folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

bu arada diski 3 parcaya bölüyor, 3 üne de format atiyor kurulumda. Ama windows kuruldugunda sadece C görünüyor. Disk yöneticisinden girip ancak D ve E parcalarini bicimlendirip aktif yapmak gerekiyor. Bu da degisik bir sorun

bu önemli bir şey değil. bundan olmaz sanmıyorum.

Kurulum kısmında eğer diğer bölümlere de yeni diyip dosya sistemi oluşturursan problem kalmaz. Windows sadece kurulum partisyonuna format attığı için böyle oluyor.

İşlemci sıcaklığı ile ilgili problem varsa bios yönetim yazılımında termal bölümü takip etmek çoğunlukla yeterlidir. Çünkü bu işlemciler kısa sürede yüksek sıcaklığa erişirler. Sıcaklık artışı yüksek ivmedeyse problem soğutma sistemindedir.

Ben olsam güç kaynağından şüphelenirdim. Anlamsız çökmeler genelde güç sorunlarından olur. Tabi güç kaynağı problemlerine kablolar, kasanın egilmesiyle oluşan kisadevreler de dahildir.

Live Linux ile benchmark yapmayı ben de tavsiye edebilirim.

Olaylara karışmayın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    siberturq bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

bu arada diski 3 parcaya bölüyor, 3 üne de format atiyor kurulumda. Ama windows kuruldugunda sadece C görünüyor. Disk yöneticisinden girip ancak D ve E parcalarini bicimlendirip aktif yapmak gerekiyor. Bu da degisik bir sorun

bu önemli bir şey değil. bundan olmaz sanmıyorum.

Kurulum kısmında eğer diğer bölümlere de yeni diyip dosya sistemi oluşturursan problem kalmaz. Windows sadece kurulum partisyonuna format attığı için böyle oluyor.

İşlemci sıcaklığı ile ilgili problem varsa bios yönetim yazılımında termal bölümü takip etmek çoğunlukla yeterlidir. Çünkü bu işlemciler kısa sürede yüksek sıcaklığa erişirler. Sıcaklık artışı yüksek ivmedeyse problem soğutma sistemindedir.

Ben olsam güç kaynağından şüphelenirdim. Anlamsız çökmeler genelde güç sorunlarından olur. Tabi güç kaynağı problemlerine kablolar, kasanın egilmesiyle oluşan kisadevreler de dahildir.

Live Linux ile benchmark yapmayı ben de tavsiye edebilirim.

sagol hocam cevap icin: kardesim 3. kez kurmus windows'u, dedigin gibi format atmamis o yüzden görülmemis. Suan sorun yok..

Bios'u actigimda sicakligi 30 derecelerde gördüm ama uzun süre bakmadik. Aslinda bir 10-15 dakika izlemek gerek. Yarin o sekil deneyelim bakalim.

Live Linux isini yapabilir mi bilmiyorum, son care o sekil denesin bakalim. Disk hatasinin olup olmadigini anlamanin en iyi yolu bu sanirim. Suan yaninda kendi PC'sinden baska bi sey olmadigi icin imkanlar kisitli. Haftasonu laptobu yanina alip deneyebilir.

Güc kaynagi gold sertifikasina mi ne sahipti.. Ismini bilmiyorum ama.. Hatanin nereden oldugunu tespit edebilseydik parca degistirmesi kolay olurdu. Acaba kaldirmiyor mu güc kaynagi diyecegim de sacma sapan bi sey. Calisan bilgisayar, sadece bir yerden bir yere yer degistirdi diye calismiyor :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

live linux le uğraşma hiren boot usb hazırlasın yoksa sen hazırla kargola gönder

ayrıca varsa kenarda duran hdd falan onu gönder ondan kursun. m2 ssd de sorun olabilir ya da onu kontrol eden anakartta. hdd değişimi de çare olmazsa anakart denemesi lazım

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

live linux le uğraşma hiren boot usb hazırlasın yoksa sen hazırla kargola gönder

ayrıca varsa kenarda duran hdd falan onu gönder ondan kursun. m2 ssd de sorun olabilir ya da onu kontrol eden anakartta. hdd değişimi de çare olmazsa anakart denemesi lazım

hazirlar hocam da bu hiren boot cd sey degil mi, windows + hazir uygulamalar?

bunun ne faydasi olacak anlamadim tam. Cünkü windows acildiktan bir 5-10 dakika sonra kapaniyor. Bir daha acilmiyor, pc acildiginda da kurtarma moduna giriyor

suan baska bi harddisk yok, olsa zaten deneriz de.. Emin olsak sorun diskten kaynakli, yeni alsin bi tane. Ama bir cok sey olabilir gibi görünüyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

hazirlar hocam da bu hiren boot cd sey degil mi, windows + hazir uygulamalar?

bunun ne faydasi olacak anlamadim tam. Cünkü windows acildiktan bir 5-10 dakika sonra kapaniyor. Bir daha acilmiyor, pc acildiginda da kurtarma moduna giriyor

suan baska bi harddisk yok, olsa zaten deneriz de.. Emin olsak sorun diskten kaynakli, yeni alsin bi tane. Ama bir cok sey olabilir gibi görünüyor

hiren boot cd açarsa ssd hariç gerisinin sağlam olduğunu anlıcaz. Açmıyorsa ssd ile uğraşmana gerek yok. Başka şeylere bakmak lazım. 

Bu tarz durumlarda genellikle sorun yaşayan kişi bir şeyi gözden kaçırır, tecrübeyle orantılı olarak doğal bir durum ama önemli olabiliyor. 

5-10 dk sonra kapanma olayını tamamen kapanma mı yoksa resetleme mi? Ne yaparken kapanıyor mesela?

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Hirens çok geri kaldı. Windows Xp o donanımla zaten düzgün çalışmaz, bir de winpe üzerine kurgulanmış olan live den bahsediyoruz. Yani asıl hatayı kaçırırız.

Linux  ve ekran kartı olayına gelirsek, fb ve gnu sürücüleri ile düzgün çalışıp (hiçbir donanımsal hızlandırma mevcut değil bu sürücülerle), nvidianın sürücüsü yüklenince saçmalayan sistemler gördü bu gözler.

Aklıma geldi de hocam tüm donanımların slotlara düzgün oturduğundan emin olabilir misin?

Yukarıda bahsi geçmiş, ramde bozukluk varsa tam böyle saçma sapan göçmeler oluşur.

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

hiren boot cd açarsa ssd hariç gerisinin sağlam olduğunu anlıcaz. Açmıyorsa ssd ile uğraşmana gerek yok. Başka şeylere bakmak lazım. 

Bu tarz durumlarda genellikle sorun yaşayan kişi bir şeyi gözden kaçırır, tecrübeyle orantılı olarak doğal bir durum ama önemli olabiliyor. 

5-10 dk sonra kapanma olayını tamamen kapanma mı yoksa resetleme mi? Ne yaparken kapanıyor mesela?

bu live cd olayina bakalim hocam. suan kardesim evinde degil, yarin aksam dönecek. Bakacagim dedi. Ama bence reset atiyor, fan calisiyor diye hatirliyorum. Yani büyük ihtimalle reset atiyor ama sonra acilmiyor.. Bunun da islemcinin isisiyla iliskilendiriyorum. Orada olsaydim daha net seyler söylerdim ama uzagim maalesef

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Hirens çok geri kaldı. Windows Xp o donanımla zaten düzgün çalışmaz, bir de winpe üzerine kurgulanmış olan live den bahsediyoruz. Yani asıl hatayı kaçırırız.

Linux  ve ekran kartı olayına gelirsek, fb ve gnu sürücüleri ile düzgün çalışıp (hiçbir donanımsal hızlandırma mevcut değil bu sürücülerle), nvidianın sürücüsü yüklenince saçmalayan sistemler gördü bu gözler.

Aklıma geldi de hocam tüm donanımların slotlara düzgün oturduğundan emin olabilir misin?

Yukarıda bahsi geçmiş, ramde bozukluk varsa tam böyle saçma sapan göçmeler oluşur.

tavsiye ettigin bir live cd var mi hocam? onu indirip flash diske kursun. Yani cok zor seyler ise yapamayabilir..Linux da hic kullanmadigi icin o da ayri bir sorun olacak. Basit yapabilecegi seyler olursa iyi olur.

2 tane 8 gblik ram var hocam, 4 slot var, cikarttirdim zaten ramleri önce. biip sesi geldi, sonra tekini takti hic kullanmadigi slot'a, sonra digerini cikarip digerini takti fark yok.. Yani ram ile oldugunu düsünmüyorum..

acaba sogtucunun kafasi bi sekilde oynamis olabilir mi diye süpheleniyorum. Söküp tekrar baksin.. Ya da bios da bir süre gecirecek oradan sicakligi takip edecegiz..

live cd'den de tavsiyelerini alayim, ne tarz benchmarklar yapmasi gerek?

tesekkürler

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Kardeş nerede ikamet ediyor gerekirse gidip bakalım. 

Stres oldum 🙂

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Kardeş nerede ikamet ediyor gerekirse gidip bakalım. 

Stres oldum 🙂

hehe tesekkürler hocam :) istanbul-beylikdüzü'nde

Toplam Hit: 4090 Toplam Mesaj: 46
donanim ariza ssd ariza