folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrik Kesintisi Gerçekten Cihazlara Zarar Verir Mi?

Elektrik Kesintisi Gerçekten Cihazlara Zarar Verir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

Arkadaşlar çok kasmayın oluruna bırakın. Verir mi verebilir.

Yazılanların büyük kısmı hatalı. Regülatör kullanacaksın hocam. 

eengineer tarafından 03/Mar/18 13:10 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    COURAGE_x
    COURAGE_x's avatar
    Erkek

Okadar hesaplayip mezardaki Teslanin kafasini karistiracagina al bi Regulator tak gitsin, yoksa kisa sureli elektrik kesinti voltaj dalgalanmalar, bahsettigin cihazlara ciddi zararlar verir.

Altın'ı olan kuralı koyar,kuralı koyan altın'ı alır!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Camaşır makinesinin kartını yaktı koduğum elektrik kesintisi. 300 liraya aldığım makineye 350 lira servis ücreti cıkarttı şerefsizler. Makineyi kaldırdım kilere attım. Hurdacıya 10 liraya satıcam. Anasını bilmem ne yaptıklarım

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Camaşır makinesinin kartını yaktı koduğum elektrik kesintisi. 300 liraya aldığım makineye 350 lira servis ücreti cıkarttı şerefsizler. Makineyi kaldırdım kilere attım. Hurdacıya 10 liraya satıcam. Anasını bilmem ne yaptıklarım

Hocam bi arkadaş firmanın zararı karşıladığını yazmış, pek mümkün değil gibi geldi bana yine de kurcalamak gerek.

Regülatör denilen olay, buzdolabıdır çamaşır makinesidir kendi regülatörleri yok mu bunların? Bütün prizlere regülatör mü takacağım yoksa cihazlara modifiye mi gerekecek nasıl olur o iş?

Veya rakkoc müridimizin bahsettiği geciktirici olayı daha düşük maliyet çıkarabilirse öyle bişeyler yapalım. 

Bu arada bir başka soru daha sorayım, laptopu genelde prizden kullanıyorum. Farzımisal şarj esnasında %85 elektirik gitti 10 sn sonra geldi, sonra bi daha gitti 5 dk sonra geldi, veya prizden çektim başka odaya taşıyıp tekrar taktım, bataryayı folloş eder mi? 

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    eengineer bunu yazdı

Arkadaşlar çok kasmayın oluruna bırakın. Verir mi verebilir.

Yazılanların büyük kısmı hatalı. Regülatör kullanacaksın hocam. 

Merak ettim Dostum, küçük-büyük akımlar ve voltajlarIn , davranışları üzerine neler anlatabilirsin?

Hatalı büyük kısımlar, neler?

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    noname bunu yazdı
    italyan bunu yazdı

Hocam bi arkadaş firmanın zararı karşıladığını yazmış, pek mümkün değil gibi geldi bana yine de kurcalamak gerek.

Regülatör denilen olay, buzdolabıdır çamaşır makinesidir kendi regülatörleri yok mu bunların? Bütün prizlere regülatör mü takacağım yoksa cihazlara modifiye mi gerekecek nasıl olur o iş?

Veya rakkoc müridimizin bahsettiği geciktirici olayı daha düşük maliyet çıkarabilirse öyle bişeyler yapalım. 

Bu arada bir başka soru daha sorayım, laptopu genelde prizden kullanıyorum. Farzımisal şarj esnasında %85 elektirik gitti 10 sn sonra geldi, sonra bi daha gitti 5 dk sonra geldi, veya prizden çektim başka odaya taşıyıp tekrar taktım, bataryayı folloş eder mi? 

İlk gelgit dalgalanması için benim dediğim sigorta ama regülatör bütün elektrik düzeneğini düzeltir. Regülatör dediğim aleti direk daire girişine de takabilirsin bu arada.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    noname bunu yazdı
    italyan bunu yazdı

İlk gelgit dalgalanması için benim dediğim sigorta ama regülatör bütün elektrik düzeneğini düzeltir. Regülatör dediğim aleti direk daire girişine de takabilirsin bu arada.

Hocam hepsiburadaya bakayım dedim regülatör motosiklet parçaları bile çıktı. Ev girişine takabileceğimiz bir kaç model gösterebilir misin oradan yola çıkarak araştırayım :)

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Hocam saniyede 50 kez Elektrik kesiliyor demen hatalı olmuş, sanırım düzeltmeye gitmişsin.. kısaca değineceğim, saniyede 50 defa nötr ile faz kutup değiştirir..

Elektrik kesintilerinde genellikle cihazlara bir zarar olmaz, yani elektrik kesintisi değildir zararın nedeni, zarar şebekeye elektrik veren sistemin, regüle mekanizmasının kararlı çalışmaması ve elektrik verilmeye başlandığı anda, yüksek şoklu olarak evlere yüksek akımlı elektrik anlıkda olsa vermesinden kaynaklanır, buda elektrik kesintileri yüzünden bozulan aletlerinin masrafını elektrik dağıtım şirketinin karşılaması anlamına gelir.. ama son zamanlarda öyle bizim voltaj dalgalanması dediğimiz olaylar pek olmaz, o eskidendi diye düşünüyorum, şu anda elektrikler stabil bir şekilde evlere dağıtılıyor.. Sanırım bu konuda hasar ödemelerine neden olan bir kaç davayı kaybettiklerinden titizleştiklerini düşünüyorum, geçmişte bu nedenle bir kaç vatandaşın açtığı dava emsal niteliğinde kalmıştı.

Regülatör konusunda Voltaj Regülatörleri diye aratırsan, bir çok elektrikle ilgili regülatör görebilirsin... @italyan hocam sizinkisi voltaj dalgalanmasından oluşmuş bir hasar, Elektrik kurumundan hasarı talep edebilirsiniz, demekki sizin dağıtımdaki regülede sıkıntı var..! Bak bakalım benzer sorunları komşularında yaşamışmı? yaşayan varsa onlarla birlikte davranın, çok olmak iyidir.

ShockMan tarafından 04/Mar/18 18:51 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Hocam saniyede 50 kez Elektrik kesiliyor demen hatalı olmuş, sanırım düzeltmeye gitmişsin.. kısaca değineceğim, saniyede 50 defa nötr ile faz kutup değiştirir..

Elektrik kesintilerinde genellikle cihazlara bir zarar olmaz, yani elektrik kesintisi değildir zararın nedeni, zarar şebekeye elektrik veren sistemin, regüle mekanizmasının kararlı çalışmaması ve elektrik verilmeye başlandığı anda, yüksek şoklu olarak evlere yüksek akımlı elektrik anlıkda olsa vermesinden kaynaklanır, buda elektrik kesintileri yüzünden bozulan aletlerinin masrafını elektrik dağıtım şirketinin karşılaması anlamına gelir.. ama son zamanlarda öyle bizim voltaj dalgalanması dediğimiz olaylar pek olmaz, o eskidendi diye düşünüyorum, şu anda elektrikler stabil bir şekilde evlere dağıtılıyor.. Sanırım bu konuda hasar ödemelerine neden olan bir kaç davayı kaybettiklerinden titizleştiklerini düşünüyorum, geçmişte bu nedenle bir kaç vatandaşın açtığı dava emsal niteliğinde kalmıştı.

Regülatör konusunda Voltaj Regülatörleri diye aratırsan, bir çok elektrikle ilgili regülatör görebilirsin... @italyan hocam sizinkisi voltaj dalgalanmasından oluşmuş bir hasar, Elektrik kurumundan hasarı talep edebilirsiniz, demekki sizin dağıtımdaki regülede sıkıntı var..! Bak bakalım benzer sorunları komşularında yaşamışmı? yaşayan varsa onlarla birlikte davranın, çok olmak iyidir.

paylaştıkların çok faydalı oldu hocam. yüksek akımlı elektrik çok tehlikeli gibi duruyor.

dağıtım firmalarının kullandığı regülatör nasıl birşey? markası var mı sende?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

DC akımın 50 herz frekansında olduğunu yani teknik olarak -sanırım- saniyede 50 defa “elektriğin kesildiğini” biliyoruz.

Dostum bu tam olarak boyle degil. Prizden aldigin akim AC. Modellemede akim saniyede 50 defa yon degistiriyor diye hesaplaniyor ama gercekte tabi ki oyle olmuyor. Akimin fazi degisiyor. Yani aslinda elektrik hic kesilmiyor.

Geri kalani okumadim henuz, burayi duzelteyim dedim

Dostlar simdi baktim, bu dedigim yanlis. ben 3-faz sistemle karistirmisim, tamamen sacmalamisim. Benden sonra yazan arkadas, dogruyu yazmis. Herkesten ozur diliyorum.

Yani konu sahibinin ilk cumlesi kismen dogrudur: teknik olarak saniyede 50 kez akim kesiliyor.

Cihazlara zarar veren kisim ise, elektrigin kesildigi degil, tekrar geldigi andir. Ilk anda olusan yuksek gerilimden kaynakli yuksek akima teoride ripple effect denir. Regulatorlerle, filtrelerle bu anlik ilk yuksek akim kismen kompanze edilebiliyor. Pratikte daha dusuk akimli sartel kullanilarak, evdeki cihazlara zarar vermeden once sartelin atmasi saglanabilir. Ikide bir manuel olarak sartel kaldirmak burdaki trade-off tabi.

All I need is a possibility.
Toplam Hit: 4136 Toplam Mesaj: 31
elektrik kesintisi jeneratör caneratör