folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrik Kesintisi Gerçekten Cihazlara Zarar Verir Mi?

Elektrik Kesintisi Gerçekten Cihazlara Zarar Verir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    eengineer bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Hocam saniyede 50 kez Elektrik kesiliyor demen hatalı olmuş, sanırım düzeltmeye gitmişsin.. kısaca değineceğim, saniyede 50 defa nötr ile faz kutup değiştirir..

Elektrik kesintilerinde genellikle cihazlara bir zarar olmaz, yani elektrik kesintisi değildir zararın nedeni, zarar şebekeye elektrik veren sistemin, regüle mekanizmasının kararlı çalışmaması ve elektrik verilmeye başlandığı anda, yüksek şoklu olarak evlere yüksek akımlı elektrik anlıkda olsa vermesinden kaynaklanır, buda elektrik kesintileri yüzünden bozulan aletlerinin masrafını elektrik dağıtım şirketinin karşılaması anlamına gelir.. ama son zamanlarda öyle bizim voltaj dalgalanması dediğimiz olaylar pek olmaz, o eskidendi diye düşünüyorum, şu anda elektrikler stabil bir şekilde evlere dağıtılıyor.. Sanırım bu konuda hasar ödemelerine neden olan bir kaç davayı kaybettiklerinden titizleştiklerini düşünüyorum, geçmişte bu nedenle bir kaç vatandaşın açtığı dava emsal niteliğinde kalmıştı.

Regülatör konusunda Voltaj Regülatörleri diye aratırsan, bir çok elektrikle ilgili regülatör görebilirsin... @italyan hocam sizinkisi voltaj dalgalanmasından oluşmuş bir hasar, Elektrik kurumundan hasarı talep edebilirsiniz, demekki sizin dağıtımdaki regülede sıkıntı var..! Bak bakalım benzer sorunları komşularında yaşamışmı? yaşayan varsa onlarla birlikte davranın, çok olmak iyidir.

paylaştıkların çok faydalı oldu hocam. yüksek akımlı elektrik çok tehlikeli gibi duruyor.

dağıtım firmalarının kullandığı regülatör nasıl birşey? markası var mı sende?

Hocam o regülatörleri evlerde kullanamazsınız, onları yüksek gerilim trafolarında istiflerler diye biliyorum.. Ama bunlara güven olmaz dersen ben evimi yüksek akım dalgalanmalarından korumak istiyorum dersen, evinin ihtiyaç duyduğu elektriğin 5 kw fazlasını çıktı alabileceğin otomatik voltaj regülatörleri vardır. Örneğin diyelimki evinize 10Kw toplamda en yüksek ihtiyaç duyabileceğiniz bir akım ihtiyacı var, siz 15kw bir voltaj regülatörü alırsınız ve kafanız kulağınız rahat kullanırsınız, asla dış şebekedeki dalgalanmaları evdeki tesisata taşırmaz..

https://urun.n11.com/diger/15-kva-delta-servo-monofaze-voltaj-regulatoru-korumali-160-260-P143974996   Böyle bir şey evinizin ihtiyacını ömürlük karşılar... 

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bir fiş cikmiş içinde sigorta varmiş fazla elektrik gelsede takili oldugu cihaza gitmiyormuş.

Yeni dediysem ben yeni duydum. Gerci cok faydasi olmadı diyenler oldu ama yinede bir arastirin.

Bende çare şu evdeysrm elektrik gittiği butun fisleri çekerim. 

Evde yoksam zaten hicbir cihaz açik olmaz

Ama saniyelik gidip gelmeler olursa o zamanda küfrediyoruz :)))

Ama sarsiyor ama bozulmadi birseyimiz şimdilik..

futurist tarafından 05/Mar/18 12:11 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Elektronik cihazlar DC ile çalışıyor ve AC DC konvertörlerde kapasitör ve voltaj regülatörü kullanılarak olabildiğince düz bir akım elde ediliyor. Yani saniyede 50 defa elektrik kesilmiyor.

krypt tarafından 05/Mar/18 12:10 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

AC gerilimde akım ya da gerilimin zamana göre aşırı değişimi kapasitör ve bobinlerde aşırı gerilim oluşumuna neden olur bu da bu ve diğer parçaların yanmasına patlamasına sebep olur .. Kesilmeden çok kesilip gelmesi .. sinüs fonksiyonundan sapma çok olursa ..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

hocalar 850 w gold psu kullanıyorum prizim akım korumalı priz , herhangi bir elektrik kesintisinde cihazın bileşenlerine zarar verme şansı var mıdır ? anakart , ram , vs kesinti diyorum dalgalanma değil ( hdd değil ssd kullanıyorum )

Ignorance is bliss.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    Schwarz bunu yazdı

hocalar 850 w gold psu kullanıyorum prizim akım korumalı priz , herhangi bir elektrik kesintisinde cihazın bileşenlerine zarar verme şansı var mıdır ? anakart , ram , vs kesinti diyorum dalgalanma değil ( hdd değil ssd kullanıyorum )

Bilgisayar normal yoldan kapat komutu ile kapanırken bellli başlı işlemleri uyguluyor.. 
    Bu işlemleri yapamadığı için  en azından  HDD ye zarar verebilir  sende SSD var ama yazılımsal olarak d abir sıkıntı oluşturabilir..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    Schwarz bunu yazdı

Bilgisayar normal yoldan kapat komutu ile kapanırken bellli başlı işlemleri uyguluyor.. 
    Bu işlemleri yapamadığı için  en azından  HDD ye zarar verebilir  sende SSD var ama yazılımsal olarak d abir sıkıntı oluşturabilir..

oturum çökmesi falan yaşamadım , ups sipariş verdim daha elime ulaşmadı ulaşana kadar akım korumalı priz ile idare etmek istedim fakat lanet olası tedaş planlanan arızalı kesinti adreslerine bizim mahalleyi eklemeyi unutmuş bir kesinti oldu 2 saatlik film izlerken bi anda gitti pc. parçaları alalı daha 1 hafta olmadı böyle saçma sebeplerden sisteme zarar gelmesini istemiyorum açıkcası :(

Ignorance is bliss.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

HDD'den başka bir şeye zarar geleceğini sanmıyorum hocam.

while (1<2)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Bir fiş cikmiş içinde sigorta varmiş fazla elektrik gelsede takili oldugu cihaza gitmiyormuş.

Yeni dediysem ben yeni duydum. Gerci cok faydasi olmadı diyenler oldu ama yinede bir arastirin.

Buzdolabına kadar kapatıyor musun evden çıkarken? :D

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    noname bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Buzdolabına kadar kapatıyor musun evden çıkarken? :D

Hahaha ...çok yaşa. 

Bende bir aydınlanma oldu hiç sorma 

Hep kapidan cikarken bir eksiklik yaşiyordum 

Demekki bu yüzdenmiş bu :))

Buzdolabimizda hep bozuluyordu :)

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
Toplam Hit: 4075 Toplam Mesaj: 31
elektrik kesintisi jeneratör caneratör