folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrik Kesintisi Gerçekten Cihazlara Zarar Verir Mi?

Elektrik Kesintisi Gerçekten Cihazlara Zarar Verir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar,

DC akımın 50 herz frekansında olduğunu yani teknik olarak -sanırım- saniyede 50 defa “elektriğin kesildiğini” biliyoruz.

Peki ya normal kesintiler de bunlar gibi mi yoksa prize takılı aygıtlara zarar verir mi?

Şuan yeni taşındığım öğrenci evindeyim ve az önce 5 saniyelik bir kesinti oldu. Modem, buzdolabı, bulaşık makinesi, laptop şarjı prize takılıyken. 5 sn sonra geri geldi hepsi kaldığı yerden devam ediyor.

Lakin özellikle yağmur ve rüzgarlı havalarda burda çok kesinti oluyor. Geçen gün bir saat içinde 5er dakikalık 3-5 kesintiye şahit oldum.

Bunlar o an takılı olan aygıtlara zarar verir mi?

Klasik “akım koruyuculu priz” fayda sağlar mı?

Nasıl bir önlem almak gerek?

Bütün eve yarım saat bi saat enerji verebilecek akülü ( şarjlı ) jeneratörler var mı, bunların fiyatları kaç papelden başlıyor, bağlantısını yapmak kolay mı nasıl bağlarız?

Kesintide jeneratör devreye girene kadar 1-2 sn gidiyor mu enerji yoksa aralıksız güç verebiliyor mu şebekeden kendi enerjisine geçerken?

Teşekkürler :D 

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

DC akımın 50 herz frekansında olduğunu yani teknik olarak -sanırım- saniyede 50 defa “elektriğin kesildiğini” biliyoruz.

Dostum bu tam olarak boyle degil. Prizden aldigin akim AC. Modellemede akim saniyede 50 defa yon degistiriyor diye hesaplaniyor ama gercekte tabi ki oyle olmuyor. Akimin fazi degisiyor. Yani aslinda elektrik hic kesilmiyor.

Geri kalani okumadim henuz, burayi duzelteyim dedim

All I need is a possibility.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

Dostum bu tam olarak boyle degil. Prizden aldigin akim AC. Modellemede akim saniyede 50 defa yon degistiriyor diye hesaplaniyor ama gercekte tabi ki oyle olmuyor. Akimin fazi degisiyor. Yani aslinda elektrik hic kesilmiyor.

Geri kalani okumadim henuz, burayi duzelteyim dedim

Valla prizden gelenin 50 Hz olduğunu biliyorum, AC olarak düzeltelim onu :D teşekkür ederim

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

mizahi hocam yazdığı gibi prizdeki akım alternatif akım. fakat faz değişiminden kastınızı anlamadım ac akım sinüs grafiği şeklinde noname hocamın yazdığı gibi kesiliyor olarak düşünülebilir. 50 hz frekansı. bunun periyodunu bulmak için çarpmaya göre tersini alırsak 1/50 ki bu da 0.02 saniye yapıyor. 0.02 saniyede bir gerilim değeri maksimuma çıkıyor tekrar 0 oluyor minimum değer oluşuyor sonra tekrar 0 oluyor. şu grafikte görüldüğü gibi;

burada iki tam dalga görüyoruz. bu grafik 0.04 saniyede oluştu.

her neyse ani akım kesintileri elektronik cihazlara zarar verir. şansa bağlıdır bu zarar. elektrik kesintilerinden dolayı 2 adet anakart yaktım. eski parçalardı zaten şimdi yeni parçaların çoğunda akım koruma özelliği var. şimdi akım korumalı prizler senin işine yaramaz neden diye soracak olursan akım korumalı prizler yüksek gerilim gelmesi durumunda cihazını korur. üstten sınırlar gerilim değerini. güç kaynağı(ups) kullanman gerekiyor. güç kaynakları içindeki batarya sayesinde ani elektrik kesintilerine karşı cihazlarını koruyor. şimdi ani elektrik kesintileri neden olabilir? sizin evin elektrik planlarını çizen elektrik elektronik mühendisi gerizekalı olabilir. bulunduğunuz bölgede güç yetersiz olabilir. senin alacağın önlem ne peki? evdeki her cihaza ups takacaksın. bu çok maliyetli. bu nedenle sende hepimiz gibi şansa bırakacaksın işi zaten yansa yansa bir kaç cihazın yanar ups ile döşemekten her türlü daha kârlı olur. jeneratör olmaz neden diye soracak olursan jeneratörün devreye girmesi için kesinti olması şart. jeneratör devreye girmeden önce olan olacak zaten :D evdeki cihazlar eski değilse çok takılma derim hocam.

GuArDiAn55 tarafından 02/Mar/18 20:13 tarihinde düzenlenmiştir

HACKEROKAN!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

Dağıtım firması kesinti kaynaklı hasarları öder. 

Kesinti türüne bağlı zarar verebilir de vermeye bilirde. Önlem olarak regülatör kullanabilirsin. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

Dağıtım firması kesinti kaynaklı hasarları öder. 

Kesinti türüne bağlı zarar verebilir de vermeye bilirde. Önlem olarak regülatör kullanabilirsin. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Saniyede 25 kere gerilim 0 olur yani cihaz kapanir benim bildigim ama modem vs.  dc gerilimle calistigi icim surekli enerji altindadir bi kesinti soz konusu degil,  elektrik kesintilerinde duruma gore voltaj ani dalgalanma yapinca cihazin gerilim donusturucusune zarar veriyo sanirim

Bu 50 hz olayini lambalarda goruruz flicker diye geciyo sanirim videolari var 

https://youtu.be/ICNzK3enqFs

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek

Alternatif akım saniyede 50 kez  yön değiştirir ancak sen kullandığın aygıtlarda bunu göremezsin çünkü her yerde alternatif akım kullanılır ve dediğin mantıkla olursa bütün elektronik cihazlar tehdit altındadır .

Şimdi gelelim esas mevzuya  elektrik kesildiği anda öncesinde gerilimde meydana gelen değişimler genel olarak düşüş olarak kendisini gösterir Buda kullanmış olduğumuz cihazların içerisinde bulunan elektronik malzemeleri zarar görmesine sebep olur bundan kurtulmak için her bir cihazına regülatör takman gerekir veyahut  sistemini kesintisiz güç kaynağı ile göstermen gerekir ancak böyle bir şey de ev kullanıcıları için  maliyetli bir çözümdür. Doğuda özellikle evlerin girişine büyük güçlü regülatör koyarlar bu evdeki bütün aletlerin meydana gelen gerilim değişimlerinden zarar görmesine engeller. Bunun daha ekonomik başka bir çözümü maalesef yok

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

elektrik gidip gelmesinde . voltaj düşme yükselmede . 1 tv 1 modem için bu işe yarar bişeymi ? birde 2 adet  laptop 

https://www.hepsiburada.com/tuncmatik-reguline-600va-300w-roleli-regulator-tsk2918-p-BD800940

samaccc tarafından 02/Mar/18 23:21 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

elektrik gidip gelmesinde . voltaj düşme yükselmede . 1 tv 1 modem için bu işe yarar bişeymi ? birde 2 adet  laptop 

https://www.hepsiburada.com/tuncmatik-reguline-600va-300w-roleli-regulator-tsk2918-p-BD800940

Laptoplar standart kabul etsek 65w 65w 130w

Modem 5 w

Ne etti 135 w

300w - 135w = 165 w

Tv kaç watt onu öğren 165 w az ise yeterli sana

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Soruyu okudum cevap larin hepsini okuyamadım ama sorun u şöyle anlatayım 

Elektrik git gelleri evet cihazları bozar. Eski PC lerde HDD bozulması gibi olaylar fiziksel olarak bir bozulma idi hatırlarsınız o 200-250 MB lik HDD lerde fiziksel bir kol elektrik anı kesilmesinden dolayı disk yüzeyinin üzerine düşüyor ve çiziyor du.

Bunu geri planda bırakınca elektrik git gel yapınca halk arasında dalgalanma dediğimiz bir yüksek dalga sonra normal akım gelebiliyor. 

Bu elektrik mühendisi arkadaşların uzmanlık alanı büyük alanda ki oluşum anlatamam ama elektrinikci olarak kendi yorumumda şöyle anlatayım. Kablolar bina içlerinde bir nevi bobin etkisi sağlıyor elektrik panoları da capasitor etkisi sağlıyor nasıl mı baktığınız zaman yüksüz iki iletken kutup arası yalıtkan bir devre elemanı olan capasitor pano da içi hava dolu bir capasitif etki oluşturarak ac gerilime bir anlık zorluk gösteriyor ve kablodan akım devam edince salinimla bir iki fazın üst üste binmesine neden oluyor. Akım korumalı prizler çözüm olmayabilir. Bunun için fabrikalarda hassas aletlerin önüne geciktirici dedikleri bir alet takıyordu elektrikciler. Direk sigorta gibi özelliği elektrik geldiğinde ilk 3-5 sn bekliyor o dalgalanmayi alete iletmiyor sonra normal enerjiyi iletiyor . Ki fabrika plastik kart fabrikası idi benim çalıştığım kredi kartı başımı yapan hassas cihazlar vardı TC kimlik kartı başımı yapıyorlar şuan orada

İçimden gelen bir ses de bunun induktivi geri besleme gerilimi de oluştura bileceğini söylüyor. Kapasitif etki ile intuktivi etkisi bir arada olabilir. ama bunlar benim aklıma gelen neden olabilecek şeyler elektronik bölümü terk birisiyim aklıma gelen bu oldu. Yanilitici olmasın. (Akım koruma ile gerilim koruma aynı şey değildir bu dalgalanma ve zarar verme gerilimden oluyor)

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 4140 Toplam Mesaj: 31
elektrik kesintisi jeneratör caneratör