Deprem İstanbul

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Hz.Süleyman döneminde bir adam , bir gün pazar yerinde Azrail'i görür. Azrail adama kızgınlıkla bakar ve kaybolur. Adam korkar ve Hz. Süleyman'ın huzuruna çıkar. Azrail'i gördüğünü , Azrail'in ona kötü kötü baktığını , çok korktuğunu ve Hz.Süleyman eğer onu emrindeki cinler vasıtasıyla Hindistana gönderirse Azrailden korunabileceğini söyler. 

Hz.Süleyman pekala der. Bu arkadaşı Kudüsten Hindistana cinlerle falan ışınlar.

Bir gün sonra Azrail ile Hz.Süleyman görüşür. Hz.Süleyman Azrail'e sorar , benim ümmetimden bir şahısa böyle böyle kötü bakmışsın niye bunu yaptın ? 

Azrail cevap verir. Ben ona kötü kötü bakmadım. Hayretle baktım. Çünkü bana canını , o akşam hindistanda almam emredilmişti. Bin kanadı bile olsa Kudüsten Hindistana bu kadar kısa sürede gitmesi mümkün değildi. Fakat daha sonra yanıldığımı anladım. Canını almam gereken kişi Hindistandaydı. Onun canını aldım. Bahsettiğin kişinin korkmasına gerek yok.

-0-

Uzun lafın kısası , ölümden kaçamazsınız. 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Hz.Süleyman döneminde bir adam , bir gün pazar yerinde Azrail'i görür. Azrail adama kızgınlıkla bakar ve kaybolur. Adam korkar ve Hz. Süleyman'ın huzuruna çıkar. Azrail'i gördüğünü , Azrail'in ona kötü kötü baktığını , çok korktuğunu ve Hz.Süleyman eğer onu emrindeki cinler vasıtasıyla Hindistana gönderirse Azrailden korunabileceğini söyler. 

Bir gün sonra Azrail ile Hz.Süleyman görüşür. Hz.Süleyman Azrail'e sorar , benim ümmetimden bir şahısa böyle böyle kötü bakmışsın niye bunu yaptın ? 

Azrail cevap verir. Ben ona kötü kötü bakmadım. Hayretle baktım. Çünkü bana canını , o akşam hindistanda almam emredilmişti. Bin kanadı bile olsa Kudüsten Hindistana bu kadar kısa sürede gitmesi mümkün değildi. Fakat daha sonra yanıldığımı anladım. Canını almam gereken kişi Hindistandaydı. Onun canını aldım. Bahsettiğin kişinin korkmasına gerek yok.

-0-

Başkan karşıdan karşıya geçerken sağıma soluma bakmayıp arabanın altında kalmam benim hatam değil mi? 

Eğer azrail canımı almak için böle bi yol seçti ve kararıma direkt bir müdahale oluyorsa ona da bişi diyemem tabi :)

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

-0-

güzel sallamışlar :D Hz. süleyman azraile atar gider falan yapacak falan euhrahlfksjşalksj hoş ama seviyorum böyle hikayeleri :D 

S: Hayırdır birader bizim ümmetten birine şekil şukul yapmışsın

A: Yok beyav sadece göz göze geldik yani herhangi bir durum olmadı yanlış anlamış demekki

S: Bidaha olmasın bak 

A: Derken? Bana poz mu koyuyosun?

S: Uzatma azrail bak vallahi cinleri ararım laflarına dikgat et biz ışınlanma yapiyah burda

şlakhjfşlaksdşflalk

Edit: Ölümden kaçış yok doğru fakat tevekkül kavramı var ki çok önemli. Sen elinden geleni yap da sonra dersin aaağ ben niye öldüm :D

dcpromo tarafından 30/Eyl/19 10:47 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    MorganBlacK bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı

Herkese merhaba. Ben aşırı panik oldum. İlk gece saat 2ydi arabada uyurken aklıma geldik teyzemin tek katlı evine gittim. Bahçede çardak vardı orada yattım korkudan.

Oturduğum bina 1999 depreminden birkaç ay önce yapılmış. Yani depremi görmüş ve hiçbir çatlak patlak yok. Bu son depremden sonra bodrum katını dolaştım. Eskiden ısıtma yapılsın diye kazanlar falan vardı. Dediğim gibi hiçbir çizik bile yok.

Fakat aşırı korkuyorum. Dün gece tam 12 defa uyandım masamın üzerinde duran su bardağına baktım sallanıyorsa eğer su direk bağırarak koşacaktım.

Şimdi merak etitğim birşeyler var. Herkes kafasına göre birşeyler diyor. Kimisi 2 küçük deprem 1 büyük yapacak.

Kimisi diyor 35 yıl sonra olacak deprem 25 yıl geri alındı. 10 sene içinde istanbulda 8 büyüklüğünde deprem olacak.

Akşam çiğ köfte almıştım. Oradaki adam diyor 1 hafta 10 gün içinde büyük deprem olabilir.

Ciddi derecede evham yaptım, manyak gibi sağa sola dolu bardaklar koyuyorum evde.

Oturduğum yerde istanbul çatalca. Binada bir bok yok. Aşırı mı reaksiyon gösteriyorum yoksa korkmalı mıyım ?

Aynı paranoya bende de söz konusu masa titrese avize kontrolü yapıyorum. Psikolojimi bozdu bu durum biraz tablete titreşim ölçer kurup gece bıraktım uyurken :) neler yaptırıyor adama g*t korkusu

beyler, olaylara istatiksel olarak bakın. eğer o şekilde bakarsanız bu depremlerin (tümü, ufaklar vs dahil) geneline baktığınızda pek fazla bir risk olmadığını görebilirsiniz. 

her yıl, 500.000 deprem oluyor bunun 5 ve üzerisi sadece 1000 küsür falan. bunu da dünyaya yayın hepsi türkiyede olmuyo :) 

ve her yıl mutlaka 8 ve üzeri deprem 1-2 kez oluyomuş. bu da genelde japonya, şili veya endonezya da falan oluyor. en büyük deprem, 9.1 ile japonya değil Şili 9.5 

yok 1 haftayı anladıkta 10 gün neymiş aq :D aljfkj küsürat vereyim de inandırıcı olsun. 

35 yıldı 25e düştü meselesi şöyle silivri açıklarında kuzey batı kısmında bi fay var orada 5.8'lik bi deprem yaşadık ve bu fay ortada kilitli olan yani uzun süredir (1766'dan beri) deprem olmayan fay hattına stres bindirmiş olabilir veya kesinlikle bindirdi diyorlar.

dolayısı ile atıyorum 10 günde olacaksa bu risk 5e düştü diyorlar kısaca. 2019-1766=253 yıl olmuş. ortalama 200-300 yılda bi deprem olmuş istanbulda. oradan yola çıkarak işte 2020-2030 içerisinde deprem olacak diyorlar.

psikolojik olarak denge sorunları yaşamanız falan normal aynılarını ben de yaşıyorum evdekilerde yaşıyo kasjdlkfdjgs en ufak harekette sanki deprem oluyomuş gibi geliyo

ne diyon?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

İstanbul Valiliği, 114 okuldan gelen hasar tespit talepleri sonrasında, 20’si az, 9’u ağır hasarlı toplam 29 okulda eğitime ara verdi!

Peki ya 5.8 yerine, beklenen o büyük deprem olsaydı?

Bu okullardaki binlerce öğrencinin sorumluluğunu kim üstlenecekti?

Daha da önemlisi, hani tüm okullar elden geçirilmiş, güçlendirilmiş ve yeniler de deprem yönetmeliğine göre yapılmış ve hepsi sapasağlamdı?

Ve cevap bekleyen asıl can alıcı soru şu:

Olası büyük depremde, ciddi hasar görecek daha kaç okul var?..

devamı için: http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/hasar-goren-okullar-israf-ve-bos-vermislik-6043686

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    THT2005 bunu yazdı

İstanbul Valiliği, 114 okuldan gelen hasar tespit talepleri sonrasında, 20’si az, 9’u ağır hasarlı toplam 29 okulda eğitime ara verdi!

Peki ya 5.8 yerine, beklenen o büyük deprem olsaydı?

Bu okullardaki binlerce öğrencinin sorumluluğunu kim üstlenecekti?

Daha da önemlisi, hani tüm okullar elden geçirilmiş, güçlendirilmiş ve yeniler de deprem yönetmeliğine göre yapılmış ve hepsi sapasağlamdı?

Ve cevap bekleyen asıl can alıcı soru şu:

Olası büyük depremde, ciddi hasar görecek daha kaç okul var?..

devamı için: http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/hasar-goren-okullar-israf-ve-bos-vermislik-6043686

istanbulda okulların çoğu 90lardan yapılma okullar yeni yapılanlar çok az. 

o nedenle tüm bu okullar biliniyor ve ona rağmen hiçbir bok yapılmamış. devlet devlet değil. kimseyi siklemiyorlar aq 

hala daha bu insanları başımızda tutuyoruz ne diyelim. 

ben uzun zamandır diyorum avrupa gibi ciddi felaketler yaşamadığımız müddetçe bi yol kat etmemiz İMKANSIZ. o deprem olacak 

ortalığın anası ağlayacak ekonomi o kadar ağır kayıplar verecek ki, unun kilosu 30 lira olsun da o zaman her şeyin bedelini ödemiş olup yeni bi sayfa açabiliriz. 

ne diyon?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Adamlar camiden başka bi bok yapmıyorlar okulları falan güçlendirmeye sıra gelmiyor ki. Onlar da haklı deprem olduğu zaman o kadar cesedi yıkamaya, gömmeye imam lazım. Yaptıkları bu millete az bile 2-3 katını yapmaları lazım. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

Adamlar camiden başka bi bok yapmıyorlar okulları falan güçlendirmeye sıra gelmiyor ki. Onlar da haklı deprem olduğu zaman o kadar cesedi yıkamaya, gömmeye imam lazım. Yaptıkları bu millete az bile 2-3 katını yapmaları lazım. 

Hocam okullara önce ödenek versin ne güçlendirmesi. O kadar doluyum ki ...

ride or die..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı
    MorganBlacK bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı

Herkese merhaba. Ben aşırı panik oldum. İlk gece saat 2ydi arabada uyurken aklıma geldik teyzemin tek katlı evine gittim. Bahçede çardak vardı orada yattım korkudan.

Oturduğum bina 1999 depreminden birkaç ay önce yapılmış. Yani depremi görmüş ve hiçbir çatlak patlak yok. Bu son depremden sonra bodrum katını dolaştım. Eskiden ısıtma yapılsın diye kazanlar falan vardı. Dediğim gibi hiçbir çizik bile yok.

Fakat aşırı korkuyorum. Dün gece tam 12 defa uyandım masamın üzerinde duran su bardağına baktım sallanıyorsa eğer su direk bağırarak koşacaktım.

Şimdi merak etitğim birşeyler var. Herkes kafasına göre birşeyler diyor. Kimisi 2 küçük deprem 1 büyük yapacak.

Kimisi diyor 35 yıl sonra olacak deprem 25 yıl geri alındı. 10 sene içinde istanbulda 8 büyüklüğünde deprem olacak.

Akşam çiğ köfte almıştım. Oradaki adam diyor 1 hafta 10 gün içinde büyük deprem olabilir.

Ciddi derecede evham yaptım, manyak gibi sağa sola dolu bardaklar koyuyorum evde.

Oturduğum yerde istanbul çatalca. Binada bir bok yok. Aşırı mı reaksiyon gösteriyorum yoksa korkmalı mıyım ?

Aynı paranoya bende de söz konusu masa titrese avize kontrolü yapıyorum. Psikolojimi bozdu bu durum biraz tablete titreşim ölçer kurup gece bıraktım uyurken :) neler yaptırıyor adama g*t korkusu

beyler, olaylara istatiksel olarak bakın. eğer o şekilde bakarsanız bu depremlerin (tümü, ufaklar vs dahil) geneline baktığınızda pek fazla bir risk olmadığını görebilirsiniz. 

her yıl, 500.000 deprem oluyor bunun 5 ve üzerisi sadece 1000 küsür falan. bunu da dünyaya yayın hepsi türkiyede olmuyo :) 

ve her yıl mutlaka 8 ve üzeri deprem 1-2 kez oluyomuş. bu da genelde japonya, şili veya endonezya da falan oluyor. en büyük deprem, 9.1 ile japonya değil Şili 9.5 

yok 1 haftayı anladıkta 10 gün neymiş aq :D aljfkj küsürat vereyim de inandırıcı olsun. 

35 yıldı 25e düştü meselesi şöyle silivri açıklarında kuzey batı kısmında bi fay var orada 5.8'lik bi deprem yaşadık ve bu fay ortada kilitli olan yani uzun süredir (1766'dan beri) deprem olmayan fay hattına stres bindirmiş olabilir veya kesinlikle bindirdi diyorlar.

dolayısı ile atıyorum 10 günde olacaksa bu risk 5e düştü diyorlar kısaca. 2019-1766=253 yıl olmuş. ortalama 200-300 yılda bi deprem olmuş istanbulda. oradan yola çıkarak işte 2020-2030 içerisinde deprem olacak diyorlar.

psikolojik olarak denge sorunları yaşamanız falan normal aynılarını ben de yaşıyorum evdekilerde yaşıyo kasjdlkfdjgs en ufak harekette sanki deprem oluyomuş gibi geliyo

Hocam aşağıdaki görseli , denizin dibinde bir fay hattı olarak düşünsek...

Şimdi bu fay hattını , dışarıdan müdehale ile aktif hale getirebilirmiyiz.

( Bombalamak ) deniz altıdan torpido fırlatmak ,  yada sondaj gemisini doğalgaz arıyoruz diyerek fay hattına gelik açmaya çalısmak gibi.

Bu konuda ne dersin ?

https://ichef.bbci.co.uk/news/660/cpsprodpb/E417/production/_107819385_grieta.jpg

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Zarar gören okulları yıkmayıp güçlendirirler kesin. Benim okulda 2005'te aşırı riskli seçildi zira 1964 yılında yapılmış kaç yıllık bina. Kolonlara demir falan koyup güçlendirme yaptılar ama o dönem binayı komple yıkıp sıfırdan yapsalar daha az para harcanır deniyordu.

Devletin malı deniz... 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 72267 Toplam Mesaj: 191
deprem