum bir meslek sahibi oldum gittiğim yerde ana ayrıcalık tanınmalıdır.

Ama bu edayı anlatırken, bunu yaparken gideceği yer giyeceği kamuflaj bekleyeceği vatan niteliğini kaybetmektedir.
    Askerlik bir vatani görevdir. Bakkaldan alnıp gelinen makarna gibi birşey değildir.

Kutsal bir görevdir. O ruhu taşıman gerekir.

Tüm bunlardan sonra,

Şimdiden ooo ben 4 yıllık mezunuyum böyle olur mu yaaa deyip sonrada ben bu vatan için gerekirse ölürüm diyorsan

İşte orada duracaksın.

Kimse sana özgürlük veremez. Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın. 8mm@tahribat.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

ne demek okuyanla okumayan arasında fark olmalı? evet okuyanla okumayanın arasında fark olmalı çünkü üniversite mezunu adamlar tanıdım askerde 1 metrenin 100 cm olduğunu bilmeyen. onlarla benim aramda bi fark olmalı.

babasının parasıyla uni. okurlar ömürlerinde bir baltaya sap olamazlar. bütün üniversite hayatında karı kız alkol gezinirler kör topal universite bititrirler. sonra bende farklı olacaklar. ne farkları var? tamam istisnalar olabilir artık nasıl seçilir bilmem ama istisnalar anca. bir boka yaramayan binlerce universite mezunu var. bari ömürlerinde doğru birşey yapsınlar oda ASKERLİK 

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

böyle iyi oldu askerliğide kısaltırlar bence..

Hea kötü oldu diyen varsa versin o zaman oyunu osman pamukoğluna..ASkerliği 3 ay yapıcam diyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

zula bunu yazdı:
    kesinlikle kişileri uzmanlık alanlarına göre değerlendirmeliler. Sen elektronik mühendisine patates soyduracaksan ne anlamı kalır üniversite okumanın. Hayır mesela aselsan bi bölüm açsın elektronik mühendisleri için, inşaat mühendisi için bi bölüm açılsın falan filan.. Ben askerde lehim bile yapsam mutlu olurum heralde :D:D

Korkmayın yahu, Patates Soymaca felan, Onlar eskiden di. Şimdilerde Askeriyede Patates Soyma Soğan Soyma Doğramadan Tut Her şey Makineler ile Yapılmaktadır. Taaa Sene 96 larda vardı bu makineler, Sanırım Tüm Alay ve Garnizonlara yayılmıştır şimdilerde.

Ha şu var Tatbikatlarda ve Operasyon Bölgelerinde Soydururlar, Oralarda Asker Kendi İmkanları ile Yaşamaktadır. 

Gel gelelim, Mühendis, Öğretmen, Doktor Olmuşların 12 Ay Askerde Tutulması Vatana Hizmet olmayacaktır benim Kanaatimcede, Türkiyede Asker Eksikliği yokki Aklıma Kötü Kötü şeyler Geliyor yine Allah hayır etsin.

Yahu Milletin Önünü tıkamak için Gelen Hükümet Elinden Geleni Ardına Koymuyor, Yine Ortalığı ve Milletin Düzenini Değiştirmeye Yönelik Bir Hareket var Gibi Geliyor bana. Her Değişimde Anasını Ağlatıyorlar Üretkenliğinde Üretim Sanayisininde.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    detay
    detay's avatar
    Erkek

Çok ateşli tartışma..

Şimdi ben 2 yıllık mezunu + a.ö.f de fakülteye tamamlamaya çalışan + yurtdışında çalışıp bededelli askerlik yapmaya çalışan biriyim.

liseyi bitirdikten sonra askere gidip çalışma hayatına başlasaydım o süreden sonra üniversiteye gitmeyi düşünmezdin. bundan yola çıkarak yasa çıkarsa 2010 dan sonra türkiyede zaten az olan üniv. mezunu insan dahada azalacaktır. yani eğitim düzeyi; ülke olarak düşecek...

açıköğretim fakültesi bitiren 6 ay yapıyor diyen arkadaşlar a.ö.f de ders çalışmadan geçemiceklerini yani mezun olamicaklarını bilmeleri gerekir yani a.ö.f kolay değil

ayrıca 2 yıl üst üste sınıf geçemezseniz askere alıyorlar..

bu tartışma "benim oyumla çobanın oyu aynı"  mantığından farklıdır.

Çalışma hayatının vazgeçilmezidir ki Vasıflı ( ben şuyum diyen mimar,mühendis,şu ustası ,bu ustası, muhasebeci, finans uzamanı ) personel ile vasıfsız personel ( ne iş olsa yaparım abi)  farklıdır. her zamanda farklı olacaktır.

Beni 15 ay askere alıp ilkokul ortaokul lise mezunu insanla aynı bahçede beraber ot toplatacaklarsa  onlarada askere gelip eğitim alsınlar 3-5 yıl..  15 ayda üzerine askerliğini yapsınlar benim okumakla kaybettiğim yıllarımı (bilgi tecrübe madem önemli değil asker düşüncesinde vakit kaybım demekki ) onlarda askerde kaybetsinler 4 yıl + 15 ay askerlik yapsınlar..en azından aynı eğitim düzeyinde olalım..

:D ne kadar saçma değilmi .. bu tek düzen askerlik te  bana o kadar saçma geliyor işte..

maaasebeci....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek
    TSK üniversite mezunlarına  askerlik bitiminde iş garantisi versin.  Bu sorun da ortadan kalksın..

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
Toplam Hit: 13438 Toplam Mesaj: 80