Elektrik Çarptı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Ev arkadaşımın mallığı yüzünden az önce prizden 220 volt (?) yedim, ölmedim. Kafamda deli sorular.

Şöyle gelişti, kablolu bahçe lambaları olur ya prize takarsın kablonun ucunda duy vardır oraya da ampulü takar çalıştırırsın. 

Denemek amaçlı taktık çalıştı. Sonra bizim salak prizden çekmeden ampulü çıkarmış ucundan. Bi yerden geçirmeye çalışıyor. Evde vuku buldu bu arada yerler parke desenli kaplama ayaklarımda çorap . Tut şunun ucunu diye uzattu, çekeyim dedim sol işaret parmağım muhtemelen içine girdi veya girmeden ark yaptı. Bence girmiştir. Şiddetli bir titreşim, dirseğime kadar. Parmak ucundan dibine kadar da halen hafif bir sızlama var. Ani bi refleksle ANANSKİM diye bağırarak çektim parmağı.

Hareket yetisinde hislerde vs problem yok sadece değişik sızımsı yanmamsı bi his kaldı. Görüntüde de sıkıntı yok. 

Eh duya prizden 220v bağlı direk. Benim bildiğim ölümcül bir değer bu. Neden ölmedim? Yan etkisi falan olur mu? Akım ayaktan çıktıysa kalpten geçmiştir muhtemelen ama ağrı sızı falan yok o taraflarda. Sadece parmak.

Nette bakındım biraz prize çatal kaşık sokup çarpılanlar olmuş çocukken, bişey olmadı diyorlar  Çatalın bıçağın bi miktar direnci var zannımca, ben direk akımı tuttum. 

Beni bi aydınlatın kafamda deli sorular :d intikam almalı mıyım :d

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

hocam kusura bakma bunu atmasam ölürdüm :W

DaSpOnGe tarafından 22/May/18 05:16 tarihinde düzenlenmiştir

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

:))) senin konulari seviyorum ben. Gecmis olsun.

Teknik olarak carpmak/carpilmak diye bir fiil yoktur. Vucuttan gecen akim, kalp ritmini ve sinir sisteminin olagan akisini bozdugu icin vucuduna  zarar verir. 

Akim vucudundan neden akar?

dokundugun yerdeki gerilim 220v, ayaklarini bastigin toprak 0V. Ve insan vucudu iyi bir iletkendir. Basinla ayaklarin arasindaki gerilim farki 220v oldugu icin prizden topraga dogru akim akar. Yani seni “carpan” voltaj degil, voltaj farkidir, ya da bunun sebep oldugu akimdir. 

Peki ne kadar akim akiyor?

Insan vucudu yaklasik 1000 ohm degerinde direnc gosterir. V=I.R den akan akim 0.22 amperdir. Vucuda ciddi anlamda zarar verecek kadar yuksek degerdir.

Uzun sureli carpilmalarda ise, vucudun direnci sebebiyle ortama isi enerjisi yayilir. Carpilma esnasinda vucuttaki anlik guc P=V.I =48.4 wattdir. 10 saniye icinde 480 wattlik bir enerji aciga cikar. 1 dakikada 2.5 kW tan fazla isi enerjisi ortaya cikar. Ve dogal olarak vucudun bazi kisimlari yanar. 

Tekrardan gecmis olsun kardesim. Birkac dakikaya kalp ritmi ve sinir sistemi normale donmesi gerekiyor. Saatler suren rahatsizlikta doktorunuza basvurunuz :)

All I need is a possibility.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Kondom göndereyim..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

ilk okulda 110 voltla başladım yılda 1-2 defa 220v yiyorum sıkıntı olmuyo 

geçen sene klima için elektirikçi kablo çekmişti ucunu bantlamamış mal bizim oğlan az halaya durmuş :D 

sanırım elektirğin girdiği yere göre kasların tepkisi değişiyor 7-8 yıl önce adaptörü tamir etmiştim ozaman mal mal denemek için takarken parmaklarım üzerindeydi benim gibi bir adamı fırlatmıştı

onun dışınkilerde öyle bişi görmedim çok garip ama manyak bir duygu canım çekti

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

elektrik yiyince sertleşme yaşadın mı :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

Uzulerek soyluyorum ki hocam “özel degilsin”. :Ddd

hergun 500 kisi carpiliyor o voltaja. Bisey olmaz merak etme.

Cigu bigule :(
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

sağ eldem çarptıysa kalbe filan çok zarar vermez.

lisede elektrik bölümünde okumuştum. elektrikçiler alışmak için sol elini bağlayıp öyle çalışıyorlarmış her işi sağ elle yapmak için filan.

çünkü elektrik toprağa eeeen kısa mesafeden gidiyormuş.

bende prizin içindeki harcı temizlerken çarpıldım garip bir duyguydu :D

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

ac akımda çalışırken https://www.starlineisguvenlik.com/elektrikci-eldiveni/elektrik-akimina-direncli-kaucuk-eldiven?gclid=CjwKCAjw_47YBRBxEiwAYuKdwzkSQqDHrU46t28BNy5TnYsgCpbnnwNPScvsqFjHjhN5ysxn8ZpqTBoCQdYQAvD_BwE bunun gibi bir şeyle çalışıyorum her zaman.

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Bi arkaadaşın Logitech ses sistemi vardı "bi bakıver dedi " 

Ben de ilk iş adapörden elektri geliyor mu diye bakıyım diye çıkışa dilimi değdirmiştim..

Hvaya zıplattı.. sonra baktım 24 V 2 A

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Ampülden intikam alabilirsin.! :) Geçmiş olsun, Elektrik şakası yoktur, dikkatli ol.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
Toplam Hit: 7562 Toplam Mesaj: 54
elektrik çarpması 220v priz