Bilgisayar Tamircisi Uydurmaları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Dün bilgisayarımı yere düşürdüm fanı bozuldu ve ısı artışı nedeniyle 5 dk da bir kapanmaya başladı.

Bugün çevrede adı bilgisayar tamircisi olan esnaflara sırasıyla gittim. Her biri tuhaf tuhaf teşhis ve ücretleriyle şaşırtmadı.

1- Bir tanesi fan çalıştığı halde kulağını klavyeye koyup kesinlikle çalışmadığını sesin başka bi yerden geldiğini iddia ederek fanı değiştirmek istedi.

2- Diğeri bilgisayarın menteşesinin bozuk olduğunu eğer sökerlerse tamamen dağılacağını tekrar toparlanamayacağını iddia etti 100 tl menteşe değiştirme ücreti istedi.(İşin sonunda menteşe filan değişmeden halledildi)

3- Diğeri aldı bilgisayarı başka bir odaya götürdü sen gelme dedi ki duvarda kocaman yazmış "burdan öteye geçmeyin" diye. Odadan bağıra bağıra şifremi istedi. Şifrem "Gzmtc" ile başladığı için anlayamadı 5 kere giremeyince şifreyi girmem için gizli üssüne(!) çağırdı şifremi girdim sonra tekrar çıkmamı istedi. Bende ne saçmaladığımı sorup bilgisayarı alıp çıktım. Ki adama sorarlar sen benim şifremi de alıp o pis odanda ne yapacağını nerden bilelim?

4-Diğeri hdd yi bilgisayara bağladı boyutunun %92 e düştüğünü söyledi. Yere düşünce belleğin %8 i silinmiş disk dönerken bu alanlara denk gelince bilgisayar sıcaklık uyarısı verip kapanıyormuş-muş.

Sonuç olarak başka bir esnafa gittim adam sakin sakin kasayı açtı. Soğutma sistemindeki kanallardan birinin düşme sonucu çatladığını gösterdi ayrıca termal macunu değiştirdi ve sorun şimdilik çözüldü. Gerçekten yazık günah. Günde kaç kişiye böyle sıkıp sıkıp gönderiyorlar kim bilir..

zeybekustasi tarafından 02/Haz/18 18:38 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Dün bilgisayarımı yere düşürdüm fanı bozuldu ve ısı artışı nedeniyle 5 dk da bir kapanmaya başladı.

Bugün çevrede adı bilgisayar tamircisi olan esnaflara sırasıyla gittim. Her biri tuhaf tuhaf teşhis ve ücretleriyle şaşırtmadı.

1- Bir tanesi fan çalıştığı halde kulağını klavyeye koyup kesinlikle çalışmadığını sesin başka bi yerden geldiğini iddia ederek fanı değiştirmek istedi.

2- Diğeri bilgisayarın menteşesinin bozuk olduğunu eğer sökerlerse tamamen dağılacağını tekrar toparlanamayacağını iddia etti 100 tl menteşe değiştirme ücreti istedi.(İşin sonunda menteşe filan değişmeden halledildi)

3- Diğeri aldı bilgisayarı başka bir odaya götürdü sen gelme dedi ki duvarda kocaman yazmış "burdan öteye geçmeyin" diye. Odadan bağıra bağıra şifremi istedi. Şifrem "Gzmtc" ile başladığı için anlayamadı 5 kere giremeyince şifreyi girmem için gizli üssüne(!) çağırdı şifremi girdim sonra tekrar çıkmamı istedi. Bende ne saçmaladığımı sorup bilgisayarı alıp çıktım. Ki adama sorarlar sen benim şifremi de alıp o pis odanda ne yapacağını nerden bilelim?

4-Diğeri hdd yi bilgisayara bağladı boyutunun %92 e düştüğünü söyledi. Yere düşünce belleğin %8 i silinmiş disk dönerken bu alanlara denk gelince bilgisayar sıcaklık uyarısı verip kapanıyormuş-muş.

Sonuç olarak başka bir esnafa gittim adam sakin sakin kasayı açtı. Soğutma sistemindeki kanallardan birinin düşme sonucu çatladığını gösterdi ayrıca termal macunu değiştirdi ve sorun şimdilik çözüldü. Gerçekten yazık günah. Günde kaç kişiye böyle sıkıp sıkıp gönderiyorlar kim bilir..

çok kişiyi.

Bulundugum yerde 1 tane bilgisayar tamircisi vardı , ama adı bilgisayar tamircisi. Elektronik devreleri biz tamir ediyorduk , o kendi tamir etmiş gibi satıyordu , biz bilgisayar işine girmediğimiz için direkt tamir almıyorduk öyle diyeyim. Adam emin ol format bile atmayı bilmeden , vurgun yaptı ve gitti :) 

ve bence bir yazılımcı , mühendis en azından ufak seyler için tamirciye gitmemeli , açıp kendide tamir ediyor olabilmeli , tabi ikisi çok farklı boyutlar ama mühendislikte donanım dersleri de veriliyor diye biliyorum 

Roark tarafından 02/Haz/18 17:43 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

Disk donerken yere carpmis belleginin %8ini kaybetmis ha? :DdDd

olm bence o adama soyle gitsin yonetmen filan olsun bilgisayarcida harcaniyor yazik aq :dd

Cigu bigule :(
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Bir defa tamirciye gittim 18 yıl oldu...

Bozulur kendim yaparım çöker kendim formatlarım ((win10 çıktığından beri format atmadım)) ram gerekir kendim takarım hatta geçen laptop un içini açtım kendim temizledim .

Birde mühendis ve mühendiscikler var hiç bir s... Bilmiyor ama adı mühendis ulan ram takamayan mühendis mi olur.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Bozulur kendim yaparım çöker kendim formatlarım ((win10 çıktığından beri format atmadım)) ram gerekir kendim takarım hatta geçen laptop un içini açtım kendim temizledim .

Birde mühendis ve mühendiscikler var hiç bir s... Bilmiyor ama adı mühendis ulan ram takamayan mühendis mi olur.

İsmi öğretmen, öğretim görevlisi, profesör olanlar bi s2m bilmiyor / öğretmiyor hepsi günü kurtarma çabasında da ondan.. Koca üniversitede 2 tane idealist  hoca gösteremem

noname tarafından 02/Haz/18 18:31 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Senin gibi adamları çakmakla gaz kontrolü yapan adamlara benzetiyorum.

İşin uzmanı varsa ben uğraşmam işim bilgisayar tamiri değil.

Tamirciye gitmemek senin tercihin & merakın ne güzel hallediyor muşsun işlerini senin adına sevindim :)

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saku
    saku's avatar
    Erkek

Sıradan bi insan olmama rağmen elektronik cihazlarımda bi sorun yaşarsam okur araştırır incelerim elimde imkan varsa tamirini kendim yaparım. Bugüne kadar iPhone da dahil olmak üzere birkaç telefonun ve e kitap okuyucuların pilini değiştirdim ekranını değiştirdim, laptobumun fanını ve içini temizleyip termal macunlarını yeniledim.  21. yüzyıl dünyasında youtube ve google gibi bi nimet varken gidip elin adamına teslim edip bi de üstüne düdüklenmem. Bu devirde bu gibi basit sorunlar için insan kendi işini kendi görebilmeli. Çünkü genelde kimseye kendim kadar güvenmem.

Yukarıdaki çakmakla gaz kaçağı kontrolcüsüne benzetilme durumuna da baya güldüm baya komikti. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Format atılması için bırakılan netbookun hard diski yanmış bunun deyip hard disk satmaya çalışmak. Muhtemelen onuda yapmayacak üstündeki hard disk ile verip değiştirdim diyecekti. Sonrasında azim edip internetten USB ile formatlamayı öğrenip kendim yapmıştım. 

Ek olarak günümüzde YouTube'ta her türlü elektronik cihazın detaylı tamirini anlatan videolar var. Eliniz becerikliyse kendinizde yaparsınız. Hemde güzel vakit geçiyor.

mkyb tarafından 02/Haz/18 19:14 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Ayni sey cogu yerde var hocam bizim millette bilmiyorum demek yok sanki bilmiyorum dese anasini sikecekler adamin oyle bi korku var,  bu yuzden gotlerinden uyduruyolar iste sorun surda burda diye nasilsa bi sekilde yaparim yeterki biraksin musteri aleti diye dusunuyolar

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

maalesef şuan bilgisayar tamircisi (!) diye açılan dükkanlarınçoğu eğitimsiz ve geçmiş 

ya böyle bir yerde çalışmıştır yada internet cafede kasada dururken eline tornavida almıştır

şahsen ben daha eğitimli bir tipe denk gelmedim bu çember-i tarifde

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

bazı mesajlar var ki , sanki ele almazsam ihanet etmişşim gibi geliyor. ^^D`)

Roark bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

Dün bilgisayarımı yere düşürdüm fanı bozuldu, ve ısı artışı nedeniyle ,5 dk da bir kapanmaya başladı.

Bugün çevrede ,adı bilgisayar tamircisi olan esnaflara ,sırasıyla gittim. Her biri tuhaf tuhaf ,teşhis ve ücretleriyle şaşırtmadı.

1- Bir tanesi fan çalıştığı halde ,kulağını klavyeye koyup, kesinlikle çalışmadığını ,sesin başka bi yerden geldiğini iddia ederek ,fanı değiştirmek istedi. ^^D

2- Diğeri, bilgisayarın menteşesinin bozuk olduğunu ,eğer sökerlerse tamamen dağılacağını, tekrar toparlanamayacağını iddia etti. 100 tl menteşe değiştirme ücreti istedi.(İşin sonunda, menteşe filan değişmeden, halledildi)

3- Diğeri, aldı bilgisayarı başka bir odaya götürdü," sen gelme "dedi ki, duvarda kocaman yazmış, "burdan öteye geçmeyin" diye. Odadan bağıra bağıra, şifremi istedi. Şifrem "Gzmtc" ile başladığı için anlayamadı, 5 kere giremeyince ,şifreyi girmem için gizli üssüne(!) ^^D) çağırdı. şifremi girdim, sonra tekrar çıkmamı, istedi. Bende, ne saçmaladığımı sorup, bilgisayarı alıp çıktım. Ki adama sorarlar: sen benim şifremi de alıp, o pis odanda, ne yapacağını ,nerden bilelim? ^^D

4-Diğeri, hdd yi bilgisayara bağladı, boyutunun %92 e düştüğünü söyledi. Yere düşünce, belleğin %8 i silinmiş, disk dönerken bu alanlara denk gelince, bilgisayar sıcaklık uyarısı verip, kapanıyormuş-muş. ^^D olur mu olur, bilemiyorum da, ilginçmiş ^^D

Sonuç olarak başka bir esnafa da gittim. Adam, sakin sakin kasayı açtı. Soğutma sistemindeki kanallardan birinin, düşme sonucu ,çatladığını "gösterdi". ayrıca termal macunu değiştirdi, ve sorun şimdilik çözüldü. Gerçekten yazık günah. Günde kaç kişiye böyle "sıkıp sıkıp" ( buradaki "ı " lar, "i" olmasın. ^^D ) gönderiyorlar, kim bilir..

çok kişiyi.

Bulundugum yerde 1 tane bilgisayar tamircisi vardı , ama adı bilgisayar tamircisi. Elektronik devreleri biz tamir ediyorduk , o kendi tamir etmiş gibi satıyordu , biz bilgisayar işine girmediğimiz için direkt tamir almıyorduk öyle diyeyim. Adam emin ol format bile atmayı bilmeden , vurgun yaptı ve gitti :) 

ve bence bir yazılımcı , mühendis en azından ufak seyler için tamirciye gitmemeli , açıp kendide tamir ediyor olabilmeli , tabi ikisi çok farklı boyutlar ama mühendislikte donanım dersleri de veriliyor, diye biliyorum ( @RitmFarbRacourci: şahsen bende, öyle biliyorum) 

noname bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

Bir defa tamirciye gittim, 18 yıl oldu...

Bozulur, kendim yaparım. çöker, kendim formatlarım ((win10 çıktığından beri format atmadım)). ram gerekir, kendim takarım. hatta, geçen laptop un içini açtım, kendim temizledim .

Birde mühendis ve mühendiscikler var. hiç bir s... Bilmiyor ama ,adı mühendis, ulan ram takamayan mühendis mi olur. { öyle deme ya, ingilizce bilmeyeni var. yav tamam bende bilmiyorum, ama okuduğumu az çok anlayabiliyorum. valla var, varlar yani. ama bu demek değil ki, bu mühendisler cahil, demekki uygun görmemişler. ``D }

İsmi öğretmen, öğretim görevlisi, profesör olanlar, bi s2m bilmiyor/öğretmiyor.

hepsi, günü kurtarma çabasında da ondan.. Koca üniversitede, 2 tane idealist  hoca gösteremem. { şimdi bu söyleyeceklerimle, yine şimşekleri üstüme çekeceğim gibi de, yazmam lazım. Bu öğretmenlerin HEPSİDE melek değil(kadın erkek fark etmez). Melek olmasına da gerek yok gerçi, ama konu alanı bilgisi bence yeterli değil, insanın Ruh halinden de Pek anladıklarını söyleyemem. } }

saku bunu yazdı

Sıradan bi insan olmama rağmen, elektronik cihazlarımda bi sorun yaşarsam, okur araştırır incelerim, elimde imkan varsa, tamirini kendim yaparım. Bugüne kadar iPhone da dahil olmak üzere birkaç telefonun ve e kitap okuyucuların pilini değiştirdim, ekranını değiştirdim, laptobumun fanını ve içini temizleyip, termal macunlarını yeniledim. 

21. yüzyıl dünyasında youtube ve google gibi bi nimet varken, gidip elin adamına teslim edip , bi de üstüne düdüklenmem.

Bu devirde bu gibi basit sorunlar için, insan kendi işini kendi görebilmeli. Çünkü genelde kimseye, kendim kadar güvenmem.

Yukarıdaki çakmakla gaz kaçağı kontrolcüsüne benzetilme durumuna da baya güldüm, baya komikti. ( Yalnız, dediğin gibi , şöyle bir durum var ki: Her zaman, Her yerde, uygun alet edevat olmayabiliyor. Ki mühendis de, tahminim, birçok şeyi biliyordur. Ancak, yolculuktadır, misafirliktedir , vb sebepler olabilir. kimin ne sıkıntısı olduğunu Asla bilemezsin, ama tahmin edebilirsin.)

En çok da, bu mesajı beğendim:

Tnrsk bunu yazdı

Ayni sey, cogu yerde var hocam. bizim millette, bilmiyorum demek yok.

sanki bilmiyorum dese, anasini sikecekler adamin. ( iyi de adamın bir fikri de olmasın mı. tamam, doğru olmayabilir ama, düşünmesine yardımcı olabilir bu. ^^D @RitmFarbRacourci) .

oyle bi korku var,  bu yuzden gotlerinden uyduruyolar iste, sorun surda burda diye. nasilsa bi sekilde yaparim. yeterki biraksin musteri aleti, diye dusunuyolar

RitmFarbRacourci tarafından 03/Haz/18 00:30 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 4138 Toplam Mesaj: 25
tamirci