folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder C# Ta Nasıl İlerleyebilirim Önerileriniz?

C# Ta Nasıl İlerleyebilirim Önerileriniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

progralmaya yeni başlayan arkadaşa tavsiyem. OOP kodlamayı öğrenmem ve buton altı kod yazmayı bırakman. En azından şimdilik. Şu anda design patterns(tasarım desenleri) senin için biraz ağır gelir sanırsam. Gereksiz birşeymiş gibi görürüsün. Ayrıca kendine yapabilceüinden daha üst bir proje belirle ve bunu gerçekleştirmeye çalış ki çok kasıntı bi projede olmasın. Sonra "internetten araştırarak" yapamıyacağın takıldığın yerleri yapmaya çalış, bu sayede öğrenmeyi öğrenmişte olursun. Olmadı burda sorarsın biz yanıtlarız -internette bulamadığın cevaplandıramadığın şeyleri-.

unbalancede katımakla beraber tecrübemin siszlerden azlığı dolayısıyla bu konuda birşey söylemekte istemiyorum ama abi ruby python tavsiye etmişsin. bi kariyer.nette vs ruby python bile eleman arayan firma sayısına bakınca aç kalabileceğinizi düşünüyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

unbalanced bunu yazdı:
    -----------------------------

SharpShooter bunu yazdı:

piyasa er yada geç .net i bırakacak bu kesin. aşırı maliyetli ve performanssız. ruby,python öğrenip şirketlere seminer versen yine kazanırsın

bu lafı ciddi mi söylüyorsun hocam cidden merak ettim? Sadece maliyet ve performans olayına dayanarak mı bundan bahsediyorsun?

Ben avrupada da çalıştım, türkiyedeki firmalarda çalışan arkadaşarım da var .net tamamen oturmuş bir sistem ve kimse rahatsız değil. Hatta türkiye çok geri kalmış .net in bir çok teknolojisini kullanmakta (silverlight,wpf,entity framework,lighstwitch,windows azure (cloud computing)) 

sanırım ben mağara gibi yerlerde çalışmışım, yılların yazılım kurtları harıl harıl ruby,python çalışıyormuşuz haberimiz yok, hele microsoft varını yoğunu bu projelere yatırmıyormuş onlar da anlamış zaten .net teknolojisinden hayır gelmeyeceğini.. 

abi mongo ve nosql i görene kadar bende siktirin lan diyordum. gördüm görür görmez bıraktım mssql/mysql.

abi ruby on rails ile 25 kolonluk tabloya benim laptopda (i5,4gb ram) saniyede 1 k veri giriyorum ve işlemci düzeyi %5.2 den yukarı çıkmadı (mac)

daha iyisini yapan teknoloji varsa ona geçeyim :)

ya hacım developer olarak çalışmak için arama boşuna. direk olarak .net i bıraktık. aşamalı olarak ruby on rails ve mongo db ye geçiş yapıyoruz. Yani iş ilanı sayısına bakarak olmaz bu işler. Gittiğin şirkete bu teknoloji geçişini sağlaman lazım. Maaş artışını söylemiyorum bile :)

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

mongo hakkında bilgim yok ama nosql verileri xml formatnda tutuyor. twitter kullanıcıların anlık twitlerini cassandra tutuyor nosql tabanlı bir uygulama.. ama bu değildir ki twitter gibi devasa şirket nosql kullanılıyor. Sadece yardımcı-ek yazılım olark kullanıyorlar.

ruby ile ilgilenmedim ancak multi tasking-parallel programlama ne durumda bilmiyorum. Evet .net in performansını yüksek olarak söylemedim ya da maliyeti düşüktür diye. Bu firmaların sorunu ve zaten firmalar bunu takmıyor. Hız ise o kadar da çok fark ettirmiyor (sistem çok büyük değilse, büyük ise zaten twitter,facebok gibi firmalar birden fazla veritabanı çeşidi kullanıyorlar ya da kısımları bölüyorlar)

masaüstü yazılımcılıkta c++ ın performansı bir çok dilden çok çok iyi olmasına karşılık kullanılmıyor pek, sebebi ise zorluğu.. (güçlü olması yada performanslı olması yetmiyor)

visual studio gibi bir derleyici yüklediğinde bilmem kaç gb veri yükleniyor. framework un 4.5 beta sı yayınlandı. daha önce entity framework gibi veritabanı işlemlerindeki ado.net kadar uğraştırmayan bir teknolojiye geçildi. Ve araştırmalara bakarsan (türkiye her zaman standartların gerisindedir onlara bakma) insanlar ado.net in performansı çok daha fazla iken yine de linq- ya da entity framework a yöneliyor.

Bence olaya bu şekilde bakmak gerek. 

İş konusunda, bir ruby yada python bilerek işe giremezsin en azından ciddi bir firma sana k*çıyla güler. Büyük dil/teknolojileri bilirsin bunun yanında firmaya bu teknolojileri kullanmaya ikna edebilirsin. Ama bu güçlü dilleri hele hele hala devasa yatırım yapılan .net i yok edemez. .net framework 1.0 ile 4.0 arasında dağlar kadar fark var. hız olarak 1.0 bazı konularda hızlı olabilir ama güç ? ve artık devir cloud computing e gidiyor (yine türkiye standart dışında) ms sırf bu yüzden ayrı br teknoloji üretti (windows azure diye) şimdi bunları hiçe sayıp, bazı işlemleri şu kadar sürede yapıyor diye .net dili yok olacaktır diyemezsin. Dayanak mesnetsiz olur.

Belki ben de yanılıyor olabilirm, ama tecrübelerime dayanarak yukarıdaki yorumları yazdım. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ya hacı .net dili zaten yok olmaz.. benim hangi yazımdan onu çıkardın. ben 4 yıldır hayatımı .net yazılımcısı olarak geçiriyorum.

ben kimseye .net yok olucak demedim. tabi ki devam edicek ama dünyanın gittiği yön .net kesinlikle değil. Sen otomasyon yazarsan tabiki .net iyi. ama kullanıcıyla fazla interaction u olan bi uygulamada olmuyor bu işler. MVC yapıldı iyi güzel ama yine performans konusunda sıkıntılı.

windows server lisansı alıyorsun para + mssql lisansı alıyosun yine para. vs 2010 alıyosun para para para para her şey para. onun yerine .net den daha iyi ve daha rahat yazılan diller var. ruby gibi python gibi..

uzun lafın kısası herkesin kendi tercihi, herkes kendi geleceğini kendi yaratıyor. ben geleceğin .net de olmadığına inanıyorum ve elimi eteğimi çekiyorum. herkese kolay gelsin

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

C# ta ilerlemek isterseniz ilk once visual olayını terk edin derim ve linux u de göz önüne alarak programlar geliştirin biliyorsunuz ki linux artık mono runtime sayesinde IL kodlarına uyum sağlamaktadır

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Theholiqan bunu yazdı

C# ta ilerlemek isterseniz ilk once visual olayını terk edin derim ve linux u de göz önüne alarak programlar geliştirin biliyorsunuz ki linux artık mono runtime sayesinde IL kodlarına uyum sağlamaktadır

mono yıllardır destekliyor da sonuç ne? kaç tane c# ile yazılmış bir linux programı gördün hangi şirket kullanıyor ? performansı ne derece iyi.. 

ben yıllardır c# ile içli dışlıyım bir çok yeni teknolojisi dahil kullandım o kadar proje çalıştım yabancı şirketlerde de çalıştım ne mono kullanan gördüm ne linuxda c# yazalım diye dayatan adam gördüm.

konuya daha önce de cevap verdiğim için bunlara gerek duymuyorum ama c# da ilerlemenin linux ile bir bağı yok, kullanım alanı da yok olmayacak da.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Theholiqan bunu yazdı

mono yıllardır destekliyor da sonuç ne? kaç tane c# ile yazılmış bir linux programı gördün hangi şirket kullanıyor ? performansı ne derece iyi.. 

ben yıllardır c# ile içli dışlıyım bir çok yeni teknolojisi dahil kullandım o kadar proje çalıştım yabancı şirketlerde de çalıştım ne mono kullanan gördüm ne linuxda c# yazalım diye dayatan adam gördüm.

konuya daha önce de cevap verdiğim için bunlara gerek duymuyorum ama c# da ilerlemenin linux ile bir bağı yok, kullanım alanı da yok olmayacak da.. 

Hocam o konuda gayet haklısınız ben savunma yapmıyorum ancak c# ta ilerlemek dendiği için fikrimi belirttim açıkçası ben derlenmeyen dilleri kullanma taraftarı değilim ancak kutuphaneleri cazip geldiği için arada ufak işlerime kullanıyorum c# ı

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Gelecek c# hocam. Neden dersen işlemci gücü her iki yılda bir iki katına çıkıyorsa belli ki performans bir sorun değil.

Asıl sorun maliyet. yani bir işi kaç kişinin ne kadara yaptığı, yani dilin ne kadar hızlı sana birşeyler üretebildiği

Onun dışında image processing, simulasyonlar, virtualization  vs gibi performansdan ödün veremeyeceğin işler var, c# bunlar ile de son derece iyi. çünkü işin performans gerektiren tarafını win32 dll yapar c# ile çağırabilirsin çoğu zamanda.

Bir ofisiniz varsa elektrik su muhasebe maaş vs gibi gideri varsa visualstudionun fiyatı sizin için hiçbirşeydir.

• birim zamanda yapılan iş için en iyisi c#
    • Object oriented konusunda en iyi destek c#
    • Database konusunda en iyisi c# (entity framework ve databinding ozellikler sağolsun)
    • En iyi syntax (az karaktere basıp çok iş yapmak ve anlaşılır olması açısından) c#
    • En iyi kod tamamlama visual studio intelisense, dolayısıyla c#
    • Cloud konusunda c#
    • Paralel işlemcinin kolay ve efektif kullanılması c#
    • Communitynin genişliği yine c#
    • Yaygın öğretim ağı olması (işveren açısından önemlidir, rubyciyi kovarsanız bir daha bok bulursunuz o projeye devam edecek adamı çünkü )

Kötü yanları sadece iki tane, hız (fakat genelde hız sorunu yanlış metodlarla kod yazdığınızda önünüze çıkar)  ve kodun kolay decode olması.

C++ artık bilgisayar için değil bana göre. driver yazmak, dandik donanımlara, chiplere yazılım yapmak için birşey.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Gelecek c# hocam. Neden dersen işlemci gücü her iki yılda bir iki katına çıkıyorsa belli ki performans bir sorun değil.

Asıl sorun maliyet. yani bir işi kaç kişinin ne kadara yaptığı, yani dilin ne kadar hızlı sana birşeyler üretebildiği

Onun dışında image processing, simulasyonlar, virtualization  vs gibi performansdan ödün veremeyeceğin işler var, c# bunlar ile de son derece iyi. çünkü işin performans gerektiren tarafını win32 dll yapar c# ile çağırabilirsin çoğu zamanda.

Bir ofisiniz varsa elektrik su muhasebe maaş vs gibi gideri varsa visualstudionun fiyatı sizin için hiçbirşeydir.

• birim zamanda yapılan iş için en iyisi c#
    • Object oriented konusunda en iyi destek c#
    • Database konusunda en iyisi c# (entity framework ve databinding ozellikler sağolsun)
    • En iyi syntax (az karaktere basıp çok iş yapmak ve anlaşılır olması açısından) c#
    • En iyi kod tamamlama visual studio intelisense, dolayısıyla c#
    • Cloud konusunda c#
    • Paralel işlemcinin kolay ve efektif kullanılması c#
    • Communitynin genişliği yine c#
    • Yaygın öğretim ağı olması (işveren açısından önemlidir, rubyciyi kovarsanız bir daha bok bulursunuz o projeye devam edecek adamı çünkü )

Kötü yanları sadece iki tane, hız (fakat genelde hız sorunu yanlış metodlarla kod yazdığınızda önünüze çıkar)  ve kodun kolay decode olması.

C++ artık bilgisayar için değil bana göre. driver yazmak, dandik donanımlara, chiplere yazılım yapmak için birşey.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim şeyhim ancak ben gibi özellikle derlemeli dillerde program yazanlar için performans az geliyor tmm kutuphaneleri gerçekten harika görsellik gibi konularda sözüm yok ama hiçbir zaman bir c bir c++ olamayacak malesef

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

C++ ın yeri çok farklı hocam ben anlamadım ki neden çok taktın c++ a ? aytekin de dediği gibi driver dilidir bana göre de ve linux da kullanılır. Benim için çok da öteye geçmez. Belki ilgilendiğim alan itibariyle öyledir. C++ cı da olacak c# cı da. Aralarında maaş farkı da olacak. Ama günümüz piyasasında .net teknolojilerinin yeri farklıdır. Sürekli yeni şeyler geliştiriliyor ve kullanıcılara sunuluyor. Türkiye de bu işler biraz yavaş işliyor sadece.. 

Toplam Hit: 3527 Toplam Mesaj: 28