folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Birinin Tanımadığı Birine Kardeşim Diye Hitap Etmesi

Birinin Tanımadığı Birine Kardeşim Diye Hitap Etmesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

nolmuş hacı. bak burda da hacı hoca takılıyoz.

antalyada biriyle tanış saniyesinde bacanak der mesela :D

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek

la ğardaaaaş (ankaralı arkadaşlarımdan)

keke naber (diyarbakırlı)

bileeerrr (bizim yavşak izmirliler)

bende ilk başlarda ayar olurdum ki hala şu bilader hitabına oldum olası kılımdır ama zamanla alışıyorsun

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    Zodiac bunu yazdı

bende ilk başlarda ayar olurdum ki hala şu bilader hitabına oldum olası kılımdır ama zamanla alışıyorsun

hocam yavşak izmirliler fln ayıp oluyor

efeler dakılıpduru ona göre

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek
    AllahinOglu bunu yazdı
    Zodiac bunu yazdı

hocam yavşak izmirliler fln ayıp oluyor

efeler dakılıpduru ona göre

bende izmirliyim amk o lafın latifesi kendime niye yavşak diyeyim la :) 

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

tamam çok vurmayın :) 

ya şimdi hacı lafına da gıcığım, ama hoca daha iyi geliyor ben de kullanıyorum.. çünkü orada bir anlam yüklü, bana göre herkes birbirinin hocasıdır, çünkü en aptal adamdan bile öğrenilecek şeyler vardır. O yüzden karşıdakine hocam diye hitap etmekte sorun yok diye düşünüyorum.

Ama hiç tanımadığı birine bu tarz hitapları biraz abes buluyorum. Arkadaşım diyebilir mesela, ama kardeşte bir samimiyetlik yok. Bir de bazı arkadaşlar vurgu yapmışlar, bazı tipler var işi düşünce kardeş ayağı çekiyorlar. Sanırım benim gıcıklığım oradan gelme. Her kardeş diyene o yüzden tepki gösteriyorum.

Genelde bir çok yerden soru soruyorlar bana elimden geldiğince zaten cevaplıyorum, ama böyle kardeşim falan diyip de girenlere lafı çakıyorum sonra da zaten bir şey sormak istemiyorlar. Düzgünce sorunu sor, öyle yalaka bir tiple yaklaşmana gerek yok..

Kardeş lafı senin hoşuna gider ama benim gitmez.. Bunu kabullenmek zorunda da değilim.. Çok tuhaf adamlar gördüm, hiç tanımasa bile emirvari konuşabiliyor, bana yardım etmek zorundasın diye mesaj aldım ben hiç tanımadığım birinden.. Bunun sebebi, bilginin kıymetinin bilinmemesinden kaynaklı. Sanki ben o adama yardım etmek zorundaymışım gibi düşünceye bürünmüş bir çok insan.. Y.dışındaki avantaj şu, insanlar bilginin kıymetini biliyor. Arkadaşın bile olsa bir şey öğrettiğinde sana mutlaka bir karşılık vermeye çalışıyor. Elbette yardım tek taraflıdır ama öyle saygısızca girişler yapmıyorlar, rica denilen bir şey var.. 

nickini yazmak istemediğim arkadaş demiş ki türkleri hayatından çıkar o zaman.. Zaten mümkün mertebe y.dışında türklerle arkadaşlık yapmıyorum hocam. Sorundan başka bir şey çıkarmıyorlar başına.. Ayrıca türkiyeden gelmiş insanların tavırları da bir acayip. İki kültür arasında kalmış bocalıyorlar..Türkiye dekilere gelince, ben bilgimin zekatını vermeye çalışıyorum. Zekat sadece para vererek olmaz bana göre. Benim bir konuda ilmim varsa onu paylaşıyorum, çoğu zaman aşırıya kaçsam da.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OdiN
    OdiN's avatar
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı
    ArduouS bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

Takma kafana kardeşim..

Bende Blader kelimesini sevmem. Hayırdır blader, ne bakıyon blader, sorunmu var blader gibi sözler kavga sebebiyetidir.

İzmirde herkes birbirine " bileder " der. Bende başta öyle algılıyordum, izmire gidince alıştım sıkıntı yok

Balçovalı birisi olarak çok nadir denk geldim :)

Narlıdere, cennetçeşme, eski izmir, limontepe,esentepe, tepecik, basmane gibi yerlerde çok kullanılıyor.

Örnek ; Trafiktesin Elemanın birisi denk geliyor " ne bakıyon blader bi sorunmu var "  dediğinde o adamı orada öldüresim geliyor.

Edit ;

Çoğunlukla Hacı, Hocam derim :)

Ankara'nın gözünü seveyim hocam lafından dolayı. :)
    Konyadayım ve 'ortaaamm' lafından bıkmış durumdayım. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dead_march
    dead_march's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hiç kusura bakma ama sorunlumusun birader hiç tanımadığın birine nasıl hitabedicen ya duruma göre resmi olucan siz diye hitabedicen yada birader kardeşim hocam gibi bir hitap cümlesiyle aranızda yaşfarkı varsa yerine göre abi dayı da olabilir misal tahribattan konuştuğumuz birine tanımıyorsak pardon bakarmısınız beyefendi diyemi hitap edelim neyapalım sen söle

bundan sonra oy kullanmayacağım eğer bir kişi bile gelip oy kullanmak vatandaşlık görevidir felan derse çıkarır kimliğimi götüne sokarım
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baba3232
    baba3232's avatar
    Erkek

Aslında gerçek hayatta da sözden çok sözün hitap şekli önemli kimi der aldırmazsın kimi der öldürmek istersin. Sanal ortamda ise kişiden kişiye değişir kimi hoşlanır kimi hoşlanmaz saygı duymak gerekir. Birazda samimi bir ortamdan kaynaklı söylenir. Kimi ciddiyet ister kimi samimiyet. Fazla uzatmadan hocam böyle basit şeyleri kafana takma mahvedersin kendini. 

"Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız, oturacağınız yer, kendi kıçınızın üstüdür...(Friedrich Nietzsche)"
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

nickini yazmak istemediğim arkadaş demiş ki türkleri hayatından çıkar o zaman.. Zaten mümkün mertebe y.dışında türklerle arkadaşlık yapmıyorum hocam. Sorundan başka bir şey çıkarmıyorlar başına.. Ayrıca türkiyeden gelmiş insanların tavırları da bir acayip. İki kültür arasında kalmış bocalıyorlar..Türkiye dekilere gelince, ben bilgimin zekatını vermeye çalışıyorum. Zekat sadece para vererek olmaz bana göre. Benim bir konuda ilmim varsa onu paylaşıyorum, çoğu zaman aşırıya kaçsam da.

türkleri milletimizi bu kadarda aşağılama birgün muhtaç olursun işin düşer türkiyeden her avrupaya diğer dünya ülkelerine giden insanımız eşekte ta*ak görmeyen cinsten değil genelleme yaptığında herkes üzerine alınır

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam ben kimseyi aşağılamadım. sadece türkiyeden göçmüş insanların çok da iyi olmadığını söylemek istedim. inan bana yüzlerce insan tanıdım, adam gibi diyebileceğin bir kaç kişiden fazla değildi. diğerleri hep kuyunu kazma, sana kazık atma, yalan dolan v.s. bir sürü şey var.. 

y.dışında yaşayan öğrenciler var burda, onlarda benle hem fikirdir büyük ihtimal

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 10439 Toplam Mesaj: 96