Bira Ve F/P

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar.

Malum dolar euro aldı başını gitti. Ekonomi çalkantıda. Devletimizin paraya ihtiyacı var.
    Eh, bu para mecbur vergilerle toplanıyor. En yüksek vergiler de araba vs. den sonra alkol ve sigarada. Devletimizin bekâsı için hem içki hem sigarayı 2 katına çıkarmaya çalışıyorum. Bu hususta yardımlarınıza ihtiyacım var;

Birayı (evde üretmek dışında) nasıl daha ucuza getirebileceğimi araştırıyorum.

Yakınlarda bir bakkal standart tuborg 50liği 10 liraya veriyor. 3-5 km mesafede carrefourda yamulmuyorsam 8 veya 8.5 etiketiyle satılıyor.

Kasada çaktırmadan bi de 25 kuruş depozito ekliyorlarmış onu fark ettim.

neyse git gel araç 3-4 lira yakıyor yani 4-5 birada kâra geçmiş oluyorum.

Peki bunu daha da ucuza getirebileceğim market, marka vs önerisi olan var mı?

Efese antipatim var vergi isteme meselesinden dolayı.

F/P oranı yüksek olsa yani verdiğim TL başına en yüksek alkol oranını alayım desem hangi biradan içmek gerek?

Alkolsüz bira satılıyor mu sevgili ülkemizde? Eğer satılıyorsa alıp içine vodka döksem F/P oranı daha iyiye gider mi, tadı nasıl olur?

Litrelik Marmara vs. biralardan alsam bunun yarısını gazını kaçırmadan muhafaza edebilir miyim? Plastik şişede satılıyor plastik ne kadar güvenli/sağlıklı alkol ürünlerinde? Gerçi evde yapınca da 23-25 litrelik koca plastik damacanada yaptıydık.

Şimdilik eyyorlamam bu kadar.

Teşekkürler.

Sağlıcakla,

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Metrodan tuborg koli aliyorum bazen 3 kutu belese geliyo 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackstone_tr
    blackstone_tr's avatar
    Erkek

son tuketimleri  3 yıl vs ise  3 yılda  2 katına çıkıyor

depolamak en iyi çözüm gibi geliyor(bunada ayrı dolap lazm evde :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

tuborg yeşil 2.7 TL ye alırdık. 

ah ah akp ülkenin aq koydun.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

En uygun olanı eve serpant alıp birde fıçı almak. Son kullanma tarihi 6 ay 50 litre fıçı

!!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

kimse dememiş ben diyim. alkol haramdır günahtır. hazır içmemek için bu kadar sebebin var içmeee.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

şu anda kendin yapmak dışında . toptan bile alsan pahalı .

tavsiyem . gümrüklü bölgeden kanal çözmen . onun dışında f/p dışına çıkalı çok oldu . 

samaccc tarafından 20/Tem/18 20:16 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

kimse dememiş ben diyim. alkol haramdır günahtır. hazır içmemek için bu kadar sebebin var içmeee.

almanlarda bir gelenek vardır bir elayetin halkı ekmeksiz ve birasız bırakması yasaktır. 

ayrıca hıristiyanlardada şarap kutsaldır. 

ayrıca arpa suyu ve üzüm suyu candır. 

rakı milli içkimizdir 

günah olan şey ise haram yemek ve kendine zarar verecek şeyler yapmaktır.

alkol de vicuda zarar verir dozajı aşarsan fakat içinde şeker olan herşey vicuda zarar verir çikolata da yasak olsun o zaman.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

almanlarda bir gelenek vardır bir elayetin halkı ekmeksiz ve birasız bırakması yasaktır. 

ayrıca hıristiyanlardada şarap kutsaldır. 

ayrıca arpa suyu ve üzüm suyu candır. 

rakı milli içkimizdir 

günah olan şey ise haram yemek ve kendine zarar verecek şeyler yapmaktır.

alkol de vicuda zarar verir dozajı aşarsan fakat içinde şeker olan herşey vicuda zarar verir çikolata da yasak olsun o zaman.

ama biz elhamdulillah müslümanız.

tamam işte alkol vücuda zararlı değil mi? bu yüzdende haram değil mi? yanlış mı biliyorum. 

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

Metrodan tuborg koli aliyorum bazen 3 kutu belese geliyo 

Kaç tane var hacım kolide, kaç liraya geliyor toplam?

Siyasi ve dini kısmına girmeyelim lütfen arkadaşlar, zam iyidir, lütfen siz de daha çok içmeye çalışın, sakın ha evde üretmeyin, devletimiz kazansın :)

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    ajan1111 bunu yazdı

Muslüman olup bunu bilmeyen var mıdır ki? mesela ben müslüman değilim ama yine de biliyorum :D

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
Toplam Hit: 5459 Toplam Mesaj: 46
bira ucuz bira sağlıklı bira efes alma nefes al