folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Azerbaycan Nüfusunun Mezhepsel Kimliğine Dair

Azerbaycan Nüfusunun Mezhepsel Kimliğine Dair

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

caferiyim elhamdülillah, iran tarafından gelen azerilerdeniz (1914). 100 yıldır aynı yerdeyiz. sor bakalım 

eğer gerçekten bilgi edinmek istiyorsan 

http://www.idefix.com/kitap/pesaver-geceleri-seyyid-muhammed-musevi/tanim.asp?sid=LSEY23EPNG5GRPBOBGP4

trooper tarafından 30/Nis/15 11:34 tarihinde düzenlenmiştir

ZzZzZzZ...!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Azerbaycana defalarca gittim geldim, hiç de yabancılık çekmedim, onlar benim konuşmama ben onların konuşmasına gülerek anlaştık. İş de yaptım, söylendiği gibi kazık falan da yemedim. Karşılıklı yaklaşım önemli.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    MaviEkran bunu yazdı

Kardeşim hiç şii azeri görmemene şaşırdım. Yarı azeriyim, hiç sünni azeri görmedim desem yeridir.

Kendilerine Caferi dedikleri için yanlış anlamış olabilirsin. İnançları sünni'likten farklıdır, misal namaz kılarken elleri açık kılarlar, sünnet namazlar kılınmaz, namaz cem edilir, 12 imam inancı çok ağırdır, hala imamlık müessesesi vardır, hocalara axund derler,vs,vs.

Hocam Caferiyye ve Şia arasındaki irtibatı biliyorum,yukarıda da yazdım. Şia'nın kendi içerisinde 40'a yakın farklı fraksiyonları olduğunu da biliyorum. Bunlardan en çok dikkat çekenleri Caferiyye ile beraber Yemen'deki Zeydilerdir hatta. Benim tanıdıklarımın hepsi Sünni ve Hanefi mezhebindendi. Bırakın Şii'yi - Caferi'yi, Şafii bile görmedim :) Ama Azerbaycan'ı daha yakından tanıyanların buradan yazdıklarına bakılırsa Şiilerin en azından ülke nüfusunun yarısını teşkil ettiği anlaşılıyor. Harbiden ilginç. Türkiye'de eğitim almayı tercih edenler hep Sünni Azeriler mi o zaman? Bu da bir başka mesele şimdi :) Konunun ilk mesajında belirttim ama tekrar yazayım. Derdim Şiiler mi çoğunlukta Sünniler mi falan değil. Böyle bir kaygım yok. Tek istediğim doğru bilgiye ulaşabilmek.

Sen yetkili bir abiye benziyorsun hocam :) Şunu sorayım o zaman: İran'daki Velayet-i Fakih kurumunu tanıyor musunuz? İmamlık müessesinin devam ettiğinden bahsetmişsin. Bununla Velayet-i Fakih'lik arasında bir bağlantı var mı? Velayet-i Fakih ne diyecek olursan daha basit sorayım. İran Şiiliğine bakışınız nasıl?

trooper bunu yazdı

caferiyim elhamdülillah, iran tarafından gelen azerilerdeniz (1914). 100 yıldır aynı yerdeyiz. sor bakalım 

eğer gerçekten bilgi edinmek istiyorsan 

http://www.idefix.com/kitap/pesaver-geceleri-seyyid-muhammed-musevi/tanim.asp?sid=LSEY23EPNG5GRPBOBGP4

Kitaba bakacağım hocam. Yukarıdaki sorularımın aynısını sana da yöneltiyorum. Hatta şunu da ekleyeyim. Güney Azerbaycan'daki Azeriler'de milli kimliğin yani Azeriliğin, mezhepsel - dini kimlikten daha çok öne çıktığını biliyoruz. Bunda oradaki bağımsızlık isteklerinin etkili olduğu hiç şüphesiz. Sizde ayrıca bu durum nasıl? Son olarak; Azerbaycan'daki Sünni nüfusla aranızda nasıl bir orantı var ve Sünniler ile Caferiler arasında gerilime sebep veren hadiseler-anlaşmazlıklar söz konusu mu? Bunlara cevap alabilirsem Irak Şiiliğine dair sorulara da geçebiliriz :) Teşekkürler

literatur tarafından 30/Nis/15 12:33 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 3946 Toplam Mesaj: 24