Bilgilenelim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Not: Amacim din,dil,irk,yas,cinsel tercih ile alakali konularda konusmak degil.Sadece bilim ve egitimi yayginlastirmaktir.Hergun elimden geldigince ekleme yapacagim.

Monosodyum glutamat nedir ?

Kısaca MSG olarak da bilinen monosodyum glutamat, glutamik asidin anyonik formu olan ve glutamat denilen bir tuzdur. Glutamik asit, proteinleri oluşturan 20 amino asitten elzem olmayan bir aminoasittir. E-621 (gıda katkıları listesi) olarak sınıflandırılmış bu madde, gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılır. Gıdaların orijinal tadını arttırarak daha lezzetli hâle getiren bu madde, Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanıldığından Çin tuzu olarak da adlandırılmaktadır.

Ancak, aşağıda belirtilen zararları olduğuna dair görüşler mevcuttur:

-Sinir hucrelerine zarar veriyor.

-Merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak Alzaymır, Parkinson, Huntington hastalığı, epilepsi (sara), retinal dejenerasyon (gözde retina tabakası hasarı), yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk.

Detayli bilgi : http://tr.wikipedia.org/wiki/Monosodyum_glutamat

Aldigimiz yiyecek paketlerinin uzerindeki COR,PEREVA yazili amblemler nedir ?

Koşer veya Kaşer, (İbranice: כשׁר; Sefarad Yahudilerince Kaşer, Aşkenaz Yahudilerince Koşer diye telaffuz edilir), Yahudiliğe göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünlerdir. Bunları belirleyen kurallara ise Kaşerut ya da Kaşrut kuralları adı verilir.Parve ise (ya da Pareve) icerisinde herhangi bir hayvan urunu ya da et bulunmadigini belirtir.

Detayli bilgi : http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Fer

http://www.cor.ca/

http://kosherfood.about.com/od/glossaryofkosherterms/g/parve.htm

Disleksi Nedir?

Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Ancak zeka ile hiç bir alakası yoktur. Asıl sorunları hafızaları ile ilgilidir ve dil ile ilgilidir. Disleksi olan kişiler her şeyi unutur ve dil ile ilgili derslerde sıkıntı çektikleri bilinmektedir. Yani disleksi olan kişilerde zeka geriliği yoktur.disleksinin en belirgin özelliklerinden biri harflerin ve kelimelerin karıştırılması ve tersten algılanmasıdir

Detayli bilgi : http://tr.wikipedia.org/wiki/Disleksi

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

http://arsiv.ozgurdusuncehareketi.org/

bende bugün keşfettiğim birşeyi vereyim. Güzel bilgiler mevcut.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Artık bi sürü konuda millet açıklama yapma gereği duyuyo. yok amacım siyaset yapmak değil, yok dil, din, ırk vs ayrımı yapmıyorum vs vs..

ey yönetim ne diyosunuz bu işe???

edit;

sktiğim frmtrsi bilmem kaç milyonuncu üyeye ulaştık diya artislik yapıyo. o bilmem kaç milyonuncu üyenin bilmem kaç milyon eksi bilmemkaçmilyondokuyyüzdoksanbin tanesi foruma bi tane bile mesaj atmamıştır eminim.

amaç yasaklarla büyümekse sorun yok.

ilk cümledeki ifadelerle yazılan mesajlar sizi hiç rahatsız etmiyo mu?

kazasker1 tarafından 27/Oca/13 00:04 tarihinde düzenlenmiştir

Fakirler Ölsün...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

koşer e ek bi iki şey söyleyeyim, almanya gibi yerlerde yahudiler bir marketten alışveriş yapacağı zaman koşer köşesinden yapar. orada taze,

doğal ve onların dini inançlarına uygun ürünler olur ve koşer damgalıdır, müslümanlar da koşer damgalı ürünler yiyebilir. koşer damgalı coca cola

bile var :) 

emulgatörler hakkında bilgilendirmelerin olursa gayet iyi olur düşüncesindeyim, çünkü biz millet olarak böyle şeylere dikkat etmeyiz, ben

yurtdışında mecburen emulgatörlere bakıp bir şey alabiliyordum, küçük bi listem vardı, sağlığa zararlı ve islamı açıdan haram olan malları almazdım

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Haram sabun,dis macunu,sampuan olur mu ?

Icindekiler listesine bakar isek hayvan yagi kullanilmis urunlerin domuz yagi katkili olabilecegi ihtimali vardir.Genellikle `animal glycerine` yazar iceriklerde.(Detay buldukca ekleyecegim).

Uzayip giden bir liste var : http://www.jamiaislamia.org/pdf/halalharam.pdf

Emulatorler listesi (Ingilizce emulsifiers):

http://www.websrilanka.com/The%20Complete%20List%20of%20Emulsifier%20Codes.htm

http://tr.wikipedia.org/wiki/Gıda_katkıları_listesi

cordelian tarafından 27/Oca/13 00:32 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

gıda okuyorum içindekiler bölümüne bakınca normal bi tüketiciye göre biraz daha fazla şey anlayabilirim ama hala birşey alırken içeriğine bakmıyorum siyanür olsa alıp yiyeceğim , türk genlerimle alakalı herhalde

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

hacılar şimdi disleksiyi daha önce duymuştum ben (simpsons duffman'in gizli hastalığı) bana bazen şöyle bir şey oluyor cut şek diyorum  kay çoy, meali: şut çek, çay koy. Evet sanırım tek heceli ve sessizle başlayan kelimelerde daha çok oluyor ya da ben ancak onları farkedebildim. Bunun bir adı var mı ? Fakat dislekside anlatıldığı gibi dil konusunda yahut öğrenmede problem yaşadığımı sanmıyorum. Hani olur da bilen çıkar vs

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    MaTRiXe bunu yazdı

hacılar şimdi disleksiyi daha önce duymuştum ben (simpsons duffman'in gizli hastalığı) bana bazen şöyle bir şey oluyor cut şek diyorum  kay çoy, meali: şut çek, çay koy. Evet sanırım tek heceli ve sessizle başlayan kelimelerde daha çok oluyor ya da ben ancak onları farkedebildim. Bunun bir adı var mı ? Fakat dislekside anlatıldığı gibi dil konusunda yahut öğrenmede problem yaşadığımı sanmıyorum. Hani olur da bilen çıkar vs

Cook derin bir konu hocam,ne desek bos.Doktor gerek.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Bindi nedir ? (Bottu/Tikuli)

Bindi guney asyada(Hindistan,nepal,bangladesh gibi yerlerde) kullanilan bir alin dekorasyonudur.Genellikle alnin tam ortasinda(merkezinde)kaslara yakin bir yerde acik renkli kirmizi bir nokta olur,bazen kucuk bir parca mucevher de olabilir.

Dini olarak onemi: Kaslar arasi hinduizme gore enerji cikis noktasi(hayat enerjisi) olarak varsayilir.Bindinin ise bu enerjiyi alikoydugu ve konsantrasyonu guclendirdigine inanilir.Ayrica seytandan ve kotu sanstan da korudugu varsayilir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    cordelian bunu yazdı
    MaTRiXe bunu yazdı

Cook derin bir konu hocam,ne desek bos.Doktor gerek.

iyisin güzelsin de, doktorluk bir olayı yok hani nasıl ki disleksi için böyle bir tanım söz konusu bu tanımdan yola çıkarak bir tespitte bulunulabilir hani en fazla psikloğa falan giderim o da bana bunun için mi geldin buraya siktirgit manasında bir bakış atar zira toplum olarak böyle bir eda içindeyiz.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Mikrodalga Firin:

Mikrodalga firin yiyecekleri ve sulu seyleri isitmak/pisirmek icin tasarlanmistir.Mikrodalganin frekansi su molekullerini titrestirerek isi yarattigi icin bu ismi almistir.Mikrodalgalar,firinin icinde bulunan `magnetron` isimmli parca tarafindan meydana gelir.

Firinin baslat butonuna bastiginizda magnetron mikrodalgalar olusturmaya ve yaymaya baslar.Bu dalgalar  radyo dalgalarina benzer fakat daha yuksek frekansta olup dalgalar arasindaki uzunluk daha kisadir.Dolayisi ile dalgalar daha yuksek enerjiye sahiptir.Bu dalgalar firinin icinde yayilirlar ve hareket ederler.Mikrodalgalar yiyecek/icecek ile kontaga gectiginde madde icerisindeki molekuller hareket etmeye baslar ve isi olusur.Molekullerin hareket hizi arttikca isi da artar.Mikrodalga ozellikle su molekullerini isitmakta iyidir.Bu yuzden yagli ve sekerli yiyecekler daha cabuk isinir.

Firinin kapisinda bulunan metalik ekran(caminda) mikrodalgalarin disari kacmasini onler.Eger kapida bir delik varsa ya da mikrodalga firin ariza yaparsa,mikrodalgalar disariya cikar ve direk karsisinda duruyorsaniz sizi yakabilir(Ozellikle bobrekler icin cok sakincali diyorlar).Ayrica hamileler icin bebekte rahatsizliklara sebep olabilir.

Firinin icine ozellikle metal objeler koymayiniz (catal kasik gibi) bu kivilcilara ya da kontaga sebep olabilir ve firina zarar verebilirsiniz.Eger yiyeceginizi gereksiz yere uzun isitirsaniz firinin icerisine baktiginizda kayniyor gibi gozukmese de kapisini actiginiz an kendinizi yakabilirsiniz.

Mikrodalga firin genellikle yiyecekleri icten disa dogru pisirdigi bilinir.

cordelian tarafından 30/Oca/13 17:56 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 6588 Toplam Mesaj: 31