folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bizbize Yeteriz Muhabbetiyle İlgili

Bizbize Yeteriz Muhabbetiyle İlgili

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

Para basma yetkisi sadece senin elinde değil hocam amerika Avrupa izin verirse basabiliyorsun. Bu izin de senin altın stoğuna bağlı oranlarla gerçekleşiyor. 

ayrıca para basmak piyasaya fazla para sürmek enflasyona neden olur. Geçen yıllarda asgari ücret e yapılan zam da aynen böyleydi. 

asgari ücret artınca doğal olarak maliyetler artıyor aslında bir önceki yılın enflasyon farkı veriliyor ama yine de kısır döngü gibi işliyor. 

son olarak para basmak öyle keyfe keder olsaydı Amerika 2 trilyon dolar basmak için virüsü piyasaya sürmezdi. Haklı gerekçeler üretmek gerekiyor kamuoyunda ve kredi derecelendirme kuruluşları karşısında 

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

Altının kadar basma şansı kılan bir yasa vardı galiba.

devlet hatrı sayılır ALIM YAPTI 

resmi veri bulursam eklerim

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

anlayabildiğim kadarıyla; benim çapımın yetmeyecceği bi konu (: bu işlerle uğraşanların Allah yardımcısı olsun.

Su videoyu izlersen genel bir fikir edinebilirsin ajanim.

https://www.youtube.com/watch?v=1lEmPqbGy98

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bolvadinli
    Bolvadinli's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

arkadaşlar bu muhabbet yüzüne TC devletine bağış yapmış olunmuyor mu? şimdi düşününce; arkadaş darphane senin kontrolünde değil mi? atıyorum 1 milyar tl paraya ihtiyacın var bu parayı baaas. sana niye para basıyon diye kim soracak? 

şu olayı bilen varsa açıklasın lütfen.

bu muhabbet birazda siyasi böyle siyasi konuları derin konulara açın denilmiş şimdi tesadüfen gördüm konuyu taşıyabiliriz.

Şahsi fikrim. Zaten açtır açtır basılıyor. Sadece Türkiye de değil. Herkes basıyor. Dolar Euro fırlıyor. Altın demiyorum ona farklı yorumlar yapacaksınız diye. Şimdi en çok üretim yapan Avrupa üretimi durdu hali ile ticaret durdu, Euro'ya talep azaldı ama ona rağmen hala artıyor, çünkü Türkiye çok fazla basıyor bana göre.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    gkhn bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

anlayabildiğim kadarıyla; benim çapımın yetmeyecceği bi konu (: bu işlerle uğraşanların Allah yardımcısı olsun.

Su videoyu izlersen genel bir fikir edinebilirsin ajanim.

https://www.youtube.com/watch?v=1lEmPqbGy98

yaw adam gayet güzel türkçe anlatıyor ama benim kapasite yine pek yetmedi. şöyle bi 5-10 defa daha dinlesem anca :D

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    CiRKiN bunu yazdı

Para basma yetkisi sadece senin elinde değil hocam amerika Avrupa izin verirse basabiliyorsun. Bu izin de senin altın stoğuna bağlı oranlarla gerçekleşiyor. 

ayrıca para basmak piyasaya fazla para sürmek enflasyona neden olur. Geçen yıllarda asgari ücret e yapılan zam da aynen böyleydi. 

asgari ücret artınca doğal olarak maliyetler artıyor aslında bir önceki yılın enflasyon farkı veriliyor ama yine de kısır döngü gibi işliyor. 

son olarak para basmak öyle keyfe keder olsaydı Amerika 2 trilyon dolar basmak için virüsü piyasaya sürmezdi. Haklı gerekçeler üretmek gerekiyor kamuoyunda ve kredi derecelendirme kuruluşları karşısında 

açıkçası şu mesajın evladıyelik olmuş. yada bana çok mantıklı geliyor. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    CiRKiN bunu yazdı

para altın indexi kalktı hocam

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek

hocam şöyle diyelim,

devlet para bastı asgari ücret 5000 oldu diyelim

sen de işverensin diyelim, ürettiğin malın maliyeti 7 liraya denk gelirken asgari ücret 5 e çıkınca, 7 den 14 yerine 20 ye çıkarırsın birazda kar koydun.

malın değeri 7 iken 2300/7 = 328 adet alabiliyordun, asgari ücret 5 oldu diyelim 5000/20 = 250 adet alırsın.

328-250 = 78 tane daha az alıyorsun şuan.  Ne oldu, enflasyon arttı.

Aynı şey dolarda da geçerli. Biz dışa bağımlı bir ülkeyiz, herşeyi dolar euro ile alıyoruz. Kazandığımız para 2300 diyelim,  yurtdışında üretilen ürün hep 100 dolar, dolar 5 lirayken 500, dolar 7.5 lirayken 750 tl ye denk geliyor.

yani senin alım gücün düşüyor, enflasyon artıyor.

Peki ozaman sorarsın, ee nabıcaz ozaman, üretim yapıcaz, kendi ürünümüzü üretip TL ile satacaksın, dışa bağımlığı azaltıcaksın, biz hazırcıyız. Bizde almanın ürettiği arabada almandan çok kazanıyor devlet, üretici niye üretsin ki?

Kısaca, üretmeyen bir toplum, dışa bağımlı bir toplum her geçen yıl daha da kötüye gider, aynı bizim şuanki durum. Her yıl maaşlara aldığımız %7-10 maaş artışı, %33 enflasyonu düşünürsek hiçbirşey.

Peki işveren bize %33 zam yapabilir mi? Yapar, ama bu sefer de ürüne zam yapmak zorunda olduğu için satamaz. Daha az paraya çalıştıran işletme daha ucuza mal edip satar.

Kısaca, bu ülkede her daim zengin kazanır, ENNN az maaşı vererek en düşük maliyete ürün üreten daha çok satar ve kazanır. Üretim olmadığı için, çok fazla ucuz işçi ve nüfus olduğu için, zorunluluk olduğu için bu devran böyle gider.

Belki bi 50-75 yıl sonra refaha kavuşuruz biraz, ama ozaman da millet uzayda villa alırken biz yeni yeni arabaya bineceğimiz için ozaman da kıyaslama bu şekilde olacak.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

suan basiyorlar zaten dolari tetikleyen nedenlerden biri..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

arkadaşlar bu muhabbet yüzüne TC devletine bağış yapmış olunmuyor mu? şimdi düşününce; arkadaş darphane senin kontrolünde değil mi? atıyorum 1 milyar tl paraya ihtiyacın var bu parayı baaas. sana niye para basıyon diye kim soracak? 

şu olayı bilen varsa açıklasın lütfen.

bu muhabbet birazda siyasi böyle siyasi konuları derin konulara açın denilmiş şimdi tesadüfen gördüm konuyu taşıyabiliriz.

basta gör ebenin :))

en son karşılıksız ecevit hükümeti basmıştı memur maaşları için

enflasyon artar dolaşımdaki tlnin çok olması vatandaştaki paranın az olması lazım 

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
Toplam Hit: 4683 Toplam Mesaj: 48
bizbize yeteriz