folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Birinin Tanımadığı Birine Kardeşim Diye Hitap Etmesi

Birinin Tanımadığı Birine Kardeşim Diye Hitap Etmesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Apolitik
    Apolitik's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Uykusuzluğun vermiş olduğu sinirden mi bilmiyorum ama demin biri yazmış "Nasilsin iyimisin kardesim"

bu tarz insanlara acayip gıcık oluyorum. Beni tanımıyor etmiyor, yardım isteyecek muhtemelen yazılım ile ilgili ama hitap şekline bak. Bu şekilde mi samimiyet kurmaya çalışıyor? Sokakta görse dönüp bakmayan adam internet ortamında kardeşim diye hitap edebiliyor.

Böyle arada bazı insanlar çıkabiliyor karşıma onlara direk tepki gösteriyorum ve genelde yardım etmiyorum. Laf sokuyorum öncelikle sonra da zaten bir şey isteyemiyorlar.. 

Hele bazıları var ki "birader, bilader" gibi bana göre malca hitaplarda bulunuyor. 

ben de mi bir tahammülsüzlük var yoksa bu adamlar gerçekten kıl tipler mi

Dengesiz miyiz? EVET!

Kıl tipler hocam kıl.

Şeyh uçmaz, mürit ot çekmiştir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Ozellikle yurtdisinda yasayan Türklerde bu duruma sik rastliyorum

Almanya'da da cok var. Avrupa kulturlerinde bizden buyuk kisilere ismi yada bay-bayan sekli disinda hitap olmadigi icin haci, hoca, kardes, teyze, amca, dayi gibi hitaplar kullanilmiyo Turkler tarafindan. Kendi yasitlarinda bile boyle hitap yok artik yabancilar gibi.

Ancak bunu art niyetten ziyade kultur ile degerlendirmek lazim. Yasit kimseler bizde is disinda soyadi ile cagrilmaz. Ismini bilsen bile illa bi yakinlik kurulur. Tabi ki bunu art niyetli kullanan olacaktir ancak yasitlikta resmilik bizde yoktur. Ki burada internet ortamindan bahsediyoruz. Takma isimler kullaniliyoken bana valentino denilebilir ancak size dengesiz denmesi abes kacar.

Dengesiz, bu duruma Avrupai baktigin surece ortama fransiz kalirsin

Florenzi tarafından 06/Kas/14 10:28 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Bugüne kadar bana kardeşim diye hitap eden hep çıkar peşinde oldu. Bil(r)ader diyenler de hep psikopat ruhlu insanlardı. Genelleyebilir miyim? Kendi gözlem ve tecrübeme göre evet ama mantıken hayır. Herkes birbirinden bir şekilde bazı şeyleri öğreniyor. Çevresinde böyle bir insan topluluğu varsa elbette o sözü kullanacak. Ama bu onun onu kötü niyetli kullandığını göstermez. Bana da kanka lafı çok itici geliyor ama karşımdakine "bana kanka deme sevmiyorum" dersem işlerin açıklanamayacak seviyeye geleceğini de tahmin ediyorum. Bu sebeple bunlara pek takılmamak lazım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek

Yav anlamak mümkün değil sizi ben mi cahilce düşünüyorum bilmem, bugüne kadar hiç bir zaman çıkar için, bir soru sormak için vb. durumlar için kardeşim kelimesini kullanmadım aksine, samimiyetimden dolayı, hal hatır sormak için kardeşim nasılsın nasıl gidiyo, görüşelim gibisinden çok sık kullanırım ve bu kelimeyi neden bukadar abarttığınızı anlamak hakikaten çok güç. Çevreniz sizin karakterinizi belirler bunu unutmayın.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Apolitik
    Apolitik's avatar
    Erkek
    Slothere bunu yazdı

Bugüne kadar bana kardeşim diye hitap eden hep çıkar peşinde oldu. Bil(r)ader diyenler de hep psikopat ruhlu insanlardı. Genelleyebilir miyim? Kendi gözlem ve tecrübeme göre evet ama mantıken hayır. Herkes birbirinden bir şekilde bazı şeyleri öğreniyor. Çevresinde böyle bir insan topluluğu varsa elbette o sözü kullanacak. Ama bu onun onu kötü niyetli kullandığını göstermez. Bana da kanka lafı çok itici geliyor ama karşımdakine "bana kanka deme sevmiyorum" dersem işlerin açıklanamayacak seviyeye geleceğini de tahmin ediyorum. Bu sebeple bunlara pek takılmamak lazım.

Hocam ben Adanadayım bir çok yere gittim gezdim gördüm kaldım vesayre bir tek çıkar için Adana da "kardeş" vesayre denmediğini gördüm. Burda kardeşlik dostluk vesayre ilişkileri çok ileride. Senin çıkar için herhangi bir hitab'a girmene gerek kalmıyor, arkadaşın dostun kardeşin vesayre durumu anlıyor o sana kardeş şöyle böyle vesayre diyor yardım edilecek vb konular varsa. Onun dışında zaten kardeşlik öte de. İlginçtir ama bunu bir Adana da görebildim. Dostluk konusunda takdirlik bir kültürü var. Trafikte kavga çıkınca bile "kardeş ben şurdaydım sen geldin şöyle çarptın" gibisinden konuşmalar dönüyor. Bilmiyorum belki de fazla cana yakınlar.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ersn
    ersn's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Merhabalar , beyefendi gibi kelimeler kullanmasını beceremiyoruz ağır geliyor bize : ) hop birader , kardeş baksana bi , dostum bakarmısın vs.. bunlar ağıza daha basit geliyor. 

küfrederiz villalara kulübeden
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Apolitik
    Apolitik's avatar
    Erkek
    ersn bunu yazdı

Merhabalar , beyefendi gibi kelimeler kullanmasını beceremiyoruz ağır geliyor bize : ) hop birader , kardeş baksana bi , dostum bakarmısın vs.. bunlar ağıza daha basit geliyor. 

Ve samimi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı

olum siz harbiden hastasınız amk, ne olmuş yani?  kardeşim, kanka, panpa, dostum, bro, desin lan ne olacak? Hastamısınız oğlum! sanki anaya bacıya sövmüş gibi tepki verilir mi lan 

hahaah iyi güldüm.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

hani diyorsun ya okul iş ödev koşturuyorum diye. sanırım biraz fazla yoruluyorsun.

insan bir süre sonra istemesede hissizleşmeye başlıyor kendimden de test ettim.

en fazla tepki vereceğin şeye tepkisiz,   tepkisiz olacağın şeylere tepkili olmaya başlıyor insan.

bu depresyon öncesi bir basamak bence. yani kardeşim demek kötü değil .bazen ağız alışkanlığı oluyor insanda.

özellikle Türkse hiç yadırgamayacaksın

bir dükkana girip

- kardeş naber. sizde şu şu bulunurmu

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rewolt84
    rewolt84's avatar
    Erkek

Söyleyebiliriz aslında doğal olarak karşılıyorum ben dilimizin kemik yapısindda bu tür laflar var sıcak kanlı insanlarız samimiyeti çok kısa sürede kurabilen bir kültür yapımızdan ötürü kaynaklanıyor 

Toplam Hit: 10440 Toplam Mesaj: 96