folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder C Geliştirme Ortamı Derleyici

C Geliştirme Ortamı Derleyici

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Selam,

Okuduğum kitapta C programlama adımlarına giriş yaptım, visual stdudioyu epey bir kurcaladım, updateten bir kaç Library kütüphane indirdim ama “New empty C console” isimli ya da C giril kodlarını yazabileceğim bir yer bulamadım. Bir tane boş c++ projesi açtım ama sağ repostory’de yok yok ne varsa gelmiş.kapattım.

kitapta eski olduğundan derleyiciden bahsetmemiş. C öğrenme (developer) ortamı ne olmalı.? Visual studio üzerinden çözüm önerebilir misiniz.

siyahbereli tarafından 17/Haz/21 08:59 tarihinde düzenlenmiştir

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Proje dosyasi olusturmana gerek yok, yeni dosya ac, uzantisi c olsun. Build menusu altinda gorursun, cikmiyorsa IDE' yuklerken c-c++ secilmemistir. Daha basit bir ide istersen baslangic icin Dev C/C++ isini gorur.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Code Blocks kullan.

https://www.fosshub.com/Code-Blocks.html?dwl=codeblocks-20.03mingw-setup.exe

Mingw li olan sürümleri dahili GCC derleyicisi ile geliyor.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Proje dosyasi olusturmana gerek yok, yeni dosya ac, uzantisi c olsun. Build menusu altinda gorursun, cikmiyorsa IDE' yuklerken c-c++ secilmemistir. Daha basit bir ide istersen baslangic icin Dev C/C++ isini gorur.

“Yeni dosya aç, uzantısı c olsun” bunu bulamadım.

st 2019 installerdan ekranından, c-c++ bulamadım

Desktop development C++ var yükleyip tekrar deniyorum. 

C bir linux dili olarak çıktığından mı varsayılan olarak ilerleyemiyorum? Teşkr.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı

Code Blocks kullan.

https://www.fosshub.com/Code-Blocks.html?dwl=codeblocks-20.03mingw-setup.exe

Mingw li olan sürümleri dahili GCC derleyicisi ile geliyor.

Dinlediğim podcastlerde eski developerlar genelde visual studio kullandıklarını söylüyorlar, vs ortamında kalıp hem menuleri propertileri öğrenip hem göz aşınalığı olur elim elim alışır diye düşünüyordum, bu konuda ne düşünüyorsun.? gerek yok dersen code blocks indirebilirim. Yok visual stdudioda çöz o zaman senin için daha iyi olur gibi.. teşkr.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    ComputerWolf bunu yazdı

C bir linux dili olarak çıktığından mı varsayılan olarak ilerleyemiyorum? Teşkr.

Malesef .c dosyası gelmedi,  üst bilgi dosyası.h geldi

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    ComputerWolf bunu yazdı

vs'yi ac, "Empty Project (c++, windows, console)" de karsina cikan splash screen'de. Next, next, next yaptiktan sonra

File > New > File de,

c++ file (.cpp) bul, "open" de.

#include <stdio.h>

int main() {
    	printf("Welcome to the dark side!\n");
    	return 0;
    }

bunu yapistirdiktan sonra ctrl + s yap, dosya tipini "*.c" olarak isaretleyip kaydet bir yerlere.

Sonrasinda "Build > Build Solution" de.

Sonrasinda ctrl + f5.

hepsi bu kadar.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    ComputerWolf bunu yazdı

vs'yi ac, "Empty Project (c++, windows, console)" de karsina cikan splash screen'de. Next, next, next yaptiktan sonra

File > New > File de,

c++ file (.cpp) bul, "open" de.

#include 

int main() {
    	printf("Welcome to the dark side!\n");
    	return 0;
    }

bunu yapistirdiktan sonra ctrl + s yap, dosya tipini "*.c" olarak isaretleyip kaydet bir yerlere.

Sonrasinda "Build > Build Solution" de.

Sonrasinda ctrl + f5.

hepsi bu kadar.

Dediklerini yaptım,

repos klasörüne .c olarak bir dosya oluştu ama o dosyayı açıp build edemiyorum.

senin anlattığın gibi adım adım build ettiğimde vs nin kendi oluşturduğu boş console uygulaması çalışıyor. Hello word yazdıran..Dedim burada yazıp her seferinde farklı kaydet yapacağız sanırım dedim, o çalışanı .c olarak kaydettiğimde tekrar açınca build menuleri gelmiyor. 

Farklı kaydettiğimiz dosyayı nasıl kullanacağız tam anlayamadım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Dinlediğim podcastlerde eski developerlar genelde visual studio kullandıklarını söylüyorlar, vs ortamında kalıp hem menuleri propertileri öğrenip hem göz aşınalığı olur elim elim alışır diye düşünüyordum, bu konuda ne düşünüyorsun.? gerek yok dersen code blocks indirebilirim. Yok visual stdudioda çöz o zaman senin için daha iyi olur gibi.. teşkr.

Arkadaşım,

Ben de bilgisayarıma Visual Studio kuracaktım, indirmeyi yaptım. Kur dosyasını çalıştırdım. Seçenekleri falan seçtim.

Yaklaşık 5 GB kadar dosya bilgisayara indirilip kuruldu.

Ancak yazmış olduğum basit C++ uygulamamı Visual Studio hata verip çalıştırmadı.

Alınan hata mesajının da çözümü bayağı zor gibi geldi gözüme.

Ben de CodeBlocks a döndüm.

145 Mb lik setup dosyası ile CodeBlocks şu an işimi görüyor.

C/C++ da şu anlık başlangıç seviyesindeyim, ancak telegramda CPP Turkey isimli kanalı takip ediyorum.

https://t.me/trcpp

Orada ise CodeBlock - Qt Creator - Clion u kullananlar çoğunlukta.

Visual Studio da yazılan programların native exe olmadığı ve .net bağlantılı olduğunu söyleyen bir ileti görmüştüm ama onu bulamıyorum.

Ben bu arada mümkün olduğu kadar M$ ürünlerinden uzak durmaya çalışıyorum.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

Arkadaşım,

Ben de bilgisayarıma Visual Studio kuracaktım, indirmeyi yaptım. Kur dosyasını çalıştırdım. Seçenekleri falan seçtim.

Yaklaşık 5 GB kadar dosya bilgisayara indirilip kuruldu.

Ancak yazmış olduğum basit C++ uygulamamı Visual Studio hata verip çalıştırmadı.

Alınan hata mesajının da çözümü bayağı zor gibi geldi gözüme.

Ben de CodeBlocks a döndüm.

145 Mb lik setup dosyası ile CodeBlocks şu an işimi görüyor.

C/C++ da şu anlık başlangıç seviyesindeyim, ancak telegramda CPP Turkey isimli kanalı takip ediyorum.

https://t.me/trcpp

Orada ise CodeBlock - Qt Creator - Clion u kullananlar çoğunlukta.

Visual Studio da yazılan programların native exe olmadığı ve .net bağlantılı olduğunu söyleyen bir ileti görmüştüm ama onu bulamıyorum.

Ben bu arada mümkün olduğu kadar M$ ürünlerinden uzak durmaya çalışıyorum.

Tamamdır, indirdim kurdum, Full installation seçeneği ile 500 mb alan kullanarak kuruldu, inceliyorum kurcalıyorum.

Birde bir bilgisayara Linux kurmayı düşünüyorum, en çok kullanılan ve tutarlı hangisi var, hem günlük 2.pc olarak kullanabileceğim hemde c projelerini atıp çalıştırabileceğim aşina olmak için...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Visual Studio / MSVC'yi kullanma çünkü C99 ve yukarı standartları desteklemiyor.

bunu kullanmanı öneririm https://github.com/Embarcadero/Dev-Cpp

Code Blocks bana çok boktan geliyor, bence hiç uğraşma onunla.

Toplam Hit: 7276 Toplam Mesaj: 34
c derleyici