Elektrik Çarptı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Beni de geçen elektrik çarptı. Şu sanayi tipi priz dedikleri ortada bir delik etrafında da 3 delik oluyor ya. Oraya uzatma kablosunu takmıştık, kablo meğersem kaynak makinesinin altında kalıp ezilmiş, kablo çıplak duruyo. Bende gidip tam oradan tutunca tüm vücudum sallanmaya başladı. Diğer elimle kabloyu çekip yere attım.

İşin ilginci elektirik çarpınca kablo yapışır çekemezsin diye bilirdim fakat ben diğer elimle kabloyu alıp yere attım. Diğer ilginç konu ise şarter falan da atmadı nedense.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Beni de, geçen elektrik çarptı. Şu, sanayi tipi priz dedikleri, ortada 1 delik ,etrafında da 3 delik, oluyor ya. Oraya, uzatma kablosunu takmıştık, kablo meğersem kaynak makinesinin altında kalıp, ezilmiş , kablo çıplak duruyo. Bende gidip tam oradan tutunca , tüm vücudum sallanmaya başladı. Diğer elimle kabloyu çekip yere attım.

İşin ilginci, elektirik çarpınca kablo yapışır çekemezsin diye bilirdim, fakat ben diğer elimle kabloyu alıp, yere attım.

Diğer ilginç konu ise, şalter falan da atmadı nedense.

3 Delik den kasıt, 3 Faz lı herhalde.

Ve bu 3 Fazlı , benim bildiğim, 380 volt, gerilim taşıyor.

Artık Ne Kadar Akım geçer, aklım almıyor. @@,)

@ShockMan dostum, bu arkadaşlar ne diyor? @@,)

Yoksa @Foxxly nin dediği , doğru mu?

Doğruysa, anlık Akımı( yada yükü) , ne belirliyor.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

hocam elektrikten intikam almak istiyorsan 220v dan daha yüksek bir gerilimle pirize saldırman gerek.

Elektrikten değil yav ev arkadaşından intikam benimki :D t*şaklarını prize sokmayı düşünüyorum :D

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

zamanında icat yapıcam diye - 4 yaşımdayken - gece lambasının ampulünü çıkartıp, lambayı prize takıp duy a elimi sokmuştum.. çocuktum falan ama hala hatırlıyorum, iyi çarpılmıştım sonra çekince prizden çıkmıştı(iyiki sağlam değilmiş). anneme babama falan anlatmıştım çocuğum diye inanmamışlardı.. ama hala hatırlıyorum :D 

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    noname bunu yazdı
    antivir-US bunu yazdı

hocam elektrikten intikam almak istiyorsan 220v dan daha yüksek bir gerilimle pirize saldırman gerek.

Elektrikten değil yav ev arkadaşından intikam benimki :D t*şaklarını prize sokmayı düşünüyorum :D

^^D)

Sol işaret parmağın, ucundan dibine kadar olan bölümde, hâlen, bir ağrıma-sızı-acı , var mı?

ParmakUcunda, elektriğe temas ettiği noktada, Renk-Şekil değişimi v.b. yok mu?

meraktayım ``o)

RitmFarbRacourci tarafından 22/May/18 23:53 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Benim haftalık rutin olarak elektrik akımına maruz kalıyorum birşey olmuyor allaha şükür fakat 380 e dikkat edin iki faz arasında kalmayın iki kadın arasında kalmaktan daha kötüdür bir kaç kez yaşarsanız çarpılmayı artık bağımlısı olursunuz sıkıntı olmaz anlık çarpılmayla şükretmeye devam mürit geçmiş olsun

Elektrikçi 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek

Tabii ya, bu arada büyük geçmiş olsun, @NoName.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

:))) senin konulari seviyorum ben. Gecmis olsun.

Teknik olarak carpmak/carpilmak diye bir fiil yoktur. Vucuttan gecen akim, kalp ritmini ve sinir sisteminin olagan akisini bozdugu icin vucuduna   zarar verir

Akim,vucudundan neden akar?

dokundugun yerdeki gerilim 220v, ayaklarini bastigin toprak 0V. Ve insan vucudu iyi bir iletkendir. Basinla ayaklarin arasindaki gerilim farki 220v oldugu icin prizden topraga dogru akim akar. Yani seni “carpan” voltaj degil, voltaj farkidir, ya da bunun sebep oldugu akimdir. 

Peki ne kadar akim akiyor?

Insan vucudu yaklasik 1000 ohm degerinde direnc gosterir. V=I.R den akan akim 0.22 amperdir. Vucuda ciddi anlamda zarar verecek kadar yuksek degerdir .

Uzun sureli carpilmalarda ise, vucudun direnci sebebiyle ortama isi enerjisi yayilir. Carpilma esnasinda vucuttaki anlik guc P=V.I =48.4 wattdir. 10 saniye icinde 480 wattlik bir enerji aciga cikar. 1 dakikada, 2.5 kW tan fazla isi enerjisi ortaya cikar. Ve dogal olarak vucudun bazi kisimlari ,yanar. 

Tekrardan gecmis olsun kardesim. Birkac dakikaya kalp ritmi ve sinir sistemi normale donmesi gerekiyor. Saatler suren rahatsizlikta doktorunuza basvurunuz :)

Sorularımın birkaçının cevabı varmış aslında burada, atlamışım @@,) ^^D)

Bunuda profile ekleyim. şahane bence.

2. sayfada da başka sorularım var. başka fikri olan var mı?

aklıma takıldı, 2.5kW lık Isı Enerjisinin, SantiGrad Derece cinsinden , ederi nedir? yani, vücudumun derecesi kaç a kadar çıkıyor. demiri Kor haline getirebilecek kadar mı?

RitmFarbRacourci tarafından 25/May/18 04:05 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

Beni de, geçen elektrik çarptı. Şu, sanayi tipi priz dedikleri, ortada 1 delik ,etrafında da 3 delik, oluyor ya. Oraya, uzatma kablosunu takmıştık, kablo meğersem kaynak makinesinin altında kalıp, ezilmiş , kablo çıplak duruyo. Bende gidip tam oradan tutunca , tüm vücudum sallanmaya başladı. Diğer elimle kabloyu çekip yere attım.

İşin ilginci, elektirik çarpınca kablo yapışır çekemezsin diye bilirdim, fakat ben diğer elimle kabloyu alıp, yere attım.

Tri faz akımda olsa arkadaşa yüklenen akım devre tamamlamadığı için hareket edebilmiştir, bu nedenle diğer elini kullanabilmiştir, devre vücudunda tamamlanan kimseler, Allah korusun ilk darbeyi kalp ve beyinden alırlar, sonrası zaten aynı anda gerçekleşen kas kilitlenmesidir, kablo yapıştı zannı oradan gelir, yapışan bir şey yoktur, olan kasların kilitlenmesidir, Sanayi tipi cereyan çok yüksek amperlidir, devre tamamlamadığı halde çarpılan kolunu kıpırdatamamıştır, durum budur.. 

Burada benim gibi elektronikçi varsa bilmemde belki de en çok elektrik çarpan benimdir, Televizyon Tamircisi olarak hemen hemen her gün cızt, pızt oluyordu.. :)

Bir keresinde yeni yetme ama ustalığa yükselmiş bir elektronikçi arkadaşa Tüplü Televizyonda görüntünün nasıl oluştuğunu ayrıntılı olarak anlatıyordum, tabi o benim ona ne anlattığımın bilincinde olarak beni dinliyordu, elimi çalışan televizyonun yüksek gerilim kapakçığı var, oraya yaklaştırmamla elime uzaktan akımın atlaması bir oldu, bakın elim değmemiş uzaktan, yahu vücudumun yarısında resmen Robokop gibi oldum, bir gözüm karardı, sağ tarafım ama komple yukarıdan aşağıya sanki buz kesti ve üç saniye kadar kıpırdayamadım, az kalsın felç oluyordum.. :) 

"Doğruysa, anlık Akımı( yada yükü) , ne belirliyor. " Demişsin Cevap, Devrenin açıkmı yoksa kapalımı olması belirliyor, devre açıksa anlık olarak bir yük durumu olmaz, kapalıysa anahtarlama halidir, o zaman devre tamamlanacağından yükteki çekim kadar devreden akım geçer..

@Foxxly hocamızın dediği doğrudur, Voltaj çarpıcıdır titreşim dediğimiz şeyi yaratır, Amper güçtür, gerilimdir, kasları yakar kilitler.. Etini pişirir adamın...

Ben amperi düşük ama 3,000 Volt üretip seni ölüm tehlikesi yada yaralanma olmadan çarptırabilirim mesela, eğlencesine birlikte cızt pızt oynayabiliriz  :)   ama amperi olmadığı için oynayabiliriz, amperi olsa o voltaj adamı anında kül eder... :)

ShockMan tarafından 25/May/18 04:35 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

Tri faz akımda olsa arkadaşa yüklenen akım devre tamamlaMAdığı için hareket edebilmiştir, bu nedenle diğer elini kullanabilmiştir, devre vücudunda tamamlanan kimseler, Allah korusun ilk darbeyi kalp ve beyinden alırlar, sonrası zaten aynı anda gerçekleşen kas kilitlenmesidir, kablo yapıştı zannı oradan gelir, yapışan bir şey yoktur, olan kasların kilitlenmesidir, Sanayi tipi cereyan çok yüksek amperlidi r, devre tamamlamadığı halde çarpılan kolunu kıpırdatamamıştır, durum budur.. 

Burada benim gibi elektronikçi varsa bilmemde belki de en çok elektrik çarpan benimdir, Televizyon Tamircisi olarak hemen hemen her gün cızt, pızt oluyordu.. :)

Bir keresinde yeni yetme ama ustalığa yükselmiş bir elektronikçi arkadaşa Tüplü Televizyonda görüntünün nasıl oluştuğunu ayrıntılı olarak anlatıyordum, tabi o benim ona ne anlattığımın bilincinde olarak beni dinliyordu, elimi çalışan televizyonun yüksek gerilim kapakçığı (@RitmFarbRacourci neresi orası? bir Foto var mı? mF yazan Silindirik Kapasitörler var, bunlar değil değil mi?) var, oraya yaklaştırmamla elime uzaktan akımın atlaması bir oldu, bakın elim değmemiş uzaktan, yahu vücudumun yarısında resmen Robokop gibi oldum, bir gözüm karardı, sağ tarafım ama komple yukarıdan aşağıya sanki buz kesti ve üç saniye kadar kıpırdayamadım, az kalsın felç oluyordum.. :) 

"Doğruysa, anlık Akımı( yada yükü) , ne belirliyor. " Demişsin Cevap, Devrenin açıkmı yoksa kapalımı olması belirliyor, devre açıksa anlık olarak bir yük durumu olmaz, kapalıysa anahtarlama halidir , o zaman devre tamamlanacağından yükteki çekim kadar devreden akım geçer..

@Foxxly hocamızın dediği doğrudur, Voltaj çarpıcıdır titreşim dediğimiz şeyi yaratır, Amper güçtür, gerilimdir (?) , kasları yakar kilitler.. Etini pişirir adamın...

Ben amperi düşük (@RitmFarbRacourci , Bu Nasıl oluyor? ) ama 3,000 Volt üretip, seni ölüm tehlikesi yada yaralanma olmadan , çarptırabilirim mesela, eğlencesine birlikte cızt pızt oynayabiliriz  :)   ama amperi olmadığı için oynayabiliriz, amperi olsa o voltaj adamı anında kül eder... :) ( Konu dışı @RitmFarbRacourci : Buji`li araçlarda indüksiyon bobini , 12(yada 24) Volt luk birimi, yanlış hatırlamıyorsam 24(yada 25) BİN volta kadar çıkartıyor. Ve bu da, Bujilerde 1-2 MiliMetrelik bir aralıkta, ATLAMA yaptırabiliyor. Tut ki buna dokunduk: Sonuç ne olur? @@,) ``P) )

Voltaj Nedir, hâlâ anlamış değilim ama.

Diyelim ki, bir Voltaj KABImız olsun: ve Asıl hareketi yaratan, Bir DOLU eLEKTRONu olsun.

Her Cismin(ve tabi insan bedeninin) de, bir elektron TAŞIMA kabiliyeti olsun.

Bu kab ile insan bedeni, birbirine temas ettirelim: Temasta olunca, Elektronları paylaşmıyorlar mı?

bu insanda, bir düzensizliğe neden olmaz mi?

Birde şunu MEGEP pdf lerinde okumuş, ama cevabını alamamıştım.

bu TriFaz da herbir Faz 120 volt iken, toplamları nasıl 380 volt olabiliyor , anlamış değilim. yani aradaki 20 voltluk artış (yada emin değilim ama azalış ) neden kaynaklanıyor. Efektif yada Reaktanz(?) diye birşey geçti, anlamadım.

RitmFarbRacourci tarafından 26/May/18 13:31 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 7554 Toplam Mesaj: 54
elektrik çarpması 220v priz