folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder C Geliştirme Ortamı Derleyici

C Geliştirme Ortamı Derleyici

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı

Hocam eğer C ile ilgileniyorsan C ve Sistem Programcıları Derneğinin kursları uzaktan eğitime geçti corona dolayısıyla. Eğer İstanbul'da direkt olarak kursa gitmek gibi bir durumun yoksa bu fırsatı değerlendir derim. Şu anda birkaç hafta oldu ama yazılırsan geçmiş ders kayıtlarına erişebilirsin. Hızlı yakalarsın. Hoca Necati Ergin. Ödeme konusunda da yardımcı oluyorlar. 

Necati Ergin'den c++ eğitimi almıştım, 3000-4000 arasıydı(taksitli ödeme konusunda da yardımcı oldular) kurs saatleri çok fazla, öğrenciye ekstra indirimleride mevcut. Kaan Aslan, Necati Ergin vs. dernektekiler müthiş insanlar, muhtemelen eğitiminize harcayacağınız en mantıklı ücretlerden biri olur.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

Hocam eğer C ile ilgileniyorsan C ve Sistem Programcıları Derneğinin kursları uzaktan eğitime geçti corona dolayısıyla. Eğer İstanbul'da direkt olarak kursa gitmek gibi bir durumun yoksa bu fırsatı değerlendir derim. Şu anda birkaç hafta oldu ama yazılırsan geçmiş ders kayıtlarına erişebilirsin. Hızlı yakalarsın. Hoca Necati Ergin. Ödeme konusunda da yardımcı oluyorlar. 

@Easx nedir ücretleri aşağı yukarı geniş bir aralıkta verebilirsin isabetlemene gerek yok?

Hocam kusuruma bakma. Mesajını konu güncellenince gördüm. Fiyatlar 3500 - 3600 civarında C için ama %10 nakit, %10 öğrenci indirimi + taksitle ödeme olayları var. Zaten kurslar açıklandığında altta fiyatlarını yazıyorlar gizlemiyorlar yani

www.kriptopedi.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

c'ci müridlerden biri bir gün ne yapıyor ne yapıyor çıksa live da gösterse çok merak ediyorum. c, c++ felan düşününce sıkıcı console ekranlarında input/output'lu 500 satırlık acayip algoritmalar yazıyorlar gibi geliyor.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

@Easx nedir ücretleri aşağı yukarı geniş bir aralıkta verebilirsin isabetlemene gerek yok?

Hocam kusuruma bakma. Mesajını konu güncellenince gördüm. Fiyatlar 3500 - 3600 civarında C için ama %10 nakit, %10 öğrenci indirimi + taksitle ödeme olayları var. Zaten kurslar açıklandığında altta fiyatlarını yazıyorlar gizlemiyorlar yani

Güncel bilgi olması açısından;

24 Mayıs 2022 Salı günü Online C Programlama Dili kursu başlıyor.

Dersler Salı ve Perşembe günleri 19:45 - 22:45 saatleri arasında 3'er saat(haftada 6 saat) yapılacaktır.

Kurs Süresi: 180 Saat

Eğitmen: Kaan ASLAN

Kursumuzun toplam ücreti KDV dahil 5.400 TL'dir. Öğrenciler için kurs ücreti(öğrencilik durumunu belgelemeleri kaydıyla) KDV dahil 4.860 TL'dir. Kurs ücreti peşin ya da 2 taksit olarak ödenebilir.

Sorularınız için bize 0542 222 0793 - 0533 527 4338 - numaralı telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Kaan hoca bir numaradır bu arada arkadaşlar.

Ilginiz varsa muhakkak bir deneyin derim. Önden konuşun, durumunuzu anlatın, hevesim var denemek istiyorum ama çok da emin değilim, birkaç kursluk bedel ödesem, sonra duruma göre devam etsem olur mu diye.

Beğenmezseniz ayrılırsınız.

end tarafından 02/Mar/22 17:23 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Crossplatform C ya da C++ tam karın ağrısı.

C'de string ve dizi işlemleri kafa karıştırıcı. Daha doğrusu aggregate tiplerin herbiriyle çalışmak ayrı zor. Çok fazla bilgi kirliliği var. İnternette gördüğümüz bir sürü örnekte c işlevi olarak kullanılan kod parçalarının bazısı C standardında yok, derleyici uyarlamaları.

C++'de bazı sorunlar çözülmüş (kendi açımdan). Örneğin isim uzayları, doğal tipler gibi kullanılabilen sınıflar... Ta ki exceptionlar gelene kadar. Exceptionları doğru işlemek apayrı uzmanlık konusu. C++ standart kütüphanesi apayrı... Template sistemi iyi güzel de bir sürü hammaliyeti var, bazen o kadar karışabiliyor ki <<<>><>><><> ler sanki brainfuckta program yazıyorsunuz. Keza iteratörler de öyle.

Başlık ve uyarlama dosyalarının ayrı hazırlanmak zorunda olması başka başka problemleri yanında getiriyor.

Derleme, bağlama sürelerinin uzunluğundan bahsetmiyorum bile.

Bu saydıklarım yüzünden C/C++ programcıları QT gibi ayrı crossplatform kütüphaneleri kullanıyorlar. Hatta çoğu zaman statik kod analizi araçlarına da ihtiyaç duyuyorlar. Örneğin Misra C (https://coskuntasdemir.com/gomulu-sistemler/misra-c-nedir.html) temel alınarak bir analiz yapılmalı uygulamayı dağıtmadan önce.

Aktif olarak C kullandığım zamanlarda zamanımın çoğu stackoverflowda ya da standart metnini karıştırarak geçiyordu. Şimdi mecburen c++ kullandığım bir proje var. Ömrümden ömür gidiyor (gömülü sistem, dinamik bellek yerleşimi ve böylece String kütüphanesi, List gibi C++ standart kütüphanesinin hiçbir olanağından yararlanamadan düz dizeler, c tipi fonksiyonlar kullanmak zorunda kaldığım için). Belleğin tamamının derleme zamanında statik olarak ayarlanması gerekiyor.

Şu iki kitabı okuyana kadar kendimi C++'a vermiştim http://www.gotw.ca/publications/xc++.htm Okuduktan sonra benlik değil dedim, düzgün C++ yazanlara uzaylı gözüyle bakmaya başladım, C#'a geçince dünya varmış dedim :)

Neyse, asıl konuya dönelim.

Bir IDE işinizi oldukça kolaylaştırsa da önerim derleyici setini kendiniz kurabiliyor, make file hazırlayabiliyor, git ve gdb kullanabiliyor olabilmeniz. Bu aşamaları ben gibi atlarsanız daha büyük projelerde sıkıntı yaşarsınız (örneğin gnu projelerinde düzenleme yaparken).

IDE olarak ben codeblock (tiksinsem de) kullanıyorum (mingw, gdb kendisi kuruyor çünkü).

Genel olarak dillere göre programcıların özellikleri de şöyle:

JAVA: dilden çok oop prensipleri düzgün uygulanmış mı diye bakarlar.

C/C++: hocam da dâhil koddaki standart dışı işlemlere kafayı takarlar. Her şey xplatform olmalı onlara göre...

Python: anlam veremediğim şekilde indent tab olmasın da 3 mü 4 mü boşluk olsun diye takılırlar.

PHP: yaz gitsin. Hiçbir şey umurlarında değildir. En fazla takıldıkları nokta yazdık çalışıyor da SQL injection olur mu acabadır.

C#: Yaz gitsin. En büyük problem guide thread çakışmaları.

YeniHarman tarafından 02/Mar/22 17:57 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

VS kullanılabilir , online ideler de var kullanılabilir 

https://glot.io/ bunlardan biri :)

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

c'ci müridlerden biri bir gün ne yapıyor ne yapıyor çıksa live da gösterse çok merak ediyorum. c, c++ felan düşününce sıkıcı console ekranlarında input/output'lu 500 satırlık acayip algoritmalar yazıyorlar gibi geliyor.

Assdfggg gel sana Cobol Pl1 da yazdığım kodları göstereyim de algın değişsin :) 500 satır ney ki, 10 bin 20 bin satırlar varken :)

Aranızda kaçınız Mikroservice tabanlı uygulamada Java/.Net  den Cobol / Pl1 kodları çağırıp çalıştırıyordur acaba :))

Allah nasip etmesin ne diyeyim :))

zeybekustasi tarafından 03/Mar/22 03:42 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

eskiden c ve sistem programcıları derneğinde herhangi bir kurs aldığınız zaman ömür boyu o kursa tekrar girebilme şansınız oluyordu.

Şimdi onu nedense iptal etmişler.

Ignorance is bliss.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Assdfggg gel sana Cobol Pl1 da yazdığım kodları göstereyim de algın değişsin :) 500 satır ney ki, 10 bin 20 bin satırlar varken :)

Aranızda kaçınız Mikroservice tabanlı uygulamada Java/.Net  den Cobol / Pl1 kodları çağırıp çalıştırıyordur acaba :))

Allah nasip etmesin ne diyeyim :))

allah yar ve yardımcınız olsun dsahdhsaıd :D

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 7479 Toplam Mesaj: 34
c derleyici