folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bu Dersler Gerekli Mi ?

Bu Dersler Gerekli Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Bende dahil olmak üzre bir çok liseli arkadaş "bu derslere ne gerek var ya" demiştir.Hele benim gibi "ben bilgisayar mühendisi olacağım fizik, biyoloji, kimya'ya ne gerek var" diyenlerde vardır.

İşte bu yazıyı onlar için yazıyorum.Üniversite 1. sınıftayım.Lise 1 de matematiğim 100 dü.Çok iyidi.Lise 2 de sayısaya geçince baktım olacak gibi değil , bütün derslerden bir alıp kalmayı düşündüm.Normalde 6 zayıf varsa kalıyordunuz.Benim 8-9 tane vardı.Sınavlarda ismimi yazıp çıkardım.Daha sonra sene sonu geldi.

Durum : geçtim.Peki nasıl oldu ? Af çıkmış.Afferim onlara.Af ile ne kadar zayıfınız varsa geçiyorsunuz.Bende lise 3 e geldim.Derslerde konuşmamın ve dinlemememin sonuçlarınıda burada gördüm.Gece 3-4 e kadar bilgisayar başında oturup sonra yatıp 7 de kalkıyordum.Okulda ilk 2 saat uyuyordum.Kalkıncada konuşuyordum.Dersle alakam falan yoktu.

Lise 3 e geçtiğimde dersleri ne kadarda istekle dinlesemde işin altından kalkamadım ve yine uyumaya devam ettim.Lise 3 te eğer eşit ağırlık bölümüne geçseydim; hem lise 2 nin sayısal derslerini, hem lise 2 nin eşit ağırlık derslerini verecektim.Açıkçası kasardı.

Şimdi üniversite 1. sınıftayım ve bilgisayar mühendisliği okuyorum.Durum mu ? Kümeler ve mantığın anlatıldığı matematik dersi (discrate) orta.Limit, türev ve integralin anlatıldığı ders (calculus) tam bir facia.Fizik facia.İngilizce idare eder, bölüm dersim de problem yok.Zaten programlama mantığını yıllar sonunda aldığım için mantık kısmı tamam, üstüne hocanın anlattığı ek bilgilerde geliyor (her ders birşey öğrenebiliyorsunuz).

Fakat sonuç ? Lisede bune ya gereksiz deyip dinlemediğim dersler yüzünden şu anda başım ciddi halde dertte.Fazlasıyla çalışmam lazım.Hoş bazen fizik gerekli mi yahu ? Limit türev ne işimize yarıyacak desemde anladım ki hepsi gerekliymiş.Teoride hepsi bizi geliştiren, işimize yarayan şeyler.

Eğer böyle düşünen arkadaşlar varsa bir daha düşünsün.Elbette bu yazıyı okuyunca kararları değişmez.Bana ailem her gün, yolda gördüklerim her zaman söylüyordu.Ben yine bildiğimi okuyordum.

Fakat bende sosyal mesaj vereyim, başımdan geçeni paylaşayım dedim.Üniversite için lisedeki dersler gerekli.Dinleyin, öğrenin eve gidince biraz bakın , o konuda hakkında 10 soru çözün.İyi olacaktır.Hafta sonuda bi göz gezdirin yeter.Çalışmak demek 10 saat başından kalkmak değildir !

Belki fikrinizi ve bakış açınızı değiştiremem fakat yazmak istedim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

gereksiz derslerde var gereklilerde bana göre ilk okulda da bölümler olması gerekiyor kim ne meslek yapacaksa hayatı boyunca onu okuyacak.. 

başka birşey değil.

öss de kalkar gereksiz dersde kalkar oks de kalkar dersaneye de gerek kalmaz (iyi eğitim verdikleri sürece)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek

Çok geç hocam bende senin gibiyim şuanda.. Bi türlü kendime yediremedim matematiği fiziği biyolojiyi.. yedirmek lazımmış

Altan naptın oğlum :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

öss gerkesiz mi ? ne yani abi bilgisayar mühendisliğine kaç kişi girecek bizim bölümde sırf 115 kişi var.

Türkiyede senede kaç bilgisayar mühendisine ihtiyaç duyuluyor ??

aksine zorlaştırılmalı

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

öss gerkesiz mi ? ne yani abi bilgisayar mühendisliğine kaç kişi girecek bizim bölümde sırf 115 kişi var.

aksine zorlaştırılmalı

bunu bir at yarışından çıkrtmaları gerekiyor

herkez neye yatkınsa o işi yapacak 

daha fazla üniv olması geerekiyor amerikada nerdeyse lise kadar üni var 

en azından ilk okulda liseye geçerken bölümünü oku bil mühendistliği üniversitesine de devam et

zorlaştırılması değil GEREKLI BİLGİNİN BEYNIMIZE GIRMESI gerekiyor , bu sene büyük ihtimal öss giricem tüm derslerimi verebilirsem 

6.sınıftan itibaren millet dersaneye gidio 2 senedir gidiyorum oks içinde gitmiştim çünki türkiye de şart 

ama sistemi değiştir herkez istediği bölümü okusun demiyorum tabiki şartları olacak ama bunu son sene değil ilk okulda yapmak gerekli 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kerim
    kerim's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

aksine zorlaştırılmalı

adam pc mühendisliği bölümüne gelmiş ama full okuyarak. pc 'den çaktığı yok.

bizim dersanede elemanlar bilgisayar mühendisi olurum diyo win7 cıktımı cıkmadımı onun kavgasını yapıyolar bu devirde :|

bazı ülkelerde olan kücüklükten alıyolar full o meslekle ilgileniyosun. Adamlar bugüne kadar bizden daha rahat takıldıklarına göre daha iyi bi yöntem olduğunu düşünüyorum.

(:
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ercan
    Ercan's avatar
    Erkek

Bence hala gereksiz hocam, ben teknik meslek lisesi okudum haftada 45-50 saat dersim vardı, hem sayısal hemde sözel dersleri gördüm ve dersleri sadece notlarım iyi olması için dinlerdim öyle de oldu notlarım çok iyiydi ama uyuz olurdum bu ne ya derdim ne gereği var bunlar benim ne işime yarıycak neden gereksiz şeyleri öğretiyorlar felan, bunun yerine bir iki saat daha bölüm derslerini koysalar derdim. Hazırlık sınıfı okuyorum şuan da daha kültür derslerini görmedim, gelecek senede 2 yıllık olduğum için biyoloji dersleri görmiycem sanırım. Mühendislik felan okusaydım da üniden sonra o bilgileri nerde kullanabilirim ki, eminim görenlerde 4-5 sene sonra yavaş yavaş unutmaya başlıyordur o bilgileri :)

IF YOU ARE NOT TİRED, YOU ARE NOT DOING IT RIGHT
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

bilgisayarda sadece facebook-msn e girebilen bir arkadaşımın bilgisayar mühendisliğinde okuduğunu gördüğümde değişik bir hisse kapılıyorum.bir yönden o da haklı türevin integralin anasını ağlatıyo ama bilgisayardan zerre kadar anlamadığına eminim..

sayısal düşünme yeteneğinin matematiksel işlemleri yapabilmekle doğru orantılı olduğundan bahseder fizik hocamız..bir programcının sayısal düşünme yeteneğinin olması gerektiğinden bahseder..

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

kerim bunu yazdı:

adam pc mühendisliği bölümüne gelmiş ama full okuyarak. pc 'den çaktığı yok.

bizim dersanede elemanlar bilgisayar mühendisi olurum diyo win7 cıktımı cıkmadımı onun kavgasını yapıyolar bu devirde :|

Mühendis olmayan birisinin mühendislere tipik bakış acısı hocam bu dediğin...

Sonuc itibari ile nası özetlenebilir biliyormusun?

mühendisin birşeyi bilmesine gerek yok, onu öğrenebilme kapasitesi o elemanda var gerekirse öğrenir...

Bu böyle kısa sürede acıklanacak birşey değil...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Arkadşalar ben 2001 yılından beri asp, qbasic, pascal, delphi, php ile uğraştım.Bir çok dilde döngülere kadar falan geldim.Bunların hepsi pratikte işime yaradı.

Fakat şimdi c dersi görüyoruz, bakıyorum ki teori kısmıda önemliymiş.Onlar teori bilip pratikte tökezlerken ben tam tersini yaşıyorum.

-----

Türkiye de 80 üni var sanıyorum.80 ünin 20 tanesinde pc mühendisliği olsa ve ortalam 80 kişi olsa (bizde 115 başkasında nedir bilmiyorum.BElki ortalama 100)- 1.600 kişi eder.Her sene Türkiye de 1.600 kişi bir yere girebiliyor mu ? Onu geçtim, 4te 1 i girebiliyor mu ? 400 kişi nereye girecek.Bu adamlar ortalama olsun.Ben linux üstüne yoğunlaşıyorum.Kendimi linux, php, c ve javada geliştirmek için uğraşıyorum.Veritabanları falan ile ilgileniyorum.Çünkü bilgisayar benim hobim.Merak ettiklerimi araştırıyorum.Peki linux bilmeyenler ?

Bizim üni nerdeyse windowsun bir yerlerini yalayacak.Buradan çıkan adamlar windows bilecek.Piyasada zaten ehrkes windowsçu.Bunun için iyi değil çok çok çok iyi olmak lazım.Tahminen güzel bir yere girmek için 1.600 kişi içinden 100 içine girmek lazım.

-----

Teoriyi alırsanız neyin nerden kaynaklandığını bilebilrisiniz.Bizim hocamız

"Biz size bilgisayarın çalışma mantığını, bilgisayarı, bir sorunun kaynağını öğretiyoruz.Size c# dilini öğretip geçsek 30-40 sene sonra olacağını garanti edemem.Fakat 100 sene sonra olacak bir dilin temeli şu anda öğrettiklerimizden çıkacak.Eğer günü kurtarayım diye düşünyüorsanız gidip bir yazılım kursunda öğrenin, boşuna 5 senenizi harcamayın, kendinizi yormayın"

demişti.Bahsettiğim bu adamlar değil.Türkiye de kaç kişi google file system gibi bir projede dosya sistemiy azabiliyor, kaç kişi veritabanı şu bu konularında yenilikler bulabiliyor, kaç kişi işletim sistemi konularında uzman ?

Kaç kişi dediğim, her sene mezun olan 1.600 kişi arasından kaçı iyi ? Mysql cluster yapısı var.Bizim ünide bilen adam araştırıyorum.Henüz bulamadım.Bırak işletim sistemini konsol yazmak istiyorum yine kimseyi bulamadım.Veritabanı yönetiminde verilen derse bakın : accesste tablo falan oluşturma.Ya bi bas git.Ben bunları 2003 yıllarında araştırıp öğreniyordum.

Teoriye eyw, pratikte okulda veritabanı, işletim sistemleri vs.. konusunda beni geliştrecek adam yok.E napacağız şimdi ? Zaten bunun için teoriyi veriyorlar.Burada kaç kişi dosyada arama yapabilir? Tonla.veritabanında, dosya içinde arayıp istediğin kelimeyi bulan tonla adam var tbt de.Fakat arama motoru yapabilecek kaç kişi var ? Sayılı.Çünkü zor, farklı proje.Yapay zekalı işlere girecek kaç kişi var ? Kendimden biliyorum bu iş zor.Girdim ve acayip dolandı işler.Karıştı.Çünkü böyle bir proje fazla yok.Sağolsun pesimistzombie yardım etti başladım işin ucundan.Sonra geliştirdim kendime göre birşeyler.

Fakat teorileri iyi anlarsan önüne ne gelirse gelsin hallederisn.Çünkü teori kısmını bilirsin.Yani flowchart tarzı birşey yaparsın.Bİlgisayar programlaması dediğin şey matematiğin aynısı.Beynimizde matematik işlemleri gibi çalışıyor.Peki neden bunları red edelim ?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

Buyrun Burdan Yakın :)

Nev-i Şahsına Münhasır.
Toplam Hit: 4990 Toplam Mesaj: 25