Bilgilenelim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

http://arsiv.ozgurdusuncehareketi.org/

bende bugün keşfettiğim birşeyi vereyim. Güzel bilgiler mevcut.

Bu linki senden bir kez daha duymuştum hocam, bugün keşfettiğin bir site değil, ayrıca her konudaki yorumunda şu Evrimi, Ateistliği ve bu tarz tahrik edici ve (bana göre) boş uğraşları ortaya sürmesen çok daha güzel bir forum olur burası. Engin bilgilerinin bir bölümünü bence kendine saklamalısın.

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    mfatihbodur bunu yazdı
    zumsuk bunu yazdı

Bu linki senden bir kez daha duymuştum hocam, bugün keşfettiğin bir site değil, ayrıca her konudaki yorumunda şu Evrimi, Ateistliği ve bu tarz tahrik edici ve (bana göre) boş uğraşları ortaya sürmesen çok daha güzel bir forum olur burası. Engin bilgilerinin bir bölümünü bence kendine saklamalısın.

Ya uzun zaman önce baktım yada tasarımın değiştirdiler. Çünkü hem içeriği fazla değil hemde hatırlamıyorum.

Öte yandan , bilim tahrik edici birşey değildir. Aksine genel kültürdür. Misal ;

http://www.youtube.com/watch?v=mynUBvS2oqw

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    okucam okuyacagım dıyorum baslıgı unuttum.
    bi bookmark kitap isareti koyum. :-[

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    düzenleme cepten bukadar...! RitmFarbRacourci tarafından 30/Oca/13 21:05 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı
    mfatihbodur bunu yazdı
    zumsuk bunu yazdı

Ya uzun zaman önce baktım yada tasarımın değiştirdiler. Çünkü hem içeriği fazla değil hemde hatırlamıyorum.

Öte yandan , bilim tahrik edici birşey değildir. Aksine genel kültürdür. Misal ;

http://www.youtube.com/watch?v=mynUBvS2oqw

Bu videoyu senin sayende bir konuda izledim sonuna kadar, evrim tartışmasına girmekten hiç haz etmiyorum ama söylemeden edemeyecğim, Doğal seleksiyonu Evrimin her noktasına uygulamış güzel fakat mutasyonu atlamış, mutasyon vardır denilen yerlere de seleksiyon vardır demiş.

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Eskimo Opucugu:

Eskimo öpüşmesi ya da kunik,Bati dunyasindaki dudaktan dudağa ya da dudaktan yanağa yapılan öpüşmeden farklı olarak, Eskimolarda burundan buruna uç değdirilerek yapılan öpüşme veya öpücüktür.

Eskimolarda takdir ya da tebrik etmenin cinsellik vurgulamadan yapılması burun öpüşmesi (kunik) yoluyla olur ve böylece Arktika ikliminde dondurucu olan dudaktan dudağa (ya da yanağa) ıslak öpüşmeden kaçınılır. Burun ile birlikte üst dudağın da öpüşmeye dahil edilmesi daha çok aile bireyleri ile birbirini sevenler arasında yapılır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eskimo_kissing

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Parlak isikli cihazlar uyku vaktini geciktirebilir:

Yeni bir arastirmaya gore,uyku probleminiz var ise ve uyku vaktinize yakin zamanlarda laptop ya da tablet kullaniyorsaniz,onlari suclayabilirsiniz.

Mariana Figuerio,Isiklandirma(ya da isik) arastirma merkezi (Renselaer polyteknik enstitusu)ve takimi maksimum parlaklikta 2 saat boyunca Ipad kullanimi insanlarin normal uyku zamanlarinda melatonin,insanlarin biyolojik saatinde salinimini geciktirdigini gosterdi.
    Melatonin vucudunuza gece vaktinin oldugunu haber vermektedir ve uyumaniza yardimci olmaktadir.
    Eger bu sinyali geciktirirseniz,uyku vaktinizi de geciktirirsiniz.Eger bunu kronik olarak yillarca yaparsaniz,24 saatlik sisteminizi bazi ciddi saglik sorunlari ile zarara ugratabilirsiniz.

Isigin miktari onemlidir,parlaklik,maruz kalma suresi,dalga uzunlugu melatonini etkiler.
    gunumuzdeki tabletlerden salinan Mavi ve beyaz isik araligi hile yapabilir,Laptop ve masaustu bilgisayarlarin yaptigi gibi.
    Laptop ve masaustu bilgisayarlar daha fazla rahatsiz edici isik salmasina ragmen gozlerden daha uzak bir pozisyonda olurlar
    ve isigin yan etkileri azalmaktadir.

Diger bir konu ise,sabahlari erken uyandiginizda parlak isiga maruz kalmaniz isik terapisi ya da diger rahatsizliklar icin ise yarayabilir.

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=bright-screens-could-delay-bedtime

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Hızlı göz hareketi (Rapid eye movement; REM) (HGH), uykunun rüya görülen kısmıdır. Adını, bu esnada gözlerin hızlı hızlı hareket etmesinden alır.

Uyku 5 evreden oluşmuştur. Bu evreler şu şekilde sınıflandırılabılır. REM evreleri ve N-REM evreleri, yani hızlı göz hareketinin olduğu evre ile olmadığı evreler. REM esnasında beynin çalışması uyanıkkenki çalışmasına benzer olduğu için bu evre çok önemlidir. Bir teoriye göre hatırlama-anımsayabilme olgusu REM uykusu esnasında gerçekleşir.

Normal bir uykuda yaklaşık bir buçuk saatte bir hızlı göz hareketi evresi tekrarlar ve evrenin süresi 20 dakika kadar devam eder. REM rüya esnasında kişinin gözleri hareket halindedir. Ayrıca REM uykusu esnasında uyandırılan şahıslar çoğunlukla rüya görmekte olduklarını bildirmişlerdir.Rüya esnasında uyandırılan şahıs gün içerisinde yorgun, asabi bir hal alırlar. REM uykusu tamamlandığında uyanan insanların daha dinç hissettikleri de bilinmektedir.Bunun nedeni ise REM uykusunda iken beyinin hareket fonksiyonlarını engelleyerek kısmi bir felç hali yaratmasıdır.Çocuklukta REM uykusunun süresi daha fazladır. REM uykusundaki bir kişi televizyon seyrederken harcadığı enerjiden daha fazlasını harcamaktadır. İyi bir uyku REM bilinçaltı birikimini boşaltmada yardımcıdır.

Uyku Evreleri;

• Evre 0 Bütünüyle uyanıklık değişmiştir.
      • Evre I- Uyku basması. Bu, uykuya dalmakta olan bir kişinin karşılaştığı durumdur. Eğer kişi uykunun bu evresinde uyandırılırsa etrafında olup bitenden tamamen haberdar olmamasına karşın genellikle uyanık olduğunu söyleyecektir.
      • Evre II - Uykunun bu evresinde bilinç, kişi uyandırıldığında uykuda olduğunu hatırlayabilmesine yeterli olacak şekilde EEG paternleri.
      • Evre III ve IV - Yavaş dalgalı uyku.

cordelian tarafından 02/Şub/13 03:29 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    Konun piç edilmeye başlanmış hocam ama ben okuyorum seni devam et 2. mesajı editleyebilirsin..

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Sıralama algoritması:

Bilgisayar bilimlerinde ya da matematikte kullanılan, verilen bir listenin elemanlarını belirli bir sıraya sokan algoritmadır. En çok kullanılan sıralama türleri, sayı büyüklüğüne göre sıralama ve alfabetik sıralamadır. Sıralama işleminin verimli yapılması, arama ve birleştirme algoritmaları gibi çalışması için sıralanmış dizilere gereksinim duyan algoritmaların başarımının yüksek olması için önemlidir. Sıralama algoritmaları bilgisayarlarda tutulan verilerin düzenlenmesini ve insan kullanıcı tarafından daha rahat algılanmasını da sağlar.

Detayda fena aciklama var:

http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C4%B1ralama_Algoritmalar%C4%B1

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

güzel konu aslında.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

RBC bankasi CEO`su yilda $12.6 milyon dolar kazaniyor:

$12.6M = yil
    $1.05M = ay
    $52 500 = is gunu
    $6562.5 = her is saati
    $109.375 = her dakika
    $1.82 = her saniye
    (rakamlar vergi alinmamis hali,gross)

(ortalama garson $12/saat kazaniyor)

Adam 1 orta boy kahve icin 1 saniye calismasi gerek iken,bir garson 7.5dakika,1 litre sut icin 2 saniye calisiyor,bir garson 15dk,1kg peynir icin 5 saniye,bir garson ise yaklasik 40dk.Garson yemegi getiremese,adam yemegi nasil yiyecek ? diye sorarlar adama.

Iki insanin maaslarinin arasindaki fark %546.83

Kurulu olan duzende mantik hatasinin  oldugunun en basit gostergesi.

Dagilabiliriz.

http://www.thestar.com/business/2013/02/04/rbc_chief_earns_126_million_for_2012.html

cordelian tarafından 04/Şub/13 23:10 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 6589 Toplam Mesaj: 31