Bu Dönemde Ev Almak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maserati
    maserati's avatar
    Homo

toki toki demişsinizde, ben bi ara girdiydim kuraya 1500 daireye 30k kişi katılmış, bende ucunu aldım doğal olarak, yalnız anlamadığım kurada 3 kere çıkan numaralar var ama hiç çıkmamış 28k numara var amk bizdeki de böyle bir şans.

Türkiyede kim sevdiği işi yapıyor ki?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Fuzulev tarzı yerlerden ev almak güvenilir olsada pek kazandırmadığı düşüncesindeyim.Sistem bildiğim kadarı ile belli peşinat/peşinatsız olarak giriş yapıyorsun.Verdiğin peşinata göre kuralara giriyorsun.Ancak ipin ucu acık belki 3 ayda belki 5 yılda gelecek.Kötü senaryodan gidersek;

Diyelim ki 200 liralık ev için girdin.Her ay kira+ev taksiti ödüyrsun.5 yıl sonra ev alman için sana 200 lira para vercekler ama  paraya ev kalmamıl olacak.Sende bu yüzden tekrar kredi çekmek zorunda kalacksın.Ancak banka kredisi ile aldığın andan itibaren tek ödemen ev kredisi olacak ve evin değer zamanmaya başlayacak.Onu için banka kredisi her zaman daha mantıklı.Bu gün 300 e aldığın ev 5 yıl snra 400+ olacaktır.

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Piyasa az da olsa düştü sanırım, acaba düşüş devam eder mi ? 

طדṮ
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baron_27
    baron_27's avatar
    Erkek

ben de bu konuları düşünen biri olarak, evin şu anda alınıp, alınmaması yönünden karlı durumu yok. ama evim kafam rahat olsun, dikili taşım olsun diyen için zarar ettirmez. etse de az zarar ettirir veya istediğin fiyata bu sene satılmaz seneye satılır. aldığından aşağıya fiyat düşmez diye düşünüyorum. neden

- mevcut konjektörde faizler çok yüksek, mevduata yüzde 13 veren bankalar var. bu demek oluyor ki 200 bin liralık ev alsan, kredi nakit adama versen 200'ü evi alsan. adam o 200 ü bankaya mevduata koysa, yıllık 26 bin lira basit faizi far, bileşik faizi düşünürsen daha fazla 1 yıl sonunda para 227.500 desek, 2.yıl yüzde 13 faiz 29 575 TL (basit faiz) 2. yıl sonunda parası 257.500 TL yine 3. yıl %13 faizi 33.475 TL. tabi bu da basit faiz her ay ana para+faize diğer ay faiz uygulandığı için yıllık yüzde 13 ü bile geçmesi lazım. 3. yılın sonunda parası 291.000 293.000 TL arasında olacak. soru şu ; sen 3. yılda bu evi kaç TL ye satabileceksin. evin 800TL kirası olsa 29bin TL yi sana kazandırır. ( 2,3 ay kiraya veremediğini veya satıcıya boşaltması için mühlet verildiğini düşünürsen 27000 TL) 3 üncü yılın sonunda satıcının elinde 292 bin lira, sende ise ev ve 27 bin lira kira geliri olacak. 292-27=265 bin TL en az evi satman gereken tutar olacak. kiraya vermesen boş kalsa 292 ye satman gerekecekti ana paranı kurtarmak için. alacağın evin üç yılın sonunda bu değerlerden fazla edebileceğini düşünüyorsan almak mantıklıdır. 

yukarıdaki faiz hesabını neden yaptım, iktisatta yatırımın alternatifi faizdir. faizler düşerse yatırım artar. risk alır insanlar. faiz yüksekse yatırım azalır. içinde bulunduğumuz durum tam sınırda, ayda yüzde 13 net faiz var mesela hangi iş yüzde 13 net para bırakıyor, işçilik kira vergi vs vs eğer elinde kalan faizden düşükse yatırımcı riske girmek istemez. faizin yüksek olması bunun için olumsuz ve kötü bir durumdur. 

mesela satıcı ile anlaşıyorum arada 2-3 bin TL kalıyor, aslında satıcı düşünse, 1 ay içinde satamazsa zaten 1 aylık faiz geliri 2-3 bin TL şu mevsimde ayrıca kış etkisi kar etkisi de olabilir. insanlar yatırım yapmak istemeye bilir, ev değiştirmek taşımak istemeyebilir, onun için satıcı açısından olumsuz durum. bu durum pazarlık evresinde alıcının işine yarayabilir. mesela 2 ay daha satamayacaağını düşünüp 5 bin lira ekstra indirim yapabilir mantıklı da olur. 2 ay para bankada dursa zaten telafi edecek. ama baharda işler değişir. 

mesela faizler 9-8 in altına düşse, evin değer kazanması daha fazla olabilir, üçüncü yılın sonunda, 

ev alınan yerde şehirleşme tam olarak sağlanmamışsa, bunun eziyetini 2-3 yıl çeksen, ileride metro, avm, tramvay, köprü gibi yapılar yapıldığında ekstra değer kazanması meydana gelebilir.

son olarak , ziraat , halk ve vakıfbank 100 bine kadar 0,95 oranından veriyor 100 bini geçersen 1,13 gibi bir rakama çıkıyor faiz oranı, diğer bankalar daha yüksek bu konuda karşılaştırma için www.finzoom.com u da öneririm.

Allah yardımcın olsun.

///______________
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

Beylikduzu tarafinda baktigimda 100 binden basliyor 2+1 evler.

ortalama 150 binlik bir ev alsan. 50bin nakit cikartsan 120 ay (10 yil) ortalama 1.500 TL kredi ödersin

1.000 TL yerine 1.500 TL ödeyerek ev sahibi olabilirsin. Bu carsidaki hesap ama evdeki hesabina uyarmi bilmiyorum.

Aldiktan sonra en fazla 2 yil zorlanirsin sonra zaten maas gelirin de artacagi icin kredi ödemede zorlanmazsin diye dusunuyorum.

Beylikdüzü dediğin de E5 tarafı falan gözünde canlanabilir. Ama dediğin yerde 150 bin liralık daire ya yamuk çap daireler ya güneş görmeyen odası vardır ya da en ücra noktalarda bir dairedir. 150 bin liraya Beylikdüzü'nde daire var da adam mal mı 800 bin lira versin Beylikdüzünde bir daireye. Dediğin yer esenyurtun bir köşesi ya da beylikdüzü'ne en ücra ya da katakullili bir yerindedir abim. Esenyurt için oturabileceğin bir daire en ucuz şuan giriş katlar için söyleyeyim 160 170 bin lira. Onda da aşırı konfor bekleme. Hayır ben üst kat olsun 2+1 olsa da olur dersen 180 binden başlar. Bu fiyatların altına da bulursun ama yaşamak için ikinci daireye ihtiyacın olabilir. Aynı şekilde bu dediklerim ucuz Beylikdüzü daireleri içinde geçerlidir. Ayrıca E5 ve metrobüse daha yakın daire fiyatları bodrum kat için 160 170 binlerden başlayan fiyatlarla da denk gelebilirsiniz

Not : yeşilesenyurt SK

Elinde 90 100 bin nakitin varsa koy vadeli mevduat hesabına kirani bedavaya getir

Boş İşler Uzmanı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosnaK
    BosnaK's avatar
    Erkek
    HeadBanger bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

Beylikduzu tarafinda baktigimda 100 binden basliyor 2+1 evler.

ortalama 150 binlik bir ev alsan. 50bin nakit cikartsan 120 ay (10 yil) ortalama 1.500 TL kredi ödersin

1.000 TL yerine 1.500 TL ödeyerek ev sahibi olabilirsin. Bu carsidaki hesap ama evdeki hesabina uyarmi bilmiyorum.

Aldiktan sonra en fazla 2 yil zorlanirsin sonra zaten maas gelirin de artacagi icin kredi ödemede zorlanmazsin diye dusunuyorum.

Beylikdüzü dediğin de E5 tarafı falan gözünde canlanabilir. Ama dediğin yerde 150 bin liralık daire ya yamuk çap daireler ya güneş görmeyen odası vardır ya da en ücra noktalarda bir dairedir. 150 bin liraya Beylikdüzü'nde daire var da adam mal mı 800 bin lira versin Beylikdüzünde bir daireye. Dediğin yer esenyurtun bir köşesi ya da beylikdüzü'ne en ücra ya da katakullili bir yerindedir abim. Esenyurt için oturabileceğin bir daire en ucuz şuan giriş katlar için söyleyeyim 160 170 bin lira. Onda da aşırı konfor bekleme. Hayır ben üst kat olsun 2+1 olsa da olur dersen 180 binden başlar. Bu fiyatların altına da bulursun ama yaşamak için ikinci daireye ihtiyacın olabilir. Aynı şekilde bu dediklerim ucuz Beylikdüzü daireleri içinde geçerlidir. Ayrıca E5 ve metrobüse daha yakın daire fiyatları bodrum kat için 160 170 binlerden başlayan fiyatlarla da denk gelebilirsiniz

Not : yeşilesenyurt SK

Elinde 90 100 bin nakitin varsa koy vadeli mevduat hesabına kirani bedavaya getir

Aynı duruma ben düştüm, gittim emlak ofisine şu daireleri gösterin dedim Beylikdüzü / Cumhuriyet mah. demiş 100m2 eve 150bin tl.

Efendim dedi o evlerin hepsi Esenyurtta sizin gibi nezih insanlara bu taraflarda evler var.

Adamın elindeki en ucuz Beylikdüzü tarafındaki evler o da Kavaklı - Yakuplu civarı bodrum kat 200bin tl idi.

O yüzden Silivri'ye doğru  bakmaya kaydım, almaya kalktığımda da sanıyorum Keşan'dan almış olacağım bu ekonomik durumla :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pawlow
    Pawlow's avatar
    Erkek

Hocam kisa zaman once ev almis biri olarak sunlari belirteyim.

Elinde en az 50-60 nakit olacak.

Cektigin kredi 100u gecmeyecek.

Yatirimlik ve kira getirisi yani amortismani yuksek bir ev alacaksin.

Olabildigince buyuk firmalara bak ve uygun kredi kampanyalarini kovala. Bu biraz topraktan girmek oluyor.

Ve istanbuldan uzaklas izmiri tavsiye ederim. Bursa aydin antalya gibi yerlere yyonel

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    Pawlow bunu yazdı

Hocam kisa zaman once ev almis biri olarak sunlari belirteyim.

Elinde en az 50-60 nakit olacak.

Cektigin kredi 100u gecmeyecek.

Yatirimlik ve kira getirisi yani amortismani yuksek bir ev alacaksin.

Olabildigince buyuk firmalara bak ve uygun kredi kampanyalarini kovala. Bu biraz topraktan girmek oluyor.

Ve istanbuldan uzaklas izmiri tavsiye ederim. Bursa aydin antalya gibi yerlere yyonel

Büyük firmalar makası 1+0 da 180k dan açıyor. 155 e 87 metrekare kullanım alanı olan ( banyo WC mutfak dahil ve mutfak geniş ) daire aldım. 86 bin kredi çektim ve aylık 1163 TL ödüyorum.

Tavsiyem : elinde 20 bin bırak 75 bin üzeri nakit odemeye bak. 80 bin altında kredi çekmeye çalışıyor işte. Ayrıca ihtiyaç kredisinden uzak dur. Esenyurta beklerim. Burda kiralar 600 700.  Ama ev almanı daha çok tavsiye ederim tabi durumun varsa.

He yok nakitin var az dersen de kesinlikle mevduat hesabına yatırılır 32 gün üzerinden. Aylık yüzde 1.1 net geliyor. Hiç yoksa kitabın bir kısmını ya da faturaları ödersin.

Boş İşler Uzmanı..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

1.şu an ev kredileri yüksek, biraz bekle

2. nakiti yüksek tutmaya çalış

3. krediyi çekmişin de ödüyormuşun gibi 1 sene para biriktir. yani ayda 2500 lira bir bankaya yatır. bak bakalım seni nasıl sallıyor..!!

4. hemen yarın ev alacakmış gibi ev bak tecrübe edin. en az 40 ev bak.

5. üçüncü kuralı uygula

6. beşinci kuralı uygula

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

1.şu an ev kredileri yüksek, biraz bekle

2. nakiti yüksek tutmaya çalış

3. krediyi çekmişin de ödüyormuşun gibi 1 sene para biriktir. yani ayda 2500 lira bir bankaya yatır. bak bakalım seni nasıl sallıyor..!!

4. hemen yarın ev alacakmış gibi ev bak tecrübe edin. en az 40 ev bak.

5. üçüncü kuralı uygula

6. beşinci kuralı uygula

Adam yakın zamanda ev almak istediğini dillendirmiş sen bir sene kenara para at diyorsun. Kirada olan adam kenara 2 buçuk nasıl atacak pardon? 

Aslan bile atı görünce götünü saklar
Toplam Hit: 5896 Toplam Mesaj: 38
ev almak