En Son Ne Öğrendiniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nposeLx
    nposeLx's avatar
    Erkek

Neden yeni renkleri hayal edemiyoruz diye bir youtube videosu izlemiştim. Güzel bilgiler ve örnekler yer alıyordu.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Faiz kavramının ilk olarak yahudi din adamları tarafından çıkarıldığını ve Osmanlı da İslamiyetin faizi haram kılması nedeniyle kılıf uydurularak para satışı adı altında faiz verildiği ve padişahların dahi buna ayak uydurarak saçma sapan dernek ve vakıflar kurduğunu.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek
    slanger bunu yazdı

Aziz Nesin 2. Abdulhamit destekçisi bir aileden geliyormuş, daha küçük yaşta hafızmış. Bir öğretmen amcasının Gebze'nin Balçık köyünde öğretmenlik yaptığı zaman birkaç ay amcasında kalmış. Gebze'den hatırında kalan şeyler Çoban Mustafa Paşa Camii, caminin yakınındaki ulu çınar ağacı, civarda yediği kebap, amcasının Gebze'deki aydın arkadaşlarıyla çay içmeleri, istasyondaki "gekbuze" tabelası kalmış. Amcası milli mücadele taraftarı, ilerici biriymiş, Gebze'de geçirdiği birkaç ay Aziz Nesin'in düşünce dünyasının gelişiminde pay sahibi olmuş. Annesinin ölmeden önceki gözü arkada kalmasın diye ısrarlı vasiyeti üzerine askeri okula girmiş. Bu iki şey dönüm noktası olmuş çocukluğunda.

edit:abartı ya da yanlış bilgi içeriyor olabilir, okuduğum kaynaklar çok ciddi değildi :-)

Sağdan soldan duymaya gerek. Adamın anılarını anlattığı şahane kitabı var. Keyif alarak okuyacağına eminim. Önceden 3 ayrı kitap olarak basılmıştı. Şimdi çok güzel bir basım ve ciltle tekrar piyasaya sürdüler.

https://www.dr.com.tr/Kitap/Aziz-Nesinin-Anilari-Boyle-Gelmis-Boyle-Gitmez/Aziz-Nesin/Edebiyat/Turk-Gunluk-Ani/urunno=0000000667150?gclid=CjwKCAjwqZPrBRBnEiwAmNJsNqBtpxTLhRMM9By3VcxLciKdVdAHM9CB2P7rce_DM9pdmli1FvrEJRoC_JMQAvD_BwE

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek

ekonomimizin 30 dakika içinde çökebileceğini

coLin tarafından 27/Ağu/19 10:31 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

iceland (izlanda) 'nın dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında başı çektiğini, 

bizim doğu illerimizde dahi kışın -45 dereceler görülürken, isminin türkçe meali "buzlu topraklar" olan bu ülkenin kış sıcaklığının -15 derece civarında olduğunu.

sebebenin de ülkedeki sıcak su kaynakları ve ılıman rüzgarlar olduğunu.

"oğlum göster amcalara pipini" mevzusunun yaş kısıtı kalkmış haline sahip olduklarını,

örneğin güneş görünce halka açık bir parkta çıplak gezmenin, pipinin fotosunu çekip sosyal medyada paylaşmanın herkes tarafından normal karşılandığını.

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

En son "he is a screw-loose" ya da "screw-loose in the head"

kafandan bir kac vidasi eksik demek, onu ogrendim.

Bazi turkce soylediginiz seylerin tam ingilizce karsiligini ogrenince sasirip seviniyorumda.

screw -> vida 

loose -> gevsemis, bol, kayip...

-------

Bunun gibi "touch the wood" var, bu cok daha once ogrendim ama bayagi sasirmistim.

Iyi giden biseyden bahsederken bir anda "touch the wood" deyip tahtaya dokunuyorlar masaya falan.

Bizim tahtaya vur, nazar deymesinin tam karsiligi...

anca gidersin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı

örneğin güneş görünce halka açık bir parkta çıplak gezmenin, pipinin fotosunu çekip sosyal medyada paylaşmanın herkes tarafından normal karşılandığını.

Arkadaşalr bu bir virüs olabilir mi ? Hahaha

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

parfümeride kullanılan iso e super isimli kimyevi maddenin doğada referansı yoktur labratuvar ortamın üretilir. eski sevgili, yada çok yakın dost bu molekülü içeren bir parfüm yada koku kullanıyorsa sokakta yürürken bir anda eski sevgilim mi geçti vs kokusundan tilt olabiliyormuşuz. ünlü markalar bu molekülü oldukça ürünlerinde kullanırmış.

bu bilgiyi ortamlarda çok güzel satıyorum en son öğrenmedim ama sizde öğrenin güzel satılıyor ortamda :W

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek
    DaSpOnGe bunu yazdı

parfümeride kullanılan iso e super isimli kimyevi maddenin doğada referansı yoktur labratuvar ortamın üretilir. eski sevgili, yada çok yakın dost bu molekülü içeren bir parfüm yada koku kullanıyorsa sokakta yürürken bir anda eski sevgilim mi geçti vs kokusundan tilt olabiliyormuşuz. ünlü markalar bu molekülü oldukça ürünlerinde kullanırmış.

bu bilgiyi ortamlarda çok güzel satıyorum en son öğrenmedim ama sizde öğrenin güzel satılıyor ortamda :W

Asparagastır hocam. Koku önemli bir hatırlatıcı duyudur, eski sevgilinin sürekli aynı parfümü kullanması sebebi ile yıllar sonra aynı parfumu kullanan başkası yanından geçerse eski sevgilini hatırlarsın bu kısım normal.

Yok bir kimyevi madde var koklayan hatırlıyor olayı yalan, he herkes aynı kızla ilişki yaşadıysa başka :D 

Kesin parfume filmini izleyenler uydurmuştur.

Cesnist tarafından 27/Ağu/19 12:43 tarihinde düzenlenmiştir

طדṮ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    Naruto bunu yazdı

Kabenin üzerinde ki örtünün üstünde yazan kabetullah işlemesi altın işleme olduğunu.

edit:çok yüksek bi rakam tutarında olduğunu biliyorum ama tam olarak rakam veremicem.

Yakın zamana kadar bizden gidiyordu o örtü . 

Minimalist Değilim Tembelim
Toplam Hit: 6236 Toplam Mesaj: 55