folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Elektronik Cihazların Yıldırım Ve Akım Koruması İçin Donanım ?

Elektronik Cihazların Yıldırım Ve Akım Koruması İçin Donanım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Regülatör diyen bile oldu elektrikçilerde ben en son 20 sene önce falan gördüm sanırım regülatör neyse zaten regülatör tvler için diye biliyorum. 

Dostlar dondurucumda sakladığım benim için değerli ve bozulmaması elzem bir doku örneği var. Önümüz kış yıldırımlar vs olacaktır. Eskiden çok yaşanırdı mesela elektrikler gidip geldiğinde milletin tvsi, buzdolabı taklacı güvercin (telif sahibine selamlar :D) familyasına karışırdı.

Şimdi araştırıyorum netten de Çalışma Gerilimi: 250V~ Anma Akımı: 16A Maksimum Çalışma Gücü: 3500W vb benim yabancısı olduğum kavramlar var. Hazır almışken bir de pc için alayım diyorum tv zaten yok evde. Aradığım şey bu mu bi yardımcı olabilir misiniz?

https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/viko-6-li-sok-akim-korumali-1-5m-kablolu-cocuk-korumali-grup-priz-ayni-gun-kargo_pdp_531686000?utm_source=akakce&utm_medium=ocs&utm_campaign=standard&utm_content=standard&v=1.64.4

Nikoteen tarafından 15/Eki/20 16:40 tarihinde düzenlenmiştir

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

s-link in akım korumalı prizleri var bunu kullanıyorum 

https://www.itopya.com/s-link-swapp-sp10af_usb-31a-18m-15mm2-10lu-akim-kor-gri-2-usb-port-3100ma-5v-priz 

CISSP tarafından 15/Eki/20 17:07 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    majestiquo
    majestiquo's avatar
    Erkek

Aradığın ürün bunlardan hocam

https://www.tuncmatik.com/urun/genel-bakis/powersurge-1.html

Farklı marka model ürünlerede bakabilirsin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Ulan güldürdün he :)

Hocam tuncmatik in akım korumalı prizleri var bunlar elektriğin aşırı dalgalanmasında kendini feda ederek fazla enerjinin cihaza ulaşmasını engeller volt watt amper derken şimdide joule diye bi değer var :) 

Akım korumalı prizleri üçlü beşli çoğaltmadan cihaz başı tek giriş kullanılmalı ayrıca kullanacağın eşyanın kullanım klavuzunda çektiği enerjinin amper değerleri yazar misal 10a ise sen 15a olanı alman gerekir

yunusdogan tarafından 15/Eki/20 17:23 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

edit: Teşekkürler arkadaşlar şu parafudr işini çözene kadar bunlarla bi önlem almış olurum ena zından, sağolun.

Az önce biriyle görüştüm Schneider elektrikte bir mühendismiş bana "parafudr" dedi senin aradığın şey tamam dedik alalım (komple hattı koruyormuş bu prizler gibi alet alet değilde işte komple) 4tane soru sordu 50metre yakında paratöner var mı diye e diyelim ki yok yarın öbürgün bir komşunun taktırmayacağı ne malum? taktırırsa ne olacak diye sormayı da akıl edemedim bu paratöner ile parafudr ilişkisini bilen var mı ? bi arattım da parafudr diye baya tanıdık geldi sanki her evde standart olan bir donanım gibi ama acaba ani aşırı gerilim koruyucu olduğu için sınıfları mı farklı oluyor orasını anlamadım..

Nikoteen tarafından 15/Eki/20 17:24 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Hocam sen yıldırım düşmesinden bahsediyorsan 30 metrenin üzerindeki binalarda paratoner olması isteniyor ayrıca o paratonerin bi etki alanı var yan binalarda varsa senin taktırmana gerek kalmıyor. Paratoner sadece yıldırımla alakalı olan yüksek enerjiyi kendisine ait topraklama hattı üzerinden atar binayı kurtarır.. gel gelelim binaların priz hatlarında normal topraklama bile malesef yok

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

paratöner değil işte o ya benim anladığım şu hocam bu parafudr paratönerden daha garantili bişey çünkü hattan gelen elektriğe etki ediyor. Şimdi sen paratöner kurarsın ama yıldırım sana gelen tellerden birine çarpar evinden ya da şöyle diyim paratönerin fayda etmeyeceği bir uzaklıktan olay bu değil mi ? Bu durumda iş gören şey parafudr'dur değil mi, doğru anladım ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Öyle kallavi bir çözüm yok , pazarlama harikaları var işte piyasada :)

Kurtlar tasma takmaz....
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

Öyle kallavi bir çözüm yok , pazarlama harikaları var işte piyasada :)

ketenpereye mi getireceklerdi beni hoşaflar :()

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Direkt 1 adet ups al koy, hem elektrik kesintisinde idare eder hem akımı düzeltip verir. 

next next next install
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Direkt 1 adet ups al koy, hem elektrik kesintisinde idare eder hem akımı düzeltip verir. 

Bu en mantıklısı. günümüzde normal standart elektrik dağıtım pazarlama şirketlerine gram güvenmeden masraf ise masraf güneşli saatlerde enerjimizi kullanıp depolayıp kullanmanın çaresine bakacağız o zamana geldik.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 2953 Toplam Mesaj: 32
elektronik akım düşürücü beyaz eşya yıldırım priz