folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Emekliye Niye Zam Yapılıyor

Emekliye Niye Zam Yapılıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

hiç ev için alışverişe çıkmıyorsun dimi ajan. bir markete git haftalık alışveriş yapsan 300-400 tl tutuyor. aylık mutfak alışverişin 1000 tl. nasıl yetsin bir emekliye 1500 tl.

Naber la?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Abicim sen babanın evinde yaşayıp, tek faturası telefon olan bir adam değil misin? Birde tamam durumun belli ama öğrenci hayatınında altında bir standartta yaşıyorsun, ne bilim gezeyim, iki sinema tiyatro göreyim var mı?

Bir çok yerde emekliler çok zor durumda çocukları destek olmasa açlar. Öz çocuğun bile olsa bir insanın başka insanın eline bakması zor bir şey ve devletin kendi sorumluluğunu topluma yükleme çabası.

gecenlerde biriyle tartıştım; adam diyorki çocukluk hayalim bir aş evi açmak herkese yardım etmek, bende sinirlendim tamamda bunun yerine insanların aş evine muhtaç olmayacakları bir sistem için çalışsak daha iyi değil mi diye sordum. 3 saat geveledi.

özetle sen konatlama, ulaşım, yemek, faturaların hepsini tek karşıla sonra konuşalım 1500 tl nasılmış

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    sanane bunu yazdı

hiç ev için alışverişe çıkmıyorsun dimi ajan. bir markete git haftalık alışveriş yapsan 300-400 tl tutuyor. aylık mutfak alışverişin 1000 tl. nasıl yetsin bir emekliye 1500 tl.

benim sadece cuma günleri cumadan sonra genelde a101 var caminin orda burdan kendime göre çikolata çerez içecek alıyorum. tek market masrafım bu kadar (:

@sandman

aynen öyleyim. telefon faturamda BİMcell aylık 23 lira. pek gezemiyorum.

özetle; tüm faturalarımla ne yapar eder 1500 lirayla idare ederim. hatta arttırım bile.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı
    sanane bunu yazdı

benim sadece cuma günleri cumadan sonra genelde a101 var caminin orda burdan kendime göre çikolata çerez içecek alıyorum. tek market masrafım bu kadar (:

@sandman

özetle; tüm faturalarımla ne yapar eder 1500 lirayla idare ederim. hatta arttırım bile.

sorunda burda işte. her emekli senin gibi sadece kendi giderlerini karşılamıyor. hem kira verip hem de  aile geçindirmeye çalışıyorlar.

Naber la?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Elin emeklisi maasi ile dunyayi gezerken 1500 TL nin yettigini dusunen kisinin mal beyani 

Hayati sadece kendi yasadigin gibi mi zannediyorsun?  

Bak sadece kici kirik bir kitap okumak istesen (telif hakki suresi dolmus klasikler haric) en az 50 TL odersin.

Bir sinemaya gideyim desen 40-50 odersin.

Mutfak alisverisi gibi seyleri soylemiyorum bile

Disariya cikip cay kahve iceyim desen gelen hesabi gorunce herhalde boyle bir para birimi mi var diyeceksin.

Gelmis 1500 TL ile gecinmeyi normal karsiliyorsun.

Senin durumunda olan birisi degil yillarca calismis emekli olmus bir kisiyi dusun evi ve arabasi kendisine ait ev ve arabadan yana bir borcu yok, colugunu cocugunu evlendirmis, torun torba sahibi birinin yerine kendini koy.

Simdi otur masraflari hesapla faturalar vergiler ilac masraflari ve torunlara harclik oyuncak vs gibi seyleri... O 1500 TL yetecek mi bakalim. 

Al eline bir hesap makinesi madem a101den alisveris yapiyorsun gidip bir mutfak alisverisi fiyatlarina bak bakalim.

Evdeki o beyaz esyan hic mi bozulmayacak gidip camasir makinesi alman gerekmeyecek?

Magaradan cik gercek hayata bak

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    sanane bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı
    sanane bunu yazdı

@sandman

sorunda burda işte. her emekli senin gibi sadece kendi giderlerini karşılamıyor. hem kira verip hem de  aile geçindirmeye çalışıyorlar.

tamamda işte bana göre koskoca 1500 lira yetmiyor mu? yine bana gelecek olursak; 

her cuma taş patlasın 100 lira yesem ki bugüne kadar hiç 100 lira yemedim, yiyememde hadi bi cuma yedim diyelim ertesi cuma kesin 10,20 lirayla çıkarım marketten. bu sadece benim market giderim için yaptığım bişey olur diğer her giderimi kesin parama göre ayarlarım. atıyorum; bi ay fazla yedim bi dahaki ay kesin yediğim bu fazlalık kadar az yerim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Türk-iş'e göre 4 kişilik bir ailenin mutfak masrafı 2800 tl. Ben tek kişisin diye 4'e böldüm 700. Sakaryada ev kiraları nasıl şöyle bir baktım 1000tl'ye doğru düzgün evler var ama sen 500tl kümese okeysindir. Faturalar var 300 tl tuttu. 
    Bunlar 1300 tl; minimumun minimumu olarak eee hiç bir evinde bir şey bozulmayacak, hastalanmayacak mısın, canın bir lahmacun çekmeyecek mi? Gezmeyecek misin?

Şimdi sen internetin parasını veriyorsun diye her türlü filmi maçı felan doğal hakkın olarak görüyorsun ama insanlar bir sinema izlemek bir maça gitmek istese bitti

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    blackhammer bunu yazdı

Elin emeklisi maasi ile dunyayi gezerken 1500 TL nin yettigini dusunen kisinin mal beyani 

Bak sadece kici kirik bir kitap okumak istesen (telif hakki suresi dolmus klasikler haric) en az 50 TL odersin.

Disariya cikip cay kahve iceyim desen gelen hesabi gorunce herhalde boyle bir para birimi mi var diyeceksin.

Senin durumunda olan birisi degil yillarca calismis emekli olmus bir kisiyi dusun evi ve arabasi kendisine ait ev ve arabadan yana bir borcu yok, colugunu cocugunu evlendirmis, torun torba sahibi birinin yerine kendini koy.

Simdi otur masraflari hesapla faturalar vergiler ilac masraflari ve torunlara harclik oyuncak vs gibi seyleri... O 1500 TL yetecek mi bakalim. 

Al eline bir hesap makinesi madem a101den alisveris yapiyorsun gidip bir mutfak alisverisi fiyatlarina bak bakalim.

Evdeki o beyaz esyan hic mi bozulmayacak gidip camasir makinesi alman gerekmeyecek?

ben kafa olarak 1000 lirayla idare etmem lazım mantığıyla çıktığım zaman; kıçı kırık kitap 50 tl ben kitap okumamki hiç 50 tl cepte, sinema hadi tamam 50 tl, mutfak işini aylık 500 tl, çay kahve hadi bunuda çok gittim çok içtim falan 100 tl, elektrik telefon su atıyorum; 400 tl= 1050 tl ben her ay sadece 50 lira içerdeyim. bu 50'yide bi yerden çıkartırım. 

benim gerçek hayattan ne eksiğim var?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı
    blackhammer bunu yazdı

ben kafa olarak 1000 lirayla idare etmem lazım mantığıyla çıktığım zaman; kıçı kırık kitap 50 tl ben kitap okumamki hiç 50 tl cepte, sinema hadi tamam 50 tl, mutfak işini aylık 500 tl, çay kahve hadi bunuda çok gittim çok içtim falan 100 tl, elektrik telefon su atıyorum; 400 tl= 1050 tl ben her ay sadece 50 lira içerdeyim. bu 50'yide bi yerden çıkartırım. 

benim gerçek hayattan ne eksiğim var?

Sokakta yatıyorsun sanırım kira yok veya evin diğer masrafları yok.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Sen kitap okuma 

500 TL ye mutfak alisveris listesini cikart bakalim 1 aylik a101 sitesi orada gir sepete doldur. 

10 kg patates 2 kisilik bir aileye ne kadar gideceginden bihaber yasiyorsun.

Magarada yasadigindan nasil isinildiginin farkinda degilsin hala disaridan odun toplayip su isitiyorsun degil mi?

400 TL elektrik-su-telefon-dogalgaz 400 TL mi ediyor? Ev gecindirmedigin buradan belli.

Sana diyorum ki sadece iki kisi yasayan emekli bir aile 1500 TL ye nasil gecinir bir hesap et diyorum sadece mutfak masrafina 500 yaziyorsun.

Bir gun otur evine alisveris yap.

Evinde hic bir sey mi arizalanmayacak diyorum dunyadan bihaber yaptigin hesapla 50 TL icerideyim diyorsun. Gidip 50 TL ye elektrik supurgesi toz torbasi alamazsin.

En dandik apartman aidati bile 150-200 tl dir

Duzenleme;

Senin gercek hayattan eksigin yasadigini zannetmen...

Sen ot geldin diye herkes ot mu olsun.

Donundan kumas kesip mendil yapan dayidan farkin kalmamis gelmis benim ne eksigim var diyorsun. Cumadan cumaya disari cikip marketten 3 cikolata almayi hayat zannetmen ne eksin oldugunu gosteriyor ama bunu goremeyecek kadar inine cekilmissin.

blackhammer tarafından 21/Eyl/21 17:07 tarihinde düzenlenmiştir

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
Toplam Hit: 8232 Toplam Mesaj: 78
emekliye zam