folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Boşa Mı Okuyoz ?

Boşa Mı Okuyoz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

Aynı bölümü okuyorum. Ancak şöyle birşey var arkadaşım. Sen programcı mı olacaksın yoksa bu okulu ulan diplamamız olsun diye mi okuyorsun?

Ben bilgisayar üzerine çalışıyorum frelance olarak ancak programcı değilim. Benim bu bölümü okumama tek sebep diplomamız olsun işletme ile dört yıla tamamlarız iki diplomamız olur. 

Eğer bu işi öğrenmek istiyorsan ve maddi olarak sıkıntın yoksa yani çalışmak para kazanmak filan kendini geliştirmeyi odakla. Benim kendimi geliştirecek vaktim olmadığı için sadece okuyorum ama hocalar ile aram iyi ortalamam yüksek. Benim hedefler farklı olduğu için programlama üzerine geliştiremiyorum şuanda kendimi ancak okuduğumuz bölüm hiçe sayılacak bölüm değil. Direk mühendisliğe geçiş hakkıda verecekler bize az dayan. Ama dediğim gibi para ihtiyacın yoksa kendini geliştir. Okulu boşver. Okulda verecekler klasik bilgiler hatta anlamadığın bilgiler. Okulu sadece diploma için oku oradan çok bilgi alacağını düşünme.

Nasıl kendimi geliştireceğim dersen sınıfta elbet iyi anlayan vardır. Samimi ol. Benim okul arkadaşlarım fasa fiso değildir. Sınav öncesi onlarla çalışıırm onlardan yüksek alırım. Ama otomasyon programı yaz desen yazamam ezberlemem ben sınav öncesi bir tekrar yaparım sadece. 

Git okulda öğrendiğini ev gel araştır kat kat fazlasını yapmaya çalış. İş okulda değil sende bitiyor yani. Ben okula birşey öğretmiyor diye suç atamam. Adam tutup bana özel sıfırdan öğretemez. Temeli verir git kendini geliştir der. 

Ekleme: Eğer bu işi seviyor ve gelişmek istiyorsan sakın bırakma.

kadirozdemir tarafından 13/Şub/15 14:21 tarihinde düzenlenmiştir

www.kadirozdemir.net @kadirozdemirnet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

şöyle anlatayım para sıkıntım yok allaha şükür. hatta okulu bitirince bi iş yeri açma olasılığım bile var. ben cidden öğrenmek isityorum bu işi önce ingilizceyle başlıcam bakalım. 

batuhanboran95 tarafından 13/Şub/15 14:36 tarihinde düzenlenmiştir

Her Şeyden Önce Korkmayı Bırakıp Bir Gün Öleceğini Kabullenmelisin
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    sikmişim
    kvasir tarafından 13/Şub/15 15:38 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

abi biri diyo boş konuşmuş biri diyo sen okuma. ben bu konuyu siz bişeyler biliyosunuz diye akıl almak tavsiye almak için açtım. siz gelmiş neler diyosunuz. gerek yok tamam kalsın. yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ediyorum. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Herkes tavsiyelerde bulunmuş zaten. Ben de tavsiyede bulunmak yerine derdine ortak olmak istiyorum.

Aynen ben de 2 yıllık okudum, bu yıl bitirdim. Ama iyi ki 4 yıllık bir bölüm okumamışım diyorum kendime. Neden dersen:

1- kpss lisans, önlinsanstan çok daha zor ve ataması çok daha az.

2- 4 yıllık okulların eğitimleri 2 yıllıklara göre daha teknik ve daha zor.

3- 4 yıllık bölümlerin neredeyse %90'ı öğrenciyi oyalamak için açılmış bölümlerdir.

Geçen bir arkadaşla karşılaştım, elektrik elektronik mühendisliği okuyor (bölümün ismi ne kadar da havalı değil mi ?), kpssden atama yok, olsa da çok yüksek puan istiyor dedi. Ve mübaşriliğe başvurdum dedi (bu yıl 800 küsür sözleşmeli, 1000 küsür tl maaşlı mübaşir alınacakmış, adliyelere).

Düşün elektrik elektronik mühendisliği öğrencisi daha 2. sınıfta umudunu yitirmiş ve asgari ücretten biraz yüksek maaş veren dandik bir memurluğa tamah ediyor.

Başka bir olay daha anlatayım. Okuduğum bölümde ilk yılımdayken sınıfa bir mühendislik öğrencisi geldi (tam oalrak ne mühendisliği olduğunu hatırlamıyorum endüstriydi galiba). O da 2. sınıfta bırakmış ve geldi radyoloji okudu. Sınıfında kalamdan okulunu 2 yılda bitirdi ve şimdi 3 ayrı özel hastaneye diplomasını vermiş 6-7 bin tl ye yakın maaş alıyor. Ayrıca onun mezun olduğu yılda radyoloji kpssden 65-70 puan arası atama yapmıştı. Hiç çalışmadan girsen atanırsın yani.

Bana gelirsek. Benim de 4 yıllık herhangi bir mühendislik hatta tıp kazanacak kapasitem vardı. Lisenin son yılalrında sarpa sardım çalışmadım herkes bana kesin tıp gözüyle bakarken gittim 2 yıllık bir bölüme yerleştim. 

O zaman çok pişmandım, üzülüyordum. Şimdi ise iyi ki diyorum... Çünkü mesleğim çok basit, kadrolu isen maaşı dolgun, kadrolu olamzsan özellerde deli gibi radyoloji teknikeri aranıyor. 2-3 özelle anlaşsan doktor maaşına yakın maaş alıyorsun. Çalışma saatleri diğer memurlukalra göre çok çok az. Diğer memurluklara göre daha erken emekli oluyorsun. Çalışma koşulları diğer memurlara göre daha rahat.

Ama bununla yetinmedim. Eclipse android studio, unity gibi programlarla android programlama öğrenmeye çabalıyorum. Youtube'de bir kanalım var onu yönetiyorum. Boş vakitlerimde photoshop'a zaman ayırıp birşeyler yapmaya çalışıyorum. SEO öğrenmeye çalışıyorum. Bu aralar html öğrenmeye de akrar verdim bakarsın ileride tema yapıp satarım.

Kısaca boşa okuyorsun/okuyoruz. Hiç memurluk yapıp zengin olan birini duydun mu gördün mü ? Memurun ticaret yapması bile yasak. Memura herşey yasak.

Memurluk dediğin şey her ay sabit bir maaşla olduğun yerde saymaktır hocam. Kendini geliştir, boş zamanlarında video izleme, oyun oynama kendini değişik alanlara yönlendir. 

İlla android uygulama veya web tasarım şart değil veya grafik tasarım. İnternet dipsiz bir kuyu, çalışılabilecek binlerce yan dal var. Kendine uygun bir yan dal bul o dalda geliştirmeye bak kendini.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fdumanli
    Fdumanli's avatar
    Erkek

bence hangi işten hoşlanıyorsan o işi yap. değil iki yıl programcılık, 10 yıllık mühendislik te okusan herşeyi öğrenemezsin, kendini geliştirmen lazım. kendini geliştirmek için de araştırmayı, çalışmayı sevmen lazım dolayısıyla yazılıma ilgin olması lazım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elmor
    elmor's avatar
    Erkek

saglik sektoru disindaki tum unv. bosa.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı

Herkes tavsiyelerde bulunmuş zaten. Ben de tavsiyede bulunmak yerine derdine ortak olmak istiyorum.

Aynen ben de 2 yıllık okudum, bu yıl bitirdim. Ama iyi ki 4 yıllık bir bölüm okumamışım diyorum kendime. Neden dersen:

1- kpss lisans, önlinsanstan çok daha zor ve ataması çok daha az.

2- 4 yıllık okulların eğitimleri 2 yıllıklara göre daha teknik ve daha zor.

3- 4 yıllık bölümlerin neredeyse %90'ı öğrenciyi oyalamak için açılmış bölümlerdir.

Geçen bir arkadaşla karşılaştım, elektrik elektronik mühendisliği okuyor (bölümün ismi ne kadar da havalı değil mi ?), kpssden atama yok, olsa da çok yüksek puan istiyor dedi. Ve mübaşriliğe başvurdum dedi (bu yıl 800 küsür sözleşmeli, 1000 küsür tl maaşlı mübaşir alınacakmış, adliyelere).

Düşün elektrik elektronik mühendisliği öğrencisi daha 2. sınıfta umudunu yitirmiş ve asgari ücretten biraz yüksek maaş veren dandik bir memurluğa tamah ediyor.

Başka bir olay daha anlatayım. Okuduğum bölümde ilk yılımdayken sınıfa bir mühendislik öğrencisi geldi (tam oalrak ne mühendisliği olduğunu hatırlamıyorum endüstriydi galiba). O da 2. sınıfta bırakmış ve geldi radyoloji okudu. Sınıfında kalamdan okulunu 2 yılda bitirdi ve şimdi 3 ayrı özel hastaneye diplomasını vermiş 6-7 bin tl ye yakın maaş alıyor. Ayrıca onun mezun olduğu yılda radyoloji kpssden 65-70 puan arası atama yapmıştı. Hiç çalışmadan girsen atanırsın yani.

Bana gelirsek. Benim de 4 yıllık herhangi bir mühendislik hatta tıp kazanacak kapasitem vardı. Lisenin son yılalrında sarpa sardım çalışmadım herkes bana kesin tıp gözüyle bakarken gittim 2 yıllık bir bölüme yerleştim. 

O zaman çok pişmandım, üzülüyordum. Şimdi ise iyi ki diyorum... Çünkü mesleğim çok basit, kadrolu isen maaşı dolgun, kadrolu olamzsan özellerde deli gibi radyoloji teknikeri aranıyor. 2-3 özelle anlaşsan doktor maaşına yakın maaş alıyorsun. Çalışma saatleri diğer memurlukalra göre çok çok az. Diğer memurluklara göre daha erken emekli oluyorsun. Çalışma koşulları diğer memurlara göre daha rahat.

Ama bununla yetinmedim. Eclipse android studio, unity gibi programlarla android programlama öğrenmeye çabalıyorum. Youtube'de bir kanalım var onu yönetiyorum. Boş vakitlerimde photoshop'a zaman ayırıp birşeyler yapmaya çalışıyorum. SEO öğrenmeye çalışıyorum. Bu aralar html öğrenmeye de akrar verdim bakarsın ileride tema yapıp satarım.

Kısaca boşa okuyorsun/okuyoruz. Hiç memurluk yapıp zengin olan birini duydun mu gördün mü ? Memurun ticaret yapması bile yasak. Memura herşey yasak.

Memurluk dediğin şey her ay sabit bir maaşla olduğun yerde saymaktır hocam. Kendini geliştir, boş zamanlarında video izleme, oyun oynama kendini değişik alanlara yönlendir. 

İlla android uygulama veya web tasarım şart değil veya grafik tasarım. İnternet dipsiz bir kuyu, çalışılabilecek binlerce yan dal var. Kendine uygun bir yan dal bul o dalda geliştirmeye bak kendini.

şuan araştırıyorum bi konu üzeinde yoğunlaşmayı düşünüyorum bende bu arada teşekkür ederim

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam okuldan okula değişiyor bu tarz şeyler ancak site kurmak için önce bir heves olmalı insanın içinde ben 11 yıldır hobi olarak yazılımla uğraşıyorum. 7 dil biliyorum sürekli bir şeyler değişiyor ayak uydurmaya çalışıyorum ancak benim de takıldığım yerler oluyor bu alan üzerine bi okul okumadım ancak bu bölüm mezunları iş başvurusuna geldiğinde benle konuşuyorlar referans istiyorum "biz daha yeni mezunlarız" diyorlar ve konuşma orada bitiyor zaten.

Sana tavsiyem hobi olarak yapmaya başla içinde öğrenme ve bir şeyleri yaratma dürtüsü varsa her şekilde öğrenirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Boşa Mı Okuyoz ?

Evet..

Toplam Hit: 8906 Toplam Mesaj: 71