folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bizbize Yeteriz Muhabbetiyle İlgili

Bizbize Yeteriz Muhabbetiyle İlgili

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

arkadaşlar bu muhabbet yüzüne TC devletine bağış yapmış olunmuyor mu? şimdi düşününce; arkadaş darphane senin kontrolünde değil mi? atıyorum 1 milyar tl paraya ihtiyacın var bu parayı baaas. sana niye para basıyon diye kim soracak? 

şu olayı bilen varsa açıklasın lütfen.

bu muhabbet birazda siyasi böyle siyasi konuları derin konulara açın denilmiş şimdi tesadüfen gördüm konuyu taşıyabiliriz.

ajan1111 tarafından 16/Nis/20 11:08 tarihinde düzenlenmiştir

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Altının kadar basma şansı kılan bir yasa vardı galiba.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

Aga naptın, böyle soru mu olur? En son bu soruyu soranlar 3 gün 3 gece testis geçildi. :)) 

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

Altının kadar basma şansı kılan bir yasa vardı galiba.

olsuuun ne farkeder altınımız kadar basalııım.

@yanak

öyle şeyleri ben görmedim (;

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

hocam bunu yazanlara çok ayar oluyorum ama sana olmayacam.

5 milyon tane başlık var bu konu ile ilgili.

paranın değeri altınada bağlı değil. şimdi işim var bitsin gelir editlerim cevap verilmemişse ama gelir cevap.

edit: basit bir mantığı var aslında ama nedense insanlara karmaşık geliyor. para dediğin şey birşeyin değeridir ve o değer her zaman sabittir. aldığın bir evin şartları değişmediği sürece 5 yıl sonra ile şu anda aldığın fiyatı aynıdır fakat ödediğin para farklı olabilir. neyse çok karıştırmadan basit örnekle açıklayalım

asgari ücreti 2500 tl den 5000 tl ye çıkartalım. para bastık veriyoruz millete.asgari ücretli ilk anda çok paraya sahip olacak fakat sonrasında parasının deperi 2500e geri eşitlenir. evini kiraya vermek isteyen ev sahibi bin liraya evini veriyorsa asgari ücret 5 olunca evini çok daha pahalıya vermek isteyecek çünkü o evi kiralamak isteyecek adam artacak. ev sahibide baktı talep var malını en yüksekten kiraya vermek isteyeeck. hop fiyatını 2bine çekti. marketteki peynir 30 liradan satarken bi bakacak peynir kalmamış, demk ki ürün iyi herkes alıyor hop fiyatı 60 lira yapalım. 60 lira yaptığında yine eski kazancı kadar kazanacak ama kasada daha fazla gözükecek. tebrikler, enflasyonunuz oldu. 

bir ürünün değeri adedine göre ve talebine göre belirlenir. elimizde 100 tl var bunu 10 kişiye dağıtmak var, birde 5bin tl yi 10 kişiye dağıtmak var. ekonomiyi 10 kişi olarak görürsen elinde 5bin olanla 100 tl olan arasında fark yok. bu 10 kişi hep aynı oranda talep yapacaklar.

ek edit: enflasyonun birde menu cost mu öyle birşeyi vardı. yani menü maaliyeti. bunun anlamı şu, restoranın var her gün yemek fiyatları değişiyor. dün kazandığın para bugün çok değerli kalmıyor. yani boşa çalıştın dün. dün çalıştığın parayla 2 ekmek alabiliyorken ertesi gün ekmek alamıyorsan dün boşa çalışmışsındır.

benim türkiyede beklediğim olay slumpflasyon dur. ekonominin küçülüp enflasyonun artması durumu. enflasyon 3-5 arası iyidir. gelişen ekonomilerde enflasyon olur. çünkü herkesin gelirleri artmıştır ürünlerin fiyatları artar. fakat bizim gibi ülkelerde enflasyon tehlikelidir. kimsenin alım gücü artmaz.

buda slumpflasyon örneği ekşide yazdığım.

türkiyede üretilen son kullanıcı ürünlerinin bile ham maddeleri yurt dışından geliyor. örnek verecek olursak diyelim ki biz bir tuvalet kağıdı üreticisiyiz. kağıdın ham maddesini 5tl den alalım 7tl ye satalım. doların fiyat artışı ile ham madde bize 7tl ye geldi. bizde hayır kurumu değiliz fiyatı 10tl ye çektik. enflasyonumuzu yarattık fakat 10tl ye tuvalet kağıdı alacak adam kalmadı.

Ekerci tarafından 16/Nis/20 11:53 tarihinde düzenlenmiştir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Dimi hatta neden para basıp borçumuzu ödemiyoruz. 

Not: Kasanda ki altın kadar para basma meselesi bildiğim kadarıyla 1980'lerde felan baz geçildi. 

not 2: para basmanın ekonomik etkisini biliyorum üstüme gelmeyin :p

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

özet : para arzını arttırmak enflasyona yol açar

le le le sakine
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

arkadaşlar bu muhabbet yüzüne TC devletine bağış yapmış olunmuyor mu? şimdi düşününce; arkadaş darphane senin kontrolünde değil mi? atıyorum 1 milyar tl paraya ihtiyacın var bu parayı baaas. sana niye para basıyon diye kim soracak? 

şu olayı bilen varsa açıklasın lütfen.

bu muhabbet birazda siyasi böyle siyasi konuları derin konulara açın denilmiş şimdi tesadüfen gördüm konuyu taşıyabiliriz.

Şöyle ki hocam, dolaşımdaki para çoğalırsa paranın değeri düşer. Darphane, sadece tedavülden kalkan veya yurtdışına çıkışı olan paraların telafisini basıyor.  O nedenle, devlet dolaşımdaki parayı düşünerek bağış alıyor. Yoksa elbette para basar. Ama değeri düşer. Bunun tam karşılığını bilmiyorum ekonomideki, ama örnek olarak Irak'ta savaş zamanında kilogram hesabı ile alım-satım yapıldığını ve Venezuella'da 50$ 'ın bir çanta paraya denk geldiğini gösterebilirim.

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    umit bunu yazdı

özet : para arzını arttırmak enflasyona yol açar

aynen düz mantık bu, bir şeyden ne kadar çok varsa değeri o kadar düşük olur. Buradaki değer kıstasını dolar olarak düşünebilirsin.

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enes
    enes's avatar
    Erkek

Karşılığı olmayan para, çok büyük sıkıntılar doğurur. Ecevit döneminde yapıldı fakat, bir işe yaramadı esnaf yazar kasa fırlattı. 

Hanimabi Sen Neler Dedin Oyle :( http://www.youtube.com/watch?v=YRbUA9UuUqk
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

anlayabildiğim kadarıyla; benim çapımın yetmeyecceği bi konu (: bu işlerle uğraşanların Allah yardımcısı olsun.

Toplam Hit: 4610 Toplam Mesaj: 48
bizbize yeteriz