folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Bir Yazılımcının Mesleğe Vedası

Bir Yazılımcının Mesleğe Vedası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EWELANCHE
    EWELANCHE's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

para herşey değildir ama aynı işi yaptığın adamdan fazla maaş almak + araba verilmesi sana göre basit şey erişemeyen ler için hedef .!

Bundan sonrası…

Bir süre ekran görmek istemiyorum. Kod görmek istemiyorum. Hobim olan dijital medya, ve son iki yıldır işim gereği mutfağında olduğum e-ticaret ile ilgim devam edecek. Sonrasında hobi amaçlı yeni yetmeler için sıfırdan makale serisi yazmayı planlıyorum. Uygulama pratikleri olan makale serileri olabilir, belki hiç yazmayabilirim bilemiyorum, kafam karışık. Tek bildiğim, artık dijitalin mutfağından kod yazarak para kazanmak istemediğim. Belki sonra hobi olarak gönüllü projelerde devam edebilirim. (kesin değil)

burayı okuyana kadar tostçu açıcan zannetim . sonuçta okadar eğitim , emek boşa gide3cek miş  gibi gidiyordu yazı .

Hayırlı olsun demekten başka bişey gelmez  elden.

Sevdiğin işi yap diyorlar ama ben çok katılmıyor sevmediğin işi yapma, ama hobi gibi yapmayı sevdiğin işide yapma, soğuyorsun bir yerden sonra çünkü işini senin istediği gibi değilde müşterinin yada işverenin istediği gibi yapıyorsun buda canını sıkıyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acemi-webci
    acemi-webci's avatar
    Erkek

tükenmişliğini mesleğine bağlamış arkadaş. kazandığı ona yetmiş, doymuş kısaca.

yazılıma yeni girecek yada daha yolun başında olanları yanlış yönlendirebilir.

...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bazılarıda sırf laf olsun diye yorum atıyor konuya.Adam sanki yazılım üstadıyım falan demiş kendini övmüş gibi yorumlar var.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    Daft bunu yazdı
    SkynetX bunu yazdı

Duyan da sanır ki Linus Torvalds, Bjarne Stroustrup falan yazılımı bıraktı. Yani bıraktıysan bırak, bundan bize ne demezler mi adama?

adam bloguna hayatını / derdini paylaşmış

o zaman adama demezler mi okumak zorunda değilsin diye?

Yazının sahibi  eleştiri kabul edemiyorsa yazmayacaktı o zaman.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Bu ülkede asgari ücretin de altında ne zor işler yapanlar var. 100 lira için 2 ton odunu sırtında taa 5. kata çıkaran insanlar var. Şimdi diyeceksiniz ki günlük 100 lira ohoo aylık... ancak kaç sene yapacak o işi? O adam çok mu seviyor omurlarını yamultmayı, kambur kalmayı? Yahut lağım işleriyle uğraşanlar çok mu seviyor milletin tıkanan bokunu telle deşip, gideri açmayı?

Çoğunlukla söylerim ancak genel de kendim de yapmam hani derler ya kelin ilacı olsa diye... Hayat kısa, zevk aldığımız şeyleri yapmalıyız, sevdiğimiz işleri yapmalıyız. Fotoğraf mı seviyorsun? Ancak baban mühendis olmanı istedi ve mühendislik bitirdin. Eğer sen bitirdiğin bölümle alakalı bir iş yapmayıp fotoğraf işiyle uğraşıyorsan bence dünyadaki en taşşaklı insansın çünkü mahalle baskısına karşı koymak herkesin harcı değildir. Bizim ülkemizde sırf ataması çok diye ideal sahibi bile olmadan öğretmenlik okuyanlar var ya e sonra ne oldu? Kadrolar şişti ve şimdi de atama diye millet kötü halde. Atanamadı diye insanlar polis olurum ya diyor.

Havaalanından geliyoruz ve memleket doğuda olduğu için arama vs. çok oluyor ki polis iki genci görünce durdurdu doğal olarak arabayı ve ismi cismi okulu sordu bölümleri söyledik. Ha siz de polis olacaksınız cevabını aldık. Yani düşünün, polis bile işini polis olmak istediği için değil, mecburiyetten yapıyor.

Yazılan metni anlamak zor ve sanırsın Bill Gates türevi sözler de sarfedilebilir ancak algılama meselesi diyerekten bitireyim iyisimi... :)

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Yazılımı bırakmak mı ?

Yanlış yaparsın, tilkiysen dönüp dolaşıp geleceğin yer kürkçü dükkanıdır.

Değişen tek şeyin aynadaki görüntüm olması

:) spora başlayacaksın, fazladan vakit vermeyeceksin, fazladan vakit veriyorsan etrafındakilere verdiğin bilginin karşılığını aşağılama ego tatmini kendinden iğrendirme olarak alacaksın ki soru sormaya, kendi işlerini sana yıkmaya yeltenemesinler, bilmiyorum öğret abi yerine götümü sikseler bunu yarına kadar öğrenip yetiştireceğim almalı...

-------------------------------------------------------------------

Tavsiye istersen kendine 1 sene ver, dünyayı dolaş, hostellerde kal, farklı ülkelerin insanlarıyla farklı mekanlarda zaman geçir, rutini biraz özle ve geri dönüp tekrar düşün.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

çok haika bir yazıydı sağol

yazdıklarını çok mantıklı buldum. gerçektende özel sektör çok acayip bir yer

sen çalış çabala işi öğren,   tasarımcının kralı olsan yazılımda bilgisayara takla attırsan 

ama patronun odunun tekiyse onun verdiği değerde kalıyorsun.

bazıları gerçekten bilmediklerinden, bazılarıda değer verirsem oda çok para ister diye salak numarasına yatar

adam yine bilgisayarla ilgili işlerde çok iş yaptırılmasından şikayet etmiş,

birde bunun alakasız işlerde çalıştırmak isteme gibi ayrı bir kafada olanları var. yine iyilerine denk gelmiş

değinmediği bir şey var ben yazayım. şuna şahidim. diyelimki işe gittin. o gün 1 müşteri geldi

yapılacak iş 1 saat diyelim. yaptın bitti. e sonra mecburen bekleyeceksin. başka birşey yoksa kendi çapında birşeyler yaparsın.

bu zoraki boş durma patronun gözüne acayip batıyor müşteri yok demiyorda sanki senin suçunmuş ,

sanki iş varda sen oturuyorsun gibi düşünüyor.

yada yine benzer bir sorın daha şu var:

diyelim bir iş geldi müşteri akşam 6 da gelip alacak.

şu esnekliği sağlamıyorlar. sen en iyi şekilde saat 6 da hazır et ister hemen yap ister gelmeden 15 dk kadar önce bitir

neticede ben işi zamanında bitiriyormuyum. önemli olan o.

bunu yazılım için değil bütün sektörlerde var olan birşey

intihar eden biri vardı yazılımcı bak oda işi bıraksaydı belkide ölmezdi. oda akıllı adamdı.

bu en azından sorununu anlamış.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

baya bi önce okumuştum bu yazıyı. başka bir blogda yayınlanmıştı. burada paylaşmak hiç aklıma gelmemişti. bende buna benzer bir işten sıkılma ve mesleği bırakma sürecine girmiştim. hatta konu açmıştım.

burada yazılan bazı yorumları görünce "oğlum harbi fakir düşünüyorsunuz amk!" diye hönkürmekten kendimi alamıyorum!

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

İkinci bir intihar vakasımı yoksa,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Cook sacma. Yani yazilimciya yapilan acaip bir muamele var evet ama yazilimciya ozel degil. Ve bu biraz deneyimle asilabilecek bisey. Malesef 3. dunya ulkesinde bu anlatilan tipteki adamlarla belli protokollerle yaklasmak gerekiyor

1. kural karsinizdakinin ne kadar adam oldugunu kisa surede olcmeniz gerekiyor. Eger somurmekten hoslaniyorsa isinizi yapip geri kalan herseyi bilmediginizi soyleyeceksiniz. Isi adamin anlamadigi yere cekmelisiniz. Yani yapabileceginiz en kibar hareket bu olur. Direk soylemek de bir secenektir.

Ornegin windowsumu kurarmisin diyorsa ben enterprise uygulama gelistiriciyim. Hayatimda hic windows kurmadim yada universitede bi kere kurdurdular ben o derslere girmedim fln dersiniz biter. Gaza gelmeyin yani hic gerek yok.

Bunlar cesit cesittr mesela Bide bole telefondaki bi ayar icin telefonuu elinize verip siz yapana kadar yaninizda bekleyen tipler vardir. Yok abi siz enterprise uygulama gelistirici olacaksiniz. Butun huneriniz sadece orn:visual studio yada eclipse.exe altinda olacak.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Toplam Hit: 4775 Toplam Mesaj: 39