folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Bios a girebiliyorsanız girin bi bios da beklesin pc yarım saat bir saat falan, kapanma yapıyorsa power sıkıntılıdır,

Kasadaki power a bağlı olan tüm yukleri kaldırın ekran kartıdır disklerdir vs. sadece windoz un diski takılı olsun sistmei en hafif hali ile başlatıp bi bakın

Yine bu şekilde kaç ram varsa hepsini çıkartın birini takın deneyin sorun devamsa çıkarıp diğerini tek takın deneyin, 

Live bir os ile pc yi açıp sıcaklık değerlerini kontrol edin

memtest ile ram kontrolu yapın. . . 

Varsa elinizde başka disk ona bir windoz kurup açın deneyin

Üsttekilerin sonuclarının ne olduğuna göre olay şekillenir. 

hocam iki üstündeki mesajda yazdim zaten dediklerini :)) ekran kartini ilk zamanlar cikartmisti ayni hata, suan ekran karti takili. Ama ramlerin teki takili.. Live CD ile sorun yok, 1 saat windowsu denedi kapanmadi. Elinde baska disk yok iste. Artik yeni bir tane almasi gerek görünüyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

SSD ya da anakart ya da ekran kartı ya da sizde problem var :)

hirenle çalışıyorsa işlemci ve anakarta bir sorun yok gibi. Memtest uygulaması var. USB boot oluşturuyor 4-5 saat ramleri test ediyor. Onu da yaptır. Sonrasında kalan ilk seçenek SSD ikinci seçenek onu süren anakart. Bu arada hangi anakartla yapıyorsun testi? Yeni aldığınla mı eskisiyle mi? Yeni anakart açılmıyor diyordun 

4 teki olayda kurulumun ilk safhası tamamlanıyor ondan sonra yeninden başlıyor sonrasında mı açılmıyor yoksa kurulum devam ederken birden pc mi resetleniyor? Yeniden başladıktan sonra biosu geçip boot edeceğini esnada usb yi mi deniyor yoksa ssdden mi deniyor? Yani format atarken boot ayarında SSD mi birinci sırada USB mi? Şunu anlamaya çalışıyorum. Resetten sonra SSD den kurulum kaldığı yerden mi devam etmeye çalışıyor yoksa USB birinci olmasına rağmen resetten sonra USByi tekrar boot etmiyor mu?

memtest calismamis hocam, bu aksam tekrar yapsin testleri..

yeni ya da eski anakart yok, karistirdin sanirim :) ayni anakartla test yapiyoruz.

windows tamamen kuruluyor hocam, hatta uygulama falan yükleniyor (chrome vs), ama atiyorum 10 dakika sonra pc reset atiyor bi daha windows acilmiyor... En fazla kurtarma ekrani geliyor,ondan ötesi yok. O yüzden tekrar windows kurulumu yapiyor, sonra yine 101-5 dk sonra reset, yine windows cöküyor.. belki 5 kere windows kurdu :) Boot sirasi USB ilk sirada. Ama windows kurulumu tamamlaninca zaten usb yi cikariyor. O yüzden reset attiginda, boot icin önce usb'ye bakiyor,usb yoksa (ki yok), ssd ile boot yapmaya calisiyor o da olmuyor iste

Diğer konu ile karıştırdım bu aralar sağdan soldan çok bilgisayar sorusu geldi kafam karıştı :) Bazı şeyleri baştan sorabilirim k.bakma

Windows kurulumunu yaptığı usbyi Windows'un kendi sitesinden mi indirdi? Kurulum yaptığı usbde sorun olmadığından emin olsun gerekiyorsa tekrar indirip hazırlasın.

İlk mesajında belirttiğin açma tuşuna basınca gelip giden küçük lego monitörün legosu mu?  Bios logosu mu?

Bir de bilgisayarın birden kapanmasının bir sebebi ısınmadır ki en yaygını diğer sebebi ekran kartının vs çok güç çektiği esnada gerekli akımı sağlayamaması. Hiren ile açıp işlemciyi stress testine sokarsın ama işlemci atıyorum 150w çeker güç kaynağı için sorun olmaz, ekran kartı da devreye girince 250w da o çeker 400w ı bulunca güç kaynağı cortlar. Bunun da olma ihtimali var. En kolay format atıp driverları kurduktan hemen sonra MSI Kombustor programı ile test etmek. Gerçi o da sadece ekran kartını kasıyor yanında prime95 testi açsın.Biri işlemci biri ekran kartı derken iyice güç çeker. O anda resetlerse çökerse büyük ihtimal güç kaynağındandır. 

Çok ihtimal var ona göre deneyerek bulacaksın ama ne kadar tecrübe etsen de kendin bilgisayar başına olmadan bazı şeylere karar vermek zor.

Dün bir arkadaşın laptopu ile uğraşıyoruz. Uzaktan bir sürü konuştuk ettik whatsapp görüntülü falan baktık olmadı. Getirdi mecbur baktım işlemci 90 dereceye geliyor i3 7020u işlemci hemen gücü kesip hızı düşürüyor o da oyunda kasmaya sebep oluyor. Açtık temizledik. Bu sefer sıcaklık 75i geçmiyor ama yine düşüyor hızı. Neydi neydi derken ekran kartının da 90ı görünce yine işlemci hızının düştüğünü anladık. Başta ekran kartı ısınmıyordu. Temizleyip macunladıktan sonra ekran kartı ısınmaya başladı. Ne yaptıysak düzelmedi kaldı öyle o da ama demek istediğim bilgisayar başında olmayınca yönlendirmek zor. Çok anlamıyorsan dikkatini çekmeyen detay önemli olabiliyor. Onun da farkına uzaktan varamıyorsun.

Kurulum yaptıktan bir süre sonra kapanıp sorun çıkarmasının bir sebebi de ekran kartı olabilir. Isınana kadar güzel çalışır ısındıktan sorna resetler bir daha soğuyana kadar kendine gelmez ya da soğukta çalışmaz ısındıktan sonra çalışır. Ekran kartın da sorun yapıyor olabilir.

İmzalamazsam ne olcak?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Elinde varsa taşınabilir HDD falan çıkarsın diski taksın pcye kurulum yapsın. Ya da emanet bulabiliyorsa sağlam bir diske kurulum yapsın.

Konu çok uzadı bu aşamayı bir geçemedik.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

son güncelleme:

yeniden windows kurdu programlari da kuruyordu, dedim bilgisayari kapat, ekran kartini cikarip dene. (onboard ekran karti var), bu sefer hic görüntü gelmedi.. Denedi bir kac kere olmadi. Sonra tekrar kendi ekran kartini taktibu sefer acilir acilmaz bir iki saniye sonra reset atmaya basladi... sonra ekran karti ve rami cikarttirdim, bip sesini aldik. Sonra diger rami taktik, reset atmadi.. ama anakartin ekran kartiyla hic bi sey gelmiyor.. normal ekran kartiyla da gelmiyor (sanirim sadece monitör uyarisi görünüyor o kadar sonra karari ekran)..

degisik bir problem anlamadim gitti. En iyisi düzgün bi tamirciye gitsin. Yoksa cözülecek gibi durmuyor. SSD derken böyle davranmasi da acayip garip.. Güc kaynagi da olabilir, anakart da..

denerken suan windows acildi tekrar.. testleri yapsin bakalim..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek

benzer sorunlar yaşamıştım nasıl çözüldü tam hatırlamıyorumda çözümlerden biri anakarta giden güç kablolarını ters takmısım  :) 

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

biostan dahili ekran kartin kapali olmadigindan emin misin? ya da goruntu cikis ayari oluyordu ilk dahili sonra harici kart dene gibi.

İmzalamazsam ne olcak?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@PEAK  hocam kablonun ters takilmasi gibi bir ihtimal olamaz cünkü zaten calisiyordu, sonradan kendi kendiligine gitti :)

@Liquid  bilmiyorum hocam yarin aksam bakalim.. Belki kablodandir diye hdmi kabloyla deneyecek yarin aksam. Bios'ta öyle bi ayar oldugunu bilmiyordum, söylerim bakar. Maalesef uzaktan pek yardimci olunmuyor.

Bir de ekran kartini tanitamamis tam, tam driverlari yükletirken cökmüs yine windows..

CPU bellek ssd testi yapti ama bi sikinti cikmadi dedi.. hiren boot's cd ile sorunsuz calismis ..

ben hala anlamadim neden windows cöksün..? yani güc kaynaginda anakartta ekran kartinda ramde problem olsa neden windows cöküyor ve bi daha yüklenmiyor? sifirdan tekrar kurulum yapmak gerekiyor. O yüzden en yakin ihtimal SSD. Yarin son kez denesin, olmadi aksam bi SSD siparisi versin

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    67Impala
    67Impala's avatar
    Erkek

https://www.makeuseof.com/tag/windows-10-wont-boot/

4. Fast boot u kapatın demiş belki bir işe yarar

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@PEAK  hocam kablonun ters takilmasi gibi bir ihtimal olamaz cünkü zaten calisiyordu, sonradan kendi kendiligine gitti :)

@Liquid  bilmiyorum hocam yarin aksam bakalim.. Belki kablodandir diye hdmi kabloyla deneyecek yarin aksam. Bios'ta öyle bi ayar oldugunu bilmiyordum, söylerim bakar. Maalesef uzaktan pek yardimci olunmuyor.

Bir de ekran kartini tanitamamis tam, tam driverlari yükletirken cökmüs yine windows..

CPU bellek ssd testi yapti ama bi sikinti cikmadi dedi.. hiren boot's cd ile sorunsuz calismis ..

ben hala anlamadim neden windows cöksün..? yani güc kaynaginda anakartta ekran kartinda ramde problem olsa neden windows cöküyor ve bi daha yüklenmiyor? sifirdan tekrar kurulum yapmak gerekiyor. O yüzden en yakin ihtimal SSD. Yarin son kez denesin, olmadi aksam bi SSD siparisi versin

Ekran kartını tanıtırken çökmesinin sebebi kartın anakarta oturduğu slottan ekran kartının içine giden yollar üzerinde bulunan kapasitörler arıza yapması, driver yüklediğin anda sıkıntı oluyor, youtube da bir tamir videosunda izlemiştim.

Senin bahsettiğin bu format sonrası çökmeler hep driver sonrası mı oluyordu? 

Böyle de zor oluyor arkadaş. Bios'tan dahili ekran kartı ayarına baksın. Ekran kartsın dahili ile kurulum yapsın. Takılsın biraz. Sonra hariciyi takip öyle denesin.

Liquid tarafından 05/Kas/20 12:50 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

hocam yazdıklarından anlıyorum ki kardeşin pek bu işlerden anlamıyor,

sunu sorabilirmiyim kardesin bazı parcaları yerine tam oturmuyor olabilir mi ?

bunlardan sonra aklıma gelen ise işlemci fanının gevşemiş olması ve işlemciyi tam oturmaması olabilir,

ve son olarak sıvı sogutman calısmıyor olabilir, yaşlı bi adam vardı sıvı sogutmasını soktugunde içindeki pervane dönmüyordu,

belki sogutucunda böyle bir sorun olmuş olabilir,

ram ekran kartı anakartında yada ssd diskinde bi sorun olduğunu sanmıyorum.

Toplam Hit: 4027 Toplam Mesaj: 46
donanim ariza ssd ariza