folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder C# Ta Nasıl İlerleyebilirim Önerileriniz?

C# Ta Nasıl İlerleyebilirim Önerileriniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

C++ ın yeri çok farklı hocam ben anlamadım ki neden çok taktın c++ a ? aytekin de dediği gibi driver dilidir bana göre de ve linux da kullanılır. Benim için çok da öteye geçmez. Belki ilgilendiğim alan itibariyle öyledir. C++ cı da olacak c# cı da. Aralarında maaş farkı da olacak. Ama günümüz piyasasında .net teknolojilerinin yeri farklıdır. Sürekli yeni şeyler geliştiriliyor ve kullanıcılara sunuluyor. Türkiye de bu işler biraz yavaş işliyor sadece.. 

Hocam ben zaten linux kullanıcısıyım :) aslında ondan bole haşır meşir im ama D bence bunların hepsinden başka bir dil olacak göreceksiniz kütüphaneleri yazıldıkça zirveye çıkacak (benim görüşüm bu en azından :D)

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

.net in framework u yeteri kadar tatmin edici kütüphanelerle dolu. Adamlar A dan Z ye her şeyi koymuşlar ve bazı paket yükleme sistemleriyle kullanıcların ya

da kendilerinin oluşturduğu eklentileri ekleyerek visual studio yu geliştirebiliyorsun. Gayet de esnek bir kullanım. Bugün sql kodu yazmayıp da entity framework

kullanıyorsak, flash bilmeden flash vaari uyglamalar geliştirebiliyorsak wpf-silverlight ile (karşılaştırma için söylemedim), ms azure ile clolud computing

uygulamları geliştiriyorsak bence aşmıştır kütüphaneleri... Tavsiyem ipin ucunu kaçırmadan .net teknolojilerine yönel. ilgi alanın neyse uzmanlaşmak istedğin

kısımlar neyse onlara doğru yönel. Ama temelin object oriented olduğunu unutma

kolay gelsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Gelecek c# hocam. Neden dersen işlemci gücü her iki yılda bir iki katına çıkıyorsa belli ki performans bir sorun değil.

Asıl sorun maliyet. yani bir işi kaç kişinin ne kadara yaptığı, yani dilin ne kadar hızlı sana birşeyler üretebildiği

Onun dışında image processing, simulasyonlar, virtualization  vs gibi performansdan ödün veremeyeceğin işler var, c# bunlar ile de son derece iyi. çünkü işin performans gerektiren tarafını win32 dll yapar c# ile çağırabilirsin çoğu zamanda.

Bir ofisiniz varsa elektrik su muhasebe maaş vs gibi gideri varsa visualstudionun fiyatı sizin için hiçbirşeydir.

• birim zamanda yapılan iş için en iyisi c#
    • Object oriented konusunda en iyi destek c#
    • Database konusunda en iyisi c# (entity framework ve databinding ozellikler sağolsun)
    • En iyi syntax (az karaktere basıp çok iş yapmak ve anlaşılır olması açısından) c#
    • En iyi kod tamamlama visual studio intelisense, dolayısıyla c#
    • Cloud konusunda c#
    • Paralel işlemcinin kolay ve efektif kullanılması c#
    • Communitynin genişliği yine c#
    • Yaygın öğretim ağı olması (işveren açısından önemlidir, rubyciyi kovarsanız bir daha bok bulursunuz o projeye devam edecek adamı çünkü )

Kötü yanları sadece iki tane, hız (fakat genelde hız sorunu yanlış metodlarla kod yazdığınızda önünüze çıkar)  ve kodun kolay decode olması.

C++ artık bilgisayar için değil bana göre. driver yazmak, dandik donanımlara, chiplere yazılım yapmak için birşey.

ben katılmıyorum hoca dediklerine.

server maliyetine hiç girmemişsin, ayrıca kötü kod yazdığında değil temiz kod yazdığında da karşına çıkıyor. (aktif kullanıcı sayısı arttıkça).

bazı şeyler içim c sharp uygun olabilir ama, bir çok iş için anlamsız.

bol interaction olan bir sitede c sharp yazmanın hiç bir mantığı yok, eşşek gibi windows makinalar alacağına alırsın 2-3 güzel linux makina kurarsın siteni çalışır.

chat uygulaması için ve chat logları için gidipte c sharp ve mysql/mssql kullanırsan gene kasmalar başlar. binler konuşturmayı düşünürsün. ama socket ve mongodb gibi teknolojilerle yüzbinleri geçip, kaç milyon konuştururum a gelirsin.

walla hiç katılmadım abü sana, türkiye piyasası ayrı bir olay. Ama yurtdışında burada ki kadar çok c sharp tutulmuyor (amerika). oradan gelenlerin buradaki c sharp yazılımcı sayısını görüp şaşırdıkları bile söyleniyor.

c sharp pişmanlıktır.

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Sharpshooter hocam. 2003 server farkı aylık 20 dolar falan dedicated serverda.

Sen şimdi tanesine 3000 tl + ssk + masraflar verdiğin 5 tane yazılımcı çalıştırıyorsan, önünde 1 yıllık proje varsa, ve bunlar sql yerine linq kullanarak günde 2 saat kazanacaksa server yada lisans masrafının bir önemi var mı ?

Takmayın bu kadar lisans masraflarına, entitiy framework kullanirken dönüp dbdeki fieldlara bile bakmıyorum, noktayı koydummu geliyor. Ayrıca .net siteler asp den falan performanslıdır cache özellikleri güzeldir.

Sen büyük ihtimalle mvc yada asp.net kontrollerindeki karmaşayı sevmiyorsun. O konuda haklısın fakat bunların hepsi opsiyonel. ben asp gibi yazıyorum kodu. diğer metodları da gayet iyi biliyorum ama alışkanlıktan böyle pratik geliyor.

HolyOne tarafından 11/Ağu/12 03:19 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Sharpshooter hocam. 2003 server farkı aylık 20 dolar falan dedicated serverda.

Sen şimdi tanesine 3000 tl + ssk + masraflar verdiğin 5 tane yazılımcı çalıştırıyorsan, önünde 1 yıllık proje varsa, ve bunlar sql yerine linq kullanarak günde 2 saat kazanacaksa server yada lisans masrafının bir önemi var mı ?

Takmayın bu kadar lisans masraflarına, entitiy framework kullanirken dönüp dbdeki fieldlara bile bakmıyorum, noktayı koydummu geliyor. Ayrıca .net siteler asp den falan performanslıdır cache özellikleri güzeldir.

Sen büyük ihtimalle mvc yada asp.net kontrollerindeki karmaşayı sevmiyorsun. O konuda haklısın fakat bunların hepsi opsiyonel. ben asp gibi yazıyorum kodu. diğer metodları da gayet iyi biliyorum ama alışkanlıktan böyle pratik geliyor.

yok abü, olay tamamen duygusal. ben ne kadar para verip ne kadar köfte aldığıma bakarım. benim ihtiyaçlarımı görmüyor ve aşırı pahalı. sql server lisansı,server 2008 lisansı zart zurt lisansı. Para kazanayım derken borçlu çıkabiliyosun :) o yüzden diyorum ki zaten bu olayın alternatifi varken niye c sharp? buna anlam veremiyorum. her gün 2 saat fazla uğraşsan, 1 ayda bitecek şey 2 ayda bitse. işveren gıkını çıkarmaz, çünkü lisans gerektirmeyen ve çok daha hızlı bir proje var ortada.

tamamen ihtiyaca bağlı, ama günümüz web sitelerinin teknolojisi ortada csharp ortada

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

o değilde ne olacak bu javanın hali :|

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

c# da kendini geliştirmek için kurslar alabilirsin sitelerden yararlanabilirsin  eğitim videolatı izleyebilirsin bu konuda milyonlarca bulursun 

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
Toplam Hit: 3528 Toplam Mesaj: 28