folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Azerbaycan Nüfusunun Mezhepsel Kimliğine Dair

Azerbaycan Nüfusunun Mezhepsel Kimliğine Dair

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Merhaba beyler / bayanlar. Şu an İran'ı da içine alan ufak çaplı bir çalışma yürütüyorum. Gerek şimdi gerek geçmişte İran ve Azerbaycan münasebetlerini okurken Azerbaycan'ın % 80'nin Şii olduğu bilgisine rastlıyordum, yani literatürde böyle geçiyor. Birçok Azeri arkadaşım var. Onlara bu durumu sorduğumda Şiilerin azınlıkta olduğunu, ekseriyeti Sünnilerin teşkil ettiğini söylediler. Ben de şimdiye kadar hiç Şii Azeri tanımadım.

Size sorum şu ki; Azeri olan veya Azerbaycan'ı yakından tanıma fırsatı bulmuş kimse varsa eğer bu konuya dair neler söyleyebilir? Eski konularda Azeri üyeler gördüğümü hatırlıyorum. Biraz da bu sebeple burada da sorma ihtiyacı hissettim.

Teşekkürler...

Not: Konu Sünni - Şii karşıtlığı kaygısıyla açılmamıştır. Tamamen veri elde etmeye yöneliktir. Konu dağılmazsa sevinirim.

The irresistible lightness of getting mad... What an event! Such a great freedom and salvation from all stupid expectations and taboos of unconcious masses which are even not aware of their miserable price and place. Yes, you the stupid people, i'm talking to you and arguing tremendously and in a high confidence that NEŞET ERTAŞ SANATÇI DEĞİLDİR.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Bende şiilerin çogunlukta oldugunu zannederdim. Takipteyim.

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Iranın %30 U Azeri türkü derler (Doğu tarafı sanırım), onlar şii. Istiyorsan iranlı bi arkadaş var, cuma günü sorsbilirim İran ile ilgili öğrenmek istediklerini

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

genel olarak mi ele aliyoruz azerbeycan`i yoksa bolge bolge mi ? baku,kuzey azerbeycan,guney gibi ?

cordelian tarafından 29/Nis/15 21:12 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

ödev mi bu ödev değilse mezhepten çok insanlıklarına bak çünkü şu zamana kadar türkiyeye hiç dost olarak yaklaşmadılar

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Azerilerin toplam nüfusu yaklaşık 40 milyon. Bunun 30 milyonuna yakını İran'da (Batı İran+Kuzey İran) (Güney Azerbaycan denilen bölge) yaşamaktadır.  Azerbaycan'da yaşayan Azeri nüfusu ise 10 milyon civarında. Azerbaycan'da yaşayanlar Sünni iken, İran'da yaşayanlar genel olarak Şii. Bu Azerbaycan'a hangi açıdan baktığına bağlı.

Şöyle anlatayım sana;

qoqo tarafından 29/Nis/15 21:32 tarihinde düzenlenmiştir

Adımız miskindir bizim, Düşmanımız kindir bizim, Biz kimseye kin tutmayız, Kamu alem birdir bize. Biz dünyadan gider olduk, Kalanlara selam olsun, Bilmeyen ne bilsin bizi, Bilenlere selam olsun...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek

geldim hocam

şimdi burada şii de sünni de beraber nisbetde diye biliriz.Bana sorarsan ben daha çok sünni ile karşılaştım amma şii lerde yok değil daha çok kırsal bölgelerde şiiler oluyor.Genel olarak dinin etkisi burda çok değil.

Homer tarafından 29/Nis/15 21:39 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek
    AllahinOglu bunu yazdı

ödev mi bu ödev değilse mezhepten çok insanlıklarına bak çünkü şu zamana kadar türkiyeye hiç dost olarak yaklaşmadılar

Dost yaklaşımdan kastın nedir hacı? Azerbaycanlıların dost olarak yaklaşabilmeleri için ne yapmaları gerekiyor?

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo
    AllahinOglu bunu yazdı

Kim dost olarak yaklaşmadı? İran? Azerbaycan?

Bu arada wikide yazılana göre %85 Şii olarak geçiyor. Ayrıca Sscb sayesinde ateizm propagangası sebebiyle aşırı uç bir dini taraf yok denecek kadar azmış. Şii olmalarının sebepleri arasında İran geçiyor. Tabi benim bulabildiklerim bunlar. İstatistikler değişmiş olabilir ancak heryerde %80-85 civarı bir oran var sanıyorum ki kısa sürede bu oran tam tersine dönemez. Göç olmadığı sürece tabikide. Bulabildiklerim bunlar hocam umarım işine yarar.

Tavsiye olarak birkaç azeri forumu bulup orada konu açabilirsin araştırma yapıyorum diyerek.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

@unbalanced Hocam resmi olarak Tebriz tarafı yani Güney Azerbaycan İran toprakları. Literatürde de bu ayrımı belirtirler. Yani kastedilen taraf Güney Azerbaycan hariç olacak şekilde bugünkü Azerbaycan sınırları içerisindeki nüfus. İran'a dair bilgi sağlama noktasında sıkıntım yok teşekkür ederim. Ayrıca İranlılar pek objektif adamlar değiller :)

@cordelian ve @qoqo Kastedilen, bugünkü Azerbaycan sınırları içerisindeki nüfus. Teşekkür ederim. qoqo'ya ayrıca teşekkürler. Zahmet edip harita eklemiş.

@Homer Orta Asya ve Kafkasya coğrafyasında dinin toplumsal etkisi uzun yıllardır çok alt düzeyde hocam. Tacikistan iç savaşı ve Çeçen savaşlarını saymazsak durum genel itibarı ile böyle. Boş bir vaktinde, olur da denk gelirse sağdakilere soldakilere sorar da pm ile ya da burdan izlenimlerini aktarırsan müteşekkir olurum hocam. Teşekkür ederim.

@interfector Hocam wiki bilimsel  bir kaynak olmaktan oldukça uzak. Kaldı ki geçen sene Azerbaycan - İran ilişkilerini ayrıca çalışmıştım. Yani birçok bilgiye vakıfım bu konuda ancak işte bahsettiğim bu çelişki beni farklı arayışlara itti. Az önce bir makalede yine denk geldim. Burada Azeri arkadaşlar olduğunu hatırlayınca bir de tbt'de sorayım dedim. Teşekkür ederim.

Ha ayrıca, işi gücü provokasyon olan ibnelerin tbt'de daha fazla barınmaması lazım.

literatur tarafından 29/Nis/15 21:43 tarihinde düzenlenmiştir

The irresistible lightness of getting mad... What an event! Such a great freedom and salvation from all stupid expectations and taboos of unconcious masses which are even not aware of their miserable price and place. Yes, you the stupid people, i'm talking to you and arguing tremendously and in a high confidence that NEŞET ERTAŞ SANATÇI DEĞİLDİR.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Hangi makaleleri okudun bilmiyorum ama yardim istersen el atmak isterim vaktim varken.Alttaki bilgiler peer-reviewed olarak onaylanmis bir makaleden.

It shares a long history and most of its cultural

traditions with Iran. A far larger Azeri population in fact live south of the

border in Iran. The overwhelming majority of the population, around 95

percent, are Muslim. Shi’ism was the majority sect, especially strong in

the Baku region, and south of the country, near the Iranian border. The

Sunni population were traditionally scattered in the north and the west of

Azerbaijan. In recent years, the Shi’a–Sunni balance in the country, particularly

in Baku, seems to have shifted in favour of Sunnism; Sunnis are

estimated to compose 35 percent and Shi’as 65 percent of the population.2

A recent survey of 600 young people in Baku (aged 16–35) further indicates

a rise in the number of Sunnis among the young.3 However, a majority

of respondents in this survey, 57 percent, considered themselves

Muslims without distinguishing between the two sects.

----

Similarly,
    much of the activities of the Wahhabi Islamist groups in the north of the
    country, where the majority are Sunnis, were obstructed.

----

This line of thinking is very much evident among the Wahhabis/Salafists in
    Azerbaijan, a Sunni sect rapidly growing among the educated young in
    Baku

Kaynak :

New Veiling in Azerbaijan
    Gender and Globalized Islam
    Farideh Heyat
    LONDON AND BAKU

cordelian tarafından 29/Nis/15 21:51 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 3297 Toplam Mesaj: 24