folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Elektronik Cihazların Yıldırım Ve Akım Koruması İçin Donanım ?

Elektronik Cihazların Yıldırım Ve Akım Koruması İçin Donanım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Ben doku örnegini merak ettim, pardon dagitmak istemiyorum konuyuda, kendimi tutamadim.

anca gidersin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Parafudr calisma araligindaki gerilimi geciren fazla gerilim geldiginde onu topraklayan alet hocam. Senin durumunda 220yi geçiren, 300 geldimi yalitir gibi düşünebilirsin. Tabi komple yalitiyor. 220likleri varmi bilmiyorum. Bunu sana gelen hatta takacaksin.

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    34sileli
    34sileli's avatar
    Erkek
    weskeyy bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Direkt 1 adet ups al koy, hem elektrik kesintisinde idare eder hem akımı düzeltip verir. 

Bu en mantıklısı. günümüzde normal standart elektrik dağıtım pazarlama şirketlerine gram güvenmeden masraf ise masraf güneşli saatlerde enerjimizi kullanıp depolayıp kullanmanın çaresine bakacağız o zamana geldik.

Şebekeden kaynaklanan dalgalanmaları UPS sayesinde hissetmeyeceksin eyw ama yıldırım düşen UPS kaç metre havaya zıplar sence 😂

Yıldırım koruyucular var en ucuz yolu parafudr

3 faza ve nötr e bağla sonra da tevekkül 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Ben ups aldım. 

Hem elektrik gidince bir süre idare ediyor . 

Hem akım düşme yükselemde devreye giriyor 

Dost Bildiklerimin Sessizliğini Unutmayacağım
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Parafudr calisma araligindaki gerilimi geciren fazla gerilim geldiginde onu topraklayan alet hocam. Senin durumunda 220yi geçiren, 300 geldimi yalitir gibi düşünebilirsin. Tabi komple yalitiyor. 220likleri varmi bilmiyorum. Bunu sana gelen hatta takacaksin.

peki 50m  çapımda paratöner olup olmaması ne alaka hocam bunu da sordular çünkü. Şimdi yok diyelim yarın öbürgün bir komşunun paratöner taktırmayacağı ne malum sonra bizim parafudr yalan mı oluyor ?

parafudr meselesini çözene kadar şunlardan alayım diyorum öncelikle cihazın yani dondurucunun kullanım klavuzunda şöyle bir şey yazıyor sanırım bunlara göre olmalı apc'ler yetkili servis şunu önerdi tam olarak modeli değil de bu markayı önerdi arattığımda bunu buldum : https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07P77R31X?pf_rd_r=01FKP2HT4EG0160H6P19&pf_rd_p=dbef927e-126e-4d59-a744-316eb26cc421

şimdi aşağıdaki bilgiye göre yukarıdaki apc denen zımbırtıyı almam iş görür mü ?

Nikoteen tarafından 15/Eki/20 22:07 tarihinde düzenlenmiştir

Canlının canlıya üstünlüğü yoktur ! Vegan olmak bir fedakarlık değil adalet ahlakı gerekliliğidir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_genclik06
    asi_genclik06's avatar
    Erkek

İyi akşamlar yıldırım için parafudr kullanın parasal sıkıntı yok ise UPS alın ev hattiniza göre monofaze yada trifaze parafudr kullanın 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı
    Metanet bunu yazdı

peki 50m  çapımda paratöner olup olmaması ne alaka hocam bunu da sordular çünkü. Şimdi yok diyelim yarın öbürgün bir komşunun paratöner taktırmayacağı ne malum sonra bizim parafudr yalan mı oluyor ?

Abi bilinenin aksine paratonerin görevi yildirimi üstüne çekip toprağa iletmek değil, yildirimin o bölgeye dusmemesini saglamak.

Senin iletim hattın atıyorum 200 metre, komsun paratoner taktirdi bunun koruma alanı 100m çapında, 150 metre ileride senin hattına yildirim dusmeyeceginin kimse garantisini veremez.

Tabi bunlar uc seyler. Al bi ups tamam :) 

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Yok yaw mevzu o değil yakında paratöner varsa daha tehlikeli mi oluyor diye merak ettim, öyle sorulunca bana yakında paratöner var mı diye yoksa taktırırız sonra birisi paratöner takar bizim cihaz işlev görmez yakında varsa diye ya da yakında olursa paratöner bizim cihaz tehlikeli hale gelir diye.

hiç mi hiç anlamıyorum şu elektrik işlerinden :) hal böyle olunca bu gibi düşüncelere sahip olabiliyor insan.

Nikoteen tarafından 15/Eki/20 22:22 tarihinde düzenlenmiştir

Canlının canlıya üstünlüğü yoktur ! Vegan olmak bir fedakarlık değil adalet ahlakı gerekliliğidir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_genclik06
    asi_genclik06's avatar
    Erkek

Paratoner yüksek gerilimi üzerine çeker ve paratoner in toprak hattı ile gelen akımın toprağa gitmesini canlıların korunmasını hedefler fakat yıldırım şebeke hattına vurursa anlık darbe akımı oluşur böyle durumlarda parafudr kullanılır ki anlık darbeyi kessin 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Binanın elektrik panosu burda görülenlerden ibaret bunun dışında sayaçlar var onlarla işimiz yoktur diye çekmedim. Şimdi bunlara bakarak binada parafudr olup olmadığı anlaşılır mı? Hayır çağırırım bi elektrikçi gel tak derim adam taşak mı geçiyon demesin, zaten var burda demesin diye soruyorum. Şu an anladığım kadarıyla ben parafodr alıcam bir de extra güvenlik için bir apc alıcam  şundan: https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07P77R31X?pf_rd_r=01FKP2HT4EG0160H6P19&pf_rd_p=dbef927e-126e-4d59-a744-316eb26cc421

Toplam Hit: 1009 Toplam Mesaj: 32
elektronik akım düşürücü beyaz eşya yıldırım priz