folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Bu Mac'lerden Hangisini Tavsiye Edersiniz (Yazılımcı İçin)

Bu Mac'lerden Hangisini Tavsiye Edersiniz (Yazılımcı İçin)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, bir konu vardı orada arkadaş pro ve air i karşılaştırmış arkadaş ancak grafik üzerine olan bir konuydu. Şimdi bir

arkadaşım bana hediye olarak bir macbook alacak, iki tane modelin resmini çekti. Bu tarz cihazlar iyi mi? Yeni modelleri çok pahalıymış o

yüzden bu baktıkları ona göre uygun sanırım

-------------------------------------------

şimdi diğer konuda pro daha iyi denmiş ama ikisinin fiyatı da 1349 isviçre frangı diyor. sanırım air de ssd var.. bu fiyatlar ve performanslar

iyi midir? (ios yazılımı yapacağım ve de mac e ek olarak windows da kurmak istiyorum)

bunların haricinde varsa model tavsiyleriniz falan onları da alabilrim. Çok pahalı bir şey de aldırmak istemiyorum

not : lütfen, bana da getirsin gibi mesajlar atmayın konuya, parayı göndersek de alacağını sanmıyorum zaten türkiyeden daha pahalı

olabilir fiyatları..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ilk ürün sanırım bu?

http://www.vatanbilgisayar.com/apple-md101tua-macbookpro-notebook-corei5-25ghz-4gb-500gb-133-intel-tasinabilir-bilgisayar/productdetails.aspx?I_ID=61543

Bu arada ekran 13.3 inç miş, sıkıntnı olur mu böyle küçük olması yoksa 15.4 ü mü tavsiye edersiniz

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

hocam tercih yine sana bağlı , airler öncelik olarak hafif ancak mac sayesinde günlük işlerini sorunsuz yapabileceğin cihazlar

macbook pro ise daha güçlü verisoyunu fakat biraz daha kalın (ama piyasdaki bir çok laptoptan hafif ve güçlüdür)

özeliklere şimdi bakıyorum.

Bu arada 

1300 İsviçre Frangı = 2 475,62367 Türk Lirası

İki cihazda 13.3 inch

Pro çözünürlük 1280 x 800

Air Çözünürlük 1440 x 900 

pro çift çekirdek i5 2.5 ghz

air çift çekirdek i5 1.8 ghz

ikiside intel HD 4000 gpu

PRO 500gb 5400 RPM

Air 128 GB SSD 

Pro 2 KG

Air 1.35 KG

Kesinlikle air i almalısın hocam. İşlemci olarak biraz fark var ama hem ekran çözünürlüğü daha yüksek hemde SSD farkı var. Ayriyetten fazladan taşıyacağın ağırlık cabası.

PanxeR tarafından 16/May/13 22:14 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam işlemciler arasında baya fark yok mu sence? 1.8 e 2.5 ?

evet çözünürlük air de baya iyi ve air daha şık görünüyor. ssd olması güzel ama çok yüksek boyutlu değil, ve ikinci hdd takılmıyor ya da sıkıntılı ?

boyutta sıkıntı yaşamam mı hem win 8 hem mac yüklü olursa..

bir de macbook pro nun tavsiye edeceğin bir modeli var mı 15.4 inç olan ? ama çok pahalı olmaması gerek .. 

teşekkürler cevap için

unbalanced tarafından 16/May/13 22:26 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Ssd'lerin ömrü en fazla 1 sene diye biliyorum,tercihte bunuda göz önünde bulundur bence hocam.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı

Ssd'lerin ömrü en fazla 1 sene diye biliyorum,tercihte bunuda göz önünde bulundur bence hocam.

2-3 sene, ben 1 seneyi devirdim.

13.3" biraz ufak gibi. Kullandım bana ufak geldi.

edit: tabi xcode için alacaksan performanslı olan al yeter sana.

kvasir tarafından 16/May/13 22:42 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    VBDream bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

2-3 sene, ben 1 seneyi devirdim.

13.3" biraz ufak gibi. Kullandım bana ufak geldi.

edit: tabi xcode için alacaksan performanslı olan al yeter sana.

Tabi kullanıma bağlı,ama genel olarak çevremde gördüğüm 1 sene civarı,tbt'deki müridlerden bazılarıda 1 seneden bahsediyordu,holy 8 ayda bitti diyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı

Ev kullanıcılarını bilemem ama sunuculara taktığımız intel/kingston/sandisk ssd'ler 2.5" hdd'lerden daha dayanıklı. 

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

development için air bi halta yaramaz. bende macbook retina 2.6ghz var. alet cok sağlam oldukçada hafif.

development için kullanıyorum ama ram mutlaka 8 olmalı.

13.3" te alabilirsin orda onemli olan çözünürlük ben buyuk ekranda daha rahat ediyorum. 

ftw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

Air hiç kullanmadım perfirmansta bi fark var mı yorumlayamam , o yüzden yorumum taraflı olcak biraz ama macbookpro yu aldır bence. Tasatım olarakta pro lari daha cok begeniyorum şahsen, daha düz duruyo :) sanırım retina ekran olmayan bu model, gayet yeter hocam bence sana. Kaldı ki sırf ssd var diye air almaktansa , illa ssd istiyosan pro yu aldırıp ssd yi kendin alabilirsin. SuperDrive ı çıkarıp onun yerine ssd yi takabilirsin hocam, interbette donanımhaber vs bi çok yerde var ssd konuları vaya baya performans alıyo millet. 

Dipnot : eğer bu pro vatanda şu an 2400 e satılansa , gelince burdan alsın bence hediyeyi en azından garantisi olur, bide TR klavye önemliyse senin için o da bi avantaj

dipnot2: 13.3 ekrana bende takmıştım başta çok mu küçük olur diye de gayet yeterli oluyo genel anlamda. Etrafı felanda siyah olunca sanırım ekranın bi parçası gibi olmuş büyük geliyo. Bide senin için önemli mi bilmemde benim için tipi çok öneml. Ve 13.3 te klavye tam oturmuş gibi ama 15 olanlarda klavye küçük kalmış gibi hissediyorum :) 

yalnııız çalışırken geniş ekranlarda çalıayıseviyorim dersen o biraz sıkıntı olabiliyo, Xcode da tasarım ekraninda .zib ya da storyboard farketmez, ortada küçücük kalıyo tasarım ekranı, yanlardakileri kapat aç alan büyüsün felan uyuz oluyorum. Bi dene de minidisplay port to vga alıp 2.bi ekran deneyebilirsin o sebeplen

dipnot3: dipnotlar orjal yazıdan uzun olmuş, elime tükürem :)

MaviGozluDev tarafından 16/May/13 22:54 tarihinde düzenlenmiştir

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ssd bu kadar kısa ömürlüyse değmez bence uğrşamaya :)

tagext, 8 gb ram fazla değil mi :) fiyat o zaman baya artar.. ama yine de söylerim. bir de büyük ekran olması daha iyi olur. küçük şeyleri pek

sevmiyorum :) 

@mavigözlüdev, hocam ayıp olur o kadarı da :) büyük ihtimal taksitle falan alacak.. buradan al demek ne bilim .. ben isteyemem.. zaten bunu da

istemiyorum ama iki de bir soruyor. tr ye gelince aldırmam ona :) arada çok da fark yok.. ama daha pahalı. klavye olayını sticker ile çözmeyi

düşünüyorum ama garanti olayı olmayacak sanırım

Toplam Hit: 2632 Toplam Mesaj: 26